ارتودنسی کریستال کارکت چیست و هزینه آن چقدر است؟

کریستال کارکت در تقسیم بندی‌های مربوط به درمان ارتودنسی، جزو روش درمانی متحرک به حساب می‌آید. این روش درمانی با استفاده از تکنولوژی CAD/CAM صورت می‌پذیرد؛ همچنین می‌توان گفت این تکنولوژی برای تولید تمام وسایل مورد نیاز انسان به کار گرفته می‌شود.

ad banner

درست است که کریستال کارکت جزو روش‌های درمانی متحرک به شمار می‌آید؛ اما برای افرادی که سن رشد آن‌ها به پایان رسیده است همچون روش درمانی ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین در این روش به تصحیح رابطه فک‌ها نیازی نمی‌باشد.

ارتودنسی کریستال کارکت

ارتودنسی کریستال کارکت

در این مقاله قصد داریم تمامی توضیح‌های مرتبط با ارتودنسی کریستال کارکت را خدمت شما عرض کنیم، پس اگر قصد انجام ارتودنسی دارید به شما توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه فرمایید و با جدید‌ترین و به روزترین روش درمانی ارتودنسی آشنا شوید.

کریستال کارکت چیست؟

کریستال کارکت یک سری پلاک‌های غیرقابل رؤیت یا شفاف هستند که به طور خصوصی و ویژه برای بیمار طراحی و ساخته می‌شوند. این روش درمانی قادر است دندان‌ها را به مرور زمان به محل تعیین شده هدایت کند؛ بنابراین می‌توان گفت پزشک با بررسی وضعیت دندانی بیمار به ساختن یک سری پلاک ویژه برای همان بیمار اقدام می‌کند.

فرایند ساخت ارتودنسی کریستال کارکت

به طور کلی فرایند ساخت این نوع از ارتودنسی به شرح زیر است:

مرحله اول کلینیکی

در مرحله اول بیمار به دندان پزشک مراجعه می‌کند تا متخصص پس از معاینات اولیه و با در نظر گرفتن یافته‌های کلینیکی و لابراتواری همچون رادیوگرافی، به تهیه قالب دقیق از دهان بیمار اقدام نماید. سپس فرم مخصوصی تهیه کرده و به قید طرح درمان می‌پردازد تا در نهایت آن را به لابراتوار کریستال کارکت ارسال کند.

مرحله دوم لابراتوار

در لابراتوار ابتدا قالب ریخته می‌شود تا پس از آن قالب با اسکنر سه بعدی به یک فایل کامپیوتری تبدیل شود. با در نظر گرفتن اطلاعات ارسالی رادیوگرافی، فتوگرافی و فرم طرح درمان، استفاده از مدل سه بعدی در اولویت قرار می‌گیرد تا دندان‌ها به صورت مجازی ردیف و مرتب طراحی شوند. در نهایت لابراتوار از طریق پست الکترونیکی، فایل مربوطه را به پزشک مورد نظر تحویل می‌دهد.

دندان پزشک پس از بررسی و ارزیابی فرایند طرح درمان و تشخیص درست بودن آن، چگونگی اجرای مدل مجازی را به بیمار توضیح می‌دهد تا با در نظر گرفتن نظر نهایی متقاضی روش درمانی را آغاز کند. پس از اعلام رضایت بیمار به تهیه مدل مجازی مد نظر اقدام کرده و طی فرآیندی به وسیله‌ی پرینتر‌های سه بعدی مدل مجازی را به مدل واقعی تبدیل می‌کند.

ارتودنسی کریستال کارکت

ارتودنسی کریستال کارکت

در نظر داشته باشید بر روی هر نمونه، یک صفحه شفاف توسط سیستم‌های فرم دهنده مواد به طور کامل پرس می‌شود؛ در نهایت متخصصان صفحات پرس شده و فرم گرفته را از روی نمونه جدا می‌کنند تا لبه‌های کار و پلاک شفاف را صیقل داده و از ایجاد زخم یا ناراحتی برای بیمار جلوگیری به عمل آورند. همچنین هر کدام از پلاک‌ها در یک کیسه پلاستیکی جدا قرار داده می‌شوند که شماره پلاک، نام شخص و نام دندان پزشک مرتبط بر روی آن نوشته می‌باشد.

مرحله سوم تحویل به بیمار

در مرحله سوم دندان پزشک پلاک‌ها را به بیمار تحویل می‌دهد و با در نظر گرفتن دستور کار و طرح درمان، چگونگی اجرای درمان را کنترل می‌کند.

 

مزایای استفاده از ارتودنسی کریستال کارکت

برخی از اصلی‌ترین مزایای ارتودنسی نوع کریستال کارکت به شرح زیر می‌باشد:

استفاده راحت کریستال کارکت

یکی از مزایای این سیستم، استفاده راحت و بدون مشکل بیمار از ارتودنسی است. زیرا یکی از مشکلاتی که سیستم‌های متحرک با آن مواجه می‌شود حجیم بودن ماده به کار رفته در ساخت پلاک متحرک می‌باشد که بر خلاف سیستم متحرک این مشکل در سیستم کریستال کارکت وجود ندارد. همچنین در سیستم ثابت نیز به دلیل وجود براکت و سیم، بیمار درد آزار دهنده‌ای تجربه می‌کند، اما در عوض با استفاده از ارتودنسی کریستال کارکت درد خاصی احساس نمی‌شود.

شفاف و غیر قابل رؤیت بودن

همان طور که قبلاً ذکر کردیم در روش کریستال کارکت ورقه‌های پلاستیکی شفاف مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ بنابراین بعد از ساخته شدن نامرئی بوده و به راحتی قابل رویت نمی‌باشند. به همین دلیل برای افرادی که به دلیل موقعیت شغلی به استفاده از براکت و سیم تمایل ندارند پیشنهاد می‌کنیم این روش درمانی را برای مرتب کردن دندان‌های خود در نظر بگیرند تا در موقعیت‌های شغلی مختلف اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و در سمینار‌ها یا جلسات کاری به راحتی و با اطمینان به ارائه موضوع مورد نظر خود بپردازند.

لازم به ذکر است برخی از افراد مایل نیستند که اطرافیان از درمان ارتودنسی آن‌ها آگاه شوند؛ به همین منظور به علت غیر قابل رؤیت بودن، ارتودنسی کریستال کارکت را انتخاب می‌کنند. همچنین مطلع هستند اگر از براکت‌های سرامیکی نیز استفاده کنند باز هم پلاک آن‌ها در دهان قابل مشاهده می‌باشد.

ارتودنسی کریستال کارکت

ارتودنسی کریستال کارکت

جلوگیری از پوسیدگی

در ارتودنسی کریستال کارکت بیمار می‌تواند در حین غذا خوردن پلاک را از دهان خود خارج کرده و بعد از صرف غذا مجدداً در جای اولیه خود قرار دهد؛ البته در نظر داشته باشید بیمار بعد از غذا خوردن حتما باید به زدن مسواک اقدام نماید. به طور کلی زمانی که بیمار از روش براکت و سیم استفاده می‌کند در پایان دوره درمان، حداقل چهار الی شش دندان خود را به علت پوسیدگی از دست می‌دهد؛ چرا که در بعضی از مواقع پوسیدگی دندان به حدی می‌باشد که امکان ترمیم وجود نداشته و پزشک مجبور به کشیدن دندان و یا جایگزین آن با ایمپلنت می‌شود که تمامی این موارد هزینه زیادی را برای بیمار به ارمغان می‌آورد.

ممکن است با تعاریف فوق این سوال برای شما پیش بیاید که پوسیدگی دندان در اثر چه عواملی به وجود می‌آید؟ در جواب این سوال باید خدمت شما عرض کنیم زمانی که بیمار برای درمان ارتودنسی از براکت و سیم استفاده می‌کند به دلیل ثابت بودن و عدم تحرک براکت، مواد غذایی استعمال شده توسط بیمار در دهان تجمع می‌یابند؛ در این قبیل موارد بیمار نمی‌تواند بهداشت دندان را به درستی رعایت کند بنابراین  به مرور زمان دندان‌ها به پوسیدگی دچار می‌شوند.

زمانی که پلاک میکروبی ایجاد شود باکتری‌های موجود در پلاک از مواد غذایی باقی مانده در اطراف براکت تغذیه می‌کنند؛ بنابراین مواد زائد اسیدی دفع کرده و کلسیم دندان را از بین می‌برند. لازم به ذکر است تغییر رنگ و ایجاد لکه‌های سفید در دندان به علت نبود کلسیم به وجود می‌آیند.

بدون درد بودن این روش

در سیستم ارتودنسی براکت اولین سیمی که مورد استفاده قرار می‌گیرد سیم ۰۱۴ و ۰۱۲ است که عموماً به دلیل غیر قابل کنترل بودن نیروی وارد شده، بیمار درد نسبتاً شدیدی احساس می‌کند. اما برعکس در روش ارتودنسی کریستال کارکت نیروی وارد شده تا حد امکان کنترل می‌شود؛ به طوری که متخصص در هر مرحله نیرو وارد شده را به اندازه ۰.۲۹ تا ۲۵ میلیمتر تعیین می‌کند. به همین دلیل بیمار هیچ گونه دردی احساس نکرده و از انتخاب این روش احساس خشنودی می‌کند.

هزینه درمان ارتودنسی کریستال کارکت

همان طور که قبلاً ذکر کردیم این روش درمانی توسط کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار انجام پذیر می‌باشد؛ بنابراین، چون در روش کریستال کارکت از تکنولوژی استفاده می‌شود، در مقایسه با روش‌های سنتی هزینه بالاتری در پی دارد. در نظر داشته باشید هزینه نهایی پس از معاینه و بررسی‌های لازم توسط پزشک اعلام می‌شود.

دکتر ولدخانی؛ متخصص ارتودنسی کریستال کارکت

اگر به دنبال فردی متخصص ارتودنسی کریستال کارکت در زمینه این نوع از ارتودنسی‌های دندان هستید، دکتر فریدون ولدخانی می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. ایشان ۳۰ سال سابقه دندانپزشکی در آمریکا و ایران را دارند همچنین مبتکر رسمی برند ارتودنسی شفاف کریستال کارکت هستند.

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بدون سیم

جهت مشاوره با دکتر فریدون ولدخانی همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۶۶۸۴۴۵۰۰

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بدون سیم

جهت مشاهده نمونه‌ها از صفحه اینستاگرام بازدید نمایید.

[email protected]

ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی بدون سیم

خیابان امام خمینی. بین قصر الدشت و کارون. جنب مخابرات مالک اشتر. پلاک ۶۹۷. طبقه سوم. واحد ۴

المیرا فلاحیان
نویسنده: المیرا فلاحیان
میوچیا پرادا میگه لباسی که می‌پوشید راهی برای توصیف خودتون به مردم جهانه و مد و فشن زبان آنی دنیا به حساب میاد. پس لباس پوشیدن رو یاد بگیریم :)


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :