پارابن چیست و چه عوارضی برای سلامت پوست دارد؟

0

پارابن یکی از مواد اصلی نگه دارنده در فرمولاسیون محصولات آرایشی است اما طبق تحقیقات به عمل آمده پارابن برای سلامت پوست ضرر دارد. از آنجا که تقریبا تمام خانم‌ها از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند آیا می‌توان گفت تمام محصولات آرایشی مضر هستند؟! در این مطلب به شما خواهیم گفت پارابن چیست و چه عوارضی برای سلامت پوست دارد. 

 

پارابن چیست؟

طبق تعریفی که سازمان غذا و دارو آمریکا(FDA) ارائه داده است، پارابن یک ماده شیمیایی است که به عنوان نگه دارنده در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی مانند صابون، کرم مرطوب کننده، دئودورانت و … استفاده می‌شود. فرمولاسیون اصلی ساختار پارابن از استرهای پی هیدروکسی بنزوئیک اسید که ترکیبی از الکل و اسید است ساخته شده است. پارابن‌ها خود به دسته‌های گوناگونی تقسیم می‌شوند که بیشتر مدل‌هایی چون متیل پارابن، پروپیل پارابن و بوتیل پارابن در تهیه و ساخت محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده می‌شود.

پارابن چیست

علت استفاده از پارابن در محصولات بهداشتی و آرایشی

همانطور که قبل‌تر هم گفته شد پارابِن به عنوان یک ماده نگه دارنده استفاده می‌شود از این رو علت اصلی استفاده از آن در ساخت محصولات بهداشتی و آرایشی آن است که از رشد هرگونه باکتری و یا قارچی در محصولات جلوگیری شود. البته نمی‌توان گفت که پارابن‌ها صد در صد مضر هستند زیرا در برخی موارد مفید هم واقع می‌شوند. به طور مثال کپکی که در پنیر آبی (Blue Cheese) وجود دارد نوعی پارابن است. این پنیر جزو پنیرهای گران قیمت است و بسیاری از افراد از آن استقبال هم می‌کنند اما اگر بحث استفاده از محصولات آرایشی باشد قطعا کسی دوست ندارد کرم حاوی پارابن برای صورت خود استفاده کند.

علت استفاده از پارابن در محصولات بهداشتی و آرایشی

 

عوارض پارابن برای پوست چیست؟

یکی از مهم‌ترین خبرهایی که درمورد پارابِن در میان مردم شایع شده است ابتلا به سرطان سینه و مسائل مربوط به ناباروری در زنان است. طبق آزمایشاتی که محققین بریتانیایی در سال ۲۰۰۴ بر روی ۲۰ زن انجام دادند متوجه شدند که تاثیر پارابِن بر روی بافت پوستی آن‌ها اثر گذاشته است. از این رو نتیجه گرفتن که پارابن می‌تواند عوارض بدی بر روی پوست مانند ایجاد سرطان داشته باشد. یکی دیگر از مواردی که تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام شده است مسائل مربوط به ناباروری زنان است. طبق آزمایشات صورت گرفته پارابن‌ها با همگون سازی استروژن عملکرد هورمون‌ها در بدن را مختل می‌کنند. در نتیجه زمانی که میزان استروژن در بدن افزایش یابد تقسیم سلولی در قسمت پستان افزایش یافته و همین سبب ایجاد و رشد تومور می‌شود که می‌تواند تاثیر بسیار بدی بر روی باروری زنان بگذارد و یا در برخی موارد منجر به سرطان سینه شود.

عوارض پارابن برای پوست چیست

آیا پارابن برای محیط زیست خطرناک است؟

پارابِن‌ نه تنها برای انسان بلکه برای محیط زیست نیز خطرناک است. طبق تحقیقاتی که دکتر تام الیور، متخصص تغذیه، انجام داده است برای نخستین بار پارابن‌ها در بدن پستانداران دریایی دیده شده است که قطعا وجود پارابن در بدن آن‌ها از طریق استفاده از فاضلاب‌های شهری بوده که به خاطر استفاده انسان از محصولات حاوی پارابِن ایجاد شده است.

 

آیا باید از استفاده محصولات پارابن‌دار خودداری کرد؟

با وجود خطرات بسیار زیادی که پارابن‌ها برای بدن دارند نباید نگران باشید زیرا میزان پارابن موجود در محصولات اورجینال و برندهای معتبر آرایشی و بهداشتی بسیار کم است. در واقع میزان پارابـن با درصد بسیار کمی برای تولید محصلات آرایشی و بهداشتی لازم است البته که دانشمندان هر روزه به دنبال تحقیق برای جایگزینی ماده نگه دارنده بهتری هستند اما پارابن‌ها جزو یکی از مواد نگه دارنده‌ای هستند که در موارد بسیار اندکی سبب حساسیت پوستی می‌شود این در حالی است که برخی دیگر از مواد نگه دارنده مصنوعی حساسیت‌ها و بیماری‌های دیگری را به دنبال دارند.

آیا باید از استفاده محصولات پارابن‌دار خودداری کرد

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که از لوازم بهداشتی و آرایشی بسیاری در طول روز استفاده می‌کنید و از طرفی سلامت پوست برایتان بسیار ارزشمند است پیشنهاد ما به شما استفاده از محصولات ارگانیک و شناخته شده‌ای است که در سطح جهانی معروف هستند و مورد تاییدیه سازمان غذا و دارو هستند. در نتیجه به دنبال محصولاتی باشید که طبق استانداردهای جهانی عمل می‌کنند و از مواد ارگانیک نیز در محصولات خود استفاده می‌نمایند.

آیا باید از استفاده محصولات پارابن‌دار خودداری کرد

مطالب مرتبط:

۱- میسلار واتر چیست؟

۲- از بین بردن چروک صورت و تهیه ماسک‌های خانگی ضد چروک

۳- چند ماسک طبیعی صورت برای پوست های خشک

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :