chadmin در
1,162

5 تکنولوژی خارق‌العاده در حوزه مد و لباس که شگفت‌زده‌تان می‌کند!

5 تکنولوژی خارق‌العاده در حوزه مد و لباس که شگفت‌زده‌تان می‌کند!

تکنولوژی در لباس به فناوری مدرنی گفته می شود که از سیستم های هوشمند جهت تهیه لباس های خاص استفاده می کند. از این تکنولوژی می توان برای تغییر رنگ پارچه در برابر نور خورشید، ارسال پیام توسط لباس، بررسی ارتعاشات بدن، جمع آوری داده های پزشکی و … بهره برد. برای اینکه با تکنولوژی در لباس بیشتر آشنا شوید. در ادامه چند مثال برای روشن شدن موضوع درج شده است.

تکنولوژی در لباس

آشنایی با چند نمونه از کاربرد های تکنولوژی در لباس

وقتی صحبت از تکنولوژی در مد یا لباس می شود، هر شخصی یک برداشت دارد. برخی از افراد به لباس هایی با ویژگی های خارق العاده فکر می کنند که تنها در فیلم های تخیلی و کارتونی مشاهده می نمایند. برخی دیگر نیز به دنبال تعبیه میکرو کامپیوترهایی داخل لباس ها می باشند که آنها را خاص و بی نظیر می کنند. در ادامه مثال هایی از بحث تکنولوژی در لباس آمده است که می توانند دید بهتری به شما بدهند.

پارچه های منعطف با قدرت تحمل بالا یک نمونه از استفاده تکنولوژی در لباس هستند:

در سال 2021، مهندسان مؤسسه فناوری اطلاعات کالیفرنیا (Caltech) و دانشگاه فناوری نانیانگ (NTU) در سنگاپور، ماده‌ای ایجاد کردند که می تواند از حالت نرم به سفت تبدیل ‌شود و باری 50 برابر وزن خود را تحمل نماید. برای ساخت پارچه فوق، این تیم لایه های پلاستیکی توخالی با ذرات آلومینیومی را که به هم متصل می شوند، به یکدیگر چسباندند و اجازه دادن که تغییر شکل ایجاد شود. برخلاف پارچه‌ های مشابه که با میدان‌های الکترومغناطیسی تنظیم شده‌اند، برای سفت شدن یا شل شدن این پارچه، از انتقال پارازیت استفاده می شود. از این پارچه برای تهیه زره محافظتی استفاده می گردد.

تکنولوژی در لباس

لباس های خود تمیز شونده

در سال 2016، توسط موسسه فناوری مستقر در ملبورن استرالیا، یک پارچه خود تمیز شونده تولید شد که از مس و نقره روی الیاف پارچه تهیه گردیده بود. این مورد نمونه ای دیگر از کاربرد تکنولوژی در لباس محسوب می شود. برای اینکه بتوان ذرات نانو را به ساختار منسوجات وارد نمود، لازم است تا  از محلول اسیدی کلرید قلع بهره و پارچه های ایجاد شده را داخل محلول نمک پالادیوم فرو برد.

باید بیان نمود که این نمونه از تکنولوژی در مد در برابر نور از خود واکنش نشان داده و برانگیخته می شود. لذا قادر خواهد بود که مواد آلی را تجزیه نماید و لکه ها را از بین ببرد. می توان از این تکنولوژی در صنایع دارویی و کشاورزی بهره برد.

تکنولوژی در لباس

پارچه هایی که شما را خنک می کنند

دستگاه های تهویه مطبوع و فن های برقی برای خنک سازی نزدیک به 20 درصد از کل برق مصرفی در ساختمان ها را تشکیل می دهند. با استفاده از تکنولوژی در لباس می توان این مصرف انرژی را کنترل نمود. در سال 2020، تیمی از محققان دانشگاه استنفورد (ایالات متحده آمریکا) و دانشگاه نانجینگ (چین) چند تکه ابریشم را تغییر دادند تا بتوانند گرما را منعکس کنند.

به این ترتیب، آنها توانستند ابریشم را 3.5 درجه سانتی گراد خنک تر از هوای اطراف در زیر نور خورشید نگه دارند. این لباس ها برای ورزشکاران بسیار مفید و کاربردی می باشند. معرفی انواع تکنولوژی در لباس دانشمندان با افزودن نانوذرات اکسید آلومینیوم به الیاف ابریشم به این امر دست یافتند. این نانوذرات می‌توانند طول موج‌ های فرابنفش نور خورشید را منعکس کنند. تکنولوژی فوق با سردتر نگه داشتن پوست در حدود 12.5 درجه سانتی‌گراد بسیار مورد توجه قرار گرفت.

تاثیر تکنولوژی در دنیای پوشاک:

تکنولوژی در مد و لباس امروز جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. به طور مثال امروزه برای ایجاد چاپ های چند بعدی روی پارچه از لیزر استفاده می شود. این فناوری به افراد اجازه می دهد تا در حین طراحی بتوانند جزئیات زیادی را به طرح خود اضافه نمایند. از سوی دیگر تکنولوژی اشیا یا IOT نیز فرصت های زیادی را در دسترس عموم قرار داده است. چاپ های دیجیتالی مختلف، نرم افزار های فراوان طراحی، تکنولوژی های شبکه های اجتماعی و نحوه فروش آنلاین در بسترهای مجازی همگی نشان دهنده نقش تکنولوژی در دنیای مد و لباس می باشند.

منبع: طراح لباس

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :