یک راهنمای آسان: روش انتخاب و ست کردن رنگ‌های بلوکی

رنگ‌های روشن رنگین‌کمانی سریع به‌چشم می‌آیند اما همین‌طور بسیاری از طرفداران مد را در موضع سختی قرار می‌دهد.  چطور ترکیب رنگ کنیم؟ چطور لباس‌های با رنگ مناسب و درست را انتخاب کنیم؟ چطور رنگ‌های روشن و تیره را باهم ترکیب کنیم؟ چطور بدون این‌که شبیه یک چرخ رنگی دوپا شویم این ترکیب رنگ را در پوشش خود به کار ببریم؟ در نگاه اول، تمام این سوالات، مشکلاتی غیر قابل حل برای بسیاری از دختران و زنان به نظر می‌آید؛ به این ترتیب، برای این‌که اشتباهات رایج در شیوه‌ی لباس پوشیدن را نداشته باشند، از ترکیب رنگ متضاد دوری می کنند. به‌هرحال همگی می‌دانیم «مد» عاشق سرزندگی، خلاقیت و تجربه است. بنابراین بیایید روش مناسب ترکیب رنگ متضاد و پر زرق و برق بودن را یاد بگیریم. با «چی بپوشم» همراه باشید تا روش انتخاب و ست کردن رنگ‌های بلوکی را برای شما شرح دهیم.

یک راهنمای آسان: روش انتخاب و ست کردن رنگ‌های بلوکی

کالربلاکینگ چیست؟

امروزه نام این روندِ مدِ روز همه جا هست. از رویدادهای فرش قرمز و سرمقاله‌های مد تا سبک‌های خیابانی و فروشگاه‌های مورد علاقه‌ی ما. اصل اساسی ترکیب رنگ متضاد، ترکیب رنگ‌ها و طیف‌های مختلف با یک‌دیگر است. می‌توانید زوج رنگ‌های ساده‌ای را با دو طیف از یک خانواده‌ی رنگ انتخاب کنید و یا می‌توانید کمی افسار گسیخته‌تر شوید و سه طیف چشم‌گیر یا بیشتر را امتحان‌کنید. در حقیقت این موردی است که برای طرفداران مد آزاردهنده خواهد بود: چطور تخمین بزنیم کدام رنگ‌ها هارمونی و انسجام را خلق می‌کنند؟ برای دوری از ظاهر «جیغ» چه‌کار کنیم؟

یک راهنمای آسان: روش انتخاب و ست کردن رنگ‌های بلوکی

نکات ترکیب رنگ‌ها به صورت بلوکی

قانون اساسی کالربلاکینگ، دوری از تضادهای تند و تیز است. زوج رنگ‌ها می‌بایست در روندی یکسان قرار داشته باشند. رنگ‌های اصلی با رنگ‌های اصلی جور می‌شوند، در حالی که رنگ‌های فرعی، پیوند زیبایی با رنگ‌های فرعی دیگر بوجود می‌آورند. این همان دلیلی است که رنگ صورتی در ترکیب با نارنجی حیرت آور به‌نظر می‌آید در حالی که رنگ صورتی در ترکیب رنگ با سبز روشن، تا حدی غیر قابل تحمل می‌شود.

ساده‌ترین راه حلی که می‌توان ارائه داد، دنبال‌کردن نقش‌های چرخه‌ی رنگ است. رنگ‌ها بر اساس انتقال ارگانیک از یک‌ رنگ به دیگری، روی طیفی قرار دارند. این رنگ‌ها که دو روی یک رنگ مشخص هستند، بهترین فرم ترکیب رنگ متصاد خواهند بود. برای مثال رنگ قرمز با رنگ نارنجی یا بنفش ترکیب چالش برانگیزی خواهد بود و یا زرد با رنگ سبز روشن یا خردلی به‌ خوبی همراه می‌شود. یا فیروزه‌ای که با آبی و یا سبز ترکیب خوبی بدست می‌آورد. ابتدا به ‌سراغ رنگ‌های اصلی مانند قرمز زرد و آبی و بعد از آن به سراغ رنگ‌های فرعی که از مشتقات آنها هستند -مثل سبز، صورتی، نارنجی و…- می رویم.

این موضوع به‌خصوص برای افراد تازه کار اهمیت دارد که درباره تمامی جنبه‌های طیف رنگ مطالعه کنند. اگر همواره عاشق لباس‌های خنثی، سیاه و سفید هستید، به خودتان زحمت پوشیدن تمامی رنگ های ممکنه را ندهید. در عوض، زوج‌ رنگ‌های مکمل را انتخاب کنید، مانند ترکیب رنگ آبی و آبی تیره، صورتی با قرمز و یا یاسی با بنفش.

یک راهنمای آسان: روش انتخاب و ست کردن رنگ‌های بلوکی

 

چند راز طلایی دیگر درباره ست کردن رنگ لباس

  • رنگ صورتی در نظام ترکیب رنگ، نقش ویژه‌ای دارد. این رنگ می‌تواند با رنگ قرمز جایگزین شده و با تمام ترکیب رنگ‌های ممکنه که با رنگ قرمز هم‌خوانی دارند، استفاده گردد.
  • سبز زمردی و قرمز روشن، به‌دلیلی که به آن “فاکتور جواهری” گفته می‌شود، به طور مناسبی با یکدیگر ترکیب می‌شوند. هر دو طیف درخشش گرانبهایی مثل طلا و مس دارند.
  • می‌بایست از رنگ‌های اشباع یکسان استفاده کنید. رنگ‌های نئونی با رنگ‌های نئونی و رنگ‌های پاستلی با رنگ‌های پاستلی جور می‌شوند.
  • سعی کنید با طیفی از سه‌رنگ در یک ست لباس استفاده کنید تا از ایرادهای استایل و سبک ترکیب رنگ‌ها جلوگیری کنید. این مورد بیشتر از بقیه دیده می‌شود.
  • به رنگ چهره و موهای خود توجه کنید. برای مثال، کبالت (آبی) و سبز روشن، گیرایی خود را در پس ‌زمینه ترکیب با صورتِ سفید و موهای بلوند از دست می‌دهند.
  • حتما به‌یاد داشته باشید ترکیب رنگ‌های خیلی روشن یا خیلی سنگین، به بزرگ‌ نشان‌ دادن شکل اندام شما تمایل دارند.

راحت‌ترین و بهترین راه ترکیب رنگ، پوشیدن رنگ‌های خنثی و اکسسوری روشن است. مثل کفش‌های روشن در دو رنگ، یک کیف دستی رنگارنگ و یا یک گردنبند دو شکل.

اگر هم‌چنان از ترکیب‌بندی رنگ واهمه دارید اما می‌خواهید ظاهر خود را کمی روشن‌تر نشان دهید، می‌توانید از لباس‌هایی با ترکیب رنگ آماده استفاده کنید. مثل لباس‌هایی با دو یا سه رنگ.

از وجود قسمت‌های چاپ‌شده در ترکیب رنگ لباس‌تان اجتناب نکنید. اما وجودشان را به حداقل برسانید. به طور مثال می‌توانید از یک دستمال‌ گردن با ترکیب رنگ لباس‌هایتان استفاده کنید.

یک راهنمای آسان: روش انتخاب و ست کردن رنگ‌های بلوکی

با ترکیب رنگ لباس‌هایمان چه بپوشیم؟

در زمان پوشیدن لباس‌ها با رنگ‌های ترکیب ‌شده، ذکر این نکته مهم است که محدودیت‌های آن را نیز بشناسید. لباس‌های روشن که ترکیب رنگ متضاد دارند، می‌بایست تنها با رنگ‌های خنثی  و اکسسوری‌های کمینه‌گرا (مینیمالیست) مکمل شوند. اگر لباس‌هایی با ترکیب رنگ بهاری انتخاب کرده‌اید – مانند نارنجی، بنفش، قرمز و یا آبی- سراغ اکسسوری‌های خنثی بروید. کفش‌های سبک و ظریف و یا یک کلاچ بژ، گردنبند ساده یا دستبندی که توجه زیادی را به خود جلب نکند در نظر بگیرید. هم‌چنین از پوشیدن حداکثر آرایش طبیعی ممکنه با لباس‌هایی که ترکیب رنگ متضاد دارند، اطمینان حاصل کنید.

آخرین مورد که کم‌اهمیت هم نیست، مهم‌ترین نقش پوشیدن مدل ترکیب رنگ متضاد، ایجاد اعتماد به نفس و عدم واهمه از بیان حالت و حس شماست. همواره امتحان کنید تا خود جدیدتان را در تمامی این رنگ ها کشف کنید!

مطالب مرتبط:

۱- ست کردن رنگ لباس

۲- ست کردن رنگ‌ها را درست انجام دهید

۳- نحوه ست کردن رنگ لباس در تابستاندیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 07 آوریل 2017

مرسی چی بپوشمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :