چگونه موهایی مثل راپونزل داشته باشم؟ (راز راپونزل شدن)

داشتن موهایی بلند، زیبا و براق، آرزوی تعداد زیادی از خانم‌هاست؛ موهایی مانند موهای بلند و براق و جادویی راپونزل؛ موهایی آنقدر قوی که راپونزل از آن‌ها به‌جای طناب استفاده می‌کرد؛ درست است که موهای راپونزل، افسانه‌ای بیش نیست، اما داشتن موهای بلند، براق، درخشان و مقاوم، کار چندان دشواری نیست؛ تنها مراقبت و توجه لازم دارد.

مطالب مرتبط:

در منزل اسپری نرم کننده و ضد گره مو بسازید!

عاداتی که به موهایتان آسیب می‌رساند

اگر می‌خواهید کنترل موهای خود را در دست داشته باشید، باید:

از شکستن موهایتان جلوگیری کنید

موهای بلند به توجه زیادی نیاز دارند؛ اینگونه درنظر بگیرید که دم موهایتان سال‌هاست که از ریشه فاصله گرفته و مانند گیاه، رساندن مواد مغذی از ریشه به انتهای ساقه، کار دشواری است؛ ازطرفی عدم تغذیه مناسب مو باعث مشکلاتی ازقبیل شکستگی مو می‌شود؛ بنابراین خودتان باید دست‌به‌کار شده و موهایتان را تقویت کنید. برای این کار از روغن‌های طبیعی، مثل روغن زیتون استفاده کنیدو ماسک موهای طبیعی درست کنید و برروی موهایتان بگذارید.

روش‌های جلوگیری از شکستن مو را بیاموزید

موهایتان را کوتاه کنید

برای بلند شدن موها باید آن‌ها را کوتاه کنید. تعجب نکنید؛ منظور ما کوتاهی کامل مو نیست، بلکه هرچند وقت یکبار بهتر است که دم موها را بچینید. در اکثر مواقع، دم موها بخاطر مسائلی مثل گرمای زیاد، استفاده بیش‌ازحد از وسایلی مثل سشوار و… و رسیدگی نامناسب به مو، دوشاخه شده و به‌اصطلاح دچار موخوره می‌شود. کوتاه کردن دم موها، هربار به اندازه حدود یک بند انگشت، باعث تقویت مو می‌شود.

چگونه در خانه، موهایمان را رنگ کنیم؟ (قسمت اول)

دوش آب سرد بگیرید

حتما شنیده‌اید که اگر پس از استحمام، لحظاتی را زیر آب سرد بمانید، هم از خطر سکته قلبی جلوگیری کرده‌اید و هم منافذ پوستتان باز شده و پوست، شادابتر می‌شود. حال ما به شما می‌گوییم که این کار باعث می‌شود که بقایای چربی پس از شامپو زدن موها، از انتهای مو پاک شده و درنتیجه از فرسودگی و شکستگی تدریجی مو جلوگیری می‌کند و موها را درخشان‌تر می‌کند.

از شانه مناسب استفاده کنید

شانه زدن موهای بلند، کاری لذت‌بخش است؛ اما حواستان باشد که با شانه زدن نادرست، باعث شکستگی موها نشوید و به آن‌ها آسیب نزنید. یکی از نکاتی که باید به آن دقت کنید، انتخاب شانه مناسب است. اگر پس از هربار شانه کردن موها، مقدار زیادی مو در آن جمع می‌شود، بهتر است شانه خود را عوض کنید (شاید همیشه مشکلتان ریزش شدید مو نیست؛ اگر ریزش مو دارید، موهایتان همیشه درحال ریزش است، نه فقط هنگام شانه زدن). از برس‌هایی استفاده کنید که فاصله بین دندانه‌هایشان بیشتر است. برس چوبی، بهترین نوع برس سر است، زیرا موها را نمی‌کند و ازطرفی باعث ماساژ کف سر، به جریان افتادن خون در سر و درنتیجه تقویت ریشه مو می‌شود.

ویتامین بیشتری مصرف کنید

وقتی صحبت از مصرف ویتامین می‌شود، سریعا به‌سمت انواع قرص‌های ویتامین نروید؛ بهتر است قبل از مصرف هرگونه قرص و شربت ویتامین، از مواد غذایی مقوی و سرشار از ویتامین استفاده کنید. ویتامین‌ها و مواد معدنی، باعث تقویت و رش بهتر مو شده و بدن را نیز در وضعیت سلامت نگاه می‌دارند؛ از مهمترین ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز برای مو می‌توان به بیوتین، ویتامین ب، زینک و روی اشاره کرد.

بهتر است پیش از مصرف هرگونه قرص مکمل و ویتامین، حتما به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از شامپوهای ویتامینه نیز راه‌حل خوبی است.

۱۱ ماده غذایی برای پرپشت کردن موی سر

از حوله مخصوص مو استفاده کنید

حوله‌ای که مخصوص خشک کردن بدن یا صورت است، مناسب مو نیست؛ حتی اگر حوله‌ای باکیفیت، نرم و پرزدار باشد؛ بنابراین بهتر است که حوله مخصوصی برای موهایتان تهیه کنید؛ حوله‌ای که ترجیحا از جنس میکروفیبر باشد، زیرا این نوع حوله‌ها، سریعا آب اضافی موها را جذب می‌کنند؛ بنابراین شما مجبور به استفاده بیش ازحد از سشوار نیستید و موهایتان آسیب کمتری می‌بیند.

استفاده بیش‌ازحد از سشوار و اتوی مو ممنوع

این مورد آخر که دیگر گفتن ندارد. سشوار و اتوی مو با وارد کردن گرمای مصنوعی  و اضافی به موها، به‌مرور زمان باعث تخریب و ازبین رفتن بافت درونی موها می‌شوند که درنهایت منجر به شکستگی مو می‌شود. بهتر است که تنها در روزهای سرد سال که امکان سرماخوردگی پس از حمام وجود دارد، موهایتان را با سشوار خشک کنید؛ آن‌هم با دمای کمتر و فاصله بیشتر از موها.

A Japanese woman uses a curling iron on her hair as she looks at her reflection in the mirror.
شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :