ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

بانو ویوین وست وود طراح لباس بریتانیایی است که به دلیل طراحی لباس های پانک در دهه هفتاد و وارد کردن این سبک به پوشاک روزمره شهرت دارد. او کار خود را از طراحی جواهرات و لباس های پانک آغاز کرد و به شهرت رسید و از ملکه انگلستان لقب بانو دریافت کرد. در این مقاله به معرفی ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک ، زندگی، حرفه و آثارش می پردازیم. با چی بپوشم همراه باشید. 

 

زندگینامه ویوین وست وود

حرفه‌ای های دنیای مد و لباس ویوین وست وود (vivienne westwood) را به عنوان یکی از بنیانگذاران سبک پانک می‌شناسند. سبک پانک از قوانین معمول دنیای مد و لباس پیروی نمی‌کند. طرفداران این سبک روحیه‌ای ضد مادی گرایی دارند. این سبک که امروزه در میان جوانان طرفدار زیادی دارد بعد از جنگ جهانی دوم متولد شد. مدل موی و آرایش نامرتب، لباس‌های شلخته و رنگارنگ، تی شرت‌های چاپی، کمک گرفتن از المان‌های غیر معمول در استایل از ویژگی‌های مد پانک است. لباس‌های لوکس و گرانقیمت هیچوقت در کمد لباس یک دوستدار پانک نخواهد بود. زیورآلاتی که در این سبک مد خواهید دید اغلب چرمی و فلزی است.

ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

ویوین الیزابت سوایر دربحبوحه جنگ جهانی دوم در آوریل ۱۹۴۱ در یک دهکده در چشایر انگلستان به دنیا آمد. پدر ویوین پینه دوز بود و مادرش در یک کارخانه نخ ریسی کار می‌کرد. او در هفده سالگی وارد مدرسه گلوساپ گرامر شد. مدتی بعد و در سال ۱۹۵۸ خانواده ویوین به لندن مهاجرت کردند و او در رشته نقره کاری در دانشگاه هنر هارو پذیرفته شد اما یک ترم بعد درس را رها کرد چون معتقد بود شخصیت وی با دنیای هنر هیچ سنخیتی ندارد و یک دختر کارگر نباید در دنیای هنر روزگار بگذراند. او سپس در یک کارخانه مشغول به کار شد و در دانشگاه تربیت معلم تحصیل کرد و در مدرسه ابتدایی تدریس کرد.

ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

در این دوره او جواهرات خود را می ساخت و در مغازه ها به فروش می رساند. این کار باعث شد که او به کار طراحی و مد و فشن علاقمند شود. در سال ۱۹۶۲ او با درک وست وود ازدواج کرد، کارآموزی که در کارخانه جاروسازی در لندن کار می‌کرد. از آن به بعد ویوین با نام ویوین وست وود شناخته می‌شود. ویوین لباس عروسی خودش را طراحی کرد و دوخت. ویوین تا سال ۱۹۷۱ به تدریس ادامه داد تا این که با فردی به نام مالکوم مک لارن آشنا شد که بوتیکی در لندن داشت، آشنایی با مالکوم باعث جدایی ویوین از همسرش شد و ویوین لباس های طراحی خود را در بوتیک مالکوم به فروش گذاشت. می‌توان گفت این ازدواج تاثیر زیادی روی حرفه او گذاشت و او را به سبک پانک نزدیک کرد. آن‌ها پنج بار نام بوتیک را تغییر دادند، اما بدون شک آن بوتیک مرکز مهمی از لحاظ مد و لباس برای جنبش پانک بود.

ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

طراحی های ویوین وست وود الهام گرفته از موتورسواران و قشر خاص جامعه بود که به لباس های مدرن توجهی نداشتند و سبک خود را از خوانندگان راک و پانک دهه هفتاد اقتباس می کردند، برخی از طراحی های ویوین وست وود از لباس های قرن ۱۷ و ۱۸ نیز الهام گرفته شده است. به این ترتیب با طراحی های ویوین وست وود لباس های پانک جای خود را در جامعه آن زمان باز کردند و سبکی جدید و شوکه کننده در استایل و لباس پوشیدن جوانان ایجاد شد که تا امروز نیز ادامه دارد.

 

سبک پانک و فعالیت حرفه ای ویوین وست وود 

مهم ترین مشخصه استایل پانک این است که آن‌ها با خرید و مادی گرایی موافق نیستند و دوست دارند لباس‌ها و وسایلی که لازم دارند را خود بسازند. در مورد لباس‌ها هم معمولا خلاقیت زیادی به خرج می‌دهند یا لباس‌های دست دوم خریداری می‌کنند و یا لباس‌های کهنه و قدیمی خود را با تغییراتی دوباره می‌پوشند. تکه دوزی، گلدوزی، چاپ روی پارچه را در بین لباس‌های دوستداران پانک زیاد می‌بینیم. استایل پانک دارای المان‌های خاصی مانند سنجاق قفلی، زنجیر و چوکرها و زیورآلات دارای اسپایک و آرایش‌های غلیظ و نامتعارف و موهایی با مدل‌ها و رنگ‌های فانتزی و غیرطبیعی است.

ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

وست وود معتقد است که نباید در مورد طراحی‌هایش تبلیغات شود و طرح‌ها باید خودشان گویای همه چیز باشند. سبک پانک و طراحی‌های ویوین وست وود با وجود محبوبیت زیادی که کسب کرد، به دلیل استفاده از المان های غیر معمول؛ گاها مورد تمسخر هم واقع می‌شد. وست وود و مک لارن اولین بار در سال‌های دهه هشتاد میلادی اولین کلکسیون‌های لباس را به نمایش گذاشتند. در سال ۱۹۸۴ این مک لارن و وست وود راه خود را از هم جدا کردند و وست وود شخصا مدیرت برند را به عهده گرفت. ۱۰ سال بعد و در سال ۱۹۹۳ برای بار آخر با دستیار خود آندریاس کرونتالر که ۲۵ سال از وست وود کوچک تر بود ازدواج کرد. اکنون کرونتالر دستیار طراح اوست و هردو در جنوب لندن ساکن هستند. در سال ۲۰۰۶ او با برند ناین وست شروع به همکاری کرد و در این مدت لباس‌های زنانه و مردانه زیادی را طراحی کرد. در سال ۲۰۰۸ ویوین وست وود موفق شد از دانشگاه هریوت وات اسکاتلند دکتری افتخاری خود را اخذ کند.

ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

نمایشگاهی مشتمل بر ۱۴۵ لباس کامل که از اوایل دهه ۱۹۷۰ تا امروز جمع آوری شده است در دسته‌بندی‌های متفاوت، از آرشیو شخصی وست وود و مجموعه‌های دیگر در سال‌های قبل به نمایش گذاشته شد. هیچگاه نمی‌توان تأثیرگذاری بیش از حد ویوین وست وود را بر دنیای مد انکار کرد. وی ۲ بار به عنوان برترین طراح سال بریتانیا انتخاب شده است. همچنین در سال ۱۹۹۲ نشان افسر رتبه امپراتوری بریتانیا (Order of the British Empire) را نیز از دستان ملکه دریافت کرد.

ویوین وست وود طراح لباس‌های پانک

وست وود حدود در طی ۳۰ سال کار در دنیای مد و لباس بر میزان شهرت و ثروت خود افزود. البته این شهرت و ثروت جایگاه زیادی در زندگی شخصی او ندارد. ویوین وست وود هنوز هم آپارتمانی در جنوب لندن زندگی می‌کند. هر ماه چیزی حدود ۴۰۰ دلار اجاره خانه می‌دهد و با دوچرخه سر کار حاضر می‌شود.

 

مطالب مرتبط:

۱- پل اسمیت طرح لباس مردانه

۲- توری برچ طراح موفق امریکایی

۳- ایسی میاکه طراح خلاق ژاپنی

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شما

آسنا در تاریخ 18 ژانویه 2018

چی بپوشم تو بهترین سایت مد و لباس در ایرانیارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :