مصی روشن در
1,634

استانداردهای متفاوت و خاص ژاپنی‌ها برای لباس پوشیدن را بشناسید!

استانداردهای متفاوت و خاص ژاپنی‌ها برای لباس پوشیدن را بشناسید!

ژاپن به عنوان یک جامعه عمدتا محافظه کار، استانداردهای متفاوتی با کشورهای غربی در بسیاری از جنبه‌های زندگی از جمله کدِ لباس دارد. اگر می‌خواهید به ژاپن بروید و به آن‌ها با لباس پوشیدنتان توهین نکنید و می‌خواهید حالت طنزآمیزی نداشته باشید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

استایل ژاپنی ها

لباس در محیط کار

اولین چیزی که ممکن است در مورد لباس پوشیدن ژاپنی‌ها باعث سوال برای شما شود؛ این است که در محیط کاری آن‌ها چه می‌پوشند.

استایل ژاپنی ها

اولا که این اصل را به خاطر داشته باشید؛ اگر به کشوری دیگر مهاجر هستید؛ حتما به موقعیت‌ها دقت کند و فقط به خواندن مطالب اینترنتی بسنده نکنید. چون هر محل کاری می‌تواند قوانین جدایی داشته باشد.

اما در ژاپن در محل کار بلوز و شلوار پارچه‌ای؛ در تابستان بلوز آستین کوتاه البته؛ روال است.

استایل ژاپنی ها

مرتب بودن از سر تا پا نیز مهم است. مردان ژاپنی موهای خود را کوتاه و مرتب نگه می‌دارند، زنان آرایش سنگین نمی‌کنند و جالب است بدانید عطر زیاد هم نمی‌زنند.

تمیز بودن کفش‌ها بسیار مهم است و در خیلی موارد شما می‌توانید کفش‌هایتان را بیرون بیاورید پس به این واسطه هم باید جوراب داشته باشید و هم جوراب‌تان سوراخ نداشته باشد.

لباس برای مراسم رسمی

لباس‌هایی مانند کت و دامن، کت و شلوار در ژاپن کاربرد بسیار زیادی دارند اما کت و شلوار در ژاپن مانندکشورهای غربی و در پوشش رسمی؛ نمی‌تواند دارای تنوع رنگ و طرح باشد.
در ژاپن بسیار مهم است که کراوات خنثی به رنگ مشکی، خاکستری یا سرمه‌ای بزنید.

استایل ژاپنی ها

لباس زنان هم الگوهای شلوغ و کفش‌های پاشنه بلند پسندیده نیست.اگر هم لباس کژوال و اسپرت می‌پوشید؛ مدل‌های کوتاه مناسب نیستند.

استایل ژاپنی ها

در فصل سرد؛ مردان معمولاً پیراهن و کت و شلوار معمولی یا ژاکت و شلوار می‌پوشند. کراوات لازم نیست اما رنگ‌های ملایمی مانند مشکی، سفید، سرمه‌ای یا بژ؛ روال است و طرح‌های ظریف، راه راه یا نقطه‌ای در اولویت است.زنان معمولاً پیراهن و ژاکت کش باف پشمی یا ژاکت، دامن تا زانو یا شلوار می‌پوشند.

استایل ژاپنی ها

این هم فراموش نکنید؛ در ژاپن، مردم در محل و فضاهای کاری کلاه نمی‌گذارند.

لباس عروسی در ژاپن

اگر به عروسی در ژاپن دعوت شوید، اصل را بگذارید بر اساس پوشیدن لباسی بسیار رسمی. اما اگر به عروسی سنتی دعوت شدید؛ می‌توانید یک کیمونو طرح دار بپوشید.

البته در حال حاضر عروس و دامادهای ژاپنی همه لباس مدرن می‌پوشند و تنها در پایان مراسم لباس سنتی می‌پوشند.

با این حال اگر لباس‌های مدرن را انتخاب می‌کنید، چند قانون اساسی وجود دارد که بهتر است رعایت کنید. مردان کت و شلوار تیره با کراوات سفید بزنند، اما اگر مراسم کمی غیر رسمی است می‌توانید کراوات رنگی بپوشید. فقط یک نکته اشت؛ با کت و شلوار خود کراوات مشکی نپوشید.

استایل ژاپنی ها

خانم‌ها پیراهن یا دامن بپوشند، ترجیحاً تا روی زانو باشد و شانه‌ها را بپوشاند. اگر لباس بدون آستین است، شال را به لباس خود اضافه کنید.بهتر است رنگ سفید نپوشید.

لباس تشییع جنازه ژاپنی

این مراسم هم به غم‌انگیزی همه جهان است؛ . بنابراین، جای تعجب نیست که مهمانان باید مشکی بپوشند. با این حال، مثل همیشه، انتظارات کمی خاص‌تر از دیگر کشورهاست.

استایل ژاپنی ها

جالب است بدانید دانش آموزان نیز به جای لباس مشکی؛ با لباس مدرسه به مراسم می‌آیند.

مردان باید کت و شلوار مشکی با پیراهن سفید، کراوات مشکی و کفش مشکی بپوشند. اما از جنس چرم و لاکی اجتناب می‌کنند و هیچگونه سگک کمربند براق یا جواهرات، به جز حلقه ازدواج پوشیده نمی‌شود.

استایل ژاپنی ها

خانم‌ها باید شانه‌های خود را بپوشانند و لباس‌شان به گونه‌ای باشد که لبه‌های دامن حتی در هنگام نشستن؛ زانوهایشان را بپوشاند.
پارچه نباید براق، گلدوزی شده یا دو رنگ باشد و پف و طرح‌های شلوغ نداشته باشد.

استایل ژاپنی ها

خانم‌ها هم هیچ جواهری به جز حلقه ازدواج و یا بیشتر از یک رشته مروارید به عنوان گردنبند نداشته باشند.جوراب‌های مشکی مات پوشیده می‌شود و پاشنه کفش‌ها نباید خیلی بلند باشد. آرایش؛ کمرنگ باشد. اگر موهای بلندی دارید، آن را ببندید.

تابی؛ پاپوشی برای سوغاتی

جوراب تابی نیز یکی از کلیدی‌ترین لباس‌های سنتی ژاپنی است. سفید و پنبه‌ای است و انگشت شست پا را از باقی انگشت‌ها جدا می‌کند.

استایل ژاپنی ها

شاید به نظرتان پوشیدن این جوراب سخت باشد اما پس از مدتی پوشیدن آن‌ها متوجه خواهید شد که بسیار راحت هستند.

استایل ژاپنی ها

شکاف بین انگشت شست پا و بقیه انگشتان باعث می‌شود که آن‌ها را با صندل‌های سنتی به نام زوری و گتا که در ایران هم مدل‌های آن‌ها را به اسم ساحلی می‌شناسیم؛ می‌توانیم بپوشیم.دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :