به یاد مهسا؛ دختری که این روزها عزادارش هستیم

ماجرای دختر ۲۲ساله‌ای به نام مهسا امینی که مدعی شده‌اند توسط گشت ارشاد بازداشت و پس از ۲ ساعت از وزرا، به بیمارستان منتقل شده حالا پربازدید شده است.

مهسا امینی

مهسا امینی که از سنندج به تهران سفر کرده بود، همراه دخترخاله‌اش بود که توسط ماموران گشت ارشاد تذکر دریافت می‌کند. ماموران به او گفتند مساله خاصی پیش نخواهد آمد و او فقط باید در کلاس توجیهی ۴۰ دقیقه‌ای درباره حجاب شرکت کند.

به هر حال خبرهایی که از او در حال حاضر مخابره می‌شود حاکی از بهبودی ندارد و وضعیت اغما آخرین خبری‌ست که درباره مهسا امینی به گوش می‌رسد.

مهدی یردانی‌خرم، نویسنده و روزنامه‌نگار درباره این حادثه می‌نویسد: دختری زیرِ اغماء… تنِ دختری بیست‌و‌دو ساله که در روزهای آخر شهریور به تفرج آمده بود در اغماء‌ست. من نمی‌خواهم «تاریخ» بعدها ما را فلان و بهمان به یاد آورد.  من می‌خواستم این دختر گرمِ خاطرات خوش به شهرش بازگردد و خواب ببیند. دیگر چیزی مانده؟ من هیچ اهمیتی نمی‌دهم که نسل بعد یا بعدتر چه بگوید، برای من این روزهایی که هستم مهم است. این غم‌ها دیگر واقعن طاقت‌شکن است. فضای مجازی هم شده جایی برای تماشای مکرر این رنج‌ها. به کجای این شبِ تیره بیاویزم قبای ژنده‌ی خویش را / تا کِشم از سینه‌ی پردردِ خود بیرون/ تیرهای زهر را دل‌خون/وای بر من… در بیمارستانِ کسرای تهران دختری زیر اغماست، در حالِ نبرد با رنجی که دیگران به‌قرعه برای او تدارک دیدند. من خسته شدم از بس پی شمع رفتم. بنشینید سناریو بنویسد برای این اتفاق تازه که دختری زیر اغماست.

مهسا امینی

فرزانه ابراهیم‌زاده، خبرنگار هم واکنش خود را اینگونه بیان می‌کند: مهسا امینی یکی از ما شاید همه خود ما باشد. یکی از ما که دوست نداریم شبیه آن‌چه به ما دیکته کردند باشیم، دوست داریم خودمان باشیم. مهسا امینی هر کدام از ما است در آن ون‌های گشت ارشاد موبایل و کارتش را می‌گیرند. مهسا امینی ماییم که مدتهاست به کما رفته‌ایم.

مهسا امینی

کریم نیکونظر، نویسنده حوزه سینما معتقد است: هیچ‌چیز جهان عادلانه نیست اما بی‌عدالتی تاوان دارد. آنچه سر مهسا امینی آمده نه توطئه‌ است نه نقشه‌ی این‌وآن. همه‌چیز در ایران، در تهران و در ساختمانی رخ داده مشهور برای زنان ما و ای‌بسا مردان، با تابلو و نام مشخص. دختری سالم وارد شده، پیکر نیمه‌جانش بیرون آمده. نه تفسیر لازم دارد نه استعاره. پیروزی صریح ایدئولوژی بر زندگی. لطفا در لفافه نپیچیدش؛ به اسم «یک اشتباه» با آن برخورد نکنید. توجیه‌ش نکنید. ببینیدش و درکش کنید؛ جسم نیمه‌جان یک خانم روبه‌روی ماست، جلو چشممان.

المیرا فلاحیان
نویسنده: المیرا فلاحیان
میوچیا پرادا میگه لباسی که می‌پوشید راهی برای توصیف خودتون به مردم جهانه و مد و فشن زبان آنی دنیا به حساب میاد. پس لباس پوشیدن رو یاد بگیریم :)


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :