سمیرا در
0

10 توصیه‌ برای آفتاب گرفتن

10 توصیه‌ برای آفتاب گرفتن

آفتاب گرفتن برای پوست و همچنین خلق و خوی ما مفید است اما می‌تواند تبدیل به دشمن خطرناکی شود اگر ندانیم چطور از خود در برابر نور خورشید محافظت کنیم. 10 توصیه‌ برای آفتاب گرفتن در ادامه بای شما معرفی خواهد شد. 

1به تدریج در معرض آفتاب قرار بگیرید

در روزهای اول بیش از یک ساعت زیر آفتاب نمانید. بعد ار چند روز می‌توانید زمان آفتاب گرفتن را افزایش دهید. تغییر رنگ پوست بر اثر تولید ملانین در روزهای اول سطحی است و پس از حدود یک هفته آفتاب گرفتن رنگ آن تثبیت می‌شود.

10 توصیه برای آفتاب گرفتن

2محافظت از پوست

میزان محافظت کرم برنزه بستگی به پوست شما، آب و هوا و شدت نور خورشید دارد. برای آب و هوای ایران معمولا کرم های با محافظت بالا توصیه می‌شود. قبل از خروج از خانه کرم ضد آفتاب بزنید و پس از شنا کردن آن را تجدید کنید. چون در هوای گرم تعریق افزایش میابد، حتی در صورتی که شنا نمی‌کنید باز هم لازم است کرم ضد آفتاب را تجدید کنید.

4

3زمان آفتاب گرفتن

بهترین زمان، صبح تا قبل از ساعت 11 و بعدازظهر بعد از ساعت 15 است. از ساعت 11-15 نور خورشید در نهایت شدت خود است و به پوست شما آسیب می‌رساند.

یک توصیه: کودکان کمتر از 3 سال را در معرض نور آفتاب شدید قرار ندهید (آنها قرار نیست بعد از پایان تعطیلات با پوست برنزه در میان همسالان خودنمایی کنند!). پوست کودکان تاثیرات نور خورشید در کودکی را جذب می‌کند و این باعث می‌شود در بزرگسالی بیشتر در معرض خطر بیماری های پوستی قرار بگیرند.

4- عطر ممنوع!

از عطر و خوشبو‌ کننده‌های دارای الکل استفاده نکنید. اینکار ممکن است باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.

5- تحرک داشته باشید

سعی کنید وقتی آفتاب می‌گیرید حرکت کنید، بایستید و راه بروید. این کار باعث می‌شود نور خورشید به طور یکنواخت بر پوستتان بتابد و علاوه بر رنگ یکسان، متابولیسم شما را فعال نگه می‌دارد.

6- آفتاب فقط در کنار دریا نیست

اگر تصمیم دارید در هوای باز باشید، به کوه بروید و به ورزش های آبی بپردازید، همچنان در معرض تابش خورشید هستید، پس محافظت از پوست خود را فراموش نکنید.

7- محافظت همه‌جانبه

آفتاب فقط به شما برنزه شدن را هدیه نمی‌کند بلکه می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند. برای اینکار از عینک آفتابی استاندارد و کلاه استفاده کنید.

توصیه: بچه‌ها اگر در ساحل بازی می‌کنند لباس خشک به تن داشته باشد چون لباس مرطوب اشعه UV را از خود عبور می‌دهد.

8- پوست خود را خشک کنید

قطرات آب به خاطر انعکاس نور، تاثیر کرم های محافظ را کاهش می‌دهند و باعث آفتاب سوختگی می‌شوند. پس بعد از هر بار شنا کردن اول پوست خود را خشک کنید و بعد کرم بزنید.

9- در پایان روز

دوش بگیرید تا نمک دریا و یا کلر استخر از پوستتان پاک شود. سپس از کرم های بعد از آفتاب استفاده کنید. برای حفظ رنگ پوست و محافظت از آن آب رسانی به پوست را فراموش نکنید.

10 توصیه‌ برای آفتاب گرفتن

10- مراقب رژیم غذایی خود باشید

برای حفظ رطوبت پوست مواد غذایی دارای ویتامین C (کیوی و مرکبات)، ویتامین E (تخم مرغ و کلم بروکلی) و ویتامین A (هویج) مصرف کنید. به علاوه این مواد غذایی رنگ طلایی به پوست شما می‌دهند.

نوشیدن فراوان آب را فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

1- اصول برنزه کردن پوست

2- برنزه شدن به کمک میوه و سبزیجات

3- برنزه کردن و راه و روش های آن

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :