نگاهی به نمادین‌ترین لباس‌های پادشاه موسیقی پاپ دنیا

مایکل جکسون یکی از پر فراز و نشیب‌ترین زندگی‌ها را داشت اما در موازات همین راه پرپیج و خم که لحظه‌ای او را آرام نمی‌گذاشت، همواره روی صحنه بود و دوست داران زیادی داشت. هنوز هم که هنوز است هیچکس نتوانسته جای او را پر کند. کسی که با چهره‌ای سیاه زندگی را شروع کرد و با چهره‌ای سفید آن را پایان گفت اما ناتمام و درست در روزهایی که می‌خواست بدرخشد؛ بعد از اتهام‌هایی که به او وارد شد و از چشم بسیاری‌ها او را انداخت.

لباس‌های مایکل جکسون

هفتم شهریور امسال اگر بود، شصت و چهارساله می‌شد اما او ۱۴ سال است که مرده است. فکر می‌کنیم اما اگر ۱۰۰ سال هم از این روز بگذرد می‌شود درباره همه ابعاد زندگی او از کودکی رنج آورش تا مشهور شدن بی‌مثالش و البته از «لباس» های‌اش حرف زد؛ چون یکی از مهمترین و ویژه‌ترین فاکتورهایی که مایکل جکسون داشت، پوشش او بود. پوششی که به نوعی می‌شود گفت فرازمینی بود.

لباس‌های مایکل جکسون

مایکل جکسون پیرو چه مُدی بود؟

او در دهه ۱۹۸۰، یک انقلاب در زمینه مد برای خودش راه انداخت که در عین تنوعی که داشت دارای ویژگی‌های ثابتی هم بودند. لباس‌های او اکثرا باریک و چسبان، شلوار کوتاه‌تر از معمول، جوراب‌ها رنگارنگ و مهم‌تر از همه پولک دوزی شده بودند. خط تولید لباس جکسون هم به طور انحصاری در بوتیک لس آنجلس کیتسون فروخته می‌شد.

لباس‌های مایکل جکسون

می‌توانید عکس‌های بسیار زیادی از او پیدا کنید که در سایه لباس‌های پولک دوزی شده اش، زیر نور صحنه می‌درخشد.

دوستی خواننده مشهور و اسطوره سینما

مایکل جکسون همراه الیزابت تیلور روی جلد مجله PEOPLE عکسی دارد که یکی از لباس‌های مشهورش را پوشیده؛ اورکت مخملی آلمانی برند بوش. طراح لباس او می‌گفت: «مایکل با الهام از لباس‌های عتیقه‌ای که در نمایشگاه‌ها و موزه‌های اروپایی بود، برای خودش لباس سفارش می‌داد.

لباس‌های مایکل جکسون

البته این تنها عکس او با الیزابت تیلور اسطوره زیبای سینما نیست، چون آن‌ها دوست‌های صمیمی و قدیمی بودند و بارها در کنار همدیگر قرار می‌گرفتند و با لباس‌ها و ژست‌های صمیمانه‌شان عکاس‌ها را سر شوق می‌آوردند.

کت سیم کشی شده

کسانی که اموال مایکل را قیمت‌گذاری کرده‌اند می‌گویند لباس‌های او – مثلا لباس موزیک ویدیوی «بد» ش صدها هزار دلار ارزش دارد.
عجیب هم نیست او یک ژاکت دارد که سه مهندس روی سیم کشی برقش کار کردند تا برد کامپیوتر و سیم‌هایی که تا آستین‌ها کشیده شده بودند، قابل استفاده شود.

لباس‌های مایکل جکسون

بوش طراح لباس‌اش می‌گوید؛ وسواس جکسون به لباس‌هایش به برنامه ‌ای که داشت و تورهای او بستگی داشت اما زمانیکه در استودیو آواز می‌خواند و ضبط می‌کرد، لباس خاصی نداشت و ما او را تنها می‌گذاشتیم. »

لباس‌های مایکل جکسون

ایده لباس‌ها از جکسون بود

مایکل جکسون درست است که بهترین طراحان لباس را داشت اما کلید خلاقیت را خودش می‌زد، کاری که در اجرای Super Bowl در سال ۱۹۹۳ کرد. او زمانی که در محاصره دود سفید قرار می‌گیرد یک تی شرت سفید با پیراهنی نباتی و گشاد پوشیده بود که گویا در حال محو شدن در باد است.

لباس‌های مایکل جکسون

الهام گرفتن از لباس‌های بریتانیایی

جکسون از میراث لباس‌های بریتانیایی هم بسیار الهام گرفته بود و اهمیت بسیار زیادی به جزییات لباس های‌اش می‌داد. اکسسوری برای او از اولین انتخاب‌ها بود. او در اجرای زندهBillie Jean از طلای ۱۸ عیار و نقره برای کمربندش استفاده کرده بود؛ کاری که طراحان حرفه‌ای می‌گویند از روز خودنمایی و خبرسازی نبوده است.

لباس‌های مایکل جکسون

دلیل استفاده از طلا و نقره باور مایکل به سبکی آن‌ها بوده، خصوصا نقره که آزادی بیشتری در رقصندگی‌اش به او می‌داده است.

شخصیت دادن به لباس

این ستاره موسیقی پاپ دوست داشت لباس های‌اش حتی بیرون از بدنش هم شخصیت داشته باشند که البته همین طور هم شد. او یونیفرم‌های زیادی داشت که حتی اگر از کنارشان می‌گذشتی، حس و حالشان را منتقل می‌کردند. او با این یونیفرها جذاب‌تر و پر رمز و رازتر هم می‌شد.

لباس‌های مایکل جکسون

رولینگ استون طراح دیگر لباس‌های ماکیل جکسون می‌گوید: «این مدل لباس واقعاً طرفداران زن او را خوشحال می‌کرد؟ چه کسی واقعا هست که مردی با یونیفرم را دوست نداشته باشد. اما نباید فراموش کنیم که او به یونیفرم معنای دیگری بخشید و بر علیه نهادی که با یکسان‌سازی همه را از متحرک بودن و خاص بودن می‌انداخت؛ شورید و لباسی زنده برای خودش ساخت.»

کفش‌های جادویی، رقصنده بی‌رقیب

حتما حرکت افتادن رو به جلو او را به یاد می‌آورد. مایکل جکسون که شیفته بیسبال بود یکبار کفش‌های آن‌ها را که محافظ ساق پا داشتند؛ می‌پوشد و مشتری‌شان می‌شود. این کفش‌ها حسابی انتخاب مناسبی برای محافظت از زانوها و ساق پاهای جکسون در برابر تمرینات ورزشی در زمان رقص‌های روتین او بودند.

لباس‌های مایکل جکسون

اما این کفش‌ها همراه همیشگی او شدند اما با طراحی جدید. ! کفش‌های جکسون یک شاهکار مهندسی از تیم خلاق و حرفه‌ای او بود و این امکان را برایش فراهم می‌کرد که ۴۵ درجه به جلو خم شود.

لباس‌های مایکل جکسون

او در تور HIStory در سال ۱۹۹۶ پوشیده بود، مدلی از این کفش‌ها را پوشید که جنس طلای ۱۸ عیار بودند.

لباس‌های مایکل جکسون

سرکشی که می‌خواست عجیب باشد

البته همیشه هم این خواننده جهانی برای پوشش دلیل و منطق نداشت و تنها می‌خواست سرکشی جنون آورش را پوشش دهد. یکی از جلوه‌های بیرونی این فکر هم، پوشیدن یک دستکش به جای دو دستکش بود و وقت از او پرسیدند چرا، جواب داد: «همه دو دستکش می‌پوشند اما من یکی می‌پوشم تا آن‌ها را وادار کنم به من توجه کنند!»

لباس‌های مایکل جکسون

لباس مایکل جکسون در کمد لیدی گاگا

شاید برایتان جالب باشد که در انتهای مطلب بدانید  مایکل جکسون که شور و عشق دیوانه وار به لباس‌هایش را ترک کرده؛ چه بر سر لباس های گرانقیمتش آمده.

لباس‌های مایکل جکسون

جواب شما لیدی گاگا است! بله او لباس‌های مایکل جکسون را از حراج جولینز به بهای 240 هزار دلار خرید. البته ۵۵ لباسی که عرضه شده بود. قیمتی هم که پرداخت بیش از ۵ میلیون دلار بود که بخشی از آن صرف امور خیریه شد.

مصی روشن
نویسنده: مصی روشن


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :