چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

پیراهن مردانه طی سالها به یکی از اساسی‌ترین لباس‌های کمد آقایان تبدیل شده است. اندازه بودن یکی از مهمترین ویژگی‌های پیراهن است، اگر یک پیراهن مردانه اندازه نباشد هرچقدر که دوخت تمیز، جزئیات دقیق و یقه خوش استایلی داشته باشد شما را راضی نمی‌کند چون احتمالا در کلیت ظاهر دلخواه نقص ایجاد می‌کند. چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

ad banner

برخی تصور می‌کنند این مشکل فقط در لباسهای تولید انبوه به وجود می‌آید درحالی که یک پیراهن با دوخت سفارشی هم درگیر این اشتباه خواهد شد و ‌درنهایت هرکدام اگر سایز مناسبی نباشد استایل شما را خراب می‌کند. تناسب تاثیرگذارترین عامل بر استایل است. البته این تا حد بسیار زیادی به سبک مورد علاقه‌تان هم برمی‌گردد؛ کلاسیک، مدرن، اندامی و جذب، هرکدام از این سبک ها می توانند ظاهرمتناسب متفاوتی در ذهن شما تداعی کنند.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

پیراهن کلاسیک بهترین انتخاب برای راحت طلب‌ها

اگر سبک لباس پوشیدن پدر و پدربزرگ‌تان را می‌پسندید پیراهن کلاسیک به تن کنید. این مدل با روش‌های سنتی خیاطی و الگوهای آزاد دوخته می‌شود و برای آنهایی که به دنبال راحتی در مد هستند بخصوص آقایانی که کمی شکم دارند گزینه مناسبی خواهد بود، همچنین پیراهن کلاسیک بهترین گزینه برای پوشیدن در زیر کت است چرا که تنگی بیش از حد مانع انجام فعالیت‌های شما نمی‌گردد. حواستان باشد به هیچ وجه یک پیراهن کلاسیک آزاد را با یک شلوار جذب نپوشید چون درکنارهم یک ترکیب نامتوازن خواهند‌ ساخت.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

 

خوش اندام هستید؟ پس پیراهن اندامی بپوشید

در طول تاریخ مردان جوان همواره سعی کرده‌اند طوری متفاوت از پدرانشان لباس بپوشند نمونه بارز این تغییر کنار گذاشتن جلیقه و ژاکت و پوشیدن پیراهن‌های مردانه به صورت مجزاست، ضمن اینکه با این تغییر سبک تمام ویژگی‌های پیراهن اهمیت می‌یابد. یک پیراهن اندامی ممکن است چندان راحت نباشد و تنگی آن مانع برخی حرکات شما شود اما مد روز و شیک است و  حجمی از پارچه‌های اضافی چین خورده استایل شما را خراب نمی‌کند.

پیراهن اندامی به خاطر نوع برش لباس بهتر بر تن می‌نشیند بدون اینکه به بدن بچسبد و آزاردهنده باشد. همان‌طور که از نام این سبک مشخص است لطفا فقط خوش اندام ها سراغ این مدل بروند، اگر چاقی شکم و پهلو دارید به خاطر اینکه از طرح و نقش یک پیراهن اندامی خوشتان آمده آن را نپوشید تا چشم انداز ناخوشایندی از استایل‌تان برای دیگران به وجود نیاورید.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

پیراهن جذب یا فوق اندامی

این سبک محبوب آقایان جوانی است که فکر می‌کنند لباس هرچه ‌تنگ‌تر باشد بهتر است. این نوع پیراهن با چروک‌ها و ‌چین‌خوردگی‌های بسیار توصیف می‌شود. توجه کنید که پیراهن جذب مناسب افراد و اندام‌های بسیار کمی است و حرکت و راحتی شما را تا حد زیادی محدود می‌کند، پس اگر راحت طلب هستید به هیچ وجه سراغ این سبک نروید.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

 

بد نیست جزئیاتی درباره پیراهن و تاثیر این عناصر بر استایل بدانید

همیشه به خاطر داشته باشید که استایل موضوعی شخصی و درونی است، بدین ترتیب این راهنما با توجه به سبک دلخواه خودتان به شما کمک می‌کند که چه عناصری برای بهتر شدن استایل شما مفید است. مهم نیست که در چه سطحی از مد لباس می‌پوشید لباس‌های تولیدی انبوه یا دوخت سفارشی این اصول برای تمام سطوح کاربردی خواهند بود.

قسمت جلوی پیراهن تعیین کننده نکات مهمی است، صرف نظر از نوار جلوی پیراهن که محل قرار گرفتن دکمه‌هاست معمولا قسمت جلو ساده و بدون هیچ عنصر اضافی است، گاهی یک جیب روی سینه و در مدل‌های مدرن‌تر از دوخت‌ها و بست‌های تزئینی هم استفاده می‌شود اما یک پیراهن اغلب کلاسیک ساده و بی تزئین است. وجود جیب تا حدی از رسمی بودن می‌کاهد و در موقعیتی رسمی چندان نیازی به استفاده از جیب‌ها نیست.

از طرفی بسیاری از افراد به خاطر نوع کارشان نیاز به یک جیب برای گذاشتن برخی ملزومات کاری هستند، به طور کلی گذاشتن خودکار و یا هر آیتم دیگری امروزه چندان متداول نیست مگر اینکه شما آن را به عنوان یک ویژگی خاص برای سبک شخصی‌تان انتخاب کنید.

پیراهن‌های دو جیب که به هیچ وجه رسمی نخواهند بود و کاملا غیر رسمی و در سبک‌های راحتی و روزمره بیشتر دیده می‌شوند. اگر دقت کرده باشید لباس‌های نظامی، پیراهن‌های وسترن و لباس‌های مناسب سفرهای ماجراجویانه اغلب دو جیب هستند.

تاکسیدو مختص موقعیت‌های رسمی و خاص

اگر شما قرار است در یک مراسم فوق العاده رسمی شرکت کنید باید پیراهن شب به تن کنید، این سبک پیراهن‌ها معمولا جزئیات بسیار زیادی دارند که توضیح آن نیازمند یک مقاله مجزاست، به طور کلی تاکسیدو یا پیراهن شب المان‌هایی دارد که استفاده آن به صورت روزمره و در هر موقعیتی را محدود می‌کند، مثل پلیسه‌های قسمت جلو که در برخی نمونه‌ها جدا شوند هستند و در برخی ثابت، بنابراین به ندرت می‌توان در موقعیتی غیررسمی آن را کاربردی دانست.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

انواع جا دکمه و انواع استایل

نوار جلوی پیراهن که محل قرار گرفتن دکمه‌هاست یا همان جادکمه خودمان، انواع مختلفی دارد و یکی دیگر از جزئیاتی است که با توجه سبک مورد نظر شما می‌تواند در انتخاب پیراهن دلخواه‌تان به شما کمک کند.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

جا دکمه سنتی که به مدل آمریکایی هم معروف است از رایج‌ترین نمونه هاست، در این مدل یک تکه پارچه که مجزا دوخته شده به قسمت جلوی پیراهن وصل می‌شود و به خاطر تقارنی که در لباس ایجاد می‌کند به خوش استایلی شما کمک می‌کند و از تکه‌های محبوب استایل کاری است. جا دکمه فرانسوی هم همان طور که از نامش پیداست از گزینه‌های محبوب اروپایی‌ها در استایل مدرن است. قطعا این مدل چندان رسمی نیست اما به عنوان یک پیراهن کلاسیک می‌توانید آن را به عنوان یک آیتم مد یا در سبک روزمره استفاده کنید.

در جا دکمه ۴/۳ که کمی بلند‌تر از جای دکمه پولوشرت است و جلوی پیراهن تا پایین باز نیست، این مدل اصلا رسمی نیست و کاملا لباس راحتی محسوب می‌شود بسیاری از آقایان در تابستان و هنگام استراحت و سفر از نمونه‌های نخی این سبک استفاده می‌کنند. درعوض جا دکمه Fly Front کاملا رسمی و مناسب مهمانی شب است، در این نوع جا دکمه یک لایه پارچه اضافه روی دکمه‌ها را پوشانده و شما با یک پیراهن یک تکه بدون هیچ عنصر اضافه روبرو هستید.

جزئیات پشت پیراهن مردانه

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

شاید در نگاه اول پشت تمام پیراهن‌های مردانه به نظرتان یکسان باشد اما براساس برش‌ها، پنس‌ها و پیلی‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، حتی جای قرار گیری و تعداد آنها مهم و تاثیرگذار در سبک پیراهن خواهد بود. از آنجایی که لباس‌های مردانه تنوع کمتری نسبت به لباس زنانه دارد، همین جزئیات کوچک برای آقایان بسیار قابل توجه و جذاب است.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

یکی از عناصر پشت پیراهن حلقه آویز است که معمولا در قسمت برش شانه دوخته می‌شود و به عنوان علامت تجاری سبک امریکایی شناخته می شود.

تمام جزئیات درباره یقه‌ها

یقه پیراهن به عنوان هسته اصلی پیراهن محسوب می‌شود و فرم آن می‌تواند تا حد بسیار زیادی بر چهره پوشنده تاثیر بگذارد. مطمئنا برای افراد مختلف با سبک و سیاق متفاوت در لباس پوشیدن چندین نوع یقه دلخواه وجود دارد، بسیاری سعی دارند تا یقه های گوناگون را نام گذاری و طبقه بندی کنند در حالی که ممکن است یک یقه ساده متوسط در دو کارگاه دوخت مختلف کاملا متفاوت از یکدیگر باشد. بلندی یقه، شکل و اندازه زاویه قسمت نوک تیز آن باعث تفاوت‌ها و به وجود آمدن انواع مدل‌ها می‌شود.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

همان طور که برخی ترجیح می‌دهند یک مدل یقه را برای تمام پیراهن‌هایشان برگزینند بعضی دیگر با توجه به موقعیت‌ها و سبک‌ها انواع یقه‌ها را در پیراهن‌های متنوع انتخاب می‌کنند. یقه‌های کلاسیک نه بزرگ هستند و نه کوچک و چندان زاویه‌دار هم نیستند، شاید همین باعث می‌شود که در موقعیت‌های بسیاری کاربردی باشند. اگر می‌خواهید پیراهن‌تان برای مدتی طولانی قابل پوشیدن و مد روز باشد از یقه‌های بسیار نوک تیز یا خیلی پهن اجتناب کنید.

چند یقه ابتدایی که براساس آنها یقه‌‌های دیگری طراحی می شوند عبارتنداز:

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

یقه گسترده که یکی از متدوال‌ترین انواع یقه می‌باشد، انتخاب خوبی برای پیراهن‌های کژوال و کلاسیک است و مهمترین نکته درباره این مدل یقه آن است که با کروات و پاپیون و یا بدون آنها در هر صورت عالی خواهد بود.

یقه دکمه‌دار که در هر طرف دقیقا از قسمت گوشه با دکمه‌ای به پیراهن وصل می‌گردد، تقریبا یقه تمام پیراهن‌های آکسفورد دکمه‌دار است، اصولا با چنین یقه‌هایی بستن کروات و پاپیون رایج نیست اما این بیش از هر چیز به سبک لباس پوشیدن شما بستگی دارد.

درباره یقه کلاسیک هم که در ابتدا گفتیم، یک مدل بدون تاریخ انقضا، کاربردی و مناسب استایل رسمی و نیمه رسمی که جای مخصوصی برای استفاده با کروات دارد و خب داشتن حداقل یک پیراهن کلاسیک در کمد هر آقایی الزامی است.

کلاب نام نوع دیگری از یقه مردانه با گوشه‌های گرد و بدون زاویه، یک سبک قدیمی آمریکایی که با سنجاق یا گیره یقه هم ظاهر متفاوتی ایجاد می‌کند.

یقه کوچک که مدرن‌ترین و کوچک‌ترین یقه شبیه به مدل کلاسیک است و با گستره‌ای از پیراهن‌های جین و آکسفورد قابل استفاده اما همچنان برای استفاده با کروات و پاپیون مناسب نیست.

برای پیراهن شب یقه‌هایی جداشونده طراحی شده که به آن یقه شب گفته می‌شود، این مدل یقه‌ها رسمی و آهاردار هستند و اغلب تاکسیدوها چنین یقه‌هایی دارند.

مورد بعدی یقه ایستاده است، پیراهن‌هایی با این مدل یقه‌ها را معمولا در ترکیب با یک ژاکت می‌پوشند و از استایل های محبوب هنرمندان و سیاستمداران است. شاید تعداد طرفداران این سبک یقه‌ها زیاد نباشد اما قطعا استایلی متمایز و خاص به وجود می‌آورد.

شما دکمه معمولی را ترجیح می‌دهید یا از طرفداران دکمه سردست هستید؟

زمانی که صحبت دکمه سردست می‌شود این سوال پیش می‌آید که تمایل دارید سرآستینتان را تا بزنید و بعد دکمه را نصب کنید یا مدل فرانسوی را ترجیح می‌دهید؟ برای دانستن پاسخ این سوال بهتر است با روش‌های مختلف گذاشتن دکمه سردست آشنا شوید.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

 

دکمه سردست به سبک فرانسوی بسیار رسمی و محبوب نجیب‌زادگان است، به طورکلی این تکه از زیورآلات آقایان بسیار مهم و تاثیرگذار در استایل شخصی آنهاست چرا که طراحی متفاوت دکمه‌ها ذائقه و پسند افراد از مد را نشان می‌دهد. در سال‌های اخیر صحنه مد ایتالیا با خلاقیت در استفاده از این زیور مردانه در آستین ژاکت‌ها و پیراهن‌های غیررسمی کاربرد متفاوتی ارائه داد و میتوان به صراحت گفت که گاهی اینطور ساختارشکنی‌ها تبدیل به پرطرفدارترین مدها خواهند شد.

برخلاف مدل فرانسوی سرآستین Barrel یا استوانه‌ای ساده مناسب استفاده روزمره و استایل کاملا غیررسمی است و قطعا با وجود تنوع در طراحی، تعداد دکمه‌ها و برش آن انتخاب سلیقه‌های بسیاری خواهد بود. تعداد دکمه‌ها و فرم سرآستین در تصمیم‌گیری شما برای اینکه این پیراهن را با چه کت و ژاکتی بپوشید بسیار موثر و کاربردی است.

تاثیر لبه انتهایی پیراهن در سبک پوشش

فرم و بلندی لبه پایینی پیراهن می‌تواند تعیین‌کننده این باشد که پیراهنی که انتخاب کرده‌اید به چه استایلی نزدیک‌تر است و یا برای کدام سبک‌ها مناسب نیست. در مدل کلاسیک معمولا پیراهن داخل شلوار گذاشته می‌شود و به‌ ندرت کسی آن را روی شلوار می‌اندازد، بنابراین باید بلندتر از پیراهن‌های دیگر باشد و البته لبه‌ای ساده و بدون فرم خاصی برای آن در نظر گرفته می‌شود.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

این روزها گروهی از تولیدکنندگان برای صرفه‌جویی در پارچه از قد لباس می‌زنند و بعضی مشتریان در مواجهه با چنین محصولاتی دچار عدم تناسب می‌گردند. اگر استایل درستی برای این تغییر در قالب اصلی تعریف شود شاید قابل پذیرش باشد و حتی پس از مدتی به یک مد ایده‌آل هم تبدیل گردد، مثل بلندی و کوتاهی جلو و پشت پیراهن و عدم تناسب‌هایی که این روزها در میان جوانان خواهان کمی هم ندارد. خط انتهایی صاف برای پیراهن از هر شکل دیگری محبوب‌تر است اما گاهی با خلاقیت و ترکیب‌های جالب نمونه‌های هلالی شکل جذابی هم به چشم می‌خورد.

خلاقیت کنتراستی در اجزای مختلف پیراهن

یکی از کارهای جالب طراحان پیراهن مردانه در سال‌های گذشته اضافه کردن جزئیاتی محدود برای درآوردن پیراهن از قالب ساده و همیشگی آن بوده، کنتراست رنگ و طرح در قسمت زیرین یقه، سرآستین و جا دکمه بخشی از این تحول بخشی در طراحی لباس مردانه است. این تزئینات کوچک زرق و برقی ندارند و توی ذوق نمی‌زنند درعین حال به عنوان یک طراحی متمایز از حالت عادی در موقعیت‌های گوناگونی هم قابل پوشیدن و پذیرفته هستند.

چگونه بهترین پیراهن مردانه را انتخاب کنید؟

 

با این وجود همه چیز به سلیقه و ذائقه شما بازمی‌گردد، تلاش طراحان این است تا بتوانند با این تحولات برای ترکیب‌های پوشش شما تنوع ایجاد کنند اما درنهایت این شما هستید که انتخاب خواهید کرد حتی اگر گزینه مورد نظرتان یک پیراهن سفید کلاسیک همشیگی باشد.

مطالب مرتبط:

۱- ۹ رنگ کت و شلواری که باید در کمد خود داشته باشید

۲- آموزش بستن گره کراوات ویندسور

۳- در هنگام خرید کت و شلوار مردانه به چه چیزهایی باید دقت کنیم؟

فاطمه نظیفی
نویسنده: فاطمه نظیفی


دیدگاه شما

ماهان در تاریخ 19 فوریه 2017

لطفا بنده رو راهنمایی می کنید بنده واقعا سردرگم هستم
با سلام و خسته نباشید فراوان بنده از وقتی که با سایتتون اشنا شدم حدود یک سال میگذزه و استایل و تیپ شخصیتی خیلی خوبی پیدا کردم
بنده زیر ۲۰ سال هستم
و یه یقه ۷ طوسی با شلوار ذغالی رنگ رانگلر و یک پیراهن چهار خونه سفید و مشکی گرفتم
و با تک کت دو دکمه مشکی
و الان روی انتخاب کفش مناسب با این استایل موندم لطفا میگید چه نوع کفشی و چه رنگی بپوشم

امیرم.مانگو در تاریخ 07 ژوئن 2019

دایی جونم شما کفش کرم یا قهوه ای بپوشی خوبهارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :