چگونه می‌توانیم شانه و برس موی سر را تمیز کنیم؟

برس‌ها و شانه‌های کثیف و انباشته از موهای مرده، از جمله وسایلی هستند که با دیدن آن‌ها روی میز اتاقمان اصلا خوشحال نمی‌شویم! به خصوص زمانی که از حمام بیرون میاییم و موهایمان کاملا تمیز هستند، شانه کردن آن‌ها با استفاده از یک برس و یا شانه کثیف و پر مو، برای ما اصلا کار خوشایندی نیست. معمولا همه ما در طول روز چندین دفعه موهای خود را شانه می‌کنیم، در این حالت چطور می‌توانیم برس‌ها و شانه‌های خود را همیشه تمیز نگه داریم؟ خوشبختانه این کار، اصلا کار سختی نیست. در مقاله امروز قصد داریم نحوه تمیز کردن شانه و برس مو را به شما آموزش دهیم. با چی بپوشم همراه باشید!

 

قبل از این که وارد مراحل تمیز کردن بشویم، بهتر است که اول با انواع مدل‌های برس و شانه که معمولا همه از آنها استفاده می‌کنند آشنا شویم.

شانه پلاستیکی

بسیاری از افراد دوست ندارند که از یک شانه پلاستیکی استفاده کنند؛ چون این مدل شانه باعث ایجاد الکتریسته و در نتیجه خشک شدن و وز کردن موهای شما می‌شود.

شانه پلاستیکی

شانه یا برس چوبی

شانه‌ها و برس‌های چوبی، بسیار لطیف و با دوام هستند و همچنین، با انتقال چربی مو از ریشه به سمت ساقه، موهای شما را به روشی طبیعی نرم می‌کنند. علاوه بر این، برس‌ها و شانه‌های چوبی گردش خون را در پوست سر سرعت می‌بخشند و در نتیجه، باعث می‌شوند که موهای شما سریع‌تر رشد کند. اگر دوست ندارید که موهایتان الکتریسته ایجاد کنند و خشک و وز بشوند، بهتر است که به جای یک شانه یا برس پلاستیکی، از مدل چوبی استفاده کنید.

شانه یا برس چوبی

برس گرد

برس‌های گرد به شکل یک استوانه هستند و دور تا دور خود دندانه دارند. اگر اهل سشوار کشیدن و یا فر کردن و مدل دادن موهای خود هستید، این مدل برس بهترین انتخاب برای شما است. مزیت این مدل برس‌ها این است که اندازه‌های بسیار متنوعی دارند و در نتیجه، شما می‌توانید بر اساس نیاز خود اندازه مورد نظر را انتخاب کنید.

برس گرد

برس پارویی

این مدل برس‌ها معمولا بزرگ، تخت و مسطح هستند و بدنه آن‌ها نیز پهن است. اگر شما از آن دسته خانم‌هایی هستید که موهایتان به طور دائمی گره می‌خورند و وز می‌شوند، می‌توانید با استفاده از این مدل برس گره موهای خود را باز کنید تا دیگر ساقه موهایتان نشکند و وز نشود. برس‌های پارویی معمولا از جنس چوب، پلاستیک، و یا سرامیک ساخته می‌شوند و بیشتر برای خانم‌هایی که موهای ضخیم و بلند دارند بسیار مناسب است.

برس پارویی

بسیاری از افراد، برای نگه‌داری بهتر از موهای خود، از چند مدل شانه و برس به طور هم زمان استفاده می‌کنند. اما چطور می‌توانیم از ابزاری که از موهای ما مراقبت می‌کنند، به خوبی مراقبت کنیم؟ در ادامه این مقاله مراحل تمیز کردن انواع برس و شانه را برای شما شرح می‌دهیم.

 

نحوه تمیز کردن شانه و برس مو به شکل ساده و سریع

وسایل مورد نیاز:

 • یک عدد خلال دندان، یا گیره موی سر و یا شانه دم موشی
 • یک عدد مسواک
 • یک عدد کاسه بزرگ
 • یک شامپو و یا شوینده خفیف
 • یک عدد حوله تمیز و خشک
 • یک سشوار (اختیاری)
 • یک عدد قیچی (اختیاری)

 

نحوه تمیز کردن برس و شانه با این وسایل

در ابتدا با استفاده از انگشتان خود، موهای روی شانه و یا برس را جدا کنید. اگر باز هم مویی باقی ماند، با استفاده از یک خلال دندان، گیره موی سر، و شانه دم موشی این موها را جدا کنید. همچنین، می‌توانید برای این کار، از یک قیچی هم استفاده کنید.

 

آماده کردن محلول تمیز کننده

سپس مایع تمیز کننده را آماده کنید. یک کاسه بزرگ را از آب گرم پر کنید. سپس کمی شامپو و یا شوینده خفیف در آن بریزید و به خوبی هم بزنید.

آماده کردن محلول تمیز کننده

تمیز کردن برس یا شانه

در مرحله بعد، شانه یا برس را برای مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه درون این مایع قرار دهید تا دندانه‌های آن به خوبی تمیز شود. سپس با استفاده از یک مسواک، به آرامی دندانه‌های برس یا شانه را کاملا تمیز کنید. می‌توانید به جای یک مسواک، از یک پارچه نم‌دار هم استفاده کنید. اما یادتان باشد که حتما بعد از این کار، برس یا شانه را به طور کامل خشک کنید.

 

شستن و خشک کردن برس یا شانه

پس از اینکه شانه یا برس را به طور کامل تمیز کردید، آن را زیر شیر آب نگه دارید تا مواد شوینده به خوبی از لای دندانه‌های آن پاک شود. سپس به مدت یک شب آن را روی سطحی قرار بدهید تا کاملا خشک بشود. اگر می‌خواهید که بلافاصله بعد از شستن، از شانه و یا برس خود استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از یک سشوار آن را خشک کنید.

برای رعایت بهداشت و نگهداری از موها، تمیز کردن برس و یا شانه سر به این روش، حداقل هفته‌ای یک بار لازم است. اما اگر از آخرین باری که برس یا شانه خود را تمیز کرده‌اید مدت بسیار زیادی می‌گذرد، بهتر است که آن را با استفاده از روش بعدی تمیز کنید.

 

نحوه تمیز کردن شانه و برس مو به شکل عمیق

وسایل لازم:

 • کمی الکل، یا سرکه سیب، یا سرکه سفید
 • یک عدد خلال دندان، یا گیره موی سر و یا شانه دم موشی
 • یک عدد کاسه بزرگ
 • یک عدد حوله تمیز و خشک
 • یک سشوار (اختیاری)
 • یک عدد قیچی (اختیاری)

نحوه تمیز کردن برس و شانه با این وسایل

در ابتدا با استفاده از انگشتان خود، موهای روی شانه و یا برس را جدا کنید. اگر باز هم مویی باقی ماند، با استفاده از یک خلال دندان، گیره موی سر، و شانه دم موشی این موها را جدا کنید. همچنین، می‌توانید برای این کار، از یک قیچی هم استفاده کنید.

 

خیس کردن شانه یا برس در الکل و یا سرکه

برس مو یا شانه را در یک کاسه بزرگ حاوی الکل، و یا سرکه سیب قرار دهید و اجازه بدهید که به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در همین حالت باقی بماند. برس‌های پلاستیکی به سرعت درون الکل و یا سرکه سیب غوطه‌ور می‌شوند. اگر قصد دارید که یک برس را تمیز کنید، می‌توانید سر آن را به مدت ۱۵ الی ۲۰ درون محلول آب و سرکه سفید (با نسبت یکسان) قرار دهید.

نحوه تمیز کردن شانه و برس مو به شکل عمیق

شستن و خشک کردن برس یا شانه سر

پس از اینکه شانه یا برس را به طور کامل تمیز کردید، آن را زیر شیر آب نگه دارید تا الکل یا سرکه به خوبی از لای دندانه‌های آن پاک شود. اگر می‌خواهید که بلافاصله بعد از شستن، از شانه و یا برس خود استفاده کنید، می‌توانید با استفاده از یک حوله تمیز و خشک و یا یک سشوار آن را خشک کنید. یادتان باشد که در این مرحله، دسته برس یا شانه را هم به خوبی تمیز کنید. علاوه بر این، بهتر است که در هنگام تمیز کردن برس‌ها و شانه‌های چوبی و یا برس‌های پارویی بیشتر دقت کنید؛ چون نحوه تمیز کردن این مدل شانه‌ها و برس‌های حساس با نحوه تمیز کردن شانه‌ها و برس‌های پلاستیکی یکسان نیست.

 

موارد احتیاط

اگر قصد دارید که یک برس پارویی یا نرم را تمیز کنید، از خیس کردن آن به طور کامل درون آب خودداری کنید. این مدل برس‌ها بسیار حساس هستند. به جای این کار، سر برس را برای مدت چند دقیقه درون محلول شوینده نگه دارید و سپس به آرامی، آن را بشویید تا آسیب نبیند و یا نشکند.

علاوه بر روش سریع و روش عمیق که در بالا برای شما شرح دادیم، می‌توانید برس‌ها و شانه‌های خود را با استفاده از چند روش طبیعی نیز تمیز کنید.

 

روش‌های طبیعی برای تمیز کردن شانه و برس مو

تمیز کردن برس یا شانه با استفاده از جوش شیرین یا سرکه

در ابتدا جوش شیرین و یا سرکه را با نسبت ۱ به ۴ با آب گرم مخلوط کنید. سپس شانه و یا برس خود را درون این محلول قرار دهید تا گرد و خاک و موهای لا به لای آن سریع و به طور کامل پاک بشود. البته شما نمی‌توانید از این روش برای تمیز کردن یک شانه و یا برس چوبی استفاده کنید.

روش‌های طبیعی برای تمیز کردن شانه و برس مو

تمیز کردن برس یا شانه با استفاده از آب جوش

برس مو یا شانه خود را در یک کاسه بزرگ قرار دهید و مقداری آب گرم بر روی آن بریزید تا کاملا به زیر آب فرو برود. اجازه بدهید که برای مدتی در همین حالت باقی بماند. این روش در پاک کردن گرد و خاک متراکم از روش برس یا شانه معجزه می‌کند! فقط یادتان باشد که از آب خیلی جوش استفاده نکنید؛ چون ممکن است که شانه و یا برستان را آب بکند.

تمیز کردن برس یا شانه با استفاده از آب جوش

تمیز کردن برس یا شانه با استفاده از آب اکسیژنه

در ابتدا آب اکسیژنه و آب گرم را با نسبت ۱ به ۴ با هم مخلوط کنید و شانه یا برس خود را درون آن قرار دهید. مزیت این روش این است که نه تنها گرد و خاک و موهای مرده را از روی برس یا شانه پاک می‌کند، بلکه باعث می‌شود باکتری‌های روی آن هم به طور کامل از بین بروند.

تمیز کردن برس یا شانه با استفاده از آب اکسیژنه

 

مطالب مرتبط:

۱- راهنمای انتخاب بالش مناسب

۲- چگونه برس های آرایشی را تمیز کنیم؟

۳- نحوه انتخاب یک پرایمر آرایشی خوب

سوگل پورمهرام
نویسنده: سوگل پورمهرام


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :