chadmin در
2,124

حلقه ازدواج ثریا اسفندیاری زیباترین حلقه تاریخ بود که صرف خیریه شد!

حلقه ازدواج ثریا اسفندیاری زیباترین حلقه تاریخ بود که صرف خیریه شد!

حلقه نامزدی ثریا اسفندیاری یکی از معروف‌ترین و جذاب‌ترین حلقه‌های افراد معروفِ تاریخ معاصر می‌باشد. داستان خواستگاری و آشنایی ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی بسیار جالب و شنیدنی است اما سرانجام عشق آن‌ها بسیار غم‌انگیز بود.

جواهرات ثریا اسفندیاری

آشنایی خانواده سلطنتی ایران با ثریا

بر اساس نوشته‌های موجود در سایت خانواده بختیاری داستان آشنایی آن‌ها عشق در یک نگاه بود. بعد از جدایی محمدرضا پهلوی و پرنسس فوزیه، اطرافیان او به‌دنبال پیدا کردن همسری دیگر برای او بودند. مادر محمدرضا پهلوی هم از یکی از دوستان صمیمی خود به‌نام فروغ ظفر بختیاری خواست تا بین دختران فامیلش مورد مناسبی را معرفی کند.

جواهرات ثریا اسفندیاری

و ازین طریق ثریا که در آن زمان در لندن مشغول تحصیل بود به مادر محمدرضا پهلوی معرفی شد. بعد از دیدن عکسی از ثریا، تاج‌الملوک، از دخترش، شمس پهلوی خواست در لندن با ثریا  ملاقات کند. شمس پهلوی، خواهر محمدرضا پهلوی، بعد از ملاقات با ثریا برای مادرش در نامه‌ای نوشت: او برای ملکه شدن به دنیا آمده است، زیبا، تحصیل‌کرده، مهربان و اصیل.

 

جواهرات ثریا اسفندیاری

نامزدی ثریا و محمدرضا پهلوی

تاج‌الملوک، عکس ثریا را به پسرش نشان داد و او بلافاصله درخواست ملاقات حضوری کرد. ثریا به همراه شمس پهلوی از لندن به ایران آمد و با شاه ملاقات کرد. ثریا و محمدرضا پهلوی در اولین ملاقات عاشق شدند و در همان اولین شب ملاقات محمدرضا پهلوی ثریا را از پدرش، خلیل‌خان خواستگاری کرد. در مهرماه سال ۱۳۲۹ طی اعلامیه‌ای نامزدی ثریا اسفندیاری و محمدرضا پهلوی اعلام شد.

بعد از نامزدی ثریا پهلوی دچار بیماری حصبه شد و مدتی طول کشید تا بتوانند مراسم عروسی را برگزار کنند. گفته می‌شود در دورانی که ثریا بیمار بوده، محمدرضا پهلوی جواهرات زیادی به‌عنوان هدیه برای او می‌فرستاده و برای او آرزوی بهبود می‌کرده‌ است. یکی از این هدایای نفیس سنجاق سینه بسیار زیبا و ارزشمند پرند‌ه‌های عاشق از برند ونکلیف اند آرپلز بود.

جواهرات ثریا اسفندیاری

یک سنجاق سینه از جنس طلای زرد با استفاده از سنگهای یاقوت قرمز و یاقوت کبود و الماس بود. تصویر این سنجاق سینه اکنون در سایت ونکلیف قابل مشاهده است.

مشخصات حلقه نامزدی

حلقه نامزدی ثریا یکی از معروف‌ترین حلقه‌های نامزدی تاریخ معاصر است. محمدرضا پهلوی اندکی بعد از اعلام خبر نامزدی این حلقه را به ثریا داد. این انگشتر یک الماس اعجاب انگیز در برش امرالد کات و به‌وزن ۲۲.۳۷ قیراط داشت. انگشتر بر پایه‌ای از جنس پلاتین و توسط برند هری وینستون ساخته شد. دو طرف الماس امرالد کات دو الماس در برش باگت و به‌شکل مخروطی قرار گرفته‌بود. این حلقه بسیار شبیه به چهارمین حلقه نامزدی الیزابت تیلور است.

جواهرات ثریا اسفندیاری

سرانجام ازدواج ثریا و محمدرضا پهلوی

محمدرضا پهلوی و ثریا عاشق یکدیگر بودند اما ثریا نتوانست برای شاه ایران ولیعهدی بیاورد. بعد از مرگ علیرضا پهلوی، برادر تنی محمدرضا پهلوی، در سانحه هوایی فقدان وارث تاج و تخت ایران بیشتر مورد توجه قرار گرفت. بعد از بی‌نتیجه ماندن درمان ثریا در ایران و آمریکا و اروپا، با وجودی که شاهِ ایران و ثریا عاشق یکدیگر بودند تصمیم گرفتند که از هم جدا شوند. در اسفند ۱۳۳۶ ثریا ایران را ترک کرد و یک‌ماه بعد در فروردین ۱۳۳۷ به‌طور رسمی از هم طلاق گرفتند.

جواهرات ثریا اسفندیاری

سرنوشت حلقه نامزدی ثریا

ثریا هنگامی‌که ایران را ترک می‌کرد تمام هدایایی که محمدرضا پهلوی به او داده بود با خود برد. حلقه ازدواج هم جزو همین جواهرات بود، گفته می‌شود محمدرضا پهلوی به دلیل علاقه زیادی که به ثریا داشت اجازه خروج همه جواهراتی که به‌عنوان هدیه به او داده بود را صادر کرد.

ثریا هرگز نتوانست فرزندی بیاورد و تنها وارث او برادرش بود. او وصیت کرده بود که بعد از مرگش تمام ثروتش که شامل املاک، پول نقد، جواهرات و . . . به تنها برادرش و یا فرزند برادرش برسد. او همچنین وصیت کرده بود که در صورت نبود برادرش یا وارثی از برادرش تمام ثروتش به‌فروش برسد و عواید آن برای سه خیریه فرانسوی صرف گردد. بیژن، برادر ثریا، یک سال بعد از مرگ خواهرش فوت کرد و چون فرزندی نداشت تمام جواهرات به نفع خیریه در حراجی به‌فروش رسید.

جواهرات ثریا اسفندیاری

برخی از جواهرات ثریا اسفندیاری توسط برندهای سازنده آن‌ها خریداری شد. مانند گردنبندی که کیِرا نایتلی روی فرش قرمز مراسم اسکار سال ۲۰۰۶ استفاده کرد. این گردنبند هم جزو جواهراتی بوده که در سال ۲۰۰۱ بعد از مرگ ثریا در حراجی به‌فروش رسید. این گردنبند که ساخته برند بولگاری بود توسط همین برند خریداری شد و اکنون جزو گنجینه این برند می‌باشد.

 

جواهرات ثریا اسفندیاری

اما درباره خریدار انگشتر نامزدی ثریا اسفندیاری اطلاعات دقیقی در دست نیست. شاید در آینده در مراسمی یا حراجی کسی از این انگشتر زیبا رونمایی کند.

منبع: نایریکا

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :