درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

جوش صورت ، این مهمان ناخوانده برای همه ما ناراحت کننده است. علل ایجاد جوش صورت متفاوت و زیاد است. در این مطلب ما به شما لیستی کامل از بهترین درمان‌های طبیعی برای جوش صورت ارائه می‌دهیم. همچنین در انتهای این مقاله به شما دلیل ایجاد جوش صورت، انواع جوش صورت و راه های درمان جوش صورت را شرح خواهیم داد. پس با چی بپوشم همراه باشید.

 

 

علل ایجاد جوش صورت چیست؟

پزشکان توصیه می‌کنند در صورت ایجاد جوش روی صورت فورا درمان آن را شروع کنید تا مانع گسترش آن شوید. آکنه، اگر بدون درمان باقی بماند، به صورت اسکار و زخم روی پوست باقی بماند، که حتما شما هم می‌دانید، برطرف کردن جای جوش بسیار دشوار است. در اینجا چند مورد از علل ایجاد جوش صورت را ذکر می‌کنیم.

 

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

عامل وراثت را جدی بگیرید

یکی از دلایل اصلی به‌وجودآمدن این جوش‌ها زمینهٔ ارث و ژنتیک است. اگر مشکل ژنتیکی دارید، ممکن است جوش‌های صورت به سراغتان بیایند. منطق ژنتیکی پشت جوش‌های صورت هم این است که غدد سباسه شما بیش از حد چربی تولید می‌کنند. در این مورد، شما باید با یک متخصص پوست مشورت کنید و راه حل هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد ممکن است برای شما کارساز نباشند و یا تاثیر موقت داشته باشند.

بسیاری از افرادی که از جوش‌های وراثتی رنج می‌برند باید برای چند دوره تحت نظر پزشک معالج دارو مصرف کنند. داروهای شیمیایی برای این افراد موثر است و می‌تواند باعث کاهش جوش صورت و قرمزی و التهاب ناشی از آن شود.

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

جوش دوران بلوغ

دوران بلوغ و نوجوانی، دوران خاصی برای همه ما بوده است. به همین علت است که اغلب ما هنگامی که فرزندانمان وارد این مرحله از زندگی‌شان می‌شوند، نگران آنها می‌شویم و می‌خواهیم هرطوری که شده آگاهانه به آنها کمک کنیم که این دوره را با آرامش بیشتری پشت سر بگذارند و حداقل، اشتباهات ما را تکرار نکنند. یکی از مواردی که در این دوران برای نوجوانان استرس و درگیری ذهنی زیادی ایجاد می‌کند، ظاهر آنهاست. در دوران نوجوانی به‌علت تغییرات هورمونی و ترشح هورمون‌ها، پیاز مو و غدد عرق، در محل‌های ویژه‌ای از بدن رشد بیشتری می‌کنند و فعال‌تر می‌شوند.
فولیکول‌های مو روی صورت مردان و نواحی خاصی از بدن فعال‌تر می‌شوند و انتهای موها زبرتر خواهد شد. غدد چربی روی صورت، سینه و قسمت بالای پشت فعال می‌شوند و دانه‌های ریزی که به جوش‌های غرور جوانی معروفند، ممکن است بروز کنند.

تجمع سلول‌های مرده پوست

پوست با یک لایه از سلول‌های مرده پوشیده شده است. ممکن است این سلول‌ها وارد غدد چربی پوست شوند که منجر به انسداد این حفره‌ها می‌شود. این حفره‌های مسدود شده با گذشت زمان تبدیل به جوش و آکنه می‌شوند.

تجمع سلول‌های مرده پوست

جوش‌های هورمونی

اگر فکر می‌کنید که چون سن شما از دوران بلوغ گذشته است و دیگر نباید جوش بزنید اشتباه می‌کنید. بسیاری از جوش‌های بزرگسالان به دلیل عدم تعادل هورمونی در بدن است.

 

رشد باکتریایی

سبوم در پشت حفره‌های مسدود شده پوست جمع می‌شود. این سبوم‌ها حاوی باکتری هستند. عفونت‌های باکتریایی پوست اغلب برجستگی‌های کوچک و قرمز ایجاد می‌کنند که اندازه آن‌ها به آرامی افزایش می‌یابد. هنگامی که شرایط مساعد باشد این باکتری به سرعت گسترش می‌یابد و باعث ایجاد جوش‌های دردناک می‌شود. این باکتری از چربی پوست تغذیه می‌کند و ماده‌ای تولید می‌کند که منجر به پاسخ ایمنی بدن می‌شود و باعث التهاب پوست می‌شود.

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

حساسیت به تستوسترون

تِستوستِرون از هورمونهای استروئیدی مهم موجود در بدن پستان داران ازجمله انسان (هردو جنس) می‌باشد که اثرات آندروژنیک و آنابولیک (سازنده، رشد دهنده) دارد. افراد مبتلا به آکنه معمولا حساس به تستوسترون هستند.  در چنین افرادی، تستوسترون باعث ایجاد بیش از حد سبوم پوست می‌شود که منجر به انسداد حفره‌های پوستی می‌شود. بعضی اوقات، سلول‌های مرده پوست نیست در این حفره‌ها تجمع می‌کنند و اوضاع بدتر می‌شود.

 

خوردن محصولات لبنی

گزارش ارائه شده توسط دانشگاه نیویورک و آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می‌گوید که خوردن غذاهای دارای قند بالا مانند محصولات نانوایی و نوشیدنی‌های شیرین که دارای محتوای قند بالا هستند، باعث ایجاد جوش می‌شوند. بسیاری از محصولات لبنی هم وجود دارند که باعث ایجاد آکنه و جوش صورت می‌شوند. این جوش‌ها را می‌توان با رژیم غذایی مناسب درمان کرد.

خوردن محصولات لبنی

مواد غذایی چرب

این مهم‌ترین دلیل برای تشکیل جوش صورت در نسل امروز است. خوردن بسیاری از غذاهای سرخ شده و فرآوری شده، غدد چربی پوست شما را فعال می‌کند و سبب تولید سبوم می‌شود که منجر به ایجاد جوش، آکنه و جوش سرسیاه می‌شود.

 

مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها و داروهای حاوی اندروژن باعث جوش می‌شوند. بنابراین باید در مصرف این داروها تجدید نظر کنید؛ البته قبل از آن حتما باید با پزشک خود مشورت‌های لازم را داشته باشید.

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردیجوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

محصولات آرایشی نامناسب

معمولا وقتی که از محصولات زیبایی مورد علاقه خود استفاده می‌کنید، جوش‌ها را فراموش می‌کنید. با استفاده از لوازم آرایشی که برای نوع پوست شما مناسب نیستند، باعث ایجاد مشکلات پوستی خواهید شد. همچنین عوض کردن مکرر محصولات آرایشی و تست محصولات جدید موجب آسیب زیادی به پوست می‌شوند.

 

پاک نکردن آرایش

آرایش و روغن موجود در محصولات آرایشی، می‌تواند باعث ایجاد جوش صورت شود. سعی کنید آرایش سنگین نداشته باشید و از محصولات آرایشی بر پایه آب استفاده کنید. همچنین سعی کنید از لوازم آرایش ارگانیک تا حد امکان استفاده کنید.

پاک نکردن آرایش

مسافرت و تغییرات آب و هوایی

وقتی مسافرت می‌کنید، تغییر محیط، آب و هوا، دما، رطوبت، آب و غیره، می‌تواند باعث ایجاد جوش صورت شود. بنابراین باید قبل از سفر اطلاعات خود را در مورد شرایط آب و هوایی آن منطقه زیاد کنید.

 

وجود استرس موثر است

احساساتی که ما در درون خود داریم می‌تواند بر آنچه ما در ظاهر به نظر می رسیم اثر داشته باشد. تمام وقایعی که از نظر عاطفی بر احساس آرامش و خوب بودن ما اثر بگذارد افسردگی، اضطراب و استرس می تواند با مشکلات مو و ناخن و پوست ما مرتبط باشد. استرس بر ظاهر فرد از جنبه‌های مختلف اثر می‌کند. در قدم اول پوست را حساستر و دارای واکنش پذیری بیشتر می‌کند.

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

جوش صورت را دستکاری نکنید

از نظر درمانی در تمام مراحل، باید از دستکاری و فشار دادن دانه‌ها پرهیز کرد و با توجه به اینکه برخی از افراد، تمام دانه‌های سرسیاه یا سرسفید را با فشار باز می‌کنند و چون کلیه این مواد نمی‌تواند خارج شود، باعث بروز اسکار یا رد پا در محل جوش شده و یا حالت عفونی پیدا می‌کند. به همین دلیل به جوانان توصیه می‌شود از هرگونه دستکاری بر روی جوش‌ها خودداری کنند.

 

چه افرادی به جوش صورت و آکنه مبتلا می‌شوند؟

تمام نژادها و سنین ممکن است به جوش صورت مبتلا شوند. آکنه در میان نوجوانان و جوانان شایع‌تر است. حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا به آن در سنین ۱۱ تا ۳۰ سالگی هستند ولی افراد با سن بالاتر هم ممکن است با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

چه افرادی به جوش صورت و آکنه مبتلا می‌شوند؟

راه‌های خانگی برای درمان جوش صورت 

جوش یا آکنه ضایعات پوستی هستند که غدد چربی پوست آلوده به انواع باکتری شدند به وجود می‌آیند. غدد چربی پوست در سرتاسر پوست بدن به جز کف دست و پا وجود دارند و وظیفه آن‌ها تولید یک ماده روغنی/مومی به نام سبوم (چربی) است. وظیفه این ماده ضدآب کردن پوست و مو بدن و حفظ تعادل چربی پوست است. وقتی در نحوه عملکرد این غدد چربی اختلالی ایجاد شود، جوش‌ها روی پوست ایجاد خواهند شد. ترشح کم آن باعث خشکی پوست و ترشح بیش از حد آن نیز می‌تواند عوارضی مانند جوش یا آکنه را ایجاد کند.

 

خمیر دندان و درمان جوش صورت

 • خمیر دندان
 • پنبه

مراحل آماده سازی و استفاده

با استفاده از پنبه یک لایه خمیر دندان روی جوش صورت قرار دهید. خمیر دندان با خشک کردن جوش‌ها، زمان بهبودی آن‌ها را کاهش می‌دهد. خواص ضد باکتری خمیر دندان در از بین بردن باکتری‎هایی که باعث ایجاد جوش می‌شوند، نقش دارند. از خمیر دندان می‌توانید برای بهبود جوش صورت و بدن استفاده کنید. دقت داشته باشید که باید از خمیر دندان سفید استفاده کنید نه خمیر دندان‌های ژلی. این روش برای افرادی که پوست چرب، ترمال و یا مختلط دارند مناسب است.

استفاده از خمیر دندان برای رفع جوش صورت

 

استفاده از روغن نعناع برای درمان جوش صورت

 • چند قطره روغن نعناع
 • ۱ قاشق چایخوری روغن ویتامین E

مراحل آماده سازی و استفاده

روغن تعناع را با روغن ویتامین E مخلوط کنید و روی جوش صورت بمالید. این روغن‌ها قرمزی و تورم را کاهش می‌دهند و به عنوان یک رطوبت رسان برای پوست عمل می‌کنند. شما می‌توانید از این روغن برای درمان جوش‌های تمام قسمت‌های صورت خود، مانند پیشانی یا گونه استفاده کنید. روغن را چند ساعت روی پوست بگذارید و بعد از جذب شدن صورت را بشویید. این ترکیب برای تمام انواع پوست مناسب است.

هشدار

قبل از استفاده از روغن‌ها بر روی پوست صورت، حتما این روغن‌ها را به مقدار کم، روی پوست دست خود امتحان کنید، بخصوص اگر پوست حساس دارید. برخی از این روغن‌ها باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.

استفاده از روغن نعناع برای رفع جوش صورت

 

استفاده از عصاره اسطوخودوس برای درمان جوش صورت

 • چند قطره اسانس اسطوخدوس

مراحل آماده سازی و استفاده

عصاره اسطوخودوس را روی جوش‌ها اعمال کنید و بعد از چند دقیقه پوست را بشویید. روغن اسطوخودوس دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است. همچنین حاوی چند آنتی اکسیدان است که باعث تسریع روند بهبود جوش صورت می‌شود. از این درمان نه تنها برای جوش روی صورت، بلکه برای جوش‌های بدن و بازوها نیز می‌توانید استفاده کنید. این ترکیب مناسب برای انواع پوست است.

هشدار

قبل از استفاده از روغن‌ها بر روی پوست صورت، حتما این روغن‌ها را به مقدار کم، روی پوست دست خود امتحان کنید، بخصوص اگر پوست حساس دارید. برخی از این روغن‌ها باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.

استفاده از عصاره اسطوخودوس برای رفع جوش صورت

 

استفاده از عصاره لیمو برای درمان جوش صورت 

 • ۳ قطره اسانس لیمو
 • پنبه

مراحل آماده سازی و استفاده

ابتدا صورت را بشویید و خشک کنید تا پوست آلوده نباشد. چند قطره از روغن را روی پنبه بریزید و آن را به طور مستقیم به منطقه آسیب دیده اعمال کنید. روغن لیمو به دلیل خواص ضد میکروبی و محافظت از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ترکیب حداکثر دوبار در روز بر روی پوست خود استفاده کنید.

هشدار

قبل از استفاده از روغن‌ها بر روی پوست صورت، حتما این روغن‌ها را به مقدار کم، روی پوست دست خود امتحان کنید، بخصوص اگر پوست حساس دارید. برخی از این روغن‌ها باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.

استفاده از عصاره لیمو برای رفع جوش صورت 

 

استفاده از روغن هسته انگور برای درمان جوش صورت

 • چند قطره روغن انگور

مراحل آماده سازی و استفاده

چند قطره روغن هسته انگور را روی پوست خشک و تمیز ماساژ دهید. روغن دانه انگور یک مرطوب کننده فوق العاده است. به سرعت و به راحتی به پوست جذب می‌شود. اگر پوست خشک است، روغن هسته انگور به سرعت آن را مرطوب می‌کند. به جای استفاده از سرم گران قیمت، روغن دانه انگور خالص بزنید پوست را صاف کرده و همچنین رنگ پوست را روشن تر میکند. قبل از اینکه به رختخواب بروید، این روغن را به پوست بزنید. روغن هسته انگور برای پوست‌های چرب بیشترین تاثیر را دارد.

هشدار

قبل از استفاده از روغن‌ها بر روی پوست صورت، حتما این روغن‌ها را به مقدار کم، روی پوست دست خود امتحان کنید، بخصوص اگر پوست حساس دارید. برخی از این روغن‌ها باعث ایجاد حساسیت می‌شوند.

استفاده از روغن هسته انگور برای رفع جوش صورتاستفاده از روغن هسته انگور برای رفع جوش صورت

 

استفاده از سرکه سیب برای درمان جوش صورت

 • یک واحد آب
 • یک واحد سرکه سیب
 • پنبه

مراحل آماده سازی و استفاده

سرکه سیب یک داروی طبیعی برای جوش است با استفاده از یک توپ پنبه‌ای به منطقهپوست که در آن آکنه وجود دارد سرکه را اعمال کنید. سرکه سیب باعث می‌شود آکنه رفته رفته خشک شود و زود از بین برود. همچنین بجای سرکه سفید  می‌توانید  از سرکه سیب استفاده کنید. بهترین زمان برای این کار شب قبل از رفتن به رختخواب است بهتر است سه باردر هفته این کار را انجام دهید. 

هشدار

اگر پوست حساس دارید از مقدار کمتری سرکه سیب نسبت به آب استفاده کنید.

استفاده از سرکه سیب برای رفع جوش صورت

 

استفاده از جوش شیرین برای درمان جوش صورت 

 • یک قاشق چایخوری جوش شیرین
 • آب

مراحل آماده سازی و استفاده

جوش‌شیرین را با مقداری آب و آبلیمو مخلوط کرده و یک خمیر باقوام درست کنید. پوست خود را به دقت بشویید و در حالی که نم‌دار است خمیر را در نواحی مشکل‌دار پوست بمالید، آنگاه چند دقیقه تا زمانی که خمیر روی پوست شما خشک شود صبر کنید. صورت‌ خود را با آب گرم بشویید. برای اینکه سریع‌تر نتیجه بگیرید این فرایند را دوبار در روز تکرار کنید.

هشدار

هرگز جوش‌شیرین را بیشتر از چند دقیقه‌ی محدود روی پوست رها نکنید، زیرا ممکن است موجب خشکی و حساسیت شود.

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

 

استفاده از روغن نارگیل برای درمان جوش صورت 

 • چند قطره روغن نارگیل

مراحل آماده سازی و استفاده

چند قطره روغن نارگیل گرم را با سرانگشتان خود به صورت دورانی بر روی جوش‌های صورت بمالید. روغن نارگیل نرم کننده است و پوست را هیدراته می‌کند و آن را ملایم نگه می‌دارد. همچنین روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتریایی است که به مرطوب کننده‌ها و لوسیون‌ها اضافه می‌شود. خاصیت آنتی اکسیدانی آن پوست را بهبود می‌دهد و در بازسازی سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند. روغن نارگیل برای تمامی افراد درهر سنی قابل استفاده است.

استفاده از روغن نارگیل برای رفع جوش صورت 

 

استفاده از وازلین برای درمان جوش صورت 

 • وازلین

مراحل آماده سازی و استفاده

یک لایه وازلین بر روی قسمتی از پوست صورت که قرمز و ملتهب است بزنید. وازلین پوست را هیدراته می‌کند و قرمزی ناشی از جوش صورت را کاهش می‌دهد.

هشدار

اگر پوست چرب و مستعد جوش و آکنه دارید از وازلین استفاده نکنید، چرا که باعث تشدید مشکل شما خواهد شد. وازلین برای پوست‌های خشک و نرمال قابل استفاده است.

استفاده از وازلین برای رفع جوش صورت 

 

استفاده از سیر برای درمان جوش صورت 

 • چند حبه سیر

مراحل آماده سازی و استفاده 

بدون در نظر گرفتن گزارش‌های طب آیورودا درباره‌ی سیر، به اندازه‌ای افراد مختلف به فواید خوردن سیر خام در پیشگیری و درمان جوش‌ صورت اشاره‌ کرده‌اند که می‌توان آن را درمانی عالی برشمرد. سیر این ماده‌ی ضدویروس، ضدقارچ و ضدسرطان برای درمان سریع جوش‌ها کارساز است. همچنین سولفور موجود در سیر به تسریع فرایند بهبودی جوش کمک می‌کند. یک حبه سیر را دو نیم کنید. سیر را روی جوش بمالید و بعد از ۵ دقیقه با آب ولرم بشویید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

هشدار 

اگر پوست حساس دارید حتما سیر کوبیده شده را با مقدار کافی آب رقیق کنید و سپس به پوست اعمال کنید.

استفاده از سیر برای رفع جوش صورت 

 

استفاده از عسل برای درمان جوش صورت

 • عسل طبیعی

مراحل آماده سازی و استفاده 

چند قطره عسل خام را با انگشتان خود روی جوش‌های صورت ماساژ دهید. عسل یک ماسک معجزه آسا است و به راحتی جوش صورت را بهبود می‌بخشد. همچنین عسل دارای خواص آبرسانی است و پوست را سالم نگه می‌دارد. اجازه دهید عسل حدود ۳۰ تا ۴۰ روی پوست بماند و سپس پوست را شستشو دهید. عسل برای همه نوع پوست و همچنین افراد در هر سنی استفاده می‌شود.

جوش صورت : درمان جوشِ صورت با راهکارهایی بسیار ساده و کاربردی

 

انواع جوش صورت 

جوش‌ها دانه‌های قرمز و برجسته‌ای هستند که روی پوست قابل مشاهده هستند. شناختن انواع مختلف جوش‌ها به شما کمک می‌کند تا به درستی با آنها برخورد کنید.

جوش صورت غیر التهابی

 • جوش سرسفید: در این جوش منفذ پوستی به طور کامل بسته شده است. سبوم(چربی پوست) و باکتری‌ ها به همراه سلول های مرده پوست در درون این منفذ به دام می ‌‌افتند و یک ” برآمدگی ” سفید رنگ روی سطح پوست ایجاد می‌ کنند. سرسفیدها معمولا زودتر از سرسیاه‌ ها ناپدید می ‌‌شوند.
 • جوش سرسیاه: این نوع جوش پوستی شدت زیادی ندارد اما نسبت به جوش سرسفید مدت بیشتری طول می ‌کشد تا ناپدید شود. جوش سرسیاه هنگامی رخ می ‌دهد که منافذ پوستی به طور کامل مسدود نشده‌ اند، بلکه به ‌صورت نسبی بند آمده ‌اند. این امر باعث می ‌شود که چربی هنوز بتواند به سطح پوست بیاید. علت سیاه بودن این جوش‌ ها واکنش ملانین (رنگ ‌دانه پوست) به اکسیژن است.

جوش صورت التهابی

 • پاپول: پاپول نوع دیگری از جوش ‌ها هستند که به صورت برآمدگی ‌های قرمز کوچکی روی پوست دیده می ‌شوند. پاپول‌ ها را نباید فشار داد زیرا ممکن است جوشگاه پوستی ایجاد کند که هیچ ‌گاه برطرف نمی ‌شود.
 • پاسچول: پاسچول ‌ها شدیدترین نوع جوش پوستی است که به ‌طور آشکاری ملتهب است. این جوش پایه ‌ای قرمزرنگ و یک مرکز سفید یا زرد رنگ دارد. گرچه ممکن است به نظر رسد که پاسچول‌ ها حاوی باکتری هستند اما پاسچول‌ ها صرفا در نتیجه واکنش شیمیایی درون سبوم به وجود می ‌آیند که باعث تحریک پوست می ‌شود. فشار دادن پاسچول هم می ‌تواند باعث آسیب پوستی و باقی ماندن جا روی پوست شود.

 

مطالب مرتبط:

۱- ماسک مو : بهترین ترفند تهیه چند ماسک ِمو با مواد طبیعی

۲- فرمول ۱۱ ماسکِ صورت برای داشتن پوستی درخشان و شاداب

۳- راهکارهای ساده برای از بین بردن پف زیر چشم

ساناز شمس
نویسنده: ساناز شمس


دیدگاه شما

حسین زاده در تاریخ 24 آوریل 2018

وای عجب مقاله خوبی بود
ممنونم از شما

ساناز در تاریخ 27 دسامبر 2018

واقعا از نویسنده این مقاله ممنونم
من خیلی جوش صورت میزدم و با خوندن این مقاله تونستم صورتم رو بهتر از قبل کنم
و دیگه نیازی نباشه با آرایش کردن بپوشنم

سولماز در تاریخ 14 مارس 2019

عالی بود من برای عید از هفته پیش شروع کردم و واقغا نتیجه گرفتم

فاطی در تاریخ 16 مارس 2021

سلام
عزیزم از کدوم مراحل استفاده کردی؟ارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :