منظور از مد اخلاق‌گرا چیست؟ برای شمایی که به پوست‌تان اهمیت می‌دهید!

اگر از علاقه مندان دنیای مد و فشن باشید؛ حتما تا به حال در جاهای مختلف نام مد اخلاق‌گرا یا مد پایدار یا مد سبز را شنیده‌اید و شاید برایتان سوال شده باشد که منظور از مد اخلاق‌گرا چیست؟ اگر شما از دوستداران محیط زیست هستید یا حامی حیوانات می‌باشید و یا غم انسان‌ها و نیروهای کاری که به استثمار گرفته می‌شوند، آزارتان می‌دهد؛ قطعا از حامیان مد اخلاق‌گرا خواهید شد. در اینجا قصد داریم بیشتر با مد اخلاق‌گرا آشنا شویم و بدانیم چرا باید آگاهانه از مد سریع به مد اخلاق‌گرا تغییر مسیر دهیم؟ مد اخلاق‌گرا چه فوایدی برای کره زمین و خودمان دارد؟ پس در ادامه با ما همراه شوید.

مد اخلاق‌گرا

مد اخلاق‌گرا چیست؟

لباس‌هایی که طبق مد اخلاق‌گرا هستند؛ لباس‌هایی هستند که طراحی، تولید و استفاده از آن‌ها هیچ گونه آسیبی به محیط زیست، انسان‌ها و به طور کل موجودات زنده وارد نکند و کاملا سازگار با محیط زیست باشد. همچنین وگان‌ها یعنی افراد خام گیاه‌خوار معتقدند منظور از مد اخلاق‌گرا مدی است که در تولید لباس‌ها از هیچ گونه پوست، چرم و الیاف حیوانی استفاده نشود. حالت ایده‌آل مد اخلاق‌گرا به این صورت است که تمام کسانی که در زنجیره تامین لباس کار می‌کنند و کسانی که آن را خریداری می‌کنند؛ سود ببرند و آینده بهتری در انتظار همه باشد و به عبارتی ارزش‌های اخلاقی حفظ شوند. از آنجا که ارزش‌های اخلاقی متفاوت هستند و از سوی دیگر صنعت مد و فشن همواره در حال تکامل است پس تلاش برای تعریفی که همیشگی باشد، بحث برانگیز است. جنبش مد اخلاق‌گرا هنوز در حال یادگیری و رشد کردن است و ارائه یک تعریف واضح و دقیق تقریبا غیر ممکن است.

مد اخلاق‌گرا

مد سریع چیست؟

مد سریع همان مد حاکم بر جامعه است که به ما می‌گوید “به لباس احتیاج دارید؟ لباسی ارزان و جدید را بخرید! لباستان کیفیتش را از دست داده؟ یکی دیگر بخرید!”. در واقع کارخانه‌ها لباس‌ها و اکسسوری‌ها را در حجم بالا تولید می‌کنند و با یک حاشیه سود خیلی کم عرضه می‌کنند و از آنجایی که حاشیه سود را کم در نظر گرفته‌اند؛ مردم سریعا به خرید آن روی می‌آورند و خبر ندارند که چه آسیب‌هایی گریبان گیر انسان‌ها و کره زمین و خودشان می‌شود. وقتی لباسی از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد به سادگی خراب می‌شود و فرد مجددا وادار به خرید لباسی جدید می‌شود. در واقع در مد سریع فقط می‌خواهند تعداد بیشتری لباس را در زمان کمتری به فروش برسانند و خبر از کیفیت‌های خاص و ماندگار نیست.

مد اخلاق‌گرا

مزایای مد اخلاق‌گرا

مد اخلاق‌گرا

همانطور که گفتیم؛ مد خلاق‌گرا در هر مرحله از زنجیره تولید از طراحی تا عرضه لباس با زمین، حیوانات و انسان‌ها مهربان است و در پی کاهش اثرات منفی بر آن‌ها می‌باشد. اما اگر بخواهیم چند مورد از مزایای مد اخلاق‌گرا را به طور واضح و ملموس برایتان بازگو کنیم؛ می‌توانیم موارد زیر را بیان نماییم:

1. مد اخلاق‌گرا و کمد لباسی ماندگارتر

اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم؛ ما در کنار اینکه دوست داریم کاری بشردوستانه انجام دهیم، برایمان مهم است که بدانیم چه سودی عاید خودمان می‌شود؟ باید بگوییم یک حس خوب از انجام کار درست و یک کمد لباس با ارزش که تا چندین سال با کیفیتی تقریبا همانند روز اولشان باقی می‌مانند. در مد اخلاق‌گرا لباس‌هایی تولید می‌شوند که از کیفیتی بسیار بیشتر و در نتیجه طول عمری بالاتر برخوردارند و از طرفی طرح‌های ساده و مینیمالیستی دارند که به این زودی‌ها از مد نمی‌افتند. از آنجا که مد اخلاق‌گرا می‌خواهد با همه انسان‌ها، موجودات و کره زمین مهربان باشد پس لباس‌هایی را تولید می‌کند که مشتری را تا مدت طولانی از خرید مجدد بی نیاز کند. از طرفی بعد از نفت لباس‌ها یکی از آلاینده‌های بزرگ دنیا هستند و زمانی که لباس‌های کمتری دور ریخته شوند؛ آسیب بسیار کمتری به کره زمین و موجودات زنده وارد می‌شود.

مد اخلاق‌گرا

2. مد اخلاق‌گرا و نجات کره زمین

در تولید پوشاک از مواد اولیه مختلفی می‌توان استفاده کرد مثلا برای پارچه از انواع جین، کتان، پلی استر، پنبه و… می‌شود به کار برد. مد اخلاق‌گرا این را در نظر می‌گیرد که از چه موادی در تولید محصولات خود استفاده کند که کمترین آسیب را به کره زمین و موجودات زنده ساکن بر آن بگذارد؛ برای مثال از پنبه ارگانیک یا از چیزهایی که با بازیافت مجدد به دست آمده‌اند، بهره می‌برند. یکی دیگر از مواد اولیه رنگ است که می‌تواند آسیب‌هایی بسیار جدی به محیط زیست وارد کند. به همین منظور مد اخلاق‌گرا از روش‌های پایدارتر و اخلاقی‌تری در فرآیندهای رنگرزی بهره‌وری می‌نماید. در رنگرزی سنتی از رنگ‌های نساجی که بیشتر آن‌ها شامل فلزات سنگینی مثل سرب و مواد شیمیای مانند فرمالدئید دارند، استفاده می‌شود که می‌توانند آسیب‌هایی بسیار جدی مانند سرطان برای افرادی که در نزدیکی کارخانه‌های رنگرزی زندگی می‌کنند؛ ایجاد نماید. در مد اخلاق‌گرا برای بهبود اثرات رنگرزی از رنگ‌های گیاهی و بازیافت رنگ‌ها کمک می‌گیرند.

مد اخلاق‌گرا

3. مد اخلاق‌گرا و رعایت حقوق نیروی کار

نیروهای انسانی بسیار زیادی در فرآیند طراحی تا تولید و عرضه لباس فعالیت می‌کنند؛ تولید کنندگان مواد اولیه، خیاطان؛ کارگران مسئول بسته‌بندی، کارگران نقل و انتقال آن‌ها، فروشندگان و… بخشی از این نیروهای کار هستند. همانطور که احتمالا خودتان دیده‌اید یا شنیده‌اید؛ در مد سریع بسیاری از این نیروهای کار مورد استثمار شدیدی قرار می‌گیرند و با شرایط کاری بسیار دشوار دستمزدی ناچیز دریافت می‌نمایند. مد اخلاق‌گرا در تلاش است تا این شرایط را اصلاح کند و اجازه ندهد هیچ نیروی انسانی مورد این سواستفاده و استثمار قرار بگیرد. از طرفی یکی از معضلات جامعه مشکلات کودکان کاری هستند که در محیط کاری دچار آسیب‌های روحی و جسمی فراوانی می‌شوند. مد اخلاق‌گرا هیچ کودکی را برای فرآیند طراحی تا عرضه لباس به کار نمی‌گیرد.

مد اخلاق‌گرا

4. مد اخلاق‌گرا و سلامتی پوست

کمتر پیش می‌آید که وقتی صحبت از مد و لباس می‌شود؛ فکر ما به سمت سلامتی پوستمان برود. توجه داشته باشید که لباس‌ها قرار است 24 ساعته روی پوستمان باشند و تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رنگ‌های غیر طبیعی نساجی برای سلامتی پوست ما خطری جدی محسوب می‌شوند و گاها سرطان زا هستند. در مد اخلاق‌گرا از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌کنند که علاوه بر بی ضرر بودن، کیفیت بسیار بالاتری داشته و در اولین شست و شو تغییر رنگ نمی‌دهند.

مد اخلاق‌گرا

سخن پایانی

در اینجا تعریفی از مد سریع و مد اخلاق‌گرا بیان کردیم و با هم بررسی کردیم که مزایای مد اخلاق‌گرا چیست و چرا باید آن را انتخاب کنیم. با این محتوا سعی کردیم به شما کمک کنیم انتخاب‌های آگاهانه‌تری انجام دهید و بدانید مد اخلاق‌گرا علاوه بر اینکه برای حیوانات، محیط زیست و نیروهای کار بهتر است؛ برای خودتان نیز خوب است. همه چیز با انتخاب‌های شما شروع می‌شود! اگر دنیایی سبزتر می‌خواهید یا دلتان می‌خواهد صنعت مد منصفانه‌تر و خالی از ظلم باشد، به انتخاب‌های مصرفی خود دقت بیشتری کنید. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که کارخانه‌ای که ادعا می‌کند از مد اخلاق‌گرا پیروی می‌نماید، ادعایش ثابت شده‌است یا تنها شعاری تو خالیست! این موضوع شاید کار را برایتان سخت‌تر کند اما اگر دوست دارید برای بهبود شرایط زمین کاری بکنید؛ با مد سریع خداحافظی کنید!

زهرا محمدپور
نویسنده: زهرا محمدپور


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :