اتو کردن کت و شلوار مردانه در چند دقیقه

به جای سپردن کت و شلوارتان به خشک‌شویی، می‌توانید آن‌ها را در خانه بشویید و اتو کنید. اتو کردن کت و شلوار مردانه کار ساده‌ای است اگر بتوانید نکات ریزی که در این مورد وجود دارد را رعایت کنید، از جمله مواردی همانند تنظیم دمای اتو. با تمرین پی در پی می‌توانید بهتر از خشک‌شویی که سالیان سال لباس‌هایتان را به او می‌دهید، بهتر کت را اتو کنید و بپوشید.

 

مراحل اتو کردن کت و شلوار مردانه 

وارسی کت و شلوار

کت خودتان را قبل از اینکه اتو کنید می‌بایست کاملاً وارسی کنید که هیچ تکه آهنی، رنگ و همچنین لکه‌های دیگری مانند گل و لای روی آن وجود نداشته باشد. با اتو کردن این لکه‌ها و همچنین قطعات آهنی باعث آسیب رسیدن به بافت و پارچه کت می‌شود.

وارسی کت و شلوار

میز اتو

سطح مناسب برای اتو کردن کت و شلوار را پیدا کنید. توصیه ما به شما این است که از میز اتو برای این کار استفاده کنید و آن را نزدیک به یک پریز قرار دهید. اگر این ابزار را ندارید، می‌توانید از یک حوله تا شده استفاده کنید و به جای میز، سطحی یکدست که در برابر حرارت آسیب نمی‌بیند، جایگزین کند. برخی از اتوها دارای میز اتو هستند که کار شما را به مراتب آسان‌تر هم می‌کنند.

میز اتو

 

توجه به جنس کت و شلوار

جنس کت و شلوار خودتان را با استفاده از برچسب‌های لباسی که روی آن نصب شده است، مشخص کنید. جنس پارچه تشکیل دهنده کت و شلوار در درجه حرارتی که می‌بایست روی اتو تنظیم کنید، دخیل است. دمای بیش از حد می‌تواند پارچه را از میان ببرد و دمای کمتر هم هیچ تاثیری روی اتوکشی و از بین بردن چروک‌ها نخواهد داشت.

توجه به جنس کت و شلوار

 

بررسی اتو

قسمت آهنی یا سرامیکی اتو را بازرسی کنید تا هیچ لکه‌ای روی آن نباشد. این قسمت از اتو که تماس مستقیم با لباس دارد در طول زمان می‌تواند کثیف شود. از این روی اگر احساس کردید که کثیفی روی آن وجود دارد، باید با استفاده از پارچه مرطوب یا ترکیبی از جوش‌شیرین و آب آن را پاک کنید. برای این کار یک قاشق غذاخوری آب را به همراه ۲ قاشق غذاخوری پودر جوش‌شیرین ترکیب کنید و با استفاده از یک دستمال آن را روی اتو (قسمت آهنی یا سرامیکی) بکشید و چند دقیقه به آن زمان دهید. با یک پارچه زبرتر آن را تمیز کنید.

بازرسی اتو

اسپری آب‌پاش

از یک اسپری آب‌پاش برای نم کردن پارچه کت باید استفاده کنید. این قطرات آب با برخورد به سطح اتو تشکیل بخارآب می‌دهند که همانند اتو بخار می‌تواند لباس را بهتر از حالت خشک اتو کند. اگر اتو شما منبع ذخیره آب دارد، آن را پر کنید و به هنگام اتوکشی از آن به جای آب‌پاش استفاده کنید. همچنین در پر و خالی کردن منبع ذخیره اتو بایست دقت کنید که آب تصفیه شده به جای آب آهک‌دار به کار بگیرید. وجود آهک با گذشت زمان می‌تواند کفی اتو را نابود کند.

اسپری آب‌پاش

تنظیم دمای اتو

اتو را به برق بزنید. صبر کنید تا آهن یا سرامیک اتو به دمای مورد نظر و مناسب برسد. رسیدن به دمای مناسب ممکن است مدتی زمان ببرد. معمولاً قسمتی روی اتو وجود دارد که به شما نشان می‌دهد دمای اتو به درجه دلخواه رسیده است. تا زمانی که دمای اتو به مقدار دلخواه نرسیده باشد، اقدام به اتو کردن کت و شلوار نکنید.

پارچه‌ای میان اتو و کت قرار دهید. این پارچه می‌تواند حوله یا پارچه کتان باشد. وجود این پارچه باعث می‌شود که اتو روی لباس‌های شما خطوط درخشان به وجود نیاورد. اگر حوله یا پارچه کتان ندارید، می‌توانید هر پارچه‌ای به غیر از پلاستیکی را جایگزین کنید. اگر نیاز دارید که مستقیماً اتو را روی پارچه کت یا استر آن قرار دهید، می‌بایست اطمینان کامل داشته باشید که دمای اتو با دمای مشخص شده روی پارچه کت یکسان باشد چرا که در غیر این صورت کت نازنین شما آسیب خواهد دید.

تنظیم دمای اتو

 

اتو کردن کت

کت را روی میز اتو پهن کنید. اتو را روی پارچه کت امتحان کنید، البته قبل از این کار دقت کنید که آن قدر گرم نشده باشد که با یک لمس کوچک، پارچه را بسوزاند. اتو را به آهستگی روی پارچه بکشید و کنار بگذارید. مطمئن شوید هیچ آسیبی اتو به پارچه وارد نکرده باشد. روی دیگر قضیه این است که هیچ تاثیری روی پارچه‌ایجاد نکند. اگر یکی از این پیشامدها افتاد، می‌بایست درجه آن را دوباره تنظیم و منتظر سرد شدن یا گرم شدن آن بمانید.

  • چین و چروک‌های بزرگ‌تر را قبل از اتو کردن کت و شلوار با دست صاف کنید.
  • اگر روی کت شما نقش‌هایی با پارچه پلاستیکی وجود دارد، می‌بایست آن را به پشت و استر برگردانید و شروع به اتوکشی نمایید. برای رعایت احتیاط، دمای اتو را کم کنید.

اتو کردن کت

اتو زدن قسمت پشت کت

کت را به پشت روی میز اتو طوری پهن کنید که آستین‌های آن زیر لباس باقی نماند. وگرنه اتوکشی پارچه پشتی باعث چروک شدن آستین‌های زیر پارچه آن قسمت خواهد شد. مقداری از اسپری آب را روی قسمتی که می‌خواهید اتو کنید، بپاشید. اتو را به جای هل دادن و کشیدن روی پارچه، به آن فشار دهید. چین‌خوردگی‌ها را می‌بایست صاف کنید. اگر پشت کت شما سجاف و برش دارد، به هنگام اتو کردن، پارچه‌ای زیر آن قسمت قرار دهید تا لایه استر پارچه روی دیگر قسمت‌های کت رنگ نیندازد.

اتو زدن قسمت پشت کت

 

اتو زدن قسمت جلو کت

اکنون پشت کت شما اتو شده است، می‌توانید قسمت جلو و پهنای کت را اتو کنید. کت را روی میز به گونه‌ای پهن کنید که قسمتی از آن روی سطح و قسمت دیگر آن از میز آویزان باشد. اگر کت شما دارای کمر جمع شده است، باید طوری آن را روی میز پهن کنید که خمیدگی میز آن را درگیر کند. اتو کردن بی‌دقت روی کمر این نوع از کت‌ها می‌تواند دوخت‌ها کت را از بین ببرد. پارچه روی کت را قبل از اتو کردن، کاملاً صاف کنید تا هیچ چروکی روی آن باقی نماند.

در اتو کردن قسمت‌های جلوی کت باید دقت کافی را داشته باشید. آرام اتو را روی پارچه بکشید و سعی کنید که چروک‌ها را رفع کنید. در قسمت جلوی کت، اگر می‌خواهید که خط اتو مشخصی در یقه‌ها داشته باشید می‌بایست فشار بیشتری در قسمت یقه وارد کنید ولی اگر نمی‌خواهید خط اتو تیز داشته باشید، یک فشار آرام برای اتو کردن یقه کت کافی است. اگر کت شما دارای پد شانه است (اپل)، می‌بایست از فشار آوردن مستقیم روی آن خودداری کنید.

لبه جیب را از داخل آن خارج کنید. بین لبه جیب و پارچه جیب، پارچه‌ای دیگر اضافه کنید و دوباره با فشار آوردن اتو، خط جیب را به وجود آورید. اتو کردن آستر جیب روی پارچه کت همانند سجاف پشتی ممکن است به پارچه آسیب وارد کند.

اتو جلو کت

 

اتو کردن آستین کت

اتو کردن آستین‌ها نیاز به احتیاط بیشتری دارد چرا که دو لایه پارچه در آن قرار دارد و اتو کردن نابجا می‌تواند باعث چروک شدن پارچه زیرین شود. آستین را روی میز اتو پهن کنید و هر گونه چروکی که با دست رفع می‌شود را صاف کنید. اگر میز اتو شما، دسته مخصوص اتو کردن آستین دارد، آستین کت را داخل آن قرار دهید. پارچه‌ای نم‌دار روی آستین کت قرار دهید تا فشار وارد شده از سوی اتو پارچه آن را خراب نکنند.

در اتو کردن آستین، اجازه دهید که پارچه اتو را هدایت کند تا از به وجود آمدن چروک‌های اضافی در پارچه جلوگیری شود. اگر اتو کردن آستین برای شما کار سختی است از میز اتوهایی استفاده کنید که تیغه آستین دارند چرا که بدون هیچ گونه چروکی در دو طرف می‌توانید به راحتی پارچه را اتو کنید.

اتو زدن آستین کت

 

 

مطالب مرتبط:

۱- روش های از بین بردن لکه سوختگی اتو از روی لباس ها

۲- بهترین مدل‌های کت پاییزی برای امسال کدامند؟

۳- نکات کاربردی برای اتو کردن شلوار مردانهدیدگاه شما

حسین در تاریخ 08 فوریه 2019

عالی
کامل
تمیز و مرتب دقیقا همان چیزی که از چی بپوشم همیشه انتظار دارمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :