همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۱۶

توسط نرگس حسین زاده

همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان

شرکت واحد صنعتی پوشاک هاکوپیان اولین و بزرگترین طراح و تولید کننده پوشاک و به عنوان واحد نمونه تولید ملی در ایران کار می‌کند. سومبات هاکوپیان بنیانگذار این شرکت از دوران نوجوانی وارد حرفه خیاطی شد و با کسب تجارب نوین در صنعت طراحی و دوخت با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تجهیزات و ماشین‌آلات، فعالیت‌های گسترده‌ای در طراحی، تولید، توزیع و عرضه پوشاک در پیش گرفت و طی سالیان متمادی با عبور از مراحل مختلف در حرفه خود، با اندوخته‌ای پربار از تجربه و تخصص وارد سی‌ونهمین سال فعالیت‌های موفقیت آمیز خود گردید و هم اکنون با بکارگیری جدیدترین سیستم ‌های صنعتی وپیاده سازی پیشرفته‌ترین فن‌آوری قرن در تولید پوشاک، در پی دست‌یابی به اهداف جدید و برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های گسترده تولیدی و بازرگانی در آینده می‌باشد. با چی بپوشم و معرفی برند ایرانی هاکوپیان همراه باشید.

این شرکت برای تامین پارچه و مواد اولیه با کیفیت، با برترین تولیدکنندگان از کشورهای ایتالیا، آلمان، انگلستان و ترکیه همکاری می‌کند. همچنین برای بهبود کیفیت هر چه بیش‌تر همه کارشناسان هاکوپیان را برای آموختن علم روز صنعت پوشاک به دوره‌های تخصصی مد و پوشاک در اروپا اعزام می‌کند. در این مقاله چی بپوشم قصد دارد نگاهی به معرفی تاریخچه برند ایرانی هاکوپیان بیاندازد وبخشی از صحبت‌های بنیان‌گذار برند هاکوپیان را بیان خواهد کرد.

تاریخچه تغییرات لباس در ایران

اگر نگاهی اجمالی به سیر تاریخی مد لباس ایران در صد سال گذشته بیاندازیم. میبینم با وجود اینکه طراحی و دوخت در ایران ریشه دیرینه دارد ولی هیچ وقت به درستی از این صنعت حمایت نشده است. ولی در مقابل، مردم همیشه از هنر طراحی و دوخت لباس حمایت و به رشد آن کمک کرده‌اند. از اواخر دوران حکومت قاجار، با سفر شاهان قاجار به دیار فرنگ تغییراتی هر چند کم، در لباس پوشیدن مردم ایجاد شد و در پی آن طراحی و دوخت پوشاک رونق گرفت. اولین چرخ خیاطی را مظفرالدین شاه به همراه یک خیاط قفقازی به عنوان سوغات از فرنگ به تهران آورد تا لباس درباریان بوسیله چرخ دوخته شود. در کتاب‌های تاریخ آمده که نخستین کت و شلوار به سبک امروزی در دوران احمد شاه از فرنگ، به ایران آورده شد و به تدریج با گرایش مردان ایرانی به ویژه روشنفکران و اعیان و اشراف به لباس امروزی، حرفه خیاطی رونق گرفت و استادانی مانند مارتیو توتونیان و هوسپ طاطاوسیان که به ایشان خیاط باشی هم می‌گفتند در دربار قاجار فعالیت می‌کردند. مارتیو توتونیان به قدری در خیاطی شهرت یافته بود که در کشورهای مختلف چند نشان دریافت کرد و همچنین ناصرالدین شاه، نشان شیر و خورشید را به او اهداء کرد.

اما پس از آن و در دوره پهلوی، طراحی و دوخت لباس شکل مدرنیته غرب گرفت. در این دوره فرهنگ لباس پوشیدن در ایران بطور عامیانه تغییر کرد و به تبع آن، طراحی و دوخت لباس تحول بسیاری یافت. رشد چشمگیر صنعت پوشاک در این دوره طوری بود که در کمتر از ۵۰ سال نه تنها خیاطی به عنوان یک حرفه قوی شکل گرفت بلکه رشته طراحی پوشاک به صورت محدود وارد آموزش عالی شد، و با تأسیس اولین کارخانه‌های تولید پوشاک، گام‌های صنعتی نیز برداشته شد.

همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان

معرفی شرکت هاکوپیان

چهل سال تلاش مداوم با بهره‌گیری از دانش و تخصص مهندسین با و حمایت بی‌دریغ سه نسل از مردم کشورمان باعث شده کیفیت تولیدات برند ایرانی هاکوپیان بطور مستمر ارتقا‌ء و افزایش پیدا کند و در سطح استانداردهای جهانی قرار بگیرد. طوری که کیفیت تولیدات هاکوپیان از نظر کاربرد مواد اولیه، تکنولوژی مدرن طراحی و دوخت و سایر جزئیات فنی با کیفیت تولیدات معروف‌ترین مارکهای اروپائی از نظر برترین تولیدکنندگان بین‌المللی، برابری دارد. با وجود این کیفیت بالا در محصولات شرکت هاکوپیان، کلیه اجناس تولیدی این شرکت در داخل کشور با نصف قیمت‌ بین‌المللی کالای مشابه برای مصرف‌کننده داخلی عرضه می‌گردد. هدف گذاری مدیر عامل شرکت هاکوپیان کسب رضایت مشتری است و از برای رسیدن به این رسالت عظیم، پرسنل سازمان را موظف به رعایت احترام به مشتری در قالب باورهای فرهنگی که نقطه عطف و الگویی مناسب برای حفظ حقوق مشتری و تضمین کننده ارائه مطلوب خدمات به ایشان نموده است. حاصل این تلاش مستمر دریافت جوایز بین‌المللی از جمله جایزه بین‌المللی طلائی آمریکا (ژنو – سوئیس)، جایزه بین‌المللی طلائی برای پرستیژ تجاری( مادرید – اسپانیا)، جایزه بین‌المللی طلائی پنج قاره برای کیفیت و برتری( ژنو- سوئیس) و جایزه بین‌المللی طلائی برای کیفیت و پرستیژ تجاری (وین- اتریش) است. در واقع می‌توان گفت، هاکوپیان دیگر فقط عرضه کننده یک کالا نیست، بلکه نمادی از یک برند فاخر و خوش نام ایرانی است، زیرا باور دارد ایرانیان از دیرباز یکی از شیک‌پوش‌ترین مردمان جهان هستند و همواره کوشیده تا سلیقه‌های گوناگون ایشان را در طراحی‌های خود مدنظر قرار دهد. هاکوپیان با پایه‌گذاری شیوه نوین مشتری مداری در صنعت پوشاک و حفظ ارتباط از طریق ارسال کاتالوگ‌های فصلی، هدایا و اهدای تسهیلات تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های هاکوپیان برای برآوردن خواسته‌های مشتریان است. هاکوپیان در حال حاضر دارای ۲۳ فروشگاه زنجیره‌ای است، که کلیه محصولات در سراسر کشور به طور همزمان و با قیمتی یکسان و مناسب به هموطنان عرضه می‌گردد.

همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان

 

صحبت‌های بنیان‌گذار شرکت هاکوپیان

من از نیمه دوم دهه چهل وارد صنعت مد شدم و در اواخر دهه چهل با یک آکادمی مد در اروپا ارتباط برقرار نموده و نشریات آن را بطور مرتب دریافت نمودم‌. در پی رونق گرفتن صنعت مد و مدسازی، اوایل دهه پنجاه من مدل‌هایی را به ویژه در رشته مردانه به روی صحنه آوردم و پس از آن در سال ۱۳۵۳ در جشنواره مد برگ ریز، مدل‌های من در طراحی و دوخت اول شد و در پی آن در سال ۵۴ با ارائه مجموعه‌ای از مدل‌های زنانه و مردانه من گامی در مد لباس ایران برداشتم که تا آن زمان در ایران سابقه نداشت. این نخستین بار بود که یک مدساز ایرانی بطور مستقل این نمایش را در چنین سطحی برگزار نموده بود و شاید توان گفت که کلمه مدسازی برای اولین بار در ایران بر زبان‌ها جاری گردید. این موضوع بطور گسترده توجه رسانه‌های داخلی و خارجی را به خود جلب نمود و من در گام بعدی با بهره‌گیری از مدل‌های ارائه شده در این نمایش اولین ژورنال رنگی مد ایران را به نام هوکرپ در همان سال چاپ و منتشر نمودم. موضوع این ژورنال و برگزاری نمایش زنده مد تحت پوشش اخبار بین المللی قرار گرفت و خبرگزاری رویترز نه تنها این خبر را به خارج از کشور مخابره نمود، بلکه در مورد چند نمونه از مدل‌های ارائه شده اظهار نظر کرد و از دیدگاه هنری اعلام داشت که بخشی از مدل‌ها، الهامی از لباس‌های دهه ۱۹۳۰ اروپا بوده که برای این خبرگزاری بسیار تعجب بر انگیز بود که یک طراح ایرانی در آن سال‌ها به تاریخ لباس اروپا نگریسته است و حتی دو مدل از لباس‌های تاریخی ایران الهام گرفته شده بود که مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفت.

با این اقدام رویترز نام هاکوپیان از مرزهای ایران عبور کرد و به شهرت رسید. هاکوپیان با وجود سن کمی که داشت، در بین مشتریان جایگاه ویژه‌ای بدست آورد. و پس از آن من برای یک برنامه بلند مدت آماده شدم. این کار هم انجام شد ولی در سال ۱۳۵۷ انقلاب ایران به پیروزی رسید و طبق روال همه انقلاب‌ها، تغییرات در تمامی ابعاد به ویژه در بعد فرهنگی به وقوع پیوست و فرهنگ مصرف لباس به طور موقت تغییر نمود و عده‌ای به این باور رسیدند که مد و لباس به شکل آن روز در جامعه جایی نخواهد داشت و از طرف دیگر با شروع جنگ تحمیلی این اندیشه بیش از پیش تقویت گردید بطوریکه در اوایل دهه ۶۰ کارخانه‌های لباس دوزی که عمدتاً در اختیار دولت قرار داشتند با تعطیلی مواجه شدند. ولی من با آگاهی از تاریخ انقلاب‌ها به ویژه از جنگ جهانی دوم، دریافتم که چگونه بعد از جنگ و تثبیت انقلاب همه چیز به ویژه هنر طراحی لباس به شرایط عادی باز می‌گردد و هم چنین تجربه کشورهای اروپایی این پیش نگری مرا محقق نمود. با توجه به اعتقادی که به پیشرفت این حرفه داشتم، برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها همکاری‌های زیادی انجام دادیم که اکثرا موفقیت آمیز بودند و با وجود محدودیت‌هایی که برای بخش خصوصی وجود داشت ما به حرکت ادامه دادیم و با ابتکارات خلاق، طرح‌های خود را در نمایشگاه‌های بین المللی که در تهران برگزار می‌شد ارائه می‌دادیم. با توجه به لطف همیشگی مردم به این صنعت، غرفه‌های ما همیشه مورد توجه بازدیدکنندگان داخلی و خارجی قرار می‌گرفت و این امر ما را بیش از پیش به آینده امیدوارتر می‌نمود.

تا دهه ۷۰ شرایط برای فعالیت بخش خصوصی همچنان محدود بود و در آن هنگام مدرسه عالی سمیه که امروز دانشگاه شریعتی است برای ارتقاء سطح علمی خود در رشته الگوسازی و مدل سازی از من درخواست همکاری نمود که من آن را پذیرفتم. پس از آن دانشگاه الزهرا دعوتی در همین زمینه برای من ارسال کرد و چند سالی در آن دانشگاه تدریس نموده و همان سیستم نوین اروپایی را از طریق تدوین جزوات تخصصی آموزش دادم که در کل سیستم آموزش عالی در این رشته تحول چشمگیری ایجاد نمود. در پی این تحولات آموزشی، برای اولین بار رشته مهندسی پوشاک در دانشگاه امیرکبیر دایر شد که بار دیگر از من دعوت به همکاری بعمل آمد و من نهایت همکاری را انجام داده و به مدت ۳ یا ۴ ترم در آن دانشگاه به آموزش دانشجویان پرداختم. در دهه ۸۰ که روزنه‌ای برای فعالیت بخش خصوصی گشوده شد، ما گام بی‌سابقه دیگری در مسیر فعالیت‌های گسترده خود برداشتیم که در سال ۸۱ به نتیجه رسید و شرکت هاکوپیان آخرین تکنولوژی هزاره سوم را در طراحی و دوخت که در بسیاری از موارد عصر صنعتی را نیز پشت سرنهاده بود برای اولین بار به ایران آورد و با افتخار تمام این پروژه را در کمتر از دو ماه نصب و راه اندازی نموده و به بهره‌برداری رساند.

همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان

شرکت ما با نیم قرن تجربه در طراحی و دوخت، با هدف حفظ روح هنری، شیوه سنتی را با تکنولوژی پیشرفته و مدرن ترکیب نموده و محصولاتی با کیفیت و مورد پسند هموطنان عرضه می‌کند. در دهه ۸۰ ما با انتشار کاتالوگ‌‍‌های خود در هر فصل مدل‌های کاملاً خلاق خود را ارائه نمود. این حرکت موجب یک جهش عمده در مد و صنعت پوشاک کشور گردید. امروز مد به عنوان موتور محرکه صنایع، به ویژه صنایع مصرفی در حد یک صنعت مسئولیت‌ پذیر و سازنده در تمامی ابعاد به یک موضوع جهانی تبدیل گردیده است.

در بعد هنری و در راستای ارضای اصل تنوع طلبی افراد، هاکوپیان موفق گردیده که با آفرینش زیبایی‌های گوناگون پاسخگوی این نیاز همگانی در سطح کشور باشد. من خوشحالم که هرگز از مد به عنوان یک جنجال استفاده نکرده‌ام و همیشه وقار و زیبایی را هدف اصلی قرار داده‌ام. چرا که از نظر اجتماعی بر این باور بودم و هستم که جوانان ما با فرهنگی غنی و با وقار بزرگ شده‌اند و نباید دچار هرج و مرج شوند، زیرا امروزه لازمه موفقیت و پیشرفت، نظم و آرامش در اندیشه و کار می‌باشد.

از چند دهه پیش طراحان و مدسازان جهان در مورد فرهنگ سازی برای تولید و مصرف کالا به ویژه پوشاک تولید شده از مواد طبیعی مانند پشم، پنبه و ابریشم اقدام نمودند که از یک طرف بهداشت و سلامتی فردی را تأمین می‌نماید و از طرف دیگر در چرخه بازیافت هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌سازد. همچنین شرکت ما در راستای حفظ محیط زیست و تغییر فرهنگ مصرف لباس در سه دهه گذشته کارهای بسیار انجام داده‌ است، بطوریکه در جامعه ما علیرغم مشکلات استفاده از پوشاکی که در آن مواد طبیعی بکار رفته، توجه عده کثیری از مصرف کنندگان به این سو جلب شده است، تا آنجائیکه امروزه در تولیدات شرکت هاکوپیان بیش از ۷۰ درصد مواد طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است. در مجموع، با توجه به فرایند‌هایی که بطور دقیق و مستمر در تولیدات ما اجرا می‌گردد، نام هاکوپیان، وقار، زیبایی و کیفیت را برای مصرف کننده تداعی می‌نماید. این خلاصه ای از نیم قرن نقش بنیان‌گذار شرکت هاکوپیان در مد و صنعت پوشاک کشور بود.

همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان

سفارشی‌دوزی هاکوپیان

در روش‌های مدرن، خلق لباس‌ شما بر روی اندام‌تان یک شاهکار است. برند ایرانی هاکوپیان با سفارشی دوزی که ۴۵ سال به مشتریان خود خدمت می‌کند به شما این اجازه را می‌دهد که لباسی با طرح و استایل دلخواه‌‌تان را با متنوع‌ترین پارچه‌ها زیر نظر کارشناسان سفارشی دوزی انتخاب کنید. چیزی که هاکوپیان را متمایز کرده است، شور و هیجان کارشناسان ما برای دقت در جزئیاتی است که قرار است بر تن شما خوش بدرخشد. بی‌همتا بودن لباس‌های سفارشی دوزی تا مدت‌ها در ذهن اطرافیان شما خواهد ماند. سفارش دوزی هاکوپیان خدمت جدیدی از طراحی مدرن و به روز است. این خدمت با متنوع ترین پارچه‌های ایتالیایی و انگلیسی و با تمرکز بر روی جزئیاتی مانند تودوزی‌ها، آستردوزی‌ها، جیب‌ها، دکمه‌ها و… لباسی بی همتا را در کمترین زمان ممکن بر تن شما می‌نشاند.

 همه چیز در مورد برند ایرانی هاکوپیان
آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت پوست شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است