محمد رضا اهوارکی در
0

نکاتی برای تمرین کردن در ماه مبارک رمضان

نکاتی برای تمرین کردن در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان نزدیک است و به زودی قرار است 1.5 میلیارد نفر در جهان و تعداد قابل توجهی بدن ساز و کسانی که تمرین مداوم ورزشی دارند روزه بگیرند. از این رو تصمیم گرفتیم مقاله ای درباره ی نحوه ی تمرین و رژیمی که باید استفاده کنید برایتان تهیه کنیم. با کارشناسان چی بپوشم همراه باشید.

1- از تمرین کردن دست نکشید

مهمترین نکته همین است که در طول این ماه مبارک از تمرین کردنتان دست نکشید. اگر این کار را بکنید بدن شما به دنبال راهی برای تخلیه ی انرژی اضافه می گردد و مسلما دچار اضافه وزن و بد شدن شکل اندامتان می شوید. حتی با اینکه حجم ماهیچه ها در این ماه زیاد نمی شود ولی بازهم به تمرین کردن ادامه دهید.

نکاتی برای تمرین کردن در ماه مبارک رمضان

2- شدت تمرین را تنظیم کنید

در حالت عادی شما قادر به بلند کردن وزنه های سنگین هستید ولی در طول ماه رمضان این شدت سنگینی جوابگو نخواهد بود. در یک روز معمولی رمضان شما قرار است 8 الی 10 ساعت (امسال حدودا 15 ساعت!!) روزه بگیرید و مسلما روز شلوغی خواهید داشت. در این شرایط این وزنه ها جوابگو نخواهند بود. هیچ چیزی غلط نیست، فقط کربوهیدراتی که قرار است به شما کمک کند تا وزنه ی سنگین تر بزنید کم شده و شما نیز باید وزنه ها را سبک انتخاب کنید.

می توانید وزنه ها را تنظیم و یا دفعات زدن آن را تنظیم کنید. اگر می خواهید همان وزن قدیم را بزنید تعداد تکرار ها را کم کنید.

3- رمضان و زمان بندی پروتئینی

اگر در طول روزهای عادی از قوانین وعده های کوچک و تعداد بالا پیروی می کردید در رمضان باید آن را فراموش کنید. اما اگر طوری برنامه ریزی کنید که قبل سحر وعده ای کامل و مسلما وعده ی کامل دیگری در وقع افطار بخورید که پروتئین شما را تامین کند کار درستی کرده اید. این نکته را بدانید که پروتئین از طریق غذا آرامتر از پروتئین های پودری جذب می شود و در عوض مدت زمان بیشتری در بدن شما می ماند.

4- کربوهیدرات ها در حین سحر

یکی دیگر از داشتن وعده ی سحری کامل این است که علاوه بر پروتئین شما به کربوهیدرات وعده هم نیاز دارید. و آن ها هستند که قدرت تمرین شما را بیشتر می کنند، پس حین سحر تا می توانید کربوهیدرات مصرف کنید.

5- زمان تمرین را تنظیم کنید

اگر قادر به تنظیم زمان تمرینتان در همان اوایل صبح باشید فوق العاده می شود. زیرا که کربوهیدرات بدن شما بالاست و مسلما قدرت شما بیشتر است. و این را بدانید که اگر تمرین شما نزدیک افطار باشد مسلما انرژی کافی را نخواهید داشت.

نکاتی برای تمرین کردن در ماه مبارک رمضان

6- وقتی حس خوبی دارید تمرین کنید

اکثر مردم وقتی در شرایط جسمی خوبی نیستند مخصوصا در رمضان که روزه می گیرند قادر به تمرین نیستند. کمی انعطاف این جا کمک می کند، به جای اینکه طبق روال سابق در زمان نرمال تمرین کنید در رمضان وقتی انرژی و حس و حال خوبی دارید تمرین کنید. وقتی انرژی دارید و شدت تمرین بالاست تاثیر گذاری آن هم بیشتر خواهد بود و از تمرین با عجله و بی دقت و از روی بی حالی بهتر است.

7- مایعات زیاد بخورید

وقتی در مورد مواد غذایی حرف می زنیم نباید مایعات را فراموش کنیم. تشنگی بهترین نشانه ی این است که شما باید غذا بخورید، ولی در رمضان که اینطور نیست. بنابراین توصیه ی ما به شما این است که قبل سحر مایعات زیاد مصرف کنید. مخصوصا کسانی که در مکان های گرم و شرجی زندگی می کنند.

نکاتی برای تمرین کردن در ماه مبارک رمضان

8- حین افطار زیاده روی نکنید

با اینکه ماه رمضان ماه روزه گرفتن است ولی همیشه اطرافمان کسانی را می بینیم که در این ماه چاق تر هم شده اند! زیرا حین افطار بیشتر از بقیه غذا خورده اند. بله، اتفاقا بسیار هم آسان است که وقتی 10 الی 15 ساعت غذا نخورده اید افطاری حجیمی مصرف کنید.  پس به این نکته ی مهم هم توجه کنید.

9- رمضان در تابستان سخت تر است

سرانجام این را فراموش نکنید که ماه رمضان در تابستان نسبت به زمستان سخت تر خواهد بود زیراکه طول روز بیشتر است و شما وقت کمی برای خوردن و خوابیدن و وقت بیشتری برای نخوردن دارید! بنابراین در این سال ها سعی کنید کمی قبل تر خود را برای این روز آماده کنید.

مطالب مرتبط:

1- رژیم غذایی مناسب با این 7 ماده ی غذایی

2- چگونه مثل ورزشکاران حرفه ای تغذیه و تمرین داشته باشیم؟

3- تناسب اندام در دوران بارداریدیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :