چند راهکار برای خوش عکس شدن

0

عکاسی از لحظات زیبای زندگی آن‌ها را برای همیشه ماندگار می‌کند و یک عمر می‌توانید با تماشای آن‌ها خاطرات خوب خود را زنده کنید اما این خاطرات زمانی زیباترند که در عکس‌ها خوب بیفتید. بیشتر افراد ژست‌های مناسب برای عکاسی را نمی‌دانند و در نتیجه در عکس‌ها چاق‌تر یا کوتاه‌تر یا مسن‌تر از آن چه هستند به نظر می‌رسند. اما چه کنیم که این اتفاق نیفتد؟ در این مطلب با ۱۲ راهکار برای داشتن یک ژست عکس خوب آشنا شوید.

 

نکاتی برای ژست عکس گرفتن

یکی از مشکلات رایج بین افراد، مخصوصا خانم‌ها، این است که از چهره خود در عکس‌ها راضی نیستند! حتما برای شما هم پیش آمده که چندین عکس مختلف از خودتان بگیرید و همچنان حس کنید این تصویر از چهره اصلیتان دور است. حتی گاهی ناامید شده‌اید و با خود گفته‌اید: “من خوش عکس نیستم!”. نگران نباشید؛ مشکل از چهره شما نیست! گرفتن یک عکس خوب کاملا به نحوه استفاده شما از دوربین عکاسی یا دوربین تلفن همراهتان بستگی دارد. اگر یاد بگیرید گه چطور با دوربین کار کنید، حتما از پس این مشکل برمی‌آیید.

چه کار کنیم که در عکس‌ها زیبا دیده شویم؟

چه چیزی باعث می‌شود یک ژست عکس خوب داشته باشیم؟

قبل از هر کاری، عکس‌های قبلی خود را به خوبی بررسی کنید. در چه عکس‌هایی خوب دیده می‌شوید؟ در چه عکس‌هایی بد دیده می‌شوید؟ دقت کنید و ببینید که آیا می‌توانید تفاوت این عکس‌ها با هم را متوجه شوید؟ سپس به عکس‌های دیگران دقت کنید. سعی کنید متوجه شوید که چه چیزی باعث شده این افراد در عکس خوب دیده شوند؟ برخی از مشکلاتی که باعث می‌شوند شما در عکس خوب دیده نشوید عبارتند از:

 • بد بودن نور عکس شما.
 • چپ بودن چشم‌ها یا بسته بودن آن‌ها.
 • عکس گرفتن از زاویه نامناسب صورت شما.
 • بد خندیدن در عکس.
 • مشکلات ظاهری شما از جمله آکنه، لکه، جوش سر سیاه، و یا مدل مو و لباسی که به شما نمی‌آید.

چه چیزی باعث می‌شود یک ژست عکس خوب داشته باشیم؟

۱- برای داشتن ژست عکس خوب تمرین کنید

بهترین راه برای پیدا کردن بهترین زاویه صورت و بهترین مدل خنده شما، این است که در مقابل یک آینه و یا یک دوربین عکاسی (حتی دوربین تلفن همراه) تمرین کنید. بدین ترتیب متوجه می‌شوید که چه مدل ژستی برای شما مناسب است. در ابتدا، کشف کنید که سمت چپ صورتتان در عکس بهتر دیده می‌شود یا سمت راست آن. نگران نباشید، مشکل از شما نیست! مسئله این است که دو طرف صورت هیچ فردی کاملا متقارن نیستند. معمولا یک سمت از صورت هر فردی، از سمت دیگر بهتر و زیباتر است.

برای داشتن ژست عکس خوب تمرین کنید

سپس به سراغ زاویه بدن و ژست عکاسی مناسب بروید. در زوایای مختلف ژست بگیرید، بدین ترتیب متوجه می‌شوید چه مدل ژستی برای فرم بدن شما مناسب است و وقتی جلوی دوربین قرار می‌گیرید، می‌دانید چه کاری انجام دهید. معمولا بهترین ژست‌ها زاویه ۴۵ درجه دارند. یکی از روش‌هایی که می‌توانید از طریق آن زاویه مناسب بدن خود را پیدا کنید، مدل موهای شما است؛ به خصوص اگر مدل موهایتان نامتقارن باشد.

 

۲- لباس‎های متناسب با فرم بدنتان بپوشید

در هنگام عکس گرفتن، لباس‌هایی بپوشید که می‌دانید مدل آن‌ها برای فرم بدنتان مناسب هستند و به شما می‌آیند. یکی دیگر از عوامل مهمی که بر زیبا دیده شدن شما در عکسها اثر می‌گذارد، این است که بدانید چه رنگ لباسی با رنگ پوست و موی شما هماهنگ است. یک قانون کلی می‌گوید لباس‌های رنگی ساده، از لباس‌های طرحدار در عکس بهتر دیده می‌شوند. اما اگر دوست دارید که لباس طرح‌دار بپوشید، حتما به طرح آن خوب توجه کنید. متاسفانه لباس‌های طرح‌دار، با توجه به فرم بدن شما، اکثرا باعث می‌شوند که در عکس خوب دیده نشوید. به خصوص طرح‌های ریز، وجهه‌ای شلخته و درهم و برهم به عکس شما می‌دهند.

ژست عکس : با 12 راهکار برای داشتن یک ژست عکاسی خوب آشنا شوید

سعی کنید در استایل خود فقط از یک لباس با پارچه طرح‌دار استفاده کنید و سر تا پا طرح‌دار نپوشید. اگر دوست دارید در عکس لاغر دیده شوید، لباس‌هایی با رنگ تیره بپوشید. اگر خودتان خیلی لاغر هستید و دوست دارید کمی پُرتر به نظر برسید، یک لباس رنگ روشن بپوشید یا اگر رنگ لباس‌تان تیره است، روی آن یک کت غیر رسمی رنگ روشن بپوشید. با این حال، مهم‌ترین مسئله این است: لباسی بپوشید که اعتماد به نفس شما را بالا می‌برد.

برای داشتن ژست عکس خوب تمرین کنید

۳- در عکس‌ها طبیعی لبخند بزنید

یک خنده مصنوعی باعث می‌شود شما در عکس خوب دیده نشوید؛ انگار که کسی شما را مجبور کرده است تا لبخند بزنید! پس اگر می‌خواهید در عکس زیبا دیده شوید، به زیباترین و طبیعی‌ترین شکل ممکن لبخند بزنید.

برای اینکه طبیعی و زیبا لبخند بزنید، باید احساساتی شوید! حتی اگر در هنگام عکس گرفتن خوشحال نیستید، به یک خاطره خوش، یا چیزی که شما را خوشحال می‌کند و باعث می‌شود لبخند بزنید فکر کنید. یک خنده واقعی، چشم‌های شما را درگیر می‌کند. سعی کنید در هنگام لبخند زدن، پلک‌های پایینی خود را کمی جمع کنید. این کار باعث می‌شود لبخند و چهره شما طبیعی‌تر و زیباتر به نظر برسد.

در عکس‌ها طبیعی لبخند بزنید

یک روش دیگر این است که در هنگام لبخند زدن، نوک زبان خود را به پشت دندان‌های فک بالایی‌تان بچسبانید. این کار باعث می‌شود لبخند شما طبیعی‌تر به نظر برسد و همچنین، باعث می‌شود دندان‌های شما در هنگام لبخند زدن بیش از حد دیده نشوند. یک روش دیگر هم این است که از یک نفر درخواست کنید تا پشت دوربین بایستد و شما را بخنداند! در هر حال، برای داشتن یک ژست عکاسی خوب، باید تمام این کارها را در ابتدا جلوی آینه تمرین کنید. سعی کنید تا با تمرین کردن، تفاوت میان خنده طبیعی و خنده مصنوعی خود را کشف کنید.

 

۴- به زیبایی آرایش کنید

ژست عکاسی به تنهایی برای داشتن عکس خوب کافی نیست. آرایش کردن برای خانم‌ها، امری بسیار تاثیرگذار است. مدل آرایش کردن می‌تواند باعث شود که شما در عکس خیلی خوب یا خیلی بد به نظر برسید. اگر یاد بگیرید که قسمت‌های درستی از صورت خود را هایلایت کنید، در تمام عکس‌ها زیبا دیده می‌شوید. چطور می‌توانیم خوب آرایش کنیم؟ در ادامه برایتان شرح می‌دهیم.

به زیبایی آرایش کنید

به جای یک کرم پودر و یا پنکیک سنگین، از کانسیلر استفاده کنید. با استفاده از کانسیلر می‌توانید لکه‌های روی پوست، قرمزی پوست اطراف بینی و تیرگی پوست دور چشم‌های خود را بپوشانید. در هنگام آرایش کردن چانه خود را کمی به سمت پایین بیاورید و روی قسمت‌های سایه پوستتان هم کمی کانسیلر بزنید. سپس روی قسمت پیشانی، بینی، گونه، و چانه خود پودر مات کننده بزنید. بدین ترتیب در عکس، این نواحی براق و چرب به نظر نمی‌رسند. برای اینکه چشمانتان در عکس هرچه زیباتر دیده شوند، خط چشم بکشید و ریمل بزنید. این کار باعث می‌شود چشمان شما درشت دیده شوند. همچنین، برای اینکه گونه‌های شما برجسته‌تر دیده شوند، روی آنها کمی رژ گونه بزنید؛ مثلا به رنگ صورتی نیمه روشن، مرجانی، و یا هلویی.

 

۵- موهای خود را به زیبایی مدل بدهید

قبل از عکس گرفتن، سر خود را کمی خم کنید. این کار باعث می‌شود موهای شما کمی پرپشت‌تر به نظر برسد و صاف روی سرتان نخوابد. همچنین می‌توانید دستان خود را درون موهایتان کمی تکان دهید تا به اصطلاح موها را پوش بدهید. در استفاده از محصولات آرایشی مرتبط با مو زیاده‌روی نکنید. موهایی که خیس یا به هم چسبیده به نظر برسند، در عکس وجهه زیبایی ندارند. همچنین، سعی کنید که قبل از عکس گرفتن، کمی کرم مو یا اسپری ضد وز روی موهای خود بزنید تا موهایتان در عکس صاف و زیبا دیده شوند.

موهای خود را به زیبایی مدل بدهید

در مورد مدل مو هم سعی کنید موها روی شانه‌هایتان نباشند. در عوض، موهای خود را کاملا رو به رو، یا کاملا پشت شانه بریزید. همچنین می‌توانید تمام موهای خود را روی یک طرفه شانه بریزید. در ابتدا تمام این مدل‌ها را جلوی یک آینه امتحان کنید و ببینید کدامیک از آنها بیشتر به چهره‌تان می‌آیند.

 

۶- برای داشتن ژست عکس خوب به وضعیت بدنی خود توجه کنید

اگر زیادی شق و رق و ناراحت  جلوی دوربین بایستید ژست عکس و در نتیجه عکس زیبایی نخواهید داشت. این اشتباهی است که بیشتر خانم‌ها مرتکب می‌شوند. سعی کنید راحت باشید و مانند حرف “S” انگلیسی بایستید. دست‌ها را به طور کامل در جیب نگذارید و فقط انگشت شست خود را داخل جیب‌ها تکیه دهید.

 • اگر شانه را بالا بدهید گردن شما کوتاه‌تر و در کل درشت‌تر به نظر خواهید رسید. بهتر است شانه‌ها را پایین داده و کمی خم کنید. هنگام قفل کردن دست‌ها آرنج‌ها را با دست بگیرید و دست‌ها را مخفی نکنید.
 • در عکس‌هایی که از نیم رخ و سه رخ بدن گرفته می‌شود مهم است که زانو  را خم کنید. این ترفند شما را لاغرتر و راحت‌تر نشان می‌دهد.
 • اگر سر را کمی به یک طرف بچرخانید به نظر می‌رسد که دارید از بالا به دوربین نگاه می‌کنید در نتیجه قد بلند‌تر به نظر خواهید رسید.
 • در هنگام عکس گرفتن، تصور کنید که روی فرش قرمز ایستاده‌اید؛ یک ژست زیبا بگیرید! مثلا دست خود را پهلو بگذارید، کمی بچرخید و صورت خود را هم همراه با بدنتان کمی بچرخانید.
 • بالا تنه خود را به گونه‌ای بچرخانید که یکی از شانه‌هایتان از دیگری به دوربین نزدیکتر باشد. این کار باعث می‌شود بدن شما در عکس، بلندتر و باریکتر به نظر برسد.
 • قوز نکنید و شانه‌های خود را به سمت عقب بدهید. در هنگام عکس گرفتن، هرچه فرم بدن زیباتر باشد، عکس هم زیباتر می‌شود.

به وضعیت بدنی خود توجه کنید

۷- نسبت به دوربین ۴۵ درجه بچرخید

اگر شانه‌های شما موازی دوربین قرار بگیرد چاق‌تر به نظر خواهید رسید. بهترین حالت این است که بدن خود را ۴۵ درجه نسبت به دوربین بچرخانید تا در عکس بهتر بیافتید. سعی کنید که در هنگام عکس گرفتن، مستقیم به دوربین نگاه نکنید. در عوض، کمی بالا و یا کمی پایینتر از دوربین را نگاه کنید. سپس سر خود را کمی بالا یا کمی پایین بگیرید. برای اینکه فک شما در عکس زیباتر دیده شود و به نظر نرسد که غبغب دارید، در ابتدا گردن خود را کمی به سمت بالا بکشید، سپس چانه خود را کمی به سمت پایین بیاورید. ممکن است که این کار به نظر شما خنده‌دار برسد، اما در حقیقت به شما کمک میکند تا در عکس زیباتر دیده شوید!

 

۸- به دستان خود توجه کنید

ایده خوبی است که در عکس صورت خود را با دست لمس کنید اما نباید کف دست‌ها دیده شود. بلکه دست باید در موازات حاشیه صورت قرار بگیرد.

چند راهکار برای خوش عکس شدن

 

۹- نور مناسب برای عکس گرفتن را پیدا کنید

یکی از مهم‌ترین عواملی که روی میزان خوب بودن و یا بد بودن یک عکس اثر مهمی می‌گذارد، نور آن است. اگر دوست ندارید که برای عکس گرفتن از فلش دوربین استفاده کنید، یک منبع نور مناسب پیدا کنید که ترجیحا کل صورت شما را روشن کند، نه فقط یک طرف آن را. چراغ‌های خانه، چراغ‌های خیابان، نوری که از پنجره می‌تابد، و همچنین نوری که از درهای ورودی می‌تابد، می‌تواند جایگزین مناسبی برای نور فلش دوربین عکاسی باشد. این نورها لطیف هستند و باعث می‌شوند عکس‌های شما زیباتر بشوند.

نور مناسب برای عکس گرفتن را پیدا کنید

کمی جستجو کنید و یک منبع نور مناسب برای عکس گرفتن پیدا کنید. این منبع نور را در پشت سر، بالای سر، و جلوی روی خود امتحان کنید تا متوجه شوید کدامیک برای عکس مناسب‌تر هستند. بهترین زمان‌ها برای عکس گرفتن، ۱ ساعت قبل از غروب آفتاب و ۱ ساعت بعد از غروب آفتاب هستند. در این زمان‌ها، نور برای عکس بسیار زیباست. از نورهایی که سایه‌های سنگین روی چهره شما ایجاد می‌کنند دوری کنید.

این سایه‌ها با ایجاد دایره‌های تیره روی پوست صورت، باعث می‌شوند نقوص چهره شما از حالت عادی بیشتر برجسته شوند. از طرفی دیگر، نور خیلی شدید هم باعث برجسته شدن چروک‌ها و دیگر مشکلات پوستی شما می‌شود. نور خورشید و یا نور شدید و مستقیمی که از بالای سر بر چهره شما بتابد، این حالت ناخوشایند را ایجاد می‌کند. در عوض، به دنبال منبع نوری بگردید که به طور یکسان روی پیشانی، گونه، و چانه شما درخشش ایجاد کند. مثلا می‌توانید در یک روز ابری عکس بگیرید، یا از یک لامپ با نور ملایم استفاده کنید.

 

۱۰- اعتماد به نفس داشته باشید

هر انسانی زیبایی‌های خاص خودش را دارد. پس سعی کنید زیاد به خودتان سخت نگیرید. سعی نکنید برای اینکه در عکس زیباتر دیده شوید، بدن خود را به حالتی ناراحت‌کننده یا ناخوشایند خم کنید. طوری ژست بگیرید که هم راحت باشید و هم بدنتان در بهترین شکل خود مقابل دوربین قرار بگیرد. یادتان باشد که یک عکس کافی نیست. تعداد زیادی عکس بگیرید و از بین آنها، بهترین ژست عکس را انتخاب کنید.

 

مطالب مرتبط:

۱- با کدام طرح های پارچه خوش عکس می شوید؟

۲- چگونه فوتوژنیک باشیم؟

۳- توی عکس های خانوادگی چی بپوشم؟

۴- اینستاگردی : خوش تیپ ترین افرادی که در اینستاگرام حاضر اند

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 13 اکتبر 2018

بسیار جامع و کامل بود
ممنونم از اطلاعاتی که بلا ما در میان گذاشتید
از تیم تحریریه چی بپوشم هم تشکر ویژه دارم

مرسا حسینی در تاریخ 13 اکتبر 2018

من قبلا خیلی بد عکس بودم
اما الان با این تکنیک عکس گرفتم و طاهرم خیلی بهتر دیده
میشه توی این عکس ها

حسین علیزاده در تاریخ 13 اکتبر 2018

این مواردی که گفتید به درد مردها نمیخوره که
این برای خانوماست که ۲۴ ساعته جلوی آینه
و دوربین گوشی هستند
و هی میخوان سلفی بندازند
نه ما بیچاره ها که همش باید کار کنیم

سلیمه در تاریخ 13 اکتبر 2018

چقدر عالی بود ممنون از شما

هانیه در تاریخ 07 فوریه 2021

وظیفته که کار کنی😒

من قبلا که عکس می نباختم با دوستان خیلی بد به نظر می آمدم و اینبابت خیلی منو ناراحت می کرد اما الان خوش عکس ترین بین دوستان منم در تاریخ 15 اکتبر 2021

عالیارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :