چگونه یک کرم ضدآفتاب مناسب برای پوستمان انتخاب کنیم؟

تابستان هنوز شروع نشده، اما گرمایش را ازپیش برای ما فرستاده است. در این روزها اولین چیزی که هنگام بیرون رفتن به ذهنمان می‌رسد، انتخاب یک کرم ضدآفتاب خوب است تا از تخریب پوستمان به‌دلیل برخورد اشعه‌های مضر آفتاب جلوگیری کنیم. نور مسنقیم خورشید و درواقع اشعه فرابنفش آن باعث افتادگی و چروک پوست، کک‌ومک و خال‌های پوستی، پیری زودرس و در موارد شدید بروز سرطان پوست می‌شود. پس انتخاب یک کرم ضدآفتاب متناسب با پوست را هر زن و مردی باید در دستور کار تابستان‌های خود قرار دهد. پس با ما همراه باشید تا نکاتی درمورد انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب و نیز انتخاب SPF مناسب را با شما درمیان بگذاریم.

 

مطالب مرتبط:

باورهای اشتباه و نادرست در مورد استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

بهترین کرم ضد آفتاب ایرانی و خارجی

کرم ضد آفتاب مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

 

SPF چیست؟

SPF مخفف عبارت Sun Protection Factor است؛ یعنی عامل محافظت دربرابر خورشید و عدد آن نشان می‌دهد که ضدآفتاب موردنظر تا چه اندازه از پوست شما در برابر نور خورشید محافظت می‌کند، اما نباید فکر کنید که هرچه SPF ضدآفتاب بالاتر باشد، بهتر است، زیرا پوست به مقداری نور خورشید نیز نیاز دارد تا بتواند ویتامین دی جذب کند.

چگونه SPF مناسب را انتخاب کنیم؟

انتخاب SPF مناسب به نوع پوستتان بستگی زیادی دارد؛ اگر نوع پوستتان را نمی‌دانید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

چگونه نوع پوستمان را تشخیص دهیم؟

صورتتان را با یک صابون ملایم بشوید تا هیچگونه آرایش، کثیفی یا گردوغبار برروی آن نماند. با یک حوله نرم، صورتتان را خشک کنید. به ناحیه پیشانی و بینیتان نگاه کنید:

پوست معمولی

اگر هیچگونه روغنی روی پوستان دیده نمی‌شود؛ پسوتتان براق نیست و نرم است، پس شما پوستی معمولی دارید.

پوست چرب

اگر مقدار زیادی چربی و روغن روی پوستتان می‌بینید یا پوستتان براق است یا جای قرمزی دارد، پوست چربی دارید.

پوست خشک

اگر صورتتان پوست پوست یا قرمز شده و پوست‌های مرده روی آن می‌بینید و احساس خشکی می‌کنید، پوستتان خشک است.

پوست ترکیبی

پوست ترکیبی بیشتر از سایر پوست‌ها رایج است. معمولا در این نوع پوست‌ها، پیشانی و بینی، چرب است و سایر قسمت‌ها، خشک.

انتخاب SPF

حالا که نوع پسوتتان را می‌شناسید، انتخاب SPF مناسب آسان است.

SPF مقدار
۱۵ حدود ۹۳درصد از اشعه فرابنفش را از بین می‌برد.
۳۰ حدود ۹۷درصد
۵۰ تقریبا ۹۸درصد

 

اگر پوستی معمولی دارید، بهتر است صدآفتابی با SPF 30 انتخاب کنید؛ برای پوست خشک، ضدآفتابی مناسب است که مرطوب‌کننده داشته باشد؛ برای پوست چرب، ضدآفتابی با SPF 50 و برای پوست ترکیبی و پوست‌های تیره، SPF 15 را پیشنهاد می‌کنیم.

چگونه از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

ضدآفتاب‌ها در بهترین حالت، ۱۲۰ دقیقه دوام می‌آورند؛ بنابراین بهتر است که اگر به‌طور مداوم در محیط بیرون و زیر نور آفتاب هستید، هر دو ساعت یکبار ضدآفتابتان را تجدید کنید. انتخاب کرم ضدآفتاب ضدآب به بدنتان بستگی دارد. اگر زیاد عرق می‌کنید و احتمال می‌دهید که ضدآفتابتان زود پاک شود، نوع ضدآب آن را بخرید. معمولا کرم‌های ضدآفتاب ضدآب از ۴۰ الی ۸۰دقیقه دوام می‌آورند.

کرم ضدآفتاب و دریا

یادتان باشد که کرم ضدآفتاب، همانقدری که دوست ماست، دشمن دریا و محیط‌زیست آبی است و به موجودات دریایی و مرجان‌ها که نقش بسیار مهم و مثبتی در اکوسیستم کل دنیا دارند، آسیب شدید وارد می‌کنند که این کار زندگی انسان‌ها را نیز با خظر روبرو می‌کند؛ بنابراین در دریا از کرم ضدآفتاب استفاده نکنید و درکل به‌دنبال ضدآفتاب‌های دوستدار محیط‌زیست باشید.

شایسته عسگریان
نویسنده: شایسته عسگریان


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :