نرگس حسین زاده در
0

پارچه‌های مناسب برای دوخت و تولید لباس فرم مدارس

پارچه‌های مناسب برای دوخت و تولید لباس فرم مدارس

بوی ماه مهر و شروع سال تحصیلی کم‌کم به مشام می‌رسد، دانش آموزان به در جنب‌وجوش خرید لوازم موردنیازشان هستند و خانواده‌ها هم به فکر تأمین هزینه تحصیل فرزندان خود هستند. در این حین هر مدرسه‌ای برای کنترل و نظم بیش‌تر در مراکز آموزشی، لباس‌هایی برای دانش‌ آموزان خود تهیه می‌کنند. این مدارس معمولا لباس‌های فرم را به کارگاه‌های تولیدی پوشاک سفارش دوخت می‌دهند. نکته مهم قبل از رفتن برای خرید لباس فرم مدرسه،داشتن اطلاعات کافی برای خرید یک مانتو یا روپوش مناسب برای فرزندانمان است. چی بپوشم در این مقاله اطلاعاتی در مورد پارچه‌های مناسب لباس فرم مدارس را در اختیار شما قرار می‌دهد.

پارچه ترگال

پارچه ترگال از انواع پر مصرف پارچه در تولید لباس کار، ملحفه، لباس بیمارستانی و فرم مدارس … می‌باشد. این پارچه در رتبه اول پر مصرف‌ترین‌ها در مورد دوخت روپوش و لباس فرم مدارس دخترانه و پسرانه قرار گرفته است. این پارچه به دلیل قیمت بسیار مناسب، ساده بودن، تنوع رنگ بالا و در دسترس بودن مورد توجه مراکز آموزشی و دوزنده‌ها می‌باشد. ثبات در رنگ، تراکم مناسب و استقامت بالا از خصوصیات یک پارچه ترگال خوب است. معمولا موارد استفاده این پارچه ایجاب می‌کند که ثبات رنگ آن در برابر شستشو، ضدعفونی کردن، پرتوهای ناشی از جوشکاری و غیره بالا باشد. همچنین استقامت بالا در برابر سایش و کشش در این پارچه، آن را برای کارهای پر تحرک مناسب میسازد. ترگال به دو نوع ساده و کجراه توسط کارخانجات نساجی تولید می‌شود. بخش مهم کیفیت یک پارچه ترگال را ثبات رنگ آن تعیین می‌کند. زیرا لباس دانش آموزان مدارس به خصوص لباس فرم مهدکودک‌ها بارها در هفته مورد شستشو قرار می‌گیرد پس باید رنگ پارچه طوری باشد که با چند بار شست و شو در روز، کیفیت رنگ خود را از دست ندهد. همچنین تنوع رنگی بالا متناسب با ذوق و سلیقه دانش آموزان در هر مقطع تحصیلی را می‌توان در پارچه ترگال پیدا کرد.

پارچه‌های مناسب برای دوخت و تولید لباس فرم مدارس

پارچه تترون

پارچه تترون معمولا با الیاف پلى استر ویسکوز در عرض‌های مختلف ٩٠، ١۵٠ و ١٨٠ سانتى متر و ٢ متر و ٣ متر تولید مى‌شود. تترون هم مانند بسیارى از پارچه‌ها بعد از طى فرآیند ریسندگى و بافندگى از سالن بافت روانه رنگرزى مى‌شود و در آنجا به روش‌هاى گوناگون مورد تکمیل و طاقه پیچى قرار مى‌گیرد. این پارچه در حال حاضر با بیش از ١۵٠ رنگ متنوع تولید می‌شود. تترون در مورد لباس فرم مدارس بیشتر برای مقنعه در مدارس دخترانه و پیراهن در مدارس پسرانه مورد مصرف قرار می‌گیرد. در خرید عمده پارچه تترون باید به ثبات رنگ کافی پارچه توجه کرد. مشخصات خوب این پارچه، که عمومیت پیدا کرده و در جامعه برای هر شخصى قابل درک است، ظرافت ،لطافت و سادگی و قیمت مناسب مى‌باشد.

پارچه فاستونی

برای این پارچه تعریف‌های مختلفی از اهل فن نقل شده اما به زبان ساده می‌توان به آن پارچه‌ای ساده گفت که با الیاف طبیعی حیوانی مثل پشم، الیاف مصنوعی یا مخلوطی از هر دو به مرحله تولید می‌رسد. عرض پارچه فاستونی در حالت معمول در ایران ١۵٠ سانتی‌متر می‌باشد که می‌تواند در وزن‌های مختلف و با طرح ساده یا طرح دار مثل چهارخانه و راه‌ راه تهیه شود. اختلاف وزن (تراکم بافت) و میزان درصد پشم به کار رفته و نخ فاستونی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت پارچه فاستونی می باشد. پارچه فاستونی معمولا برای روپوش و لباس فرم مدارس پسرانه و دخترانه در مقاطع تحصیلی نوجوانان استفاده می‌شود. فاستونی یک پارچه رسمی است که پرستیژ خاصی دارد برای لباس فرم مدرسه پسرانه در دوخت کت و شلوار یا شلوار تک بسیار مورد توجه است. همانطور که می‌دانید پارچه‌های فاستونی با درصد پشم‌های مختلف ١٠، ٢٠، ٢۵ و ۴۵ درصد پشم در بازار یافت می‌شود که معمولا قیمت های بالایی دارند و شاید برای بیشتر مدارس و تولیدی‌ها مقرون به صرفه نباشد و هزینه بالایی را به خانواده دانش آموزان تحمیل کند. ولی پارچه‌های فاستونی بدون پشم هم با عنوان شبه فاستونی در بازار هستند که از قیمت بسیار پایینی برخوردار هستند و اکثر تولیدی‌ها از آن برای دوخت لباس مدارس مصرف می‌کنند.

پارچه پرشیا مکانیک

انواع پارچه‌های پرشیا مکانیک تولید شده از کارخانه‌های مطرح و برتر در رنگ‌های مختلف در تمام نقاط کشورمان توزیع و پخش می‌گردد. پارچه پرشیا مکانیک یکی از پارچه‌هایی است که خریداران دغدغه کیفیت رنگ آن را نخواهند داشت. زیرا در تولید این نوع پارچه پرشیا مکانیک همانند فاستونی، نخ رنگ شده را می‌بافند و پارچه تولید شده در شستشو رنگ خود را از دست نخواهد داد. از انواع آن که توسط کارخانجات تولید و در بازار پخش شده است برای مصارف متعددی همانند دوخت مانتو، شلوار، لباس فرم مدرسه و … به کار برده می‌شود. پارچه پرشیا مکانیک یک پارچه ضد چروک می‌باشد که هم قیمت بسیار مناسبی دارد و هم مشتری دیگر نگران تغییر رنگ آن نخواهد بود. این پارچه به خاطر اهار استاندارد، جنس الیاف و نحوه بافت بدن نما نمی‌باشد و با آن می‌توان دوخت‌های با وقار و شیکی مثل مانتو اداری تهیه کرد.

پارچه مناسب برای پیراهن در فرم مدارس

پارچه پیراهنى در انواع چهارخانه و راه راه در مدل‌های ساده و ترکیبی از دیگر پارچه‌هایی است که برای مانتو، شلوار، لباس و جلیقه و یا پارچه اصلی پیراهن دانش آموزان مورد مصرف قرار می گیرد. براى دوخت پیراهن باید از پارچه تترون استفاده کرد تا تراکم بافت پارچه از بدن نما بودن پارچه جلوگیری کند. با انتخاب طرح و رنگ بسیار زیبا می‌توان زیبایی دو چندان به دوخت بخشید که اگر برای قصد استفاده برای خرج کار دارید باید دقت بسیاری داشته باشید که همخوانی زیبایی با پارچه اصلی داشته باشد. پارچه‌هایی با الیاف پلی استر ویسکوز یا پلی استر پنبه یا پنبه پنبه‌اى با قیمت‌های متنوع برای کار پیراهن استفاده می‌شود. برای خرید یک پارچه پیراهنی مناسب فرم مدرسه به مرغوبیت پارچه توجه کنید.

مطالب مرتبط:

۱- کدام پارچه ها دوستدار طبیعتند؟

۲- فرآیند تولید پارچه چگونه است؟

۳- کدام جنس پارچه را انتخاب کنم؟

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :