اگر پوست‌تان در سرما خشک می‌شود،این مطلب برای شماست!

رفتن تابستان و گرما می‌تواند بسیاری از ما را که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنیم خصوصا؛ تسکین دهد اما همین که کمی هوا سرد می‌شود؛ پوست صورت و دست‌ها هم سر و صدای‌شان در می‌آید و ما باید مدام یک دستمان به مرطوب کننده باشد.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

تازه گاهی این هم جواب نمی‌دهد و راه حل نیست. می‌دانید دلیل چیست؟ دلیل این است که مرطوب کننده آخرین مرحله برای جلوگیری از خشک شدن پوست  است و پیش از آن باید هزار راه نرفته را رفت!

آب گرم پوست را خشک می‌کند

با کاهش دمای بیرون، ممکن است بخواهید گرمای آب را افزایش دهید و از طرفی نه تنها با آب داغ دوش بگیرید که برای اینکه گرم‌تان شود بدون دستکش و زیر آب داغ کار کنید.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

در حالیکه آب چربی طبیعی پوست شما را از بین می‌برد و آن را خشک می‌کند. بنابراین سعی کنید تا حد امکان با آب ولرم دوش بگیرید و موقع شستن ظرف‌ها دستکش بپوشید تا پوستتان نرم و صاف بماند.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

رطوبت محیط را بالا ببرید

با روشن شدن وسایل گرمایشی و خاموش شدن کولرهای آبی؛ رطوبت در خانه پایین می‌آید. بهتر است در این فصل از دستگاه بخور استفاده کنید و یا همواره روی گاز یک ظرف آب داشته باشد. هر از گاهی هم دست‌هایتان را روی بخار ماساژ دهید.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

گاهی مشکل هم از مواد شوینده است و هم از عطر و ادکلنی که استفاده می‌کنید. حتی کرم‌های موبر هم به شدت می‌توانند باعث خشکی پوست شوند.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

مواد قوی شست و شو و عطر زدن به دست و یا مستقیم روی پوست را متوقف کنید و یا از نوع ملایمتری از آن‌ها استفاده کنید.

مرطوب کننده قوی‌تر استفاده کنید

مرطوب کردن پوست در فصل سرد کاملا با فصل گرم متفاوت است. شما با ورود به فصل پاییز بهتر است از لوسیون یا ژل مرطوب‌کننده قوی تر استفاده می‌کردید، محصولی بدون عطر که پوست شما را تحریک نکند.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

همراهی کرم دست برای همیشه و هرجا

کرم دست ممکن است در طول تابستان در کیف شما نباشد، اما در فصل پاییز لازم است؛ حتما توی کیف‌تان یک کرم دست داشته باشید و روزی چند بار دستتان را مرطوب کنید. خصوصا اگر هوا سرد است.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

پوشیدن دستکش هم می‌تواند در کنار چرب کردن پوست بسیار به نرم شدن دست شما کمک کند.

هیدروفشیال کنید

هیدروفشیال؛ یک درمان غیر تهاجمی است که به طور همزمان سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد، منافذ مسدود شده را پاک می‌کند و پوست را آبرسانی و آن را روشن‌تر و جوان‌تر می‌کند.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

درمان‌های هیدرافشیال در برخی موارد در کمتر از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه انجام می‌شود.

میکرودرم ابریژن را امتحان کنید

میکرودرم ابریژن یکی دیگر از درمان‌های موثر برای پوست‌های خشک است. پوست شما ممکن است بعد از قرار گرفتن در معرض آفتاب در تابستان بسیار خشک و فرسوده شود، بنابراین برنامه ریزی میکرودرم ابریژن توسط متخصص پوست را در نظر بگیرید.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

این درمان به آرامی سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و موجب ساخت پوست صاف‌تری زیر آن می‌شود، بنابراین می‌توانید پوست خود را در پاییز درخشان نگه دارید.

روغن زیتون؛ هم نرم کننده و هم پاک کننده

شاید پیش از این هم شنیده بودید که روغن زیتون می‌تواند به عنوان کرم برای نرم کردن پوست مورد استفاده قرار بگیرد اما ما به شما می‌گوییم نه تنها به عنوان یک نرم کننده که می‌تواند؛ درمانی برای تسکین پوست خشک باشد. همچنین اگر می‌خواهید آرایش صورتتان را پاک کنید؛ روغن زیتون رقیق شده هم مناسب است.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

بسیاری از متخصصان زیبایی و پوست، روغن زیتون طبیعی را برای یک پاک‌کننده و مرطوب‌کننده پیشنهاد می‌کنند.

جالب است دو نکته را بدانید؛ می‌توانید در یک فنجان روغن زیتون به اندازه یک قاشق آب لیمو تازه بریزید و آن را در ظرفی شبیه کرم‌های پمپی بریزید و به جای مرطوب کننده استفاده کنید.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

دومین مورد هم این است که روغن زیتون را به پوست خود بمالید و یک پارچه گرم و مرطوب روی صورت خود بگذارید و اجازه بدهید زمان بگذرد و سرد شود. بعد با همان پارچه اضافه روغنی که جذب پوست نشده را پاک کنید.

بلغور دو سر؛ شفای چهار سر

یک راه طبیعی دیگر که می‌تواند شفابخش پوست خشک ما در فصل‌های سرد سال باشد؛ بلغور جو دو سر است. پودر یا کوبیده شده آن را تهیه کنید و یک فنجان از آن را با کمی شیر مخلوط کنید تا یک مایع نرم ایجاد شود و بعد آن را روی پوست خود بگذارید.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

با تکرار این کار خصوصا بعد از زمان حمام به طور طبیعی به پوست خشک‌تان آبرسانی می‌کنید. این محلول به نوعی تسکین دهنده پوست شما هم هست و اگر صورتتان دچار زخم و یا جوش و… است می‌توانید به عنوان آران بخش از آن استفاده کنید، چون شیر خودش دارای خواص ضد التهابی طبیعی است.

شیر به تنهایی شیر است

اگر بلغور در دسترس ندارید شیر هم می‌تواند یک مایع بسیار مفید برای پوست شما باشد چون حاوی اسید لاکتیک است که خواص یک لایه بردار ملایم و طبیعی دارد و همان طور که بالاتر هم گفتیم دارای خواص ضد التهابی است.

جلوگیری از خشکی پوست در سرما

به شکل باید عمل کنید: یک پارچه نخی تمیز و یا حوله نارک را برداشته و در یک کاسه شیر خنک خیس کنید. بعد بگذارید تا در فضای یخچال کمی خنگ شود. این کمپرس را ۱۰ دقیقه روی پوست بگذارید. خصوصا اگر پوست تحریک شده دارید و دچار خارش پوست هستید؛ این کار برای شما مفید است.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :