ساناز شمس در
0

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

در پوشاک مردانه کمتر اکسسوری‌ پیدا می‌شود که به اندازه پوشت در بهبود یک استایل ساده مؤثر بوده و در عین حال مد روز باشد. شما با یک پوشت می‌توانید در ده ثانیه ظاهر بسیار شیک‌تری داشته باشید، به شرطی که بدانید چطور از آن استفاده کنید، چطور آن را تا بزنید و مهم‌تر از هم چطور پوشت را با بقیه لباس‌های خود ست کنید. با چی بپوشم همراه باشید تا روش ترکیب رنگ و طرح پوشت را با کت و کراوات و پیراهن مردانه بیاموزید و با استفاده از آن، ظاهر شیک‌تری داشته باشید.

 

پوشت چیست؟

دستمال جیبی اکسسوری مردانه‌ای است که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد اما اهمیت آن به اندازه بستن یک ساعت به همراه کت و شلوار مجلسی یا زدن عطر است. هیچ محدودیتی برای استفاده از پوشت در موقعیت‌های مختلف وجود ندارد و اگر بتوانید به خوبی این دستمال جیبی را تا و در جیب قرار دهید، خواهید فهمید که تا الآن هم از آن بی‌خود و بی‌جهت غافل بودید.

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

چه مواقعی از پوشت استفاده کنیم؟

اگر به مراسم رسمی دعوت شدید که هر اشتباه کوچکی در لباس پوشیدن شما می‌تواند بی‌احترامی به میزبان و دیگران باشد، دستمال جیب خود را با رنگی نزدیک به کت و شلوار انتخاب کنید و آن را به صورت کلاسیک و ساده تا بزنید یا می‌توانید پوشتی داخل جیب خود قرار دهید که مقداری تفاوت رنگی با رنگ کت و شلوار شما داشته باشد یا الگوهای دایره‌ای سفید روی آن داشته باشد.

دستمال جیب تک‌رنگ برای استفاده به همراه کت خاکستری و مشکی مناسب است. در حالی که اگر طرح‌هایی به رنگ قرمز روی دستمال جیب باشد، ترکیب بی‌نظیری با کت سرمه‌ای ایجاد می‌شود. استفاده از پوشت سفید در مواقع رسمی توصیه می‌شود، اگر دستمال جیب سفید شما حاشیه رنگی دارد برای ست کردن با کت محل کارتان هم کاملا ایده‌آل خواهد بود.

چه مواقعی از پوشت استفاده کنیم؟

پوشت باید با کراوات ست شود؟

سؤالی که همیشه آقایان از خودشان به هنگام خریدن دستمال جیب می‌پرسند، همین است. اگر بخواهیم صریح و کوتاه پاسخ دهیم: خیر لازم نیست که پوشت با کراوات ست باشد. وظیفه اصلی یک دستمال جیب برقراری تعادل و هارمونی در کل لباس‌های شما است، خواه با ایجاد هماهنگی میان الگوهای تک‌تک اجزا لباس شما باشد یا با ایجاد یک کنتراست رنگی. مهم حفظ تعادل و هارمونی است. با این وجود ما به شما توصیه می‌کنیم اگر می‌خواهید که از دیگران در پوشیدن لباس‌های رسمی پیشی بگیرید، بهتر است به هنگام خرید پوشت و کراوات با هم گزینه مشابه بودن را کنار بگذارید.

چگونه پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

دستمال جیب و طرح و الگوی آن و نحوه تازدن آن تاثیر زیادی روی استایل شما دارد. با قوانین و اصول ست کردن دستمال جیب آشنایی دارید؟ در ادامه به چند مورد از این اصول و قوانین اشاره خواهیم کرد.

 

اکسسوری‌ها؛ تفاوتی شیک‌تر

اکسسوری‌ها تنها یک قطعه اضافه روی لباس‌های شما نیستند بلکه می‌توانند سبک پوشش مردانه را شکل دهند. برای رسیدن به یک تیپ جذاب و مناسب شما باید با کمک اکسسوری‌ها ظاهری هماهنگ بسازید.

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

کراوات طرح‌دار با پوشت ساده

به طور مثال ترکیب کت سرمه‌ای با پیراهن راه راه آبی کمرنگ را با یک کراوات زرد و آبی همراه کنید و در نهایت با یک پوشت زرد رنگ آن را کامل کنید.

کراوات ساده با پوشت طرح دار

زمانی که می‌خواهید لباس‌های خود را با هم ترکیب کنید، باید درجات مختلفی از رسمی بودن و غیر رسمی بودن را در نظر بگیرید. به بافت لباس‌های خود نگاه کنید، مثلاً در این تصویر یک کت فاستونی، یک کراوات بافتنی و یک پوشت ابریشمی می‌بینید که با هم تفاوت دارند، ولی ترکیب زیبایی به وجود آورده‌اند. در این مرحله شما باید پیراهن خود را انتخاب کنید، ساده‌ترین انتخاب، رنگ سفید یا شیری یا آبی روشن است چون این رنگ‌ها با اکثر رنگ‌های کت و کراوات و پوشت و البته دکمه سردست هماهنگی دارند.

به عنوان بخش سوم استایل، سراغ کراوات بروید، رنگ کراوات نقش مهمی در ترکیب رنگی استایل شما خواهد داشت. عنصر چهارم، پوشت شما است که باید رنگ آن با رنگ کراوات تضاد یا هارمونی داشته باشد اما نباید همرنگ باشد.

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

 

طرح کت شما اهمیت دارد

فرض کنید یک کراوات راه راه زیبا را با دستمال جیبی هماهنگ با آن بسته‌اید، این ترکیب بسیار زیبا است، به شرطی که کت شما ساده باشد، چون این ترکیب با کت چهارخانه ممکن است عجیب و نامناسب به نظر برسد.

طرح کت شما اهمیت دارد

ست کردن پیراهن طرح‌دار و دستمال جیب

قانون قبلی در مورد پیراهن شما نیز صدق می‌کند، مثلا وقتی یک پیراهن سبز و سفید یا نارنجی راه راه پوشیده‌اید، باید در همین محدوده‌ی رنگی باقی بمانید یا ترجیحاً از رنگ‌های تیره‌تر برای اکسسوری‌ها استفاده کنید. مثلا یک کراوات سرمه‌ای بهترین انتخاب در این مورد است. در مورد رنگ‌هاس روشن‌تر نیز، طرح‌های ساده توصیه می‌شود.

ست کردن پیراهن طرح‌دار و دستمال جیب

دستمال جیبی طرح‌دار را با کت ساده بپوشید

اگر یک کت ساده سرمه‌ای یا خاکستری دارید، می‌توانید از رنگ‌ها و طرح‌های جذاب برای دستمال جیبی و کراوات خود استفاده کنید. اینجاست که اهمیت داشتن کت و شلوار ساده با رنگ خنثی مشخص می‌شود و می‌توانید آن را با هر رنگ اکسسوری از زرد و قرمز  گرفته تا پوشت‌های طرح‌دار استفاده کنید.

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

دستمال جیب مشکی

پوشت مشکی انتخاب معمول همه افراد نیست و معمولاً برای اضافه کردن جلوه ای خاص به لباس استفاده می‌شود. دستمال جیب مشکی در کت و شلواری نزدیک به رنگ مشکی به عنوان ایجاد کننده کنتراست و تعادل رنگی کاربرد دارد. موقعیت‌هایی که استفاده از پوشت مشکی در آن کاربرد خوبی دارد، موقعیت‌های رسمی است. مشکل بزرگی که پوشت مشکی دارد، عدم دیده شدن آن از فاصله دور است.

پوشت

چرا پوشت ارزش سرمایه گذاری دارد؟

با اینکه پوشت، به نظر می‌رسد که کارکرد قابل توجهی در لباس‌های مردانه نداشته باشد، اما به طور مؤثری، می‌تواند تیپ شما را تغییر داده و در چند ثانیه آن را از یک استایل ساده و معمولی به استایلی شیک و با شکوه تبدیل کند. بعلاوه، پوشت، این پتانسیل را دارد که استایل شما را هماهنگ و متحدالشکل سازد، اگر از دید شما اینطور نیست، پس به درستی از آن استفاده نکرده‌اید.

پوشت‌ها، معمولاً به وسیله رنگ و پرینت، طرح‌دار می‌شوند و طرح آن‌ها با بافت ایجاد نمی‌شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که بافت اضافه‌ای روی پارچه وجود نداشته باشد و گیر کردن ناخن یا وسایل نوک تیزِ دیگر، باعث نخ‌کش شدن آن نشود.

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

 

نکات خرید و استفاده از پوشت

 • اگر دوست دارید لبه‌های دستمال جیبی خود را بیرون از جیب کت قرار دهید، مطمئن شوید که لبه‌های آن دست‌دوز باشد و دوبار رول شده باشد. در غیر این صورت پوشت شما ظاهر شیکی نخواهد داشت.
 • از انتخاب پوشت‌های خیلی کوچک خودداری کنید، چون ممکن است در جیب کت، پایین بروند و دیده نشوند.
 • بسیار مهم است که پوشت را با کراوات یا پاپیون همرنگ و هم طرح انتخاب نکنید. بهترین کار استفاده از هماهنگی و هارمونی نسبی لباس‌ها در کنار هم است.
 • پوشتی بخرید که به چند روش بتوان از آن استفاده کرد. مثلاً پوشت‌هایی که هر طرف آن رنگ خاصی دارد. همچنین هر کسی به یک پوشت سفید ساده هم نیاز خواهد داشت.
 • پوشت‌هایی که لبه آن‌ها رنگ متفاوتی دارند، نیز انتخاب خوبی هستند. مانند پوشت سفید با لبه قرمز یا آبی که می‌تواند در هماهنگ کردن رنگ‌ها بدون هم‌رنگ شدن به شما کمک کند.
 • دستمال جیبی نخی ساده، از اکسسوری‌های ضروری برای هر مرد شیک‌پوشی است که به سادگی با پیراهن ساده ست می‌شود و در هر موقعیتی می‌توان از آن استفاده کرد.

چطور پوشت را با کراوات، کت و پیراهن ست کنیم؟

 

قوانین اصلی ست کردن پوشت با لباس‌ها

اگر شما ۵۰ پوشت و ۵۰ کراوات داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را به ۲۵۰۰ شکل مختلف بپوشید. اما همه این ۲۵۰۰ حالت، مناسب و زیبا نیستند و هنگام ترکیب این دو مورد باید قوانین اصلی ست‌کردن پوشت را رعایت کنید:

 • ساده‌ترین راه، استفاده از کراوات ساده به همراه پوشت طرح‌دار و یا برعکس است. مزیت این ترکیب، امکان استفاده از چندین رنگ متفاوت در کنار هم است.
 • دو رنگ بودن یکی از اکسسوری‌ها کمک می‌کند که بتوانید اکسسوری دیگر را از میان یکی از دو رنگ انتخاب کنید. استفاده از رنگ‌های متضاد و مکمل، بهترین انتخاب برای این اکسسوری دو رنگ است مانند نارنجی و سبز.
 • اگر هم پوشت و هم کراوات شما طرح‌دار باشند، از ترکیب کردن طرح‌های مشابه و هم سایز جداً خودداری کنید.
 • روش تا زدن پوشت، نقش مهمی در چگونه به نظر رسیدن و هماهنگ شدن آن با کراوات شما دارد.
 • برای گذاشتن دستمال جیب ابریشمی حداقل اندازه آن می‌بایست ۴۰*۴۰ سانتی‌متر باشد تا در جیب شما پایین نلغزد.

برای انتخاب رنگ اکسسوری‌ها و لباس‌ها قبل از هرچیز، رنگ پوست خود را در نظر بگیرید. رنگ و طرح و ترکیبی را انتخاب کنید که با آن، حس اعتماد به نفس بالاتری دارید. با این روش می‌توانید، شیک پوشی و سلیقه خود را به دیگران نشان دهید. ابتدا با انتخاب کت شروع کنید. سپس سراغ پیراهن و کراوات بروید و در نهایت بهترین پوشت را برای هماهنگ کردن این لباس‌ها انتخاب کنید.

 

مطالب مرتبط:

۱- اصول انتخاب پوشت مناسب

۲- ۸ مدل پوشت یا دستمال جیبی کت و شلوار

۳- چند نکته و روش برای ست کردن کراوات باریک با لباس ها

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

سارا حسین زاده در تاریخ 10 می 2017

من فکر میکنم پوشت را میتوان بدون کراوات هم استفاده کرد

بدون نام در تاریخ 10 می 2017

وای خیلی خوبه مطالبتون تو هیچ سایتی مطالب اینقدر کامل نیست

مهیار در تاریخ 29 آگوست 2017

استفاده از پوشت های آماده ک تا زده هستند رو پیشنهاد میکنید؟

سارا هنجنی در تاریخ 30 آگوست 2017

مهیار جان
سلام
دو نوع تا زده وجود دارد، یک نوع پرس شده که درون یک نگهدارنده مقوایی است و یک نوع که درون یک نگهدارنده چوبی که پرس نشده و قابلیت تغییر مدل تا وجود دارد که نوع دوم به نظر من به صرفه تر خواهد بود.
باتشکرارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :