chadmin در
0

چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

شما احتمالا افراد زیادی را در دور و بر خود دارید که همیشه از یک عطر یا ادکلن استفاده می کنند به طوری که بخشی از وجودشان شده مثلا اگر بوی وانیل و شکلات تلخ را استشمام کنید مطمئن هستید که مثلا فلانی است یا با استشمام بعضی بو ها یاد افراد خاصی می افتید. اما از چه راهی بهترین عطر و بو را برای خود انتخاب کنیم تا همیشگی باشد و دیگر لازم به عوض کردن آن نباشیم؟ معمولا انتخاب عطر و ادکلن در نگاه اول برای بسیاری از افراد سخت است و اصول اولیه خرید عطر و ادکلن را نمی دانند. چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

single_content ad banner

انواع عطرها

۱- عطر خالص

 این عطر ها  عصاره طبیعی و یا روغن خالص گل ها یا گیاهان معطر هستند. هرچقدر خالصی این روغن ها بیشتر باشد گران تر است. این عطر ها معمولا بسیار سنگین هستند و مقدار کمی از آن ها باید روزانه استفاده شود.

۲- ادکلن

ادکلن ها معمولا حاوی ۳ تا ۵ درصد محلول آب و الکل هستند. که این محلول موجود در ادکلن موجب می شود عطر موجود در آن سبک تر و با طراوت تر  به نظر بیاید.

۳- ادو تویلت

 ادو تویلت ها تقریبا شبیه به ادکلن ها هستند و مواد عطری روغنی آنها بین ۴ تا ۸ درصد هست. بر خلاف ادکلن، ادوتویلت معمولا فقط مخلوطی از الکل است و آب ندارد.

۴- ادو پرفیوم

 این دسته از عطرها درصد عطری بالایی دارد تقریبا بین ۱۵ تا ۱۸ درصد عطر دارند و به جای آب فقط از الکل استفاده شده و به خاطر درصد بالای عطر آن از ادکلن و ادوتویلت گران تر است.

۵- عطر 

خود عطر نسبت به تمام نوع های موجود درصد مخلوط عطر و الکلش بیشتر است و معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ درصد است. به مراتب هر چه میزان مخلوط عطر و الکل موجود بیشتر باشد گران تر است و ماندگاری بالا تری دارد.

یکی از نکاتی که حین خرید عطر باید به آن توجه داشته باشید این است که بعد از تست عطر بلافاصله آن را بو نکنید بگذارید چند ثانیه ای رد شود و عطر را در یک نقطه از دست یا پیراهنتان تست نکنید بلکه در فضای کمی بیشتر آن را تست کنید.

معمولا در بین رایحه های مختلف عطر ها، رایحه هایی مانند رایحه مرکبات، گل ها، ادویجات، و چوب برای خانم ها مورد پسند است و رایحه هایی ماند رایحه چرم، تنباکو، مُشک، خزه و … مردانه پسند تر است. سعی کنید در انتخاب رایحه دقت لازم را داشته باشید تا خودتان و اطرافیانتان همیشه از آن لذت ببرید.

چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

عطر ها با توجه به رایحه مختلفی که دارند ویژگی های متفاوتی دارند و هر کس با توجه به سلیقه و شخصیتش رایحه مورد نظرش را می تواند انتخاب کند. عطر های مناسب بانوان به چهار دسته اصلی انتخاب می شوند. امیدواریم این تقسیم بندی به شما کمک لازم را در انتخابتان کند.

چهار خانواده عمومی از عطر ها شامل: گل ها، مرکبات شیرین، رایحه های نشاط بخش شرقی، و چوب است. هر کدام از این خانواده ها زیر مجموعه های مربوط به خودشان را نیز داند.

عطر های مناسب برای مردان هم عطر های آرامش بخشی هستند مانند اسطوخدوس، سبزی های تازه و خزه است.

این نکته را به خاطر بسپارید که عطر های زنانه باید به گونه ای انتخاب شوند که بیشتر تمایل مردان به آن است و برعکس. به خاطر همین است که خانم ها معمولا از عطر های مردانه خوششان می آید و برعکس.

ممکن است شما با خودتان بگویید که اگر همیشه از یک عطر خوب استفاده کنم خسته کننده است. پیشنهاد من به شما این است که از یک خانواده چندین رایحه که زیر مجموعه آن است را انتخاب کنید و متناسب با هر فصل و خلق و خوی خودتان و یا متناسب با هر تاریخ و مناسبتی عطر خودتان را تغییر دهید.مثلا برای روز های گرم از عطر های سبک تر و ملایم تر استفاده کنید مثل عطر وانیلی. عطر های قوی تر را برای روز های سرد نگه دارید و یا استفاده از عطر های شیرین مانند عطر های زنجفیلی برای روز هایی که در مهمانی هستید و مناسبت خاصی ست می تواند مناسب باشد و احساسات شما را دو چندان نشان دهد.

چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

عطر با رایحه خانواده گل

این خانواده بوی شیرین و ملایمی دارند که برای خانم ها توصیه می شود و شامل رایحه های متفاوتی مثل : رز، میخک، شکوفه پرتغال، گل بنفشه و اسطوخودوس است.

عطر با رایحه خانواده مرکبات (میوه ای)

 شامل رایحه هایی مانند: پرتقال، لیمو، زردآلو، هلو، سیب و انواع دیگر مرکبات است.

عطر با رایحه‌های شرقی و ادویه جات

 وانل گرم، زنجفیل، عنبر و مشک رایحه های شرقی هستند که به رایحه های مرموز معروفند.

عطر با رایحه‌های ناب و چوبی

شامل رایحه هایی مانند ترنج، خزه، گل لادن و نعنا هندی، رایحه هایی هستند که یادآور طبیعت اند.

یک راهنمایی دیگر در انتخاب عطری با دوام این است که معمولا تستر های عطر ها به صورت مقوایی در دسترس همگان قرار دارد آن تستر را بر روی لباس خود قرار دهید و بعد از پنج الی ده دقیقه آن را بردارید و لباس خود را ببویید.اگر بوی آن روی لباستان به وضوح حس می شود پس دوام آن عطر خوب است.

یک نکته ای که باید در خرید عطر به آن توجه کنید نوع پوستتان است اگر پوستی خشک دارید بهتر است به جا ادکلن از عطر خوب استفاده کنید چون ادکلن روی پوست خشک خیلی زود پراکنده می شود و ماندگاری آن زیاد نیست ولی عطر ماندگاری بیشتری دارد و برعکس برای پوست های چرب ادوکلن مناسب تر است.

روش صحیح عطر زدن: قبل از زدن عطر یا ادکلن بر روی پوست خود مطمئن شوید که از لوسیون و یا ماده معطر دیگری از قبل استفاده نکرده اید. برای عطر، بهتر است آن را بر روی گردن و کمی از آن را روی مچ دستتان بزنید و برای ادکلن روی لباس از فاصله کمی دور بر روی قسمت شانه هایتان اسپری کنید.

چگونه یک عطر خوب انتخاب کنیم؟

چند روش برای افزایش ماندگاری عطر

  • سعی کنید عطر را به قسمت هایی از بدن که نبض دارد بزنید تا با زدن نبضتان بو تشدید شود مثلا روی نبض مچ دست، پشت گوش، نوک بینی و گردن.
  • بهترین روش برای زدن اسپری این است که اسپری را در هوا بزنید و بعد زیر آن راه بروید تا ذرات اسپری بر روی بخش های مختلف بدن و موهایتان بنشیند.
  • اگر تمایل دارید که ادکلن یا عطر خوب را روی پوست خود بزنید قسمت هایی را انتخاب کنید که پوشیده نباشد.
  • برای با دوام نگه داشتن بوی عطر می توانید بعد از زدن عطر در همان محلی که عطر زدید کمی وازلین بزنید. و یک راه دیگر، بعد از استحمام عطر خوب بزنید چون منافذ پوست شما باز است و بوی عطر را بیشتر جذب خود می کند.
  • همیشه گران بودن عطر به معنای ماندگاری بیشتر نیست! همیشه از فروشگاه های معتبر عطر را خریداری کنید و موارد نوشته شده روی عطر را بخوانید.

چند روش برای نگهداری عطر

رایحه عطر در مقابل نور تغییر می‌کند. عطرهایتان را در مکان‌های تاریک نگهداری کنید. برای اینکه نور به شیشه عطرتان نخورد می‌توانید عطر را در جعبه‌شان نگهداری کنید.

عطر را در مکان خنک نگهداری کنید. کمد و محیط های تاریک بهترین مکان برای نگهداری عطر است.

عطر را در جای خشک نگه دارید رطوبت باعث از بین رفتن کیفیت عطر خواهد شد.

برخی از عطرها اسپری کننده ندارند و باید با اپلیکاتور از آن ها استفاده کرد. به یاد داشته باشید که بعد از استفاده کردن از اپلیکاتور حتما آن را تمیز کنید تا آلودگی به عطر شما منتقل نشود.

 

مطالب مرتبط:

۱- ۱۰ نکته ای که در مورد عطر و ادکلن نمی دانستید

۲- علت ماندگار نبودن رایحه ی عطرها چیست؟

۳- نکاتی در مورد خرید عطر و ادکلندیدگاه شما

شهریار در تاریخ 18 آوریل 2017

با سلام ، امکان معرفی فروشگاههای اینترنتی معتبر برای خرید توسط سایت چی بپوشم وجود دارد.؟ ممنون

عمران در تاریخ 27 می 2017

با سلام ودرود
اولین باری است که از سایت شما دیدن میکنم به نظر بنده سایت جامع و مفیدی است ولی میتواند جامع تر از این هم باشد و مطالب متنوع تری در سایت بگنجانید.
برای شخص خودم کاربردی و کمک کننده بوده است.
عرض خداقوت به شما و تشکر از سایت خوبتانارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :