راهنمای خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی برای علاقه‌مندان به ورزش

برای خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی چه نکاتی را باید بدانیم؟ فرقی نمی‌کند بخواهید در یک مسابقه دو ماراتن شرکت کنید، یا در پارک محله خودتان بدوید یا فقط برای صرف کردن ناهار با خانواده با پای پیاده به اطراف شهر بروید، نیاز به کفش مخصوص دارید. کفش مخصوص دویدن و پیاده روی! برخلاف کفش‌های پلاستیکی که زیر گنجه سال‌های سال است که گردوخاک می‌خورند، کفش مخصوص دویدن و پیاده روی راحت و بادوام هستند و دیگر ویژگی آن‌ها محافظت از پاهای شما در مقال ضربه و آسیب‌های ناشی از دویدن و حادثه در دوندگی است. کفش‌هایی که می‌خرید، باید اطمینان کسب کنید که دارای فناوری‌های روز دنیا همانند کفش‌های نایک باشند. همراه «چی بپوشم» باشید.

 

چرا باید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی داشته باشیم؟

بر اساس گفته یکی از متخصصان فیزیولوژی، همان‌طور که پله‌های بالا و پایین رفتن در خانه‌ها باید اساسی و دارای قانون خاصی باشند، کفش مخصوص دویدن و پیاده روی هم فناوری و ویژگی‌های منحصربه‌فردی را دارا است و هر کفشی، کفش دوندگی نیست. خوشبختانه پاهای ما در برهه خوبی از زمان به وجود آمده‌اند! شرکت‌های زیادی امروزه بر روی کفش‌های ورزشی و مخصوصاً کفش‌های دوندگی سرمایه‌گذاری می‌کنند. توسعه‌دهندگان این شرکت‌ها به این مورد به‌عنوان یک زمینه پیشرفت فعال نظر دارند. پاشنه‌های فومی جدید به پاشنه‌های ما انرژی ازدست‌داده‌مان را باز می‌گرداند، شکل ارگونومیک و بدنه‌های سبک شتاب بیشتری به ما می‌دهد، همچنین رویه‌های جدید دیگر مثل قبل پاهای ما را فشار نمی‌دهند.

چرا باید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی داشته باشیم؟

هم پای مواد تشکیل‌دهنده کفش‌ها، شکل و طراحی کفش‌ها از حالت کلاسیک و قدیمی به شکل‌ها جدیدتری تغییر پیدا می‌کنند. در گذشته کفش‌هایی با شکل‌های خاص مختص دوندگان استقامت و حرفه‌ای بود ولی امروزه تنوع شکل و طراحی ممکن است طرفداران عادی و روزمره دوندگی را سردرگم کند. به همین دلیل ما چند مورد برای شما ازآنچه برای انتخاب یک کفش مخصوص دویدن و پیاده روی لازم دارید، یکجا جمع کرده‌ایم تا دلهره‌ای در انتخاب کفش نداشته باشید.

چرا باید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی داشته باشیم؟

 

چه نوع کفش دوندگی لازم دارید؟

برای اینکه از پیاده روی و ورزش خودتان لذت ببرید داشتن یک جفت کفش حرفه‌ای، کافی نیست. اینکه آیا این کفش متناسب پای شما و فعالیت شما است، از اهمیت بیشتری برخوردار است. دوندگان ماراتن و استقامت همیشه توصیه می‌کنند کفشی را انتخاب کنید که پای شما در آن راحت باشد. اینکه فلان ورزشکار این کفش را دارد، دلیل خوبی برای خرید کفش مخصوص دویدن نیست.

 راهنمای خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی برای علاقه‌مندان به ورزش

فاکتورهای تاثیرگذار در خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی

شکل بدن

فاکتورهای زیادی برای خرید یک جفت کفش مخصوص دویدن و پیاده روی دخیل است. ولی به‌طورکلی می‌توان گفت اگر شما وزن زیادی دارید باید کفی کفش بالشتک‌های بیشتری داشته باشد تا بتواند وزن شما را به‌صورت مساوی روی زمین پخش کند و از آسیب دیدن پاشنه‌ها هنگام دویدن جلوگیری کند. همچنین اگر وزن شما زیاد است باید کفشی را انتخاب کنید که پاشنه پهن‌تر و همچنین ضخیم‌تری داشته باشد تا خستگی کمتری در زمان دویدن حس کنید.

راهنمای خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی برای علاقه‌مندان به ورزش

 

بیومکانیک بدن

هر انسان بیومکانیک یا ساختار مکانیکی خاصی برای خودش دارد. نمی‌توان از کفش‌های دوست خودمان برای دویدن استفاده کنیم. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه شما دونده‌تر و حرفه‌ای‌تر باشید کفش‌هایی با انعطاف کمتر لازم دارید و در عوض نیاز به کفشی دارید که تعادل شما را در دوندگی حفظ کند؛ بنابراین بیومکانیک بدن شما همانند اثرانگشت شما منحصربه‌فرد است و می‌تواند به عوامل مختلفی وابسته باشد.

راهنمای خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی برای علاقه‌مندان به ورزش

برای دانستن اینکه بیومکانیک شما چیست باید به آزمایشگاه یا باشگاه‌های ورزشی که دارای دستگاه قدم زنی و تشخیص الگوریتم قدم زدن شما هستند مراجعه کنید. این دستگاه بر اساس نوع قدم زدن و قرار دادن کف پای خودتان روی زمین الگوریتمی پیش‌بینی می‌کند، همچنین بهترین کفی را برای کاهش فشار به روی کف پا در دوندگی‌های زیاد طراحی می‌کند. این کفی و کفش‌ها باعث خواهد شد شما در طول دویدن کمتر خسته شوید و درصد اتفاقاتی همانند پیچ‌خوردگی پا را در راه رفتن به‌شدت کاهش می‌دهد.

 

 

خمیدگی در پاشنه

هر انسان، به میزانی خاصی در پاشنه‌های خودش دارای انحرافاتی است که از قسمت استخوان زانو شروع و به پاشنه ختم می‌شود. در بررسی‌های بیومکانیکی این انحرافات نیز اندازه‌گیری می‌شوند. اگر انحرافات در پاشنه زیاد باشد در هر ضربه ممکن است مشکلاتی همانند دیسک کمر و ساییدگی در لولای زانو به وجود بیاید، بنابراین بر اساس نوع انحراف، کفشک‌های مخصوصی در انحناهای کفش تعبیه می‌شود تا دونده در مسیرهای طولانی فشاری را در ناحیه کمر و زانو احساس نکند. بر اساس نظر کارشناس ورزشی داشتن یک کفی مناسب برای دویدن بسیار واجب‌تر از دویدن با کفش‌های نامناسب است. برای پیدا کردن کفی مناسب می‌توانید به سراغ متخصصان فیزیولوژی بروید.

راهنمای خرید کفش مخصوص دویدن و پیاده روی برای علاقه‌مندان به ورزش

این نکته را در نظر داشته باشید که این کفش‌ها و کفی‌های طراحی‌شده برای انحنای پاشنه پا فقط برای راحتی شما و کاهش آسیب است و نمی‌تواند هیچ انحرافی را درمان کند. درواقع این کفی‌ها تلاش محققان و پزشکان برای تحقق یافتن آرزوی دویدن برای کسانی است که پاشنه مناسبی نداشته‌اند.

 

 

راحتی پا با کفش مخصوص دویدن

برای انتخاب کفش دوندگی خودتان می‌توانید فقط تابع یک عامل باشید. بر اساس تحقیق کارشناسان ورزشی، راحتی در کفش ورزشی و دوندگی باعث کاهش آسیب‌دیدگی در حین دوندگی شده است. بر اساس این تحقیقات، دوندگانی که بر اساس راحتی برای خودشان کفشی را انتخاب می‌کنند، عمدتاً نسبت به دیگر ورزشکاران که بر اساس توصیه مربی‌ها کفش انتخاب می‌کنند، آسیب‌دیدگی کمتری دارند. این نتایج در تمامی سبک‌های دوندگی صادق است، مبتدی تا حرفه‌ای. کفش باید جزئی از بدن دونده باشد و دونده با آن احساس راحتی کند. جایی از پاهایش که نیاز دارد را فشار دهد و جاهای دیگر که نیاز دارد را راحت بگذارد. این احساس به دونده در هر قدم انرژی مضاعفی تزریق می‌کند.

راحتی پا با کفش مخصوص دویدن

 

سیستم چرخش هوا کفش مخصوص دویدن

هرچه دونده حرفه‌ای‌تری شوید، به کفش‌های مخصوصی نیاز خواهید داشت. کفش‌های مخصوصی که برای هر یک از حالت‌های دوندگی نیاز خواهید داشت. درواقع، دوندگی شما از جلسات پیاده‌روی ساده به سمت دوندگی در مسیرهای سخت پیشرفت خواهد کرد. پس برای اجرای این مراحل با یک کفش نمی‌توانید این کارها را انجام دهید. بر اساس گفته دوندگان حرفه‌ای، برای راه رفتن‌های سریع نیاز به یک نوع کفش و برای دوندگی‌های سریع نیاز به کفش دیگری دارید. داشتن چندین کفش ایمنی بدن شما در مقابل آسیب‌ها را هم کاهش خواهد داد.

سیستم چرخش هوا کفش مخصوص دویدن

 

امیدواریم توانسته باشیم، یک راهنمای کلی برای انتخاب کفش مخصوص دویدن و پیاده روی به شما معرفی کرده باشیم.

 

مطالب مرتبط:

۱- وسایل ضروری برای کیف باشگاه بدن‌ سازی

۲- ۷ نکته برای تشخیص کفش کاترپیلار اصل از تقلبی

۳- هنگام پوشیدن کتانی ورزشی این اشتباهات را انجام ندهید

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :