از پوست خود مقابل آفتاب محافظت کنید

0

با اینکه خورشید و نور خوشید برای ادامه زندگی همه موجودات ضروری است اما متاسفانه اثرات مضری دارد که باعث آسیب به پوست می‌شود. نور آفتاب به غیر از بخشی که برای ما قابل رویت است دارای اشعه‌های نامرئی و آسیب‌رسانی به نام ماورا بنفش است که این اشعه‌ها باعث ایجاد سرطان، لک و پیری زودرس در پوست  می‌شوند. مطالعات علمی نشان می‌دهند؛ اگر از کودکی از پوست در برابر آفتاب محافظت گردد، در بزرگسالی احتمال بروز سرطان‌های پوستی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. اما برای کاهش مضرات آفتاب روی پوست چه باید کرد؟ با خواندن این مطلب و رعایت نکات زیر از پوست خود مقابل آفتاب محافظت کنید.

از پوست خود مقابل آفتاب محافظت کنید

برای پرهیز از آفتاب روش‌های متعددی وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها استفاده از محصولات ضد آفتاب است. هنگام انتخاب این محصولات باید به چند نکته دقت کنید.

SPF

 معیاری است که نشان‌ دهنده مدت زمان محافظت یک ضد آفتاب است و ارتباطی با درصد محافظت از پوست ندارد. مثلا اگر پوست فردی بدون ضد آفتاب پس از 5 دقیقه در برابر آفتاب قرمز گردد، با استفاده از ضد آفتابی با SPF 50 بیش از 4 ساعت (250 دقیقه) طول خواهد کشید تا پوست این فرد در برابر آفتاب قرمز شود. به بیان دیگر مدت زمان لازم برای قرمز شدن پوست در برابر آفتاب 50 برابر قبل می‌شود. لازم به ذکر است برای افرادی که پوست حساس به نور دارند، ضد آفتاب هایی با SPF  بالاتر مناسب‌تر هستند.

ساختار ضد آفتاب

 هر فرد باید از ضد آفتاب مناسب برای پوست خود استفاده کند. مثلا فردی با پوست چرب و مختلط باید از ضد آفتاب‌هایی که فاقد چربی هستند استفاده نماید چون محصولاتی  که چرب باشند می‌توانند در چنین فردی  به ایجاد جوش منجر شوند.

دوام در برابر آب

افرادی که زیاد عرق می‌کنند و یا به ورزش  در آب علاقمند هستند باید از ضد آفتاب‌های مقاوم در برابر آب استفاده نمایند.

نکات مهم

  •  پس از انتخاب ضد آفتاب مناسب پوست خود، برای این که بیشترین و بهترین میزان محافظت را داشته باشید باید نیم ساعت پیش از قرار گرفتن در آفتاب ضد آفتاب خود را استفاده کنید و هر دو ساعت مصرف آن را تکرار نمایید.
  • حضور در محیط بیرون را به ساعاتی که شدت آفتاب کمتر است محدود کنید. آفتاب بین ساعت 9 صبح تا 16 عصر بیشترین شدت را دارد.
  • در محیط‌هایی که سر باز هستند تا حد امکان در سایه قرار بگیرید و از پوشش مناسب استفاده نمایید.
  • فراموش نکنید که مقدار زیادی از اشعه افتاب از آب، ماسه و اسفالت خیابان منعکس می‌شود.
  • چون اشعه ماورا بنفش از ابر به راحتی عبور می‌کند حتی در روزهای ابری هم  از ضد آفتاب استفاده کنید.
  • برف نیز درصد بالایی از اشعه خورشید را منعکس می‌کند و سبب آفتاب سوختگی می‌شود. بنابراین درمناطق برفی نیز استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید.
  • کودکان پوست حساس و ظریفی دارند. تا حد امکان از قرار دادن کودکان خود در معرض آفتاب خودداری کنید و برای آن‌ها از ضد افتاب مناسب کودکان استفاده نمایید.

مطالب مرتبط:

1- کرم ضد آفتاب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

2- راه های درمان پوست خشک

3-  کدام نوع کرم ضد آفتاب را انتخاب کنم؟

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :