لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۲

توسط مهفام میرزایی

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

اسپانیا یکی از مهم ترین مراکز فرهنگ در اروپا به شمار می‌رود که فرهنگ غنی خود را از تمدن‌های مختلفی وام گرفته است. اسپانیا 200 سال پیش از میلاد توسط رومی‌ها تصرف شد و 900 سال بعد توسط خلفای اموی به اشغال درآمد و به مدل 800 سال اسلام دین رسمی آن بود. پس از آن امپراطوری اسپانیا قدرت گرفت و با کشف قاره امریکا به ثروتمندترین کشور جهان در قرن شانزدهم بدل شد. در دورانی کمونیست‌ها به قدرت رسیدند و در دورانی دیگر فاشیست‌ها و دیکتاتورهایی مثل فرانکو فرهنگ آن را تحت تاثیر قرار دادند. این تاریخ پرفراز و نشین تمدنی غنی و زیبا را به وجود آورد که از همه نظر قابل بررسی و تحقیق است اما در این مقاله می‌خواهیم به لباس‌های سنتی مردم اسپانیا بپردازیم.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

مانند سایر موارد، تاریخ غنی و فرهنگ اسپانیا بر نوع پوشش نیز اثر گذاشته است و این کشور از اولین خاستگاه‌های مد و فشن در جهان به شمار می‌رود به ویژه در قرن شانزدهم و توسعه اقتصادی پس از کشف قاره امریکا. اگرچه لباس‌های اسپانیایی در طول قرن‌ها دستخوش تغییر شده اما لباس‌های خاصی در فرهنگ اسپانیایی شاخص و بدون تغییر باقی مانده است که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

 لباس‌های مردان و زنان اسپانیایی دارای تزئینات و زیبایی‌های خاصی است هرچند این نوع لباس‌ها در فرهنگ فعلی وجود ندارد اما می‌توان آن‌ را در جشن‌ها و فستیوال‌ها مانند مراسم سن فرمین، مراسم گاوبازی و رقص‌های مختلف سنتی اسپانیا مشاهده کرد. حتی امروزه گفته می‌شود که اسپانیایی‌ها لباس‌های سنتی را به لباس‌های امروزی بیشتر ترجیح می‌دهند. هرچند در مناطق شهری به برند‌های طراحی بسیار اهمیت داده می‌شود و خانم‌ها برای انتخاب‌هایی مانند شلوار و دامن‌های منطبق با مد جهانی آزادند.

لباس فلامنکو

این لباس زنانه ریشه در آندلس دارد و دو شکل کلی برای آن وجود دارد، شکل عادی و شکل مخصوص رقص. این لباس فرم بدن را دنال می‌کند و دارای لایه‌های متعدد و چین‌های فراوان در قسمت دامن و یقه و آستین است. لباس فلامنکو با شال خاصی استفاده می‌شود که به آن شال مانیلا می‌گویند.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

شال مانیلا

این شال از مانیل تا مکزیک و سواحل جنوبی کالیفرنیا استفاده می‌شود و کامل کننده لباس فلامنکو از نظر پوشش و زیبایی است. بسته به سطح اقتصادی صاحب لباس جنس این شال می‌تواند از پنبه یا ابریشم باشد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

مانتیلا

 مانتیلا نوعی روسری سنتی اسپانیایی است که همچنان توسط عروس‌ها و در مراسم مذهبی پوشیده می‌شود و توسط شانه‌ای به نام پینتا نگه داشته می‌شود و فرم ان با شال و روسری معمولی تفاوت زیادی دارد. این شال از قرن هفدهم و در نواحی جنوبی اسپانیا که گرم تر است باب شد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

کاچیرولو

نوعی دستمال گردن چهارخانه مردانه رنگی است که در ناحیه آراگون مرسوم است و ریشه در فرهنگ اسلامی دارد. اکنون طراح‌های متنوع تری از آن نیز مورد استفاده مردان اسپانیای قرار می‌گیرد.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

کلاه بارتینا

نوعی کلاه مردانه بافتنی پشمی که در ناحیه کاتالونیا مورد استفاده قرار می‌گیرد که نوعی پوشاک مخصوص مردان روستایی بوده است.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

کانتابریان آلبارکا

نوعی کفش سنتی اسپانیایی است که یک تکه است و سه پاشنه دارد. در نواحی شمال اسپانیا و از چوب تولید می‌شود.

لباس‌های سنتی مردم اسپانیا

مطالب مرتبط:

1- لباس قاسم آبادی لباس محلی مردم گیلان

2- تاج گل سر رسمی اوکراینی

3- چاروق پاپوش سنتی ایرانی

  • سلام
    منبع این مطالب را میخواستم بدونم

  • آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

    ©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است