مهفام میرزایی در
0

کدام پارچه ها دوستدار طبیعت اند؟

کدام پارچه ها دوستدار طبیعت اند؟

یکی از مسایلی که کمتر به آن توجه می شود (یا اصلا توجه نمی شود) کدام پارچه ها دوستدار طبیعت اند؟ شاید برای مواردی مثل نحوه شستن و نگهداری و مرغوبیت پارچه، اصولی مورد توجه قرار گیرد اما به ندرت کسی اهمیت می دهد که هر پارچه از چه موادی تهیه شده؟ برای ساخت آن چه مقدار منابع طبیعی مصرف شده و چه قدر به محیط زیست آسیب وارد شده است؟ با توجه به این مسائل می توانیم در توسعه مد پایدار (Sustainable Fashion) نقشی داشته باشیم. پس کدام پارچه ها دوست طبیعت هستند؟

کدام پارچه ها دوستدار طبیعت اند؟

سالانه 80 میلیارد عدد لباس در جهان فروخته می شود. این لباس ها از پارچه تهیه می شوند و پارچه ها از الیاف طبیعی یا مصنوعی یا نیمه طبیعی. فرآیند تولید همه انواع این الیاف بسیار آلوده کننده و آسیب زا است و تولید سالانه این مقدار لباس هر سال زمین را آلوده تر می کند.

الیاف طبیعی
الیافی طبیعی گیاهای مثل پنبه و کتان که از گیاهان تولید می شوند می توانند مثل غذاهایی که می خوریم ارگانیک باشند یعنی در مزارع بدون کود و سم پرورش داده شوند و یا با استفاده از کود و سموم شیمیایی تولید شوند. الیاف طبیعی حیوانی مثل پشم و ابریشم هم با چالش بزرگ تری روبرو هستند که حامیان حقوق حیوانات همیشه در حال مبارزه با آن هستند.

منابع استفاده شده: آب، زمین، سوخت فسیلی (برای تولید کود و سم)
آسیب های زیست محیطی: آلودگی آب و خاک و گرم شدن زمین با تولید گاز های گلخانه ای مثل متان توسط حیوانات مزرعه

الیاف مصنوعی
الیاف مصنوعی مثل پلی استر و اکریلیک که در کارخانه ها و با فرآیند های شیمیایی از نفت و سوخت های فسیلی تولید می شوند. الیافی بسیار محکم و نرم که در واقع پلاستیک هستند و جنسشان با بطری های آب معدنی تفاوتی ندارد.

منابع استفاده شده: سوخت های فسیلی
آسیب های زیست محیطی: تولید گاز گلخانه ای دی اکسید کربن و گرم شدن زمین، آلودگی آب و زمین

الیاف نیمه طبیعی
این الیاف منشا طبیعی دارند ولی در ساخت آن ها از فرآیند های شیمیایی استفاده می شود مثل ویسکوز و لیوسل.

منابع استفاده شده: چوب
آسیب های زیست محیطی: ازبین رفتن جنگل ها با قطع درختان، آلودگی آب و هوا بر اثر فرآیند های شیمیایی

چه باید کرد؟
با این تفاسیر دریافتیم که تولید تقریبا همه انواع الیاف به محیط زیست آسیب می زند. حال نقش ما در کاهش این آسیب چیست؟ باید لباس های ساخته شده با الیاف مناسب تر را انتخاب کنیم. حال که اولین گام یعنی شناخت الیاف و آسیب های هر یک را برداشتیم در گام بعدی باید بدانیم هر لباسی از چه الیافی ساخته شده است، فقط کافی است برچسب ها را در فروشگاه ها بخوانید.

برای لباس های تابستانی
به جای پنبه از لینن و کنف و پنبه ارگانیک در صورت دسترسی استفاده کنید چون کاشت پنبه و فرآوری محصول آن فرآیند های به نسبت آلوده کننده تری را طی می کند.

برای لباس های زمستانی
احتمالا می دانید که بر خلاف گوسفند و شتر، بزها موقع چریدن گیاهان را از ریشه می کنند. بزهای مغولستان منبع اصلی تامین پشم کشمیر در جهانند و این پشم به دلیل مرغوبیت بالا تقاضای زیادی دارد. چرای بیش از حد این بزها در دشت های مغولستان مراتع را از بین می برد و این مساله آسیب جدی به محیط زیست این منطقه وارد کرده است. پس با انتخاب پشم گوسفند و شتر به جای کشمیر آسیب کمتری به محیط زیست وارد کنید.

کدام پارچه ها دوستدار طبیعت اند؟

برای لباس های ورزشی
بسیاری از کمپانی های تولید لباس ورزشی از پلاستیک های قابل بازیافت برای تولید الیاف استفاده می کنند که آسیب کمتری به محیط و منابع می زند. پس بهترین گزینه الیاف قابل بازیافت PET و استفاده کمتر از پلی استر است.

برای لباس های مهمانی
ابریشم یکی از بهترین الیاف طبیعی است که کمترین آسیب را به محیط وارد می کند. پس به جای لباس های مجلسی ساخته شده از الیاف پلاستیک به سراغ ابریشم خالص بروید.

کدام پارچه ها دوستدار طبیعت اند؟

مطالب مرتبط

1- چالش خز و پوست حیوانات در دنیای مد

2- سه پارچه مناسب براي هواي شرجي

3- کدام جنس پارچه را انتخاب کنم

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :