راهنمای کامل انتخاب، خرید و نگهداری از زیورآلات طلا

22 نوامبر 2018 ساعت 08:38

توسط سوگل پورمهرام

راهنمای کامل انتخاب، خرید و نگهداری از زیورآلات طلا

پروسه خرید طلا همیشه یک کار دوست‌داشتنی است؛ چه قرار باشد که برای خودمان طلا بخریم، چه برای یک موقعیت خاص و برای فردی دیگر. طلا یک فلز گران‌بها است که با گذشت زمان ارزش خود را حفظ می‌کند و خرید آن یک جور سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید؛ چون معمولا قیمت طلا با گذشت زمان کمی افزایش پیدا می‌کند. در مطلب امروز قصد داریم تا شما را با نحوه انتخاب، خرید و نگهداری از زیورآلات طلای با کیفیت آشنا کنیم. با چی بپوشم همراه باشید!

 

چرا طلا بخریم؟

این فلز بسیار بادوام است که عمرش با مراقبت کردن از آن با روش‌های مناسب، به طور نامحدود ادامه خواهد یافت. با این حال، جواهرات طلا معمولا قیمت بالایی دارند. قیمت یک تکه طلا بر اساس وزن و عیار آن، و همچنین جایی که از آن طلا را می‌خرید، متغیر است. از آنجایی که خرید طلا یک پروسه ویژه دارد و یک سرمایه‌گذاری بلند مدت به حساب می‌آید، بهتر است که قبل از آنها حتما حسابی تحقیق کنید. بدین ترتیب، می‌توانید زیورآلات طلای با کیفیت و زیبایی پیدا کنید که سال‌های سال با استفاده از آنها خشنود می‌شوید.

چرا طلا بخریم؟

تحقیق کردن در مورد خصوصیات مختلف زیورآلات طلا

در ابتدا با استانداردهای خلوص طلا آشنا شوید

ارزش زیورآلات طلا توسط خلوص آن‌ها تعیین می‌شود. این معیار با مقیاس عیار اندازه‌گیری می‌شود و شامل ۲۸، ۲۱، ۱۸، ۱۷، ۱۲، و ۹ است. به عنوان مثال، طلای ۲۴ عیار صد درصد خالص است و در نتیجه قیمت آن بالا است. یا طلای ۱۲ عیار ۵۰ درصد خالص است و نسبت به طلای ۲۴ عیار قیمت کمتری دارد.

در ابتدا با استانداردهای خلوص طلا آشنا شوید

چه میزان خلوص برای شما مناسب است

در حالی که هرچه عیار طلا بالاتر باشد قیمت آن هم بیشتر است، شما و یا فردی که قصد دارید برای او زیورآلات طلا بخرید، ممکن است به دلایل علمی عیار پایینتر را ترجیح بدهد. به عنوان مثال، طلای ۲۴ عیار بسیار نرم است و در نتیجه، به راحتی خش برمی‌دارد و یا آسیب می‌بیند. همچنین، طلای ۲۴ عیار نسبت به طلایی که ناخالصی دارد گرانتر است.

اگر شما قصد دارید که به شکل روزمره از زیورآلات طلای خود استفاده کنید، بهتر است که عیار آن‌ها را بالاتر از ۱۸ انتخاب نکنید. مثلا زیورآلات طلایی که ۷۵ درصد خالص هستند، دوام بیشتری دارند و با استفاده روزمره کمتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. همچنین، در هنگام انتخاب و خرید زیورآلات طلا باید به این مسئله هم توجه کنید که این زیورآلات، تا چه حد قرار است که در معرض تمام اجسام سخت قرار بگیرد.

چه میزان خلوص برای شما مناسب است

زیورآلاتی که روکش آب ‌طلا دارند را هم در نظر بگیرید

زیورآلاتی که روکش آب طلا دارند، معمولا فلزهای دیگری هستند که درون طلای ذوب شده فرو برده می‌شوند و در نتیجه، ظاهر آنها شبیه به طلا می‌شود. این گونه زیورآلات معمولا قیمت بسیار کمتری نسبت به طلای خالص دارند، اما به همان اندازه هم زودتر آسیب می‌بینند و خراب می‌شوند، یا حتی رنگ طلای آنها پاک می‌شود. به عنوان مثال، به فرآیند فرو بردن یک فلز پایه مانند فولاد یا برنج به درون یک محلول آبکاری که شامل توده‌ای از طلای خالص، Plating گفته می‌شود. در این فرآیند با اعمال یک جریان الکتریکی، فلز طلا به صورت یک لایه نازک خود را به سطح فلز پایه می‌چسباند.

زیورآلاتی که با استفاده از این فرآیند ساخته میشوند معمولا بسیار نازک هستند و خیلی زود رنگ طلای خود را از دست می‌دهند. اگر این فرآیند به جای فلزهای پایه، بر روی نقره تمام عیار اعمال شود، آن را Vermeil می‌نامیم. معمولا افرادی که نسبت به فلزهای دیگر حساسیت پوستی دارند، ترجیح می‌دهند که از نقره تمام عیار با روکش طلا استفاده کنند. زیورآلاتی که با استفاده از این فرآیند ساخته می‌شوند نیز معمولا بسیار نازک هستند و خیلی زود رنگ طلای خود را از دست می‌دهند.

زیورآلاتی که روکش آب ‌طلا دارند را هم در نظر بگیرید

رنگ طلای مورد نظر خود را انتخاب کنید

فلز طلا سه رنگ اصلی دارد: سفید، زرد و صورتی (رز گلد). یک نوع بسیار کمیاب از فلز طلا هم وجود دارد که به رنگ سبز است. طلای صورتی، سفید و سبز در حقیقت از ترکیب کردن طلای زرد با فلزهای دیگر به دست می‌آیند. این رنگ‌های طلا معمولا عیاری بالاتر از ۱۸ ندارند. رنگ زرد طلا نشان دهنده رنگ طبیعی این فلز است؛ اما این بدان معنا نیست که هر طلای زردی صد درصد خالص است. هیچوقت فکر نکنید که زیورآلات ساخته شده از طلای زرد ناخالصی ندارند، پس اگر به دنبال طلای ۲۴ عیار هستید، همیشه قبل از خرید حتما عیار طلای مورد نظر خود را بررسی کنید.

طلای سفید از مخلوط کردن طلای زرد با فلز پالادیوم و یا نیکل به دست می‌آید. این مدل طلا بسیار شبیه به نقره است، اما اگر خوب دقت کنید، متوجه می‌شوید که ظاهری براق‌تر و روشن‌تر دارد. طلای صورتی یا همان رز گلد، از ترکیب کردن طلای زرد با فلز مس به دست می‌آید. طلای سبز نیز از ترکیب کردن طلای زرد با نقره به دست میاید. فلز طلا و فلز نقره هر دو بسیار گران‌بها هستند، به همین دلیل است که قیمت طلای سبز، نسبت به دیگر رنگ‌های طلا گران‌تر است.

رنگ طلای مورد نظر خود را انتخاب کنید

خرید طلا با ویژگی‌های مورد نظر

در ابتدا یک طلا فروشی معتبر و خوش نام پیدا کنید

بهتر است که برای خریدن زیورآلات طلا به دنبال یک طلا فروش خوش نام و معتبر بگردید و به این راحتی از هر کسی طلا نخرید. از اینکه از طلا فروش مورد نظر درخواست کنید تا گواهینامه خود را به شما نشان بدهد، اصلا خجالت نکشید. شما قرار است برای خرید خود مبلغ قابل توجهی پرداخت کنید، پس بهتر است که از همه لحاظ از خرید خود مطمئن باشید. همچنین، سعی کنید طلا فروشی را انتخاب کنید که خدمات متنوعی از قبیل تغییر اندازه زیورآلات و یا طراحی سفارشی به مشتریان خود ارائه می‌دهد. اگر به دنبال یک مدل طلای خاص هستید، از اولین طلا فروشی که این مدل را در پشت ویترین مغازه‌اش مشاهده کردید خرید نکنید! ابتدا این مدل طلا را در طلا فروش‌های دیگر نیز بررسی کرده، و قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید تا بتوانید با مناسبترین هزینه زیورآلات مورد نظر خود را بخرید.

خرید طلا با ویژگی‌های مورد نظر

حتما در مورد ضمانت طلا سوال بپرسید

طلا فروشی‌های معتبر معمولا برای زیورآلات خود ضمانتی در نظر می‌گیرند و همچنین، شما می‌توانید در شرایط خاص، طلای خریداری شده را به آنها پس بدهید. معمولا زیورآلات طلایی که ضمانت‌نامه دارند، گران‌تر هستند؛ اما اگر قصد دارید که یک تکه طلای با ارزش و گران قیمت و یا یک تکه طلا با خلوص بالا بخرید، بهتر است که حتما هزینه اضافه را تقبل کنید تا اگر زیورآلاتتان صدمه دیدند، خیالتان کاملا از بابت تعمیر آنها راحت باشد. پس یادتان باشد که در هنگام خرید زیورآلات طلا، حتما در مورد ضمانت آن سوال بپرسید.

حتما در مورد ضمانت طلا سوال بپرسید

قبل از خرید طلا، حتما نشان آن را بررسی کنید

اغلب زیورآلات طلا یک نشان روی بدنه خود دارند که نشان می‌دهد این طلا واقعی است و همچنین نشان می‌دهد که چه خصوصیاتی دارد. این نشان معمولا در یک مکان غیر قابل تشخیص، مانند داخل حلقه و یا قسمت درونی یک گوشواره قرار دارد. اگر قادر نبودید که در هنگام خرید محل این نشان را روی طلای مورد نظر خود پیدا کنید، حتما از طلا فروش درخواست کنید که آن را به شما نشان بدهد. این نشان میزان خلوص طلا را به یکی از دو روش زیر نشان می‌دهد:

۱- با گذاشتن حرف K بعد از عدد عیار. به عنوان مثال، ۲۴K به معنای طلای ۲۴ عیار و صد درصد خالص است.

۲- بعضی از زیورآلات طلا نیز دارای یک عدد سه رقمی هستند که نشان دهنده درصد خلوص آن‌هاست. به عنوان مثال، یک طلای ۱۴ عیار با عدد ۵۸۵ نشان داده می‌شود. این عدد به این معناست که طلای مورد نظر شما ۵۸٫۵ درصد طلای خالص در ترکیبات خود دارد. یا یک طلای ۸ عیار با عدد ۳۳۳ نشان داده می‌شود. این عدد به این معناست که یک سوم از ترکیبات طلای مورد نظر شما طلای خالص است.

قبل از خرید طلا، حتما نشان آن را بررسی کنید

معمولا نشان زیورآلات طلایی که ۲۴ عیار نیستند و ناخالصی دارند، علاوه بر میزان عیار، نوع فلزات افزودنی موجود در ترکیبات آن‌ها را نیز نشان می‌دهد. به عنوان مثال:

  • GF یعنی پر شده از طلا.
  • GP یعنی فلز آبکاری شده با طلا.
  • Pd یعنی فلز پایه این زیورآلات پالادیوم است.
  • PLAT یعنی فلز پایه این زیورآلات پلاتینیوم است.
  • SS و یا STEEL نیز یعنی فلز پایه این زیورآلات استیل ضد زنگ است.
  • اگر طلای مورد نظر شما یک حلقه باشد، احتمالا روی نشان آن یک عدد دو رقمی هم خواهید دید که نشان دهنده سایز آن است.

 

طلا را بررسی کنید

یادتان باشد که خریدن زیورآلات طلا یک خرید هزینه‌بر است، پس در این پروسه از هیچ چیزی نترسید و یا خجالت نکشید. اگر نسبت به طلای مورد نظر خود شک دارید، می‌توانید شخصا آن را به یک طلا فروشی معتبر دیگر ببرید و هزیه مشخصی پرداخت کنید تا افراد حرفه‌ای آن را بررسی کرده، و به شما در مورد اصل بودن آن اطمینان بدهند.

طلا را بررسی کنید

در هنگام خرید آنلاین طلا بیشتر دقت کنید

اگر قصد دارید که به صورت آنلاین زیورآلات طلا بخرید، حتما خوب به عکس‌های آن دقت کنید. حداقل یکی از این عکس‌ها باید نشان دهنده علامت تجاری برند مورد نظرتان باشد. اگر چنین عکسی را پیدا نکردید، از فروشنده آن درخواست کنید که از طلای مورد نظر عکس گرفته و برای شما بفرستد. سپس قیمت زیورآلات طلای مورد نظر خود را به خوبی بررسی کنید تا از معقول بودن آن مطمئن شوید. طلاهایی که قیمتهای آنها بیش از حد پایین است، یا بدل هستند و یا نشانه گذاری نادرستی دارند. پس بسیار مراقب باشید که گول افراد کلاهبردار را نخورید!

 

مطالب مرتبط:

۱- چند نکته که به شما در انتخاب و ست کردن زیورآلات با لباس کمک می‌کند

۲- چگونه برای لباس مجلسی مشکی اکسسوری و زیورآلات انتخاب کنیم؟

۳- راهنمای انتخاب زیورآلات مناسب

#
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت مو شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

This site is protected by wp-copyrightpro.com