بیوگرافی دوناتلا ورساچه، طراح مد و لباس مشهور

0

برند ورساچه از آن دسته برندهایی است که تمام دوستداران مد و لباس آن را می‌شناسند و دوستش دارند. اما پشت این برند محبوب چه کسی قرار دارد؟! تصمیم گرفتیم در مقاله امروز، این فرد را به شما معرفی کنیم. دوناتلا ورساچه آیکون مد و طراح مد و فشن مشهور، از سال ۱۹۹۷ تاکنون مدیر هنری برند ورساچه بوده است. برای اینکه بیشتر با شرح زندگی او آشنا شوید، با چی بپوشم همراه باشید.

 

دوناتلا ورساچه کیست؟

دوناتلا ورساچه، در سال ۱۹۵۵ در کشور ایتالیا به دنیا آمد. او در کنار دو فرد مهم و تاثیرگذار در صنعت مد و لباس بزرگ شد؛ مادرش، که خیاط لباس بود، و برادرش جیانی ورساچه که یک طراح لباس جوان نوظهور بود. او در اواخر دهه ۱۹۷۰ تصمیم گرفت به عنوان یک مشاور با برادرش کار کند. او در دهه ۱۹۸۰، به عنوان طراح لباس لاین Versus کمپانی برادرش فعالیت می‌کرد. پس از اینکه برادرش در سال ۱۹۹۷ به قتل رسید، او به عنوان مدیر هنری برند ورساچه انتخاب شد.

دوناتلا ورساچه ؛ طراح لباس زبردست و مشهور ایتالیایی و مدیر برند ورساچه

اوایل زندگی دوناتلا ورساچه چگونه سپری شد؟

دوناتلا ورساچه، در دوم ماه می سال ۱۹۵۵، در شهر رجیو کالابریای ایتالیا به دنیا آمد. نام او، یکی از شناخته شده‌ترین نام‌هایی است که این روزها در دنیای مد و لباس به گوشمان می‌خورد. او خواهر کوچک طراح لباس مشهور یعنی جیانی ورساچه است. دوناتلا و جیانی، طراحی لباس را از مادرشان یاد گرفتند که کار خیاطی لباس انجام می‌داد. او درباره زندگی خود به نیویورکر گفته است: “من کوچک‌ترین عضو خانواده بودم. در نتیجه، لوس‌ترین فرد خانواده هم بودم! در واقع من خوش‌لباس‌ترین دختر کوچولوی شهرمان در آن زمان بودم!”

دوناتلا ورساچه ؛ طراح لباس زبردست و مشهور ایتالیایی و مدیر برند ورساچه

زمانی که دوناتلا ورساچه به سن نوجوانی رسید، تصمیم گرفت استایل منحصر به فرد خود را داشته باشد. او موهایش را به رنگ بلوند پلاتینی درمی‌آورد و همیشه خط چشم تیره می‌کشید. او شدیدا به برادر بزرگش جیانی نزدیک بود. دوناتلا برای مدت کوتاهی در یک دانشگاه در شهر فلورانس ایتالیا به تحصیل پرداخت، اما دوباره پیش برادرش برگشت تا در بیزنس طراحی لباس به او کمک کند.

 

دوناتلا ورساچه، مشاور جیانی ورساچه

هنگامی که جیانی ورساچه، کسب و کار طراحی لباس خود را در سال ۱۹۷۸ در شهر میلان راه‌اندازی کرد، دوناتلا در کنار او بود. برادر آنها یعنی سانتو نیز شریک تجاری‌شان بود. جیانی برای طراحی لباس‌های برند خود بسیار به کمک‌های دوناتلا وابسته بود. دوناتلا نقش مهمی در برگزاری تعداد زیادی از نمایش‌های مد برند ورساچه همچنین کمپین‌های تبلیغاتی این برند ایفا کرده است. او از طریق ارتباط و دوستی خود با افراد مشهوری مانند مدونا و الیزابت هارلی، با سلبریتی‌های دیگر صحبت می‌کرد تا در مراسم‌های برند ورساچه حضور پیدا کنند.

دوناتلا ورساچه ؛ طراح لباس زبردست و مشهور ایتالیایی و مدیر برند ورساچه

طراحی لباس توسط دوناتلا ورساچه

دوناتلا ورساچه، طراح اصلی لاین Versus برای برند ورساچه بود. در دهه ۱۹۹۰، جیانی ورساچه با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد. در این زمان دوناتلا نقش مهم‌تری برای برند ورساچه ایفا می‌کرد و در این دوران چیزهای زیادی در مورد طراحی لباس یاد گرفت. تهدید سلامتی جیانی به عنوان بنیانگذار اصلی برند ورساچه، خواهر و برادرش را نگران کرد و آنها تصمیم گرفتند روی برنامه موفقیت این برند بیشتر تمرکز کنند. کمی بعد، جیانی موفق شد بیماری سرطان را شکست بدهد. اما در سال ۱۹۹۷، در خارج خانه‌اش که در میامی فلوریدا قرار داشت، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به طرز غم‌انگیزی به قتل رسید.

دوناتلا ورساچه ؛ طراح لباس زبردست و مشهور ایتالیایی و مدیر برند ورساچه

دوناتلا ورساچه به عنوان مدیر هنری امپراتوری ورساچه

با اینکه دوناتلا پس از به قتل رسیدن برادرش از نظر روحی اصلا در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد، تصمیم گرفت میراث او را حفظ کند و راهش را ادامه دهد. چند روز پس از مرگ جیانی، دوناتلا به عنوان مدیر هنری برند ورساچه منصوب شد. با اینکه تا آن زمان هم نقش بسیار مهمی در این کسب و کار داشت. دوناتلا به مجله نیویورکر گفته است: “در دو سال آخر زندگی جیانی، من به آپارتمانش می‌رفتم، طرح لباس‌ها را به او نشان می‌دادم و از او تایید می‌گرفتم. اما در اصل کمپانی را من اداره می‌کردم، چون او اصلا به آنجا نمی‌آمد. انگار برای ۱ سال و نیم تمام، همه کارهای کمپانی را من به تنهایی انجام می‌دادم!”

دوناتلا ورساچه به عنوان مدیر هنری امپراتوری ورساچی

از آن زمان تاکنون، دوناتلا ورساچه طراحی لباس‌های این برند را بر عهده گرفته است. او در این چند سال، به پیشرفت خطوط تولید کمپانی ورساچه کمک بسیاری کرده است. در سال ۲۰۰۹، او از کریستوفر کین دعوت کرد تا برای لاین Versus لباس طراحی کند و در طرح‌های برند ورساچه تنوع ایجاد کند. پس از قطع همکاری او با ورساچه، دوناتلا با طراحان لباس دیگری برای این لاین همکاری کرد. همچنین لاین Atelier Versace که یک لاین بسیار باکلاس و شیک بود را دوباره راه‌اندازی کرد.

در حال حاضر، برند ورساچه خطوط تولید بسیار گوناگونی دارد؛ از کالاهای خانگی تا عطر، لباس، و حتی مبلمان. همچنین، ورساچه دو هتل را نیز اداره می‌کند.

دارایی دوناتلا ورساچه

در حال حاضر، دارایی خالص دوناتلا ورساچه به عنوان مدیر ارشد و معاون رئیس برند ورساچه، حدود ۲۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده است.

دوناتلا ورساچه ؛ طراح لباس زبردست و مشهور ایتالیایی و مدیر برند ورساچه

همسر و خانواده دوناتلا ورساچه

دوناتلا ورساچه در سال ۱۹۸۶ با پاول بک ازدواج کرد. این زوج با هم صاحب ۲ فرزند بودند؛ یک دختر به نام آلگرا، متولد سال ۱۹۸۶ و یک پسر به نام دنیل، متولد سال ۱۹۸۹٫ سپس دوناتلا از پاول جدا شد. دوناتلا ورساچه به دلیل سبک زندگی و علاقه شدیدش به میهمانی و خوشگذرانی، پس از مرگ برادرش برای مدتی با اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می‌کرد. او در این باره به مجله ووگ گفته است: ” نمی‌توانستم غم از دست دادن برادر عزیزم را تحمل کنم! باید احساساتم را به نحوی پنهان می‌کردم. و برای پنهان کردن احساسات، چه راحت‌تر وجود دارد؟!” او برای سال‌های متمادی با اعتیاد به کوکائین دست و پنجه نرم کرد و سرانجام در سال ۲۰۰۴، تصمیم گرفت اعتیادش را ترک کند.

 

آلگرا ورساچه کیست؟

بر طبق وصیت‌نامه برادر دوناتلا، یعنی جیانی ورساچه، ۵۰% از سهام کمپانی ورساچه به دختر دوناتلا یعنی آلگرا ورساچه تعلق می‌گرفت. او در سال ۲۰۰۴ یعنی زمانی که به سن ۱۸ سالگی رسید، حکم طلب ارثش را ثبت کرد، و در آن زمان، مبلغی حدود ۵۰۰ میلیون دلار از کمپانی ورساچه دریافت کرد. او در حال حاضر یکی از مدیران کمپانی ورساچه است و هم‌زمان، در شهر نیویورک کار طراحی لباس برای تئاتر انجام می‌دهد.

دوناتلا ورساچه ؛ طراح لباس زبردست و مشهور ایتالیایی و مدیر برند ورساچه

 

مطالب مرتبط:

۱- الکسا چانگ یکی از برترین چهره‌های تاثیرگذار مد و لباس در دنیای امروز

۲- بیوگرافی کوکو شنل اسطوره طراحی لباس

۳- بیوگرافی کریستوبال بالنسیاگا، طراح لباس اسپانیایی

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شما

سارا کشفی در تاریخ 30 جولای 2018

عالیارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :