سوگل پورمهرام در
0

بیوگرافی کوکو شنل اسطوره طراحی لباس

بیوگرافی کوکو شنل اسطوره طراحی لباس

کمتر کسی پیدا میشود که نام کوکو شنل را حداقل یک بار نشنیده باشد. کوکو شنل، طراح مد و فشن مشهوری است که با پیراهن‌های زنانه مشکی و کوتاهش، و همچنین کت و دامن‌های زیبایش بسیار محبوب شد. برای اینکه این دیزاینر خوش سلیقه را بهتر بشناسید، با چی بپوشم همراه باشید.

 

کوکو شنل که بود؟

کوکو شنل Coco Chanel یک طراح مد و فشن مشهور بود که در روز ۱۹ ماه آگوست سال ۱۸۸۳ در شهر ساومور فرانسه به دنیا آمد. او با پیراهن‌های زنانه مشکی و کوتاهش، و همچنین کت و دامن‌های زیبایش بسیار محبوب شد. شنل در یک یتیم خانه بزرگ شد و همانجا بود که به او دوختن لباس را آموزش دادند. او قبل از باز کردن اولین فروشگاه لباس خود در سال ۱۹۱۰، کارش را به عنوان یک خواننده آغاز کرد. در دهه ۱۹۲۰، او از اولین عطر برند خود رونمایی کرد و سپس، کت و دامن و پیراهن‌های کوتاه مشکی خود را به دنیای مد و فشن وارد کرد. او لباس‌های برند خود را با تاکید بر اینکه “لباس‌های خانم‌ها باید راحت‌تر باشند” طراحی میکرد! او در دهم ماه ژانویه سال ۱۹۷۱ از دنیا رفت.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

اوایل زندگی کوکو شنل

نام اصلی او، گابریل بونور شنل است. او به خاطر طراحی‌های ساده و در عین حال پیچیده‌اش، و ترکیب آنها با زیورآلات فوق‌العاده مثل چند رشته مروارید، تبدیل شد به یک الگوی دوست داشتنی در دنیای مد و فشن. او همیشه میگفت: ” ظاهر و لباس لوکس باید راحت باشد، وگرنه لوکس نیست!”

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

البته سالهای اولیه زندگی او چندان خوشایند سپری نشد. کوکو شنل بعد از مرگ مادرش، توسط پدرش (که کارش دست فروشی بود) به یک یتیم خانه منتقل شد. او توسط راهبه‌ها بزرگ شد. آنها به شنل یاد دادند چگونه خیاطی کند؛ مهارتی که بعدها تبدیل شد به زندگی کاری او. نام مستعار او یعنی کوکو، از شغل دیگر او الهام گرفته شده است. در زمان کوتاهی که شنل خواننده بود، در ویچی و مولینز موزیک‌هایش را اجرا میکرد. بعضی از افراد میگویند این نام، از یکی از آهنگ‌های او برگرفته شده است. خود شنل میگوید این نام مستعار، کوتاه شده کلمه «کوکوت» است. البته بر اساس مقاله‌ای در روزنامه آتلانتیک، کوکوت به معنای زنی شیک و جذاب است.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

کوکو شنل، پیشگام در زمینه فشن و عطر

شنل در سن ۲۰ سالگی همکاری‌اش را با اتن بالسن شروع کرد. او به شنل پیشنهاد داد تا با هم در شهر پاریس، کسب و کار دوخت کلاه زنانه را راه‌اندازی کنند. شنل خیلی زود اتن را به خاطر یکی دیگر از دوستان بسیار ثروتمندش یعنی آرتور بوی کپل رها کرد. هردوی این آقایان، در مراحل ابتدایی ورود شنل به دنیای مد و فشن نقش مهمی ایفا کردند.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

شنل اولین فروشگاه خود را در سال ۱۹۱۰ در خیابان Rue Cambon شهر پاریس راه‌اندازی کرد و بدین ترتیب، فروش کلاه زنانه را آغاز کرد. او بعدها در شهرهای دوویل و بیاریتز هم مغازه‌هایی باز کرد و دوخت لباس را آغاز کرد. اولین موفقیت او در طراحی لباس زمانی اتفاق افتاد که در یک روز سرد تصمیم گرفت یک زیر پیراهنی قدیمی را به یک پیراهن تبدیل کند! هر زمان که کسی از او پرسید: “این پیراهن را از کجا خریده‌ای؟” پاسخ داد: “میتوانم یکی برایتان درست کنم!” بعدها او به پاول موراند گفت: “پایه و اساس ثروت و شانس من، همان زیر پیراهنی کهنه‌ای است که به خاطر سرمای دوویل تصمیم گرفتم آن را بپوشم!”

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

در دهه ۱۹۲۰، کوکو شنل کسب و کار خود را گسترش داد و اولین عطر برندش را به دنیای مد معرفی کرد؛ عطر شنل No. 5. این اولین عطری بود که بر اساس نام یک دیزاینر نامگذاری شده بود. شنل میگفت:” عطر جزو زیورآلات نامرئی و فراموش نشدنی دنیای مد و فشن است، که ورود شما را اعلام میکند، و باعث میشود حتی وقتی یک مکان را ترک میکنید، حضورتان همچنان حس شود.”

شنل با پیر ورتیمر دوستی نزدیکی داشت، به همین دلیل، تئوفیل بادر که مالک یکی از فروشگاه‌های بزرگ آن زمان بود و همچنین تاجرانی مثل پاول و پیر ورتیمر از این عطر حمایت کردند. در نهایت معامله‌ای بین آنها صورت گرفت و تصمیم بر این شد که برادران ورتیمر، عطر شنل No. 5 را در کارخانه خود تولید کنند و در عوض، ۷۰% از سود فروش آن را دریافت کنند. بادر نیز ۲۰% از سود فروش این عطر را دریافت میکرد و تنها ۱۰% برای کوکو شنل باقی میماند. این عطر در طول چندین سال فروش فوق‌العاده‌ای داشت، به همین دلیل کوکو شنل بارها از این تاجران شکایت کرد تا در شرایط این قرارداد تجدید نظر کنند.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

کت و دامن و پیراهن مشکی کوتاه کوکو شنل

در سال ۱۹۲۵، او برای اولین بار از کت و دامن افسانه‌ای خود رونمایی کرد. کتی که یقه نداشت و دامنی که بسیار خوش‌فرم بود. طراحی او در آن زمان بسیار جدید بود و نظیر نداشت. او با الهام گرفتن از دیزاین لباس‌های مردانه و تاکید بر راحتی بیشتر لباس‌های زنانه، لباس طراحی میکرد. او معتقد بود فشن در آن زمان بسیار محدود کننده بوده و لباس‌هایی که طراحی میشدند اصلا راحت نبودند. او به زنان آن دوره کمک کرد تا با لباس‌های تنگ و ناراحت و لباس‌های اذیت کننده دیگر خداحافظی کنند!

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

یکی دیگر از طراحی‌های افسانه‌ای او در سال ۱۹۲۵، پیراهن کوتاه مشکی‌اش بود. در آن زمان مردم تصور میکردند که رنگ مشکی فقط مناسب مراسم عزاست. کوک شنل با طراحی یک پیراهن مشکی زیبا به مردم ثابت کرد که رنگ مشکی برای میهمانی شب جقدر زیباست!

کوکو شنل علاوه بر دنیای مد و فشن، در دنیای ادبی و هنری فرانسه نیز یک الگو به شمار می‌آمد. او برای مراسم‌های باله و تئاتر نیز لباس طراحی میکرد. همچنین، هنرمندان مشهوری از جمله پابلو پیکاسو در میان جمع دوستان کوکو شنل حضور داشتند. او زمانی با یک آهنگساز مشهور به نام ایگور استراوینسکی وارد یک رابطه عاشقانه شد.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

زندگی شخصی کوکو شنل 

کوکو شنل در دهه ۱۹۲۰ رابطه عاشقانه مهم دیگری را آغاز کرد. او در سال ۱۹۲۳ دوک ثروتمند وستمینستر را در قایق بادبانی خود ملاقات کرد و این دو، رابطه عاشقانه خود را چند دهه ادامه دادند. کوکو شنل در پاسخ به پیشنهاد ازدواج دوک به او گفت: “تا به حال چندین دوشس در وست مینستر وجود داشته‌اند، اما تنها یک شنل وجود دارد!”

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

رکود اقتصادی بین المللی دهه ۱۹۳۰ تأثیری منفی بر کسب و کار او داشت، اما شروع جنگ جهانی دوم بود که شنل را وادار کرد با کار خود پایان دهد. او تمام کارمندان خود را اخراج کرد و مغازه‌های خود را تعطیل کرد. زمانی که آلمانی‌ها کشور فرانسه را اشغال کردند، شنل با یک افسر ارتش آلمانی به نام هانس گانتر وون دینکلیج وارد رابطه عاشقانه شد. شنل اجازه داشت در آپارتمان او در هتل ریتز اقامت کند. پس از پایان جنگ، شنل در مورد رابطه خود با هانس گانتر مورد بازجویی قرار گرفت، اما به عنوان همدست او متهم نشد. بعضی از افراد شک داشتند که یکی از دوستان شنل یعنی وینستون چرچیل، در پشت پرده از جانب شنل کارهایی انجام میداده است.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

در حالی که کوکو شنل هرگز به طور رسمی متهم شناخته نشد، در دادگاه افکار عمومی بسیار رنج می‌برد. بعضی افراد رابطه عاشقانه او با یک افسر نازی را به عنوان خیانت به کشورش تلقی میکردند. به همین دلیل، شنل شهر پاریس را ترک کرد و برای مدتی در کشور سوئیس زندگی کرد؛ این نقل مکان برای او یک جور تبعید به حساب می‌آمد. همچنین، مدت کوتاهی را هم در خانه ییلاقی خود در Roquebrune سپری کرد.

کوکو شنل در سن ۷۰ سالگی یک بازگشت پیروزمندانه به دنیای مد و فشن داشت. در ابتدا نظرات ناخوشایندی از طرف منتقدان دریافت کرد، اما طولی نکشید که لباس‌های زیبای زنانه و بسیار راحت او، دوباره دل خریداران بسیاری را در سراسر جهان به دست آورد.

 

میراث کوکو شنل

در سال ۱۹۶۹، داستان زندگی شگفت انگیز کوکو شنل تبدیل شد به یک تئاتر موزیکال در برادوی. نقش این طراح مد و فشن افسانه‌ای را در این نمایش،کاترین هپبورن بازی میکرد. آلن جی مرنر متاب و اشعار این نمایش را نوشت و آندره پیروین موزیک آن را ساخت. سیسیل بیاتون نیز مسئولیت طراحی صحنه و لباس نمایش را بر عهده داشت. این نمایش هفت بار نامزد دریافت جایزه تونی شد. بیتون به خاطر این نمایش جایزه بهترین طراحی لباس را دریافت کرد. رنه آوبریجونوس نیز برای این نمایش جایزه بهترین بازیگر را دریافت کرد.

کوکو شنل در روز ۱۰ ماه ژانویه سال ۱۹۷۱ در آپارتمان خود در هتل ریتز فوت کرد. او هرگز ازدواج نکرد و حتی یک بار در این باره گفت: “من هیچ وقت دوست نداشم باری سنگین بر دوش یک مرد باشم!” صدها نفر در مراسم خاکسپاری او در کلیسای مدلین حضور پیدا کردند تا با این دیزاینر فوق‌العاده خداحافظی کنند. بسیاری از عزادارانی که در این مراسم حضور داشتند، لباس برند کوکو شنل را بر تن داشتند.

کوکو شنل ؛ از تولید عطر و طراحی کلاه تا تبدیل شدن به اسطوره مد

کمی بیشتر از یک دهه پس از مرگ کوکو شنل، کارل لاگرفلد تصمیم گرفت به کمپانی او وارد شود و میراث شنل را زنده نگه دارد. در حال حاضر کمپانی کوکو شنل به طور خصوصی توسط خانواده ورتیمر مدیریت میشود و همچنان، روز به روز بیشتر پیشرفت میکند. گفته میشود که درآمد سالانه برند کوکو شنل چند صد میلیون یورو است!

نه تنها طراحی‌های کوکو شنل همچنان محبوب بسیاری از مردم است، بلکه داستان زندگی او نیز همچنان قلب‌ها را تسخیر میکند. تا به امروز بسیاری از نویسندگان، داستان زندگی این طراح مد و فشن به یاد ماندنی را نوشته و چاپ کرده‌اند؛ از جمله کتاب «شنل و دنیایش» که در سال ۲۰۰۵ توسط یکی از دوستانش به نام ادموند چارلز روکس نوشته شد و انتشار یافت.

در سالهای اخیر نیز بیوگرافی کوکو شنل به صورت یک فیلم تلویزیونی پخش شده است. نام این فیلم «کوکو شنل» است که در سال ۲۰۰۸ ساخته شد و در آن، شرلی مک لین نقش کوکو شنل را ایفا میکند. این فیلم، داستان زندگی کوکو شنل را در سال ۱۹۵۴ روایت میکند؛ یعنی تقریبا همان سالی که کسب و کارش شروع کرد به رونق گرفتن. شرلی مک لین میگوید از زمانهای خیلی دور دوست داشته است که نقش کوکو شنل را بازی کند. او در این مورد میگوید:” فوق‌العاده‌ترین خصوصیت کوکو شنل این است رک و بی‌پرده صحبت نمیکند، و از آن دسته زنهایی است که نمیتوان به این راحتی‌ها شخصیتش را درک کرد.”

 

مطالب مرتبط:

۱- بیوگرافی کریستوبال بالنسیاگا، طراح لباس اسپانیایی

۲- مروری بر برندهای پوشاک فرانسه که مطرح و محبوب هستند

۳- ایو سن لورن طراح پرآوازه مد فرانسویدیدگاه شما

ساناز در تاریخ 27 ژوئن 2018

چقدر این کوکو شنل ادم شاخی بودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :