لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

0

اسپانیا یکی از مهم ترین مراکز فرهنگ در اروپا به شمار می‌رود که فرهنگ غنی خود را از تمدن‌های مختلفی وام گرفته است. اسپانیا 200 سال پیش از میلاد توسط رومی‌ها تصرف شد و 900 سال بعد توسط خلفای اموی به اشغال درآمد و به مدل 800 سال اسلام دین رسمی آن بود. پس از آن امپراطوری اسپانیا قدرت گرفت و با کشف قاره امریکا به ثروتمندترین کشور جهان در قرن شانزدهم بدل شد. در دورانی کمونیست‌ها به قدرت رسیدند و در دورانی دیگر فاشیست‌ها و دیکتاتورهایی مثل فرانکو فرهنگ آن را تحت تاثیر قرار دادند. این تاریخ پرفراز و نشین تمدنی غنی و زیبا را به وجود آورد که از همه نظر قابل بررسی و تحقیق است اما در این مقاله می‌خواهیم به لباس‌های سنتی مردم اسپانیا بپردازیم.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

مانند سایر موارد، تاریخ غنی و فرهنگ اسپانیا بر نوع پوشش نیز اثر گذاشته است و این کشور از اولین خاستگاه‌های مد و فشن در جهان به شمار می‌رود به ویژه در قرن شانزدهم و توسعه اقتصادی پس از کشف قاره امریکا. اگرچه لباس‌های اسپانیایی در طول قرن‌ها دستخوش تغییر شده اما لباس‌های خاصی در فرهنگ اسپانیایی شاخص و بدون تغییر باقی مانده است که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

 لباس‌های مردان و زنان اسپانیایی دارای تزئینات و زیبایی‌های خاصی است هرچند این نوع لباس‌ها در فرهنگ فعلی وجود ندارد اما می‌توان آن‌ را در جشن‌ها و فستیوال‌ها مانند مراسم سن فرمین، مراسم گاوبازی و رقص‌های مختلف سنتی اسپانیا مشاهده کرد. حتی امروزه گفته می‌شود که اسپانیایی‌ها لباس‌های سنتی را به لباس‌های امروزی بیشتر ترجیح می‌دهند. هرچند در مناطق شهری به برند‌های طراحی بسیار اهمیت داده می‌شود و خانم‌ها برای انتخاب‌هایی مانند شلوار و دامن‌های منطبق با مد جهانی آزادند.

لباس فلامنکو

این لباس زنانه ریشه در آندلس دارد و دو شکل کلی برای آن وجود دارد، شکل عادی و شکل مخصوص رقص. این لباس فرم بدن را دنال می‌کند و دارای لایه‌های متعدد و چین‌های فراوان در قسمت دامن و یقه و آستین است. لباس فلامنکو با شال خاصی استفاده می‌شود که به آن شال مانیلا می‌گویند.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

شال مانیلا

این شال از مانیل تا مکزیک و سواحل جنوبی کالیفرنیا استفاده می‌شود و کامل کننده لباس فلامنکو از نظر پوشش و زیبایی است. بسته به سطح اقتصادی صاحب لباس جنس این شال می‌تواند از پنبه یا ابریشم باشد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

مانتیلا

 مانتیلا نوعی روسری سنتی اسپانیایی است که همچنان توسط عروس‌ها و در مراسم مذهبی پوشیده می‌شود و توسط شانه‌ای به نام پینتا نگه داشته می‌شود و فرم ان با شال و روسری معمولی تفاوت زیادی دارد. این شال از قرن هفدهم و در نواحی جنوبی اسپانیا که گرم تر است باب شد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

کاچیرولو

نوعی دستمال گردن چهارخانه مردانه رنگی است که در ناحیه آراگون مرسوم است و ریشه در فرهنگ اسلامی دارد. اکنون طراح‌های متنوع تری از آن نیز مورد استفاده مردان اسپانیای قرار می‌گیرد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

کلاه بارتینا

نوعی کلاه مردانه بافتنی پشمی که در ناحیه کاتالونیا مورد استفاده قرار می‌گیرد که نوعی پوشاک مخصوص مردان روستایی بوده است.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

کانتابریان آلبارکا

نوعی کفش سنتی اسپانیایی است که یک تکه است و سه پاشنه دارد. در نواحی شمال اسپانیا و از چوب تولید می‌شود.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

مطالب مرتبط:

1- لباس قاسم آبادی لباس محلی مردم گیلان

2- تاج گل سر رسمی اوکراینی

3- چاروق پاپوش سنتی ایرانی

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شما

پریزاد در تاریخ 03 اکتبر 2019

سلام
منبع این مطالب را میخواستم بدونمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :