لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می‌شود؟

در هر سال ما چند بار برای خرید لباس اقدام می‌کنیم. در بسیاری مواقع این خرید‌ها بسیار لذت بخش هستند و در تغییر روحیه می‌توانند موثر باشند. این اتفاق در صورتی که اصولی نباشد و یا از روی بی‌حوصلگی انجام شود پشیمانی بعد از خرید و مسلما تاثیر منفی خواهد گذاشت. از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله اصول کلی خرید لباس مناسب را برایتان در قالب نکاتی بیان کنیم. با ما همراه باشید.

ad banner

۱- بر اساس فرم بدنتان انتخاب کنید

 • تصمیم بگیرید روی چه ویژگی‌هایی قرار است بیشتر تمرکز کنید

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

همان‌طور که می‌دانید شما می‌توانید از لباس‌هایتان به نحوی استفاده کنید که قسمت‌هایی از بدنتان را که مد نظرتان است را پنهان کند و یا روی قسمت‌هایی بیشتر تمرکز کند:

1- طرح لباس: طرح‌های افقی بدن شما را عریض‌تر و طرح‌های عمودی بدن شما را بلند‌تر و کشیده‌تر نشان می‌دهند. اگر از آن دسته افراد هستید که می‌خواهید روی تناسب اندامتان مانور دهید و آن را عریض‌تر یا لاغرتر نشان دهید پیشنهاد ما به شما خرید لباس‌های طرح‌دار است.

2- کمر: کمربند‌هایی که پایین‌تر قرار می‌گیرند باعث می‌شوند بدن شما با انحنای بیشتری نمایش داده شود و به قسمت‌های مختلف آن شکل داده شود.

3- دوخت: دوخت لباس تاثیر زیادی در استایل شما خواهد داشت. برای مثال کاپشن‌های بادی می‌توانند بالاتنه شما را حجیم‌تر نشان دهند و شلوارهای پاچه گشاد پای شما را پهن‌تر نشان می‌دهند.

4- انواع پایین تنه: دامن‌های A شکل باعث فرم دادن به بدن شما و عریض‌تر نشان دادن پایین تنه‌تان می‌شوند. دامن‌های بلند و راسته نیز برای عریض‌تر نشان دادن پایین تنه شما مناسب هستند.

5- فیت بودن لباس: عموما لباس‌های گشاد جزئیات بدن شما را می‌پوشاند. این در حالیست که لباس‌های تنگ جزئیات را نمایان‌تر می‌کند. لباس مناسب باید فیت تن شما باشد.

 • سایز‌های بدنتان را بدانید

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

فرقی نمی‌کند که شما لباس‌هایتان را آماده می‌خرید یا از خیاط می‌خواهید آن‌ها را برای شما بدوزد. شما در هر صورت باید تمام سایز‌های بدن خود را داشته باشید و در این مورد هیچ عذری پذیرفته نیست.

 • لباس‌هایی بخرید که دقیقا فیت تن شما هستند

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

همیشه این نکته را تاکید کرده‌ایم که اولین و مهم‌ترین اولویت شما در انتخاب لباس مناسب باید فیت بودن آن‌ها باشد. لباسی که اندازه تن شما نیست هرقدر هم زیبا باشد باز هم ارزان دیده می‌شود . ویژگی‌های لباس مناسب:

 1. لباسی که اندازه شماست راحت است و حرکات بدن شما را بر خلاف لباس‌های تنگ یا خیلی گشاد محدود نمی‌کند.
 2. اگر هدف شما کاهش وزن است نباید از هم اکنون به دنبال لباس‌هایی باشید که بعد از کاهش وزن، هیکل شما به اندازه آن‌ها برسد.
 3. در خرید شلوار به پاچه شلوار توجه خاصی بکنید. پاچه‌های کوتاه شما را کوتاه‌تر نشان می‌دهد.
 • لباس‌هایی بخرید که همین حالا به شما می‌آیند

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

به دنبال لباس‌هایی نباشید که تنگ‌تر یا گشادتر هستند و شما فکر می‌کنید در آینده قرار است هیکل شما به اندازه‌ای برسد که آن‌ها مناسب تن‌تان باشند. این تفکر غلط است و نوعی هدر دادن هزینه‌ای که برای لباس متقبل می‌شوید:

 1. اگر حین پوشیدن ژاکت یا بلیزر قادر به بستن دکمه‌های آن نیستید آن ژاکت اندازه تن شما نیست. یک سایز بزرگتر انتخاب کنید.
 2. اگر لباس روی تن شما اصطلاحا زار می‌زند، این لباس نیز مناسب تن شما نیست.
 • لباس‌ها را قبل از خرید از پشت سر چک کنید

این مهم‌ترین قدم در انتخاب یک لباس مناسب است که خیلی از افراد آن را انجام نمی‌دهند. یک لباس شاید از جلو خوب به نظر برسد ولی از پشت افتضاح باشد. پس حتما لباس‌ها را کاملا چک کنید:

 1. اگر گوشی همراه شما دوربین جلو دارد آن را با خود به اتاق پرو ببرید و بعد از پوشیدن لباس‌ها چک کنید که آیا از پشت هم اندازه تن شما هستند. آیا از پشت برای بدن شما تنگ هستند و یا خوب روی بدن شما قرار نمی‌گیرند؟
 2. بعد از این که از اندازه بودن لباس از جلو مطمئن شدید بچرخید و پشت به آینه بایستید. دوربین جلو را روبروی خودتان گرفته و به سمت پایین، در این مرحله شما باید قادر باشید تصویر خوبی از پشت لباس را در گوشی ببینید.
 3. آینه‌های کوچک جیبی هم مناسب این کار هستند.
 • با مد پیش نروید

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

شاید بخواهید همیشه به‌ روز ترین‌ها و جدیدترین‌های مد و استایل را به تن کنید ولی شاید برخی از آن‌ها روی تن شما جلوه خوبی نداشته باشند. به دنبال این باشید که تیپ شخصی خودتان را بسازید و آیتم‌ها را با سلیقه خودتان انتخاب کنید.

 1. مثلا اگر خیلی لاغر هستید و لباس‌های خیلی گشاد مد است دلیلی ندارد به خاطر مد، تیپ خودتان را خراب کنید و لباس‌های گشاد بپوشید.
 2. از طرف دیگر اگر بدن شما گلابی شکل است و شال‌های حجیم مد شده است می‌توانید از این فرصت خوب استفاده کنید و دو برابر خوش تیپ شوید.

۲- لباس مناسب انتخاب کنید 

 • به دنبال رنگ‌هایی باشید که با پوست شما همخوانی دارند

به دنبال رنگ‌هایی باشید که با پوست شما سازگاری دارند نه اینکه صرفا مورد علاقه شما هستند:

 1. افرادی که پوستی با رنگ گرم دارند بهتر است رنگ‌های گرم و افرادی که پوستی با رنگ سردتر دارند بهتر است رنگ‌های سرد را استفاده کنند.
 2. رنگ‌هایی را انتخاب کنید که ست هستند. این رنگ‌ها به هیچ وجه با هم ست نیستند: بنفش و زرد، آبی و نارنجی، قرمز و سبز.
 3. سعی کنید یک رنگ از یک لباس پایه را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و بقیه رنگ‌ها را با آن ست کنید‌. در لباس‌ها رنگ‌های روشن، مشکی، خاکستری تیره و قهوه‌ای روشن یا تیره و طوسی مناسب‌ترین رنگ‌ها هستند.
 4. یادتان باشد رنگی که شما را شاد می‌کند باید بپوشید. اگر لباس مناسب در رنگی را دوست دارید که با رنگ پوست شما سازگار نیست آن را انتخاب کنید و نگران نباشید.
 • یک برند را انتخاب کنید و از آن خرید کنید

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

اگر از لباس یا لباس‌هایی از یک برند خاص خوشتان آمده است بهتر است برای خرید بعدی باز هم اجناس این برند خاص را چک کنید چرا که احتمال این که مورد پسند شما باشند بیشتر است و از طرفی سایز بندی آن هم دست شما آمده است:

 1. با این وجود اگر حس کردید بعد از مدتی کیفیت لباس‌های برند خاص شما کم شد می‌توانید از آن خرید نکنید
 • موارد مختلفی از یک آیتم را که به آن علاقه دارید بخرید

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

این کار اصلا عجیب نیست که چند طرح یا رنگ از لباس مناسب و خاصی را تهیه کنید و در کمد لباس هایتان داشته باشید تا هرازگاهی برای ست کردن مدل‌های دیگر را انتخاب کنید :

 1. دامن و شلوار را می‌توانید در چند مدل و رنگ بخرید
 2. اگر از آن دسته آدم‌های سخت پسند هستید این روش برای شما جواب می‌دهد
 • به قیمت‌ها توجه کنید

لباس مناسب چیست و چگونه انتخاب می شود؟

پولتان را برای آیتم‌هایی که قیمت بیشتری دارند و عمر آن‌ها نیز بیشتر است هزینه کنید. برای مثال اگر از بوتی خوشتان آمده که قیمتش دو برابر بوت دیگری است ولی پایداری آن ده برابر همان بوت است می‌توانید پول خود را جمع کرده و بوت بهتر را بخرید چرا که در نهایت هزینه‌ای که باید برای بوت‌های با کیفیت پایین بعدی بدهید بیشتر است:

 1. با اینکه همیشه گران بودن به معنی با کیفیت بودن یک جنس نیست ولی در اکثر مواقع لباس گران نشانه با کیفیت بودن آن است.
 2. درزها را چک کنید و ببینید که هماهنگ و روی هم قرار می‌گیرند. درزهای دوخته شده ضعیف از نشانه‌های کیفیت کم لباس هستند.
 3. کیفیت را به کمیت ترجیح دهید. یک لباس با کیفیت در روز خرید می‌تواند بهتر از چند لباس بی‌کیفیت برای شما عمل کند.

۳– ساختار تیپ شما باید چگونه باشد؟

 • اصولی برای انتخاب لباس

همیشه پایه‌هایی در تیپتان وجود داشته باشد که ساختار تیپ شما را می‌سازند و در همه موقعیت‌ها از یک شام بیرون منزل گرفته تا محل کار شما را یاری می‌کنند:

 1. برای مثال یک دست شلوار خوب زنانه که بتواند با اکثر مانتوها و کفش‌های شما ست شود و قابل پوشیدن در اکثر موقعیت‌ها باشد انتخاب کنید.
 • یک یا دو رنگ طبیعی در لباس‌هایتان انتخاب کنید

وقتی صحبت از فشن و مد می‌شود رنگ‌های طبیعی برای شما تنها مشکی،‌ طوسی،‌ قهوه‌ای ، خاکستری و قهوه‌ای روشن(پوستی)  هستند. از آنجایی که این رنگ‌ها با هم ست نمی‌شوند بهتر است یک یا دو رنگ از آن‌ها در تیپتان باشد و بقیه لباس‌ها را در رنگ‌های دیگر انتخاب کنید:

 1. دامن‌ها، شلوارها، کمربند‌ها و مانتو‌هایتان را در رنگ‌های طبیعی انتخاب کنید.
 2. سفید هم تقریبا طبیعی محسوب می‌شود ولی ست کردنش سخت از بقیه موارد است.
 • حین خرید لباس‌هایی که اخیرا خریده یا می‌پوشید را به یاد داشته باشید

فقط در حالتی که می‌خواهید تیپتان را به صورت کلی خرید کنید عکس این حالت را می‌توانید انجام دهید. در غیر این صورت شما باید تصویری از لباس‌های حال حاضرتان داشته باشید و در ذهنتان آنها را با لباس‌های جدیدی که قرار است انتخاب کنید ست کنید:

 1. حتی اگر عاشق یک لباس هم باشید اگر از قبل برای ست کردن آن برنامه‌ریزی نکرده باشید نمی‌توانید یک خرید موفق داشته باشید.
 2. این قدم بسیار مهم است و انجام ندادنش تبعات زیادی دارد.
 • لباس‌هایی که قابل استفاده نیستند را دور بیاندازید

قدم مهمی که قبل از خرید لباس مناسب باید بردارید این است که لباس‌های درون کمد خود را چک کنید و موارد اضافی را حذف کنید. این کار خرید‌های آینده را برایتان آسان‌تر می‌کند:

 1. می‌توانید لباس‌های دست دوم را بفروشید
 2. دادن لباس‌های دست دوم به خیریه‌ها و یا افراد نیازمند نیز راه دیگر پیش پای شماست.

مطالب مرتبط:

۱- قانون ۸۰/۲۰ و داشتن یک کمد کامل لباس

۲- چگونه پالتو یقه خز دار بسازیم؟

۳- چطور لباس پلنگی بپوشید؟

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :