اندازه گیری سایز کت و شلوار با راهکارهای ساده و کاربردی

0

هیچ لباسی همانند کت و شلوار برای یک مرد مناسب نیست. کت و شلوار باید به دست خیاط ماهری دوخته شود که در آن توانسته باشد خطوطی برای ایجاد سبک خاصی قرار داده باشد تا لباس به تن شما، مناسب و برازنده باشد. برای آنکه بتوانید در زمان و هزینه صرف جویی کنید، می‌توانید اندازه‌ها را خودتان قبل از مراجعه به خیاط بگیرید. در این قسمت از مجله مد و لباس «چی بپوشم» به شما اندازه گیری سایز کت و شلوار و برخی نکات دیگر در مورد کت و شلوار مناسب و اندازه تن شما، گفته خواهد شد. همراه ما باشید.

 

اندازه گیری سایز کت و شلوار با راهکارهای ساده و کاربردی

وزن و قد خودتان را اندازه‌گیری کنید

هر زمان دیگری هم که خواستید کت و شلوار خریداری کنید بهتر است که برای اطمینان، وزن و قد خودتان را بدانید و به فروشنده یا خیاط آن را اطلاع دهید. قد و وزن جزئی از مشخصات ظاهری شما نیستند اما به خیاط شما کمک خواهد که میزان افتادگی کت را تشخیص دهد و در دوخت کت، کمی محتاط‌تر عمل کند. اگر قصد دارید که خودتان اندازه‌ها را بگیرید و به خیاطتان ارسال کنید، حتماً وزن و قد را فراموش نکنید.

اندازه گیری سایز کت و شلوار با راهکارهای ساده و کاربردی

هنگام اندازه‌گیری پیراهن به تن داشته باشید

یکی از نکات اصلی در اندازه گیری سایز کت و شلوار ، پوشیدن پیراهنی از نوعی است که همیشه دوست دارید زیر کت خودتان به تن داشته باشید. زمانی که می‌خواهید عرض شانه خودتان را اندازه بگیرید، پیراهن می‌تواند یک نقطه اتکا برای اندازه‌گیری باشد. برای دور بازو هم همین‌طور است. در ضمن شما اندازه دقیقی از کتی که بعداً روی همین پیراهن خواهید پوشید را به دست می‌آورید. به‌عبارت‌دیگر فضای خالی زیادی بعد از دوخت بین کت و پیراهن نخواهد بود.

اندازه گیری سایز کت و شلوار با راهکارهای ساده و کاربردی

عرض شانه خودتان را اندازه بگیرید

اندازه‌گیری عرض شانه به شما در مورد سایز دقیق کت کمک خواهد کرد. برای اندازه گیری سایز کت و شلوار ، متر را روی گوشه شانه خود، جایی که برش آستین پیراهن شروع شده است، قرار دهید و متر را به ‌طرف دیگر شانه خودتان و گوشه دیگر شانه ببرید و نگه دارید. دقت کنید که برای اندازه‌گیری از مترهای ضخیم و سفت استفاده نکنید. اجازه دهید که متر روی پستی‌وبلندی‌های شانه شما بنشیند تا اندازه دقیقی داشته باشید. در غیر این صورت، کت شما تنگ‌تر خواهد بود.

اندازه گیری سایز کت و شلوار با راهکارهای ساده و کاربردی

دور سینه خودتان را اندازه بگیرید

اندازه دور سینه را با دقت بیشتری انجام دهید. اگر کمی اندازه‌ها را با بی‌دقتی گزارش کنید، کت نهایی گشاد یا کوچک خواهد شد. اگر اندازه‌گیری درست باشد، فیت تن خواهد بود. متر را به دور سینه خودتان ببندید. دست‌هایتان را به بدن فشار دهید و عددی که متر نشان می‌دهد را یادداشت کنید. هنگام اندازه گیری سایز کت و شلوار ، نفس کشیدن عادی داشته باشید و عضلات سینه خودتان را منقبض کنید. این کار باعث خواهد شد که اندازه‌های غلط به خیاط داده شود.

اندازه گیری سایز کت و شلوار با راهکارهای ساده و کاربردی

اندازه‌گیری طول آستین

از همان نقطه‌ای که سرشانه را اندازه گرفتید آغاز کنید و تا مچ دست پایین بیایید. این اندازه طول خارجی آستین است، گاهی ممکن است به‌اندازه داخلی آستین هم نیاز داشته باشید که در این صورت مبدأ اندازه‌گیری از زیر بغل تا مچ خواهد بود.

اندازه‌گیری طول آستین

اندازه‌گیری دور گردن

اگر قصد دارید که کتی را اجازه یا خریداری کنید، داشتن اندازه گردن لازم و ضروری است. نوار را دور گردن خودتان بگیرید و بپیچید. مکان دقیق درست بالای شانه است همان جایی که یقه پیراهن می‌ایستد. این اندازه‌گیری به شما در خریدن پیراهن هم کمک خواهد کرد.

اندازه‌گیری برای شلوار

کفش رسمی به پا کنید

برای اندازه گیری کت و شلوار مردانه کفش رسمی به پا کنید. دقت کرده باشید کفش‌ها باعث تغییر اندازه‌ها در اندازه‌گیری می‌شوند. نحوه ایستادن شما با کفش‌ها تغییر می‌کند؛ بنابراین برای اینکه بتوانید اندازه‌گیری دقیق برای شلوار داشته باشید، بهتر است کفشی که بیشتر اوقات به پا دارید، بپوشید.

اندازه گیری کت و شلوار مردانه

اندازه‌گیری دور کمر

برای اندازه‌گیری کمر قسمت بزرگ استخوان لگن را اندازه‌گیری کنید. نوار متر را جایی که شلوار خودتان را تا آنجا بالا می‌کشید قرار دهید و اندازه‌گیری کنید. نکته‌ای که در اندازه‌گیری دور کمر وجود دارد این است که برای اطمینان بیشتر چند نقطه دیگر برای اندازه‌گیری، بالاتر و پایین‌تر از محل اصلی را اندازه‌گیری کنید تا در صورت لزوم به خیاط خودتان ارائه دهید. بعضی از شلوارها نیاز دارند که اندازه پایین‌تر از کمر هم معلوم باشد.

اندازه گیری سایز کت و شلوار

اندازه پاچه شلوار- قسمت بیرونی

فراموش نکنید که برای اندازه‌گیری این قسمت، از بیرون پا استفاده کنید. برای این کار متر را از کمر تا مچ پا بکشید و اندازه را یادداشت کنید. برای اندازه‌گیری دقیق لازم است که کاملاً صاف بایستید. زانوهای خودتان را خم نکنید.

 

اندازه‌گیری پاچه شلوار- قسمت داخلی

قد داخلی از میان پاها تا مچ پا را شامل می‌شود. شما می‌توانی دو اندازه قد شلوار را از روی شلوارهایی که اکنون دارید و کاملاً اندازه شماست انجام دهید.

 

اندازه‌های رسمی کت را یاد بگیرید

اندازه کت‌ها معمولاً با استفاده از یک عدد و حرف بیان می‌شود. این اعداد و حروف بر اساس اندازه شانه، قفسه سینه و آستین‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. مهم‌ترین اندازه‌های به صورت زیر است:

 •  کت سایز ۳۸ برای آقایان با دور سینه ۱۰۱ سانتیمتر، عرض شانه ۴۶ سانتیمتر و ۶۲ سانتیمتر قد آستین
 •  کت سایز ۴۰ برای آقایان با دور سینه ۱۰۷ سانتیمتر، عرض شانه ۴۷ سانتیمتر و ۶۳ سانتیمتر قد آستین
 •  کت سایز ۴۲ برای آقایان با دور سینه ۱۱۲ سانتیمتر، عرض شانه ۴۸ سانتیمتر و ۶۴ سانتیمتر قد آستین
 •  کت سایز ۴۴ برای آقایان با دور سینه ۱۱۷ سانتیمتر، عرض شانه ۵۰ سانتیمتر و ۶۶ سانتیمتر قد آستین

اندازه گیری کت و شلوار مردانه

اندازه‌های رسمی قد کت را بدانید

برای دست یافتن به‌اندازه رسمی قد کت، باید قد و اندازه پیراهن خودتان را داشته باشید. برای مثال می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 •  قد کت Small برای آقایان با قد زیر ۱۷۰ سانتیمتر و برابر ۸۱ سانتیمتر است.
 •  قد کت Medium برای آقایان با قد بین ۱۷۰ تا ۱۷۸ سانتیمتر و بین ۸۱ تا ۸۴ سانتیمتر است.
 •  قد کت Large برای آقایان با قد بین ۱۷۸ تا ۱۸۵ سانتیمتر و برابر ۸۴ تا ۸۹ سانتیمتر است.
 •  قد کت X-Large برای آقایان با قد بالای ۱۸۶ سانتیمتر و بالای ۹۰ سانتیمتر است.

 

نکات ریز و مهم در مورد اندازه گیری سایز کت و شلوار

 • حلقه آستین کت نباید برای شما تنگ یا گشاد باشد. به راحتی بازوی خودتان را تکان دهید، اگر غیر این است، اندازه‌گیری و دوخت اشتباه انجام شده است.
 • کت به تن شما دوخته شده باشد. بعد از اینکه کت را پوشیدید، به پشت آن دقت کنید که دچار افتادگی نشده باشد.
 • آستین‌ها به‌اندازه باشد. آستین کت شما باید تا استخوان مچ دستتان باشد و پیراهن به‌اندازه یک سانتیمتر بیرون باشد.
 • پاچه‌های شلوار به‌اندازه باشند. لبه دو پاچه شلوار باید دقیقاً مساوی و تا پاشنه کفش برسد و در قسمت جلو به صورت ملایم بشکند و روی کفش بیافتد و نباید از این مقدار کوتاه‌تر یا بلندتر باشد.

مطالب مرتبط:

۱- چگونه سایز پیراهن خود را اندازه بگیرم؟

۲- چطور سایز خودتان را درست اندازه گیری کنید؟

۳- جدیدترین مدل کت و شلوار مردانه از برند خانه مد راد

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :