مدیر سایت در
68,078

روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید تا دندان‌های سالم و زیبا داشته باشید

روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیرید تا دندان‌های سالم و زیبا داشته باشید

هنگامی که می خواهید لبخند سفیدتر و نفس تازه تری داشته باشید، مسواک زدن دندان هایتان به بهبود سلامت کلی شما کمک می کند. باکتری روی دندان‌های شما تجمع می‌یابد که می‌تواند منجر به پوسیدگی، بیماری لثه یا عفونت شود، اما با مسواک زدن از شر آن خلاص می‌شوید تا دهانی تمیز و سالم داشته باشید. پیروی از یک روال منظم مسواک زدن آسان است و فواید طولانی مدت زیادی دارد، و ما به شما یاد خواهیم داد که چگونه چند دقیقه در روز می تواند دندان های شما را تمیز نگه دارد. برای یادگیری نحوه صحیح مسواک زدن و حفظ بهداشت دهان و دندان به خواندن ادامه مطلب بپردازید.

روش صحیح مسواک زدن

استفاده از تکنیک روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

1- مقداری خمیر دندان به اندازه نخود را روی مسواک خود فشار دهید.

استفاده زیاد از خمیر دندان می تواند باعث ایجاد کف در دهان شود که ممکن است شما را وسوسه کند که مسواک زدن را خیلی زود به پایان برسانید. بعلاوه، خمیر دندان اضافی خطر بلع تصادفی آن و بلعیدن فلوراید را افزایش می دهد که می تواند باعث ناراحتی معده شود.

2- دندان های جلویی خود را با حرکات دایره ای مسواک بزنید.

در روش صحیح مسواک زدن موهای مسواک خود را روی خط لثه خود با زاویه 45 درجه قرار دهید. به آرامی با یک حرکت دایره ای و کوتاه مسواک بزنید تا هر گونه پلاک یا باقیمانده ای که روی سطح جمع شده است از بین برود. قبل از رفتن به دندان بعدی، هر دندان را جداگانه مسواک بزنید.

از مسواک زدن مستقیم روی دندان های خود از پهلو به پهلو و شستشوی بیش از حد سخت خودداری کنید زیرا ممکن است به مینای دندان آسیب برساند و باعث عقب نشینی لثه ها شود.

3- دندان های آسیاب خود را با ضربات کوتاه عقب و جلو مسواک بزنید.

مسواک را طوری قرار دهید که عمود بر لب‌هایتان باشد یا به‌طوری‌که موها روی دندان‌های آسیاب پایینی شما قرار بگیرند. از دندان های آسیاب دورتر در پشت دهان شروع کنید و به سمت جلو حرکت کنید. مسواک را با حرکات کوتاه داخل و خارج حرکت دهید تا آنها را تمیز کنید. سپس از حرکات دایره ای کوچک برای شل شدن و از بین بردن باکتری های سطح استفاده کنید. هنگامی که به دندان های جلویی خود رسیدید، مسواک خود را به سمت دیگر دهان خود تغییر دهید. پس از پایان تمیز کردن دندان های پایینی، مسواک را برگردانید و روی دندان های آسیاب بالایی خود تمرکز کنید.

اگر مسواک زدن دندان‌هایتان دردناک است، سعی کنید به آرامی مسواک بزنید و فقط با حرکات دایره‌ای استفاده کنید یا از خمیر دندان‌هایی استفاده کنید که برای دندان‌های حساس فرموله شده است.

در روش صحیح مسواک زدن برای دسترسی به قسمت های خارجی دندان های آسیاب بالایی، فک پایین خود را به سمتی که روی آن کار می کنید حرکت دهید. این کار به ایجاد فضای بیشتری در داخل دهان شما کمک می کند تا بتوانید مسواک خود را به جای کناره به بالا به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

4- در روش صحیح مسواک زدن مسواک را به صورت عمودی نگهدارید

با نگه داشتن مسواک به صورت عمودی، سطوح داخلی دندان های خود را تمیز کنید. مسواک را به صورت عمودی خم کنید تا سر مسواک به سمت لثه های شما باشد. از حرکات کوتاه به سمت بالا و پایین روی هر دندان استفاده کنید و از جلو به عقب کار کنید. مطمئن شوید که موها به خط لثه شما رسیده و پلاک های گیر کرده بین دندان هایتان را می شکند.

دندانپزشکان گزارش می دهند که بیشترین ناحیه ای که باکتری تجمع می کند، داخل دندان های جلویی پایینی است، پس حتما آن ها را فراموش نکنید! اگر در رسیدن به پشت دندان ها مشکل دارید، دهان خود را باز نگه دارید تا حدود 2 تا 3 انگشت از هم فاصله داشته باشد.

5- دندان‌های خود را حداقل 2 دقیقه مسواک بزنید.

اگر در پیگیری مدت زمان مسواک زدن خود مشکل دارید، هنگام شروع کار یک آهنگ 2 دقیقه ای یا یک ویدیوی کوتاه پخش کنید. مسواک زدن را تا پایان آهنگ یا ویدیو ادامه دهید تا مطمئن شوید که دندان های خود را به طور کامل تمیز می کنید.

6- در روش صحیح مسواک زدن کار را با مسواک زدن زبان خود به پایان برسانید.

روش صحیح مسواک زدن

بعد از اینکه دندان های خود را تمیز کردید، موهای مسواک را به آرامی روی زبان خود بمالید. خیلی محکم فشار ندهید، در غیر این صورت ممکن است به بافت روی سطح زبان خود آسیب برسانید. تمیز کردن زبان از شر باکتری ها خلاص می شود و به مدت طولانی تری بوی بد دهان را از بین می برد.

برخی از مسواک ها دارای برجستگی های پلاستیکی یا خراش های زبانی هستند که در سرشان تعبیه شده است. روش دیگر، استفاده از سوهان زبانه.

تمام کردن روال روش صحیح مسواک زدن

1- دهان خود را با آب تمیز بشویید.

یک جرعه آب از یک فنجان یکبار مصرف میل کنید یا دستان خود را زیر شیر آب قرار دهید. آب را به مدت چند ثانیه دور دهان خود بچرخانید تا باقیمانده خمیر دندان از بین برود و سپس آن را تف کنید.

بحث هایی در مورد اینکه آیا شستشو بعد از مسواک زدن توصیه می شود یا خیر وجود دارد. برخی از کارشناسان توصیه می کنند باقیمانده خمیردندان را در دهان خود بگذارید تا فلوراید پس از اتمام مسواک زدن به کار خود ادامه دهد. مطالعات دیگر نشان داده اند که شستشو بعد از مسواک زدن تاثیر قابل توجهی بر اثر مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید ندارد.

2- بعد از هر بار استفاده مسواک خود را بشویید.

مسواک خود را چند ثانیه زیر آب جاری نگه دارید تا خمیردندان و باکتری های باقی مانده از مسواک پاک شود. پس از اتمام کار مسواک خود را در حالت عمودی قرار دهید تا فرصت خشک شدن داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است باکتری تشکیل شود. اگر مسواک را به درستی نشویید، ممکن است دفعه بعد که از آن استفاده می کنید، باکتری های قدیمی را وارد دهان خود کنید.

3- از دهانشویه استفاده کنید

روش صحیح مسواک زدن

در روش صحیح مسواک زدن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، کار را با دهانشویه فلوراید پایان دهید. یک جرعه کوچک از دهانشویه بنوشید، آن را حدود 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و تف کنید. مراقب باشید هیچ کدام را قورت ندهید زیرا حاوی فلوراید است.

برخی از متخصصان توصیه می کنند که تا 30 دقیقه یا بیشتر پس از مسواک زدن صبر کنید تا خمیر دندان باقی مانده در دهان به کار خود ادامه دهد. اگر زمان کافی برای مسواک زدن کامل دندان های خود ندارید، مانند بعد از غذا در وسط روز، استفاده از دهان شویه جایگزین خوبی است.

4- برای از بین بردن باکتری ها دهان خود را با آب نمک بشویید.

یک جرعه کوچک آب نمک بنوشید و آن را بین دندان های خود بچرخانید. همانطور که آب نمک را غرغره می‌کنید، به شستشوی باکتری‌ها از بین دندان‌ها کمک می‌کند تا هر گونه زخم یا زخم کوچک دهان بتواند سریع‌تر بهبود یابد.

5- برای روش صحیح مسواک زدن دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

یک بار در صبح و یک بار قبل از خواب مسواک بزنید. اگر قادر به انجام این کار هستید، برای کمک به حفظ نفس تازه و سلامت دهان و دندان خود، بار سوم را در وسط روز مسواک بزنید.

سعی کنید تا حد امکان از خوردن میان وعده بین وعده های غذایی خودداری کنید، زیرا این امر باعث تجمع بیشتر مواد غذایی و باکتری در دهان می شود.

استفاده از ابزارهای مناسب برای روش صحیح مسواک زدن

روش صحیح مسواک زدن

1- یک مسواک با موهای نرم انتخاب کنید.

مسواک هایی با موهای نایلونی نرم بهترین عملکرد را برای از بین بردن پلاک و تمیز کردن مواد زائد از روی دندان شما دارند. اطمینان حاصل کنید که مسواک به راحتی در دست شما قرار می گیرد و سر آن به اندازه ای کوچک است که به راحتی به همه دندان های شما، به خصوص دندان های پشتی شما می رسد. اگر در قرار دادن مسواک در دهان خود مشکل دارید، احتمالاً برای شما خیلی بزرگ است. اگر فشار زیادی وارد کنید، برس‌های سفت می‌توانند لثه‌های شما را تحریک کنند یا مینای دندان را پاک کنند.

مسواک های برقی یک انتخاب عالی هستند زیرا برای شکستن پلاک بیشتر می لرزند و معمولاً دارای تایمرهای داخلی هستند بنابراین شما برای مدت زمان مناسب مسواک بزنید. با این حال، مسواک دستی به همین خوبی کار می کند.

از مسواک‌هایی که دارای موهای طبیعی ساخته شده از موی حیوانات هستند خودداری کنید زیرا این مسواک‌ها می‌توانند باکتری‌ها را در خود جای دهند و باید به دفعات جایگزین شوند.

2- مسواک خود را هر 3 تا 4 ماه یکبار تعویض کنید.

با گذشت زمان، موهای مسواک شما فرسوده می‌شوند، که باعث می‌شود انعطاف‌پذیری و کارایی خود را از دست بدهند. به محض اینکه موها شروع به پخش شدن کردند و شکل خود را از دست دادند، یک مسواک جدید تهیه کنید.

مسواک های قدیمی همچنین ممکن است خانه هزاران میکروب باشد که در صورت استفاده از آنها می توانند باعث عفونت دهان شوند. برخی از مسواک‌ها دسته یا موهایی دارند که وقتی زمان خرید مسواک جدید می‌رسد تغییر رنگ می‌دهند.

3- در روش صحیح مسواک زدن خمیر دندان حاوی فلوراید را انتخاب کنید.

فلوراید موجود در خمیر دندان شما نه تنها به از بین بردن پلاک کمک می کند، بلکه به تقویت مینای دندان نیز کمک می کند. بزرگسالان و کودکان 6 سال و بالاتر، خمیر دندانی را انتخاب کنید که دارای 1350 تا 1500 قسمت در میلیون (ppm) فلوراید باشد. همچنین  برای کودکان بین 3 تا 6 سال، به جای آن از خمیردندان های کم استحکام با 1000 پی پی ام استفاده کنید. برای کودکان زیر 3 سال، به جای آن از خمیر دندان های بدون فلوراید استفاده کنید.

اگر بچه‌ها از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده می‌کنند، هنگام مسواک زدن بر آنها نظارت کنید. فلوراید در دوزهای بالا می تواند سمی باشد، بنابراین به آنها اجازه ندهید که فلوراید را ببلعند.

انواع مختلفی از خمیردندان وجود دارد که طیف گسترده ای از مشکلات دندانی و لثه را هدف قرار می دهد، از جمله جلوگیری از پوسیدگی، کنترل تارتار، محافظت از دندان ها و لثه های حساس، و از بین بردن لکه های سطحی. بهترین گزینه را انتخاب کنید یا از دندانپزشک خود بخواهید ببیند چه چیزی برای روش صحیح مسواک زدن  توصیه می کند.

4- هر روز قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید.

روش صحیح مسواک زدن

نخ دندان کشیدن دندان ها به اندازه مسواک زدن مهم است زیرا پلاک های ساخته شده، باکتری ها و ذرات غذایی که بین دندان ها گیر کرده اند را از بین می برد. قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید تا بتوانید مواد غذایی یا باکتری هایی را که از بین می روند پاک کنید. کافی است یک تکه نخ دندان به طول حدود 30 سانتی متر را جدا کرده و به آرامی بین دندان های خود قرار دهید. نخ دندان را به شکل C در آورید تا کنار دندان شما را بغل کند تا پلاک از بین برود. از کوبیدن نخ دندان بین دندان ها خودداری کنید زیرا این کار می تواند لثه های حساس را تحریک کند.

اگر استفاده از نخ دندان برایتان ناخوشایند است یا اگر بریس دارید، به جای آن به دنبال نخ دندان های جدید با دسته باشید. این چوب‌های کوچک چوبی یا پلاستیکی بین دندان‌ها قرار می‌گیرند و راحت‌تر از نخ دندان نگه‌داشته می‌شوند.

 دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :