شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

0

همه ما می‌دانیم که در خرید لباس، مهم‌ترین نکته توجه به کیفیت و بافت پارچه است. اگر در این زمینه آگاهی یا تخصص نداشته باشید پول و وقتتان را هدر می دهید. بسیاری از افراد شناختی از جنس و نوع پارچه ندارند و برای خرید یک لباس با کیفیت سوال‌های زیادی در ذهن دارند. عوامل متعددی مثل تاب نخ، تراکم پارچه، طرح بافت، جنس پارچه، ساختار پارچه و … بر کیفیت لباسی که می‌خرید تاثیر دارد و بهتر است در این موارد آشنایی لازم را داشته باشید. چی بپوشم در ادامه این مقاله عوامل موثر بر کیفیت پارچه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

 

ظرافت نخ

ظرافت نخ‌ها در لباس از اهمیت بالایی برخوردار است. حجم نخ بر کیفیت پارچه و سبک و سنگین بودن آن تاثیر زیادی دارد. در مورد ظرافت نخ باید بدانیم با افزایش حجم نخ پوشانندگی لباس بالا می‌رود. همچنین واضح است که پارچه‌های بافته شده از نخ‌های ضخیم، ضخیم‌تر از پارچه‌های بافته شده از نخ ظریف هستند. هرچقدر نخ استفاده شده ظریف‌تر باشد، پارچه بافت صاف‌تر و نرم‌تری دارد.

شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

تاب نخ

یکی دیگر از عوامل موثر بر کیفیت پارچه ، تاب نخ است. در این قسمت تاثیر تاب نخ را بر کیفیت پارچه مورد بررسی قرار می‌دهیم. معمولا تصاویر سطح مقطع نخ در پارچه بوسیله دستگاه در آزمایشگاه تهیه می‌شود. پارچه‌های بافته شده از نخی با تاب کم، معمولا حجیم، نرم و صاف‌تر هستند. همچنین نخ‌های با تاب زیاد، توپر، سفت و زبر هستند. هر مقدار تاب نخ استفاده شده در پارچه بیش‌تر باشد احتمال ایجاد پرزدانه در لباس کاهش می‌یابد.

شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

 

تراکم پارچه

تراکم پارچه بر خواص فیزیکی پارچه از جمله وزن، استحکام، چروک پذیری، میزان عبور هوا و پوشانندگی پارچه تأثیر به سزایی دارد. اگر دو پارچه با ویژگی‌های یکسان داشته باشیم ولی تراکم این دو پارچه متفاوت باشد، پارچه‌ای با تراکم بیش‌تر سنگین‌تر از پارچه‌ با تراکم‌ کم‌تر است. بنابراین، با افزایش تراکم پارچه، وزن پارچه افزایش می‌یابد. تراکم بیشتر پارچه استحکام پارچه را بهبود می‌بخشد و پارچه کمتر دچار تغییر شکل می‌گردد. پارچه‌هایی با تراکم کم، در مقایسه با پارچه‌های با تراکم زیاد، به دلیل فضای بیشتر میان نخ‌ها، نرمتر هستند و کمتر دچار چروک می‌شوند.

شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

 

طرح بافت

پارچه یک لایه پارچه‌ای است منعطف که از مجموعه‌ای از شبکه نخ‌ها، الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده است. نوع نخ، الیاف و نحوه قرار گیری آنها در کنار هم طرح بافت پارچه، ساختمان پارچه و خصوصیات فیزیکی آن را بوجود می‌آورد. انواع مختلفی از طرح بافت پارچه، بافت تار و پودی، بافت حلقوی، روشهای بی بافت، گره زدن می‌توان نام برد. همچنین می‌دانیم که پارچه‌ها از نظر مواد بکار رفته شده در بافت آن با هم متفاوت هستند که انواع پارچه با بافت نخی، پشمی، ابریشمی و … در بازار وجود دارد. واضح است که طرح بافت پارچه بر نرمی و صافی پارچه اثر می‌گذارد.

شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

 

جنس پارچه

همانطور که واضح است جنس پارچه بر تمام ویژگی‌هایی که در بالا از آن‌ها صحبت کردیم تاثیر می‌گذارد. جنس نخ به کار رفته شده در پارچه بر صافی و زبری پارچه اثر می‌گذارد. به طور مثال پارچه های پلی استر به دلیل استفاده از الیاف مصنوعی در آن خیلی کم دچار چروک شدگی می‌گردد. پارچه های پشمی گرم و لطیف و معمولا ضد حساسیت هستند. پارچه‌های کتانی به خاطر الیاف به کار برده شده در آن برعکس پارچه‌های پلی‌استر خیلی زود چروک می‌شود. پارچه‌های نایلونی هم انواعی از پارچه با فرم و ساختار قوی هستند که کمتر چروک می‌شوند.

شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

 

ساختار پارچه

ساختار پارچه از عوامل موثر بر کیفیت پارچه است. در ساختار پارچه، دو سری نخ‌ متقاطع عمود بر هم وجود دارد. نخ‌های طولی تار و نخ‌های عرضی پود نامیده می‌شوند. همچنین ساختار پارچه بر ضخامت و چروک‌پذیری پارچه اثر می گذارد.

شناخت عوامل موثر بر کیفیت پارچه

مطالب مرتبط:

۱- کدام پارچه ها دوستدار طبیعتند؟

۲- فرآیند تولید پارچه چگونه است؟

۳- کدام جنس پارچه را انتخاب کنم؟

نرگس حسین زاده
نویسنده: نرگس حسین زاده


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :