بررسی طراحی لباس شخصیت اسکارلت در فیلم سینمایی «برباد رفته»

کمی پیش، تولد 81سالگی فیلم سینمایی برباد رفته بود؛ کلاسی بسیار محبوب و پرفروش. می‌توان گفت که این فیلم، معروفترین و پرحرجترین کلاسیک تاریخ سینمای هالیوود به‌شمار می‎‌آید. جالب است بدانید که آخرین بازمانده این فیلم، اولیویا دی هایلند، بازیگر نقش ملانی مهربان، چندی پیش در 104سالگی فوت کرد و پرونده عوامل برباد رفته برای همیشه بسته شد.

 

مطالب مرتبط:

آنچه باید درباره طراحی لباس شخصیت‌های فیلم سینمایی «زنان کوچک» ۲۰۲۰ بدانید!

بررسی لباس‌های جذاب شخصیت رز در فیلم سینمایی تایتانیک

نکاتی درباره طراحی لباس فیلم سینمایی سرخپوست که نمی‌دانید!

 

پرفروشترین فیلم تاریخ هالیوود؟

بربادرفته را احتمالا همگی شما دیده‌اید و نیازی به توضیح ندارد! داستان اسکارلت و رت باتلر و اشلی و ملانی وجنگ داخلی آمریکا! سال‌ها پس از اکران فیلم سینمایی بربادرفته، فیلم‌های دیگری نیز به این عنوان دست پیدا کردند، اما با محاسبه تورم و تغییر ارزش پول در طی سال‌ها، این فیلم همچنان پرفروشترین فیلم تاریخ سینما به‌شمار می‌آید.

لباس‌های پرطرفدار اسکارلت اوهارا

درست است که این فیلم حدودا چهار ساعته، بازیگران و درنتیجه لباس‌های زیادی برای بررسی دارد، اما لباس‌های اسکارلت، با بازی ویوین لی، به‌قدری حرف برای گفتن دارد که به‌تنهایی یکی از پست‌های ما را به خود اختصاص می‌دهد. اسکارلت در طول این فیلم، شش پیراهن مجلسی عمده و مهم به تن کرد.

صحت تاریخی لباس‌ها

زمان فیلم از سال 1861 آغاز می‌شود؛ وقتی که لباس‌های زنانه کم‌کم شکل بدن را به خود گرفته و تنگتر شد؛ کرست‌ها و زیردامنی‌ها به‌گونه‌ای تغییر کرد که پشت باسن بزرگتر و حالت زنگوله‌ای به‌خود گرفت؛ استفاده از رو دامنی و زیردامنی بیشتر باب شد؛ رنگ‌های موردعلاقه خانم‌ها شادتر و شامل رنگ‌های آبی، قرمز، بنفش و… شد؛ اکسسوری‌هایی مثل بادبزن و چتر توری و… باب شد و موها در پشت سر جمع می‌شد و  با کلاه‌های کوچک و بزرگ که با روبانی زیر گلو بسته می‌شدند، پوشانده می‌شد؛ که همه این موارد در فیلم رعایت شده بود.

لباس سفید مهمانی دوران مجردی

یکی از اولین لباس‌های مهمانی که بر تن اسکارلت جوان 16ساله می‌بینیم، لباسی سفید با آستین پفی و چین‌ها و رافل‌های دامن است.

سفید را می‌توان به رنگی تفسیر کرد که اقتضای عنفوان جوانی شخصیت است. اسکارلت باوجود شیطنت و بازیگوشی، هنوز دختری معصوم است که به اسکارلت بعد از جنگ با شمالی‌ها که از هیچ کاری برای داشتن زندگی خوب دریغ نمی‌کند، تبدیل نشده؛ اما ازطرفی همیشه لباس‌هایی با بیشترین چین و شکن و پف و اکسسوری را انتخاب می‌کند که مردان را به طرف خود جذب کند.

اسکارلت و جلب توجه مردان!

می‌بینیم که اسکارلت جوان، هرجا که می‌رفت، مردان را به دور خود جمع می‌کرد. استفاده از یقه‌های باز و آف‌شولدر با آستین‌های پفی به‌تازگی در آن زمان مرسوم شده بود، اما اگر دقت کنید، سایر زنان و دختران هنوز در مهمانی‌ها از لباس‌های پوشیده‌تری استفاده می‌کردند و اسکارلت، جسارت بیشتری در پوشیدن چنین لباس‌هایی داشت.

رنگ سبز را هم در این لباس می‌توان نماد طراوت، تازگی و شیطنت اسکارلت دانست، در ترکیب با سفیدی که در دوران مجردی موردعلاقه‌اش بود؛ قبل از بیوگی زودهنگام!

لباس عروسی مد روز!

لباس عروسی اسکارلت نیز تقریبا مد آن روزها به‌حساب می‌آمد. آستین‌های پفی و یقه باز با استفاده بسیار زیاد از پارچه ساتن سفید در لباس و دامنی با چین‌های سوزنی و اکسسوری مروارید که نگین درخشنده اکسسوری‌های رسمی و اشرافی قرن نوزدهم به‌شمار می‌آمد؛ البته این نکته را نیز درنظر بگیرید که در انتخاب لباس عروسی اسکارلت نیز اغراق شده؛ یقه‌اش از حالت عادی بازتر است و سینه‌ها کمی پیداست و آستین‌ها به‌طور اغراق‌آمیزی پفدار هستند! باز هم شیطنت اسکارلت؟ یا شیطنت کارگردان و طراح لباس برای جذابیت بیشتر لباس؟ یا هردو؟! مسئله این است!

یکی از آیکونیک‌ترین لباس‌های تاریخ سینما!

اگر برباد رفته را دیده باشید، از این تیتر تعجب نمی‌کنید!

اینجا زمانی است که اسکارلت دچار فقر شده و می‌خواهد برای دریافت کمک مالی به سراغ رت باتلر برود؛ از آنجا که لباس مناسب ندارد، با کمک مامی از پرده منزل برای خودش لباس می‌دوزد!

شرابه‌های پرده به شرابه‌های کلاه تبدیل شده‌اند و منگوله‌های پرده به کمربند آویز و اکسسوری‌هایی که مد رایج آن زمان بودند. جنس مخمل پرده و رنگ سبز اشرافی آن نیز با جنس و رنگ مد آن زمان کاملا تطبیق دارد.

لباسی برای رسوایی!

درست زمانی که مد روز درحال تغییر است و از پارچه ساتن و مد رافل و چین به سمت لباس مخمل می‌رود، اسکارلت با چنین لباسی حاضر می‌شود که کاملا با لباس سایر خانم‌هایی که سفت‌وسخت به قوانین سنتی لباس پوشیدن چسبیده‌اند، تفاوت دارد.

رنگ قرمز ارغوانی یا به‌عبارتی قرمز اسکارلت د زمان‌های قدیم، نماد رسوایی و عشق بدنام بوده (قرن‌ها پیش، حرف A را بروی لباس زنان بدنام به همین رنگ می‌دوختند تا همگی پی به کارشان ببرند). این لباس را رت پس از دیدن صحنه ابراز عشق اسکارلت به اشلی برای او انتخاب کرد و او را به تنهایی و به اجبار روانه تولد اشلی کرد، تا این رسوایی را جار بزند!

 

 

نویسنده مطلب:

شایسته عسگریان

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

سیده فاطمه میرسالاری در تاریخ 08 فوریه 2021

عالی بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :