ساعت رولکس اکسپلورر ؛ زیبایی ذاتی و ماجراجویی بی‌انتها

ساعت‌های رولکس را همه با تاج به وقت ۱۲ و عدسی روی تاریخ‌نگار آن می‌شناسند؛ اما در میان مدل‌های رولکس، مدلی هم با نام اکسپلورر وجود دارد که در آن خبری از ظرافت معمول رولکس وجود ندارد. فلسفه ساخت این ساعت همان‌طور که از اسمش پیداست برای جستجو و ماجراجویی است. همراه «چی بپوشم» باشید تا بیشتر با ساعت رولکس اکسپلورر ، این عضو متفاوت از رولکس آشنا شوید.

 

تاریخچه ساعت رولکس اکسپلورر

اکسپلورر حاصل و نتیجه ۲۰ سال تلاش در شرایط سخت بوده است. رولکس ساعت‌های خودش را از سال‌های ۱۹۳۰ قبل از اینکه قله هیمالیا توسط انسان، فتح شود به آنجا می‌فرستاد. هدف این شرکت فتح قله‌های مقاومت ساعت بود. شرایط دمایی روی هیمالیا و فشار وارد بر ساعت از هر نقطه دیگر روی زمین که انسان قادر باشد ساعت به دست کند، بدتر است. دمای -۵۰ درجه سانتی‌گراد و ۷۰ درصد اکسیژن کمتر شرایط بحرانی برای یک ساعت است. افسانه‌ای می‌گوید که در سال ۱۹۵۳ زمانی که تنزینگ نورگی به قله هیمالیا صعود کرد، روی مچ دستش یک ساعت رولکس بسته بود ولی سر ادموند هیلاری Edmund Hillary ساعتی از شرکت اسمیت داشت. واقعیت این است که سر ادموند هیلاری دو ساعت با خود به همراه داشت که یکی روی مچ راست و دیگری روی مچ چپ بسته شده بود و با هردو زمان را تنظیم می‌کرد.

رولکس اکسپلورر

از زمانی که ساعت در سال ۱۹۸۹ ساخته شد، تبدیل به ساعتی برای مراسم‌های رسمی‌شد. روی عقربه‌ها و اعداد ساعت با طلای سفید پوشانده شده است تا گذر زمان نتواند غباری روی آن‌ها بنشاند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که اکسپلورر یک ساعت تمام‌عیار مردانه باشد.

تاریخچه ساعت رولکس اکسپلورر

در ادامه به بررسی این ساعت خواهیم پرداخت تا شما را در قضاوت کردن در مورد رولکس اکسپلورر کمک کرده باشیم. شاید دلتان بخواهد یکی بخرید باید بدانید چه ساعتی می‌خواهید داشته باشید.

دقت ساعت رولکس اکسپلورر

ساعت رولکس اکسپلورر، دارای برترین گواهینامه رولکس کرونومتر است، به این معنی که این ساعت دقتی برابر با -۲/+۲ ثانیه در طول روز هست که از دقت یک کرونومتر هم بالاتر است. این ویژگی از یک دستگاه کالیبراسیون خودکار با عنوان ۳۱۳۲ منشأ می‌گیرد. کالیبراسیون این ساعت در میان همه ساعت‌های بازاری دیگر از دقیق‌ترین موارد ممکن است. این ساعت تبدیل به ساعت بدن شما می‌شود و قدرت این را دارد که تا ۴۸ ساعت انرژی برای حرکت در خود ذخیره نگاه دارد.

سرعت این ساعت به‌وسیله تکنولوژی نامعمول و فوق‌العاده Parachrom کنترل و میزان می‌شود که ۱۰ برابر قوی‌تر از همه ساعت‌هایی است که در برابر شوک، حرارت و میدان‌های مغناطیسی مقاوم هستند؛ به عبارت دیگر، زمان در این ساعت حبس شده است.

دقت ساعت رولکس اکسپلورر

طول عمر ساعت رولکس اکسپلورر

قاب دور و بند این ساعت از استیل ۹۰۴L ساخته و پرداخته شده است. قاب به شکل انحصاری بسته و پلمپ شده است و امکان باز کردن آن توسط نمایندگی‌های خود ساعت رولکس وجود دارد. در بدنه ساعت سیستم جذب شوک و ضربه تعبیه شده است که باعث می‌شود بیش از پنجاه درصد ضربات خنثی شوند. در مورد استیل ۹۰۴L باید گفت که آلیاژ بسیار مقاوم است که عمدتاً در فناوری‌های پیشرفته، هوافضا و صنایع شیمیایی و جاهایی که حداکثر مقاومت در برابر زنگ‌زدگی امری ضروری است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اویستراستیل یا استیل ۹۰۴L بی‌نهایت مقاوم است و پس از جلادهی درخشندگی منحصربه‌فردی پیدا می‌کند و حتی در سخت‌ترین محیط‌ها نیز زیبایی خود را حفظ می‌کند.

طول عمر ساعت رولکس اکسپلورر

پوشش ضد آب ساعت رولکس اکسپلورر

قاب Oyster این مدل به شما تضمین می‌دهد که ساعت تا عمق ۱۰۰ متری در مقابل فشار آب مقاوم خواهد بود. Oyster اولین حرف را در مقاومت در برابر آب می‌زند. هیچ ساعتی در رده رولکس تا به حال این ویژگی را به خود ندیده است. این ویژگی به علت پوشش دوجداره که میان بدنه و موتور وجود دارد، تأمین می‌شود.

پوشش ضد آب ساعت رولکس اکسپلورر

 

تطبیق‌پذیری با لباس ساعت رولکس اکسپلورر

شما می‌توانید این ساعت را با هر لباسی که دوست دارید ترکیب کنید، حتی اسموکینگ و تاکسیدو. ساعت اندازه‌ای متناسب دارد، به اندازه‌ای کوچک است که زیر آستین پیراهن شما در یک مهمانی پنهان شود و آن‌قدر بزرگ است که با یک پیراهن پولو، ترکیب ساده شما را به هم بزند. سادگی آن باعث می‌شود که شما بتوانید با بیشتر بندهای غیررسمی هم این ساعت را ترکیب کنید.

تطبیق‌پذیری با لباس ساعت رولکس اکسپلورر

زیبایی ساعت رولکس اکسپلورر

اعداد ساعت‌های ۳، ۶ و ۹ به‌صورت نمادین با حروف بزرگ نمایش داده‌شده و برای ساعت ۱۲ و ایجاد دقت در زمان از مثلث استفاده شده است که باعث ایجاد استایلی می‌شود. تمامی اعداد و نشانه‌گرهای ساعت دارای رنگ‌های ثابت و همچنین آبی درخشان در شب هستند. نمادهای مستطیلی صاف با اندازه‌های مناسب به شما، حس ماجراجویانه‌ای می‌دهد. ساعت‌های رولکس سفیران مدرنیته هستند اما گاهی تعریف اشتباهی از آن‌ها می‌شود و ساعت‌ها تبدیل به صفحه‌های گرد روی دست می‌شوند که فقط برای نشان دادن ثروت دارنده ساعت ساخته شده‌اند. به لطف اندازه کوچک و ظرافت‌های خاص همچنین تیره بودن صفحه داخلی این سوءتفاهم هم حل شده است.

زیبایی ساعت رولکس اکسپلورر

سادگی ساعت رولکس اکسپلورر

طراحی ساعت به شکل ساده‌ای انجام شده است. نبود پنجره تاریخ در این ساعت شاید در دید اول به چشم بیاید ولی بعداً برای شما عادی خواهد شد، زیرا که این محل به قدری خوب با استفاده از المان‌های دیگر پوشش داده‌شده که شما فکر خواهید کرد از اول هیچ ساعت رولکسی تاریخ‌نگار نداشته است. در این ساعت خبری از زنگ و آلارم برای دارندگان وجود ندارد و این تضمینی برای خطای کمتر است.

سادگی ساعت رولکس اکسپلورر

 

راحتی ساعت رولکس اکسپلورر

این ساعت بندی از جنس فولادی که در بدنه استفاده شده است دارد. ویژگی منحصربه‌فرد آن راحتی است. برای روزهایی که ورزش می‌کنید مسلماً به دست کردن این ساعت را به ساعت‌های بند پلاستیکی دستبند مجرمی ترجیح می‌دهد. بیشتر دارندگان این ساعت حتی موقع خوابیدن هم آن را از دستشان بیرون نمی‌آورند.

راحتی ساعت رولکس اکسپلورر

سابقه تاریخی ساعت رولکس اکسپلورر

این ساعت تنها با اورست مرتبط نیست. در حقیقت یکی از ساعت‌های جیمز باند نیز بوده است. ایان فلمینگ نویسنده مجموعه کتاب‌های جیمز باند برای مأمور مخفی ساعتی لحاظ و توصیف می‌کند که تطابق زیادی با مدل مورد بحث ما دارد. از این گذشته این ساعت به دست مردان بزرگی از سرزمین‌های مختلف نشسته است.

سابقه تاریخی ساعت رولکس اکسپلورر

راحتی در استفاده

اهرم تنظیم ساعت در این مدل راحت‌تر از سایر مدل‌های رولکس است؛ زیرا که دیگر لازم نیست شما تاریخ را مشخص کنید. برای اهرم دو حالت وجود دارد. پس از بیرون کشیدن از حالت عادی، چرخش در جهت عقربه‌های ساعت باعث پیچانده شدن فنر می‌شود و چرخش در جهات مخالف به شما امکان تنظیم ساعت را می‌دهد. مکانیسم توقف عقربه در رولکس به شما کمک می‌کند که بدون هیچ دغدغه‌ای زمان را تنظیم کنید.

رولکس اکسپلورر

ارزش اقتصادی ساعت رولکس اکسپلورر

از آنجایی که این ساعت متعلق به شرکت رولکس است، مسلماً قیمت پایینی نخواهد داشت اما برای یک عمر زندگی کافی است و می‌تواند به عنوان میراثی برای آیندگان هم استفاده شود. در میان رولکس‌های موجود در بازار، مدل اکسپلورر ارزان‌ترین آن‌ها است که می‌توانید با خرید آن، از دقت زمان و خوش‌ساخت بودن لذت ببرید؛ بنابراین به نظر ما خریدن این ساعت در میان مدل‌های دیگر رولکس بسیار به صرفه می‌تواند باشد.

همه خوبی‌های ساعت را گفتیم و حالا نوبت به نکته‌های منفی می‌رسد که شاید مخالفان داشتن رولکس از آن‌ها برای دلیل نخریدن ساعت استفاده کنند.

 

هزینه و قیمت ساعت رولکس اکسپلورر

قیمت این ساعت از فیش حقوقی نیمی از مردم جهان بیشتر است. کمی این موضوع در مورد قیمت و هزینه ساعت نگران کننده است. شاید برای بیشتر مردم ظرافت ساخت و زیبایی آن در مقابل قیمت بالا رنگ ببازد؛ اما آنچه که غیرقابل‌انکار است، هنر ساخت و لوکس بودن ساعت است.

هزینه و قیمت ساعت رولکس اکسپلورر

آیا این مدل ساعت تکراری می‌شود؟

در این مورد باید سلیقه‌ای نظر داد. برای کسانی که رولکس را به خاطر ظرافتش دوست دارند این ساعت تکراری نخواهد شد اما برای کسانی که رولکس را برای نشان دادن قدرت مالی خودشان می‌خواهند، در همان نگاه اول تکراری است. این ساعت از دور هیچ شباهتی به مدل‌های دیگر رولکس ندارد، نه خبری از تاریخ است و نه خبری از عدسی بزرگ‌نمایی تاریخ! پس چه چیزی می‌تواند یک ساعت با اعداد بزرگ که نه ظریف به نظر می‌رسد نه رولکس، خاص و گران‌قیمت جلوه دهد؟ پس هدف خودتان از خرید هم در این مورد مهم است.

 

اندازه ساعت رولکس اکسپلورر

مدل اکسپلورر شاید برای مچ خیلی‌ها زیاد انتخاب خوبی نباشد. اندازه صفحه ۳۹ میلی‌متری، برای بسیاری از مچ‌ها، کوچک است با این وجود نوشته‌های بزرگ و صفحه به شکلی طراحی شده است که این ساعت را بزرگ جلوه می‌دهد. سازندگان این هم کم دست به بزرگ کردن نمونه اصلی که تنها ۳۶ میلی‌متر بوده است، نزدند. اعتقاد داشتند که بزرگ بودن صفحه به کلاسیک بودن آن کمک می‌کند.

رولکس اکسپلورر

عدم وجود ظرافت در طراحی

برای برخی، مدل کنونی اکسپلورر اسپرت‌تر است و ظرافت کمتری نسبت به مدل MK۱ دارد. به دلیل اینکه در مدل کنونی از اعداد بزرگ و عقربه‌های زمخت استفاده شده است؛ اما بسیاری نظر متفاوت‌تری دارند و می‌گویند که مدل MK۱ عقربه‌های خیلی کوتاهی برای نمایش ساعت داشت.

 

مشکلات کاربردی ساعت رولکس اکسپلورر

نبود ویژگی آنتی رفلکس روی ساعت اکسپلورر باعث می‌شود که خواندن اعداد کمی سخت به نظر برسد. شاید کمی دست و دلمان از عدم وجود این ویژگی سرد شود زیرا که مهم‌ترین خاصیت ساعت خوانایی و توانایی نشان دادن راحت زمان باید باشد.

 

مطالب مرتبط:

۱- چگونه ساعت رولکس اصل را از نمونه تقلبی تشخیص دهیم؟

۲- معرفی ۵ مدل ساعت زنانه از برند لاکچری رولکس

۳- برترین مدل‌های ساعت مچی رولکس را بشناسید

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شما

حسین زاده در تاریخ 10 می 2018

بدن شک بهترین ساعت مچی دنیا رولکس استارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :