تحریریه چی بپوشم در
102,455

این «بلک فرایدی» که همه از آن حرف می‌زنند دقیقا از کجا آمده؟ امسال از کدام سایت‌ها خرید کنیم؟

این «بلک فرایدی» که همه از آن حرف می‌زنند دقیقا از کجا آمده؟ امسال از کدام سایت‌ها خرید کنیم؟

بلک فرایدی یا جمعه سیاه معروف در کشورهای آمریکایی و اروپایی، یکی از جذاب‌ترین روزها در تاریخ جهان برای علاقه‌مندان به خرید به شمار می‌رود. چند سالی است که در ایران نیز برندها و فروشگاه‌های مختلف تخفیف‌هایی را برای این روز در نظر می‌گیرند و مشتری‌های زیادی را جذب می‌کنند. شنبه بعد از بلک فرایدی، به عنوان «روز بدون خرید» نام‌گذاری شده‌است.

بلک فرایدی ۲۰۲۳

تاریخچه «جمعه سیاه»

برای اولین بار در سال ۱۹۵۲ بود که فردای روز شکرگزاری در ایالات متحده به عنوان آغاز فصل خرید کریسمس در نظر گرفته شد. در سال ۱۹۸۰ نام بلک فرایدی برای یک روز خاص یا همان آخرین جمعه ماه نوامبر در نظر گرفته شد. ۲۴ سپتامبر ۱۸۶۹، دو دلال به نام های جی گولد و جیمز فیسک توانستند با خرید و فروش عمده خود دخالت اعظمی در قیمت طلا انجام دهند و همین کار سبب سقوط بازار سهام و کاهش قیمت‌ها تا ۲۰ درصد شد. نوسانات موجود در بازار طلا باعث شد تا بسیاری از کالاها تا ۵۰ درصد نیز کاهش قیمت را تجربه کنند. در آن روزها سود کلانی به جیب جی گولد و جیمز فیسک رفت اما ضرر و زیان هنگفتی مشمول خرده‌فروشان و فروشگاه‌دارها شد به حدی که از آن پس به روزی که بیشترین کاهش قیمت‌ها در آن تجربه شد، جمعه سیاه می‌گفتند.

بلک فرایدی ۲۰۲۳

در حال حاضر جمعه سیاه جدا از تاریخچه آن یک روز هیجان انگیز است که مردم می‌توانند بیشتر کالاهای موردنظرشان را با کمترین قیمت خریداری کنند، از این روست که بسیاری از افراد حاضرند برای خرید محصولات مورد علاقه خود چندین ساعت را در پشت درب‌های بسته فروشگاه‌ها در روزهای سرد سال منتظر باشند.

بلک فرایدی ۲۰۲۳

بسیاری از فروشگاه‌ها در روز بلک فرایدی، ساعت‌ها قبل از ساعت رسمی شروع فعالیتشان در روزهای عادی، درب مغازه‌های خود را به روی خریداران باز می‌کنند تا آن‌ها بتوانند با ورود به مغازه در اولین ساعات روز، کلیه محصولات مورد نیاز یا حتی محصولاتی که هیچ نیازی به آن ندارند را با قیمتی باور نکردنی خریداری کنند. از این رو باید اصول خرید آگاهانه را بدانیم و در روز جمعه سیاه یا حراجمعه به آن‌ها عمل کنیم تا بیهوده وسایلی را که صرفا تخفیف خوبی دارند نخریم.

۴ مورد برای داشتن خرید آگاهانه

۱. قبل از خرید یک لیست تهیه کنید. برای اینکه خرید هیجانی نداشته باشید، حتما لیستی از آیتم‌های مورد نیازتان تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا درگیر وسوسه‌های خود برای خرید هر چیزی که تخفیف بیشتری دارد، نشوید!

 

بلک فرایدی ۲۰۲۳
۲.از برندهای نوپا، کوچک و محلی حمایت کنید. حمایت شما از این مشاغل می‌تواند تأثیرات مثبتی بر رونق کسب و کار آن‌ها داشته باشد. این کسب‌وکارها معمولاً طیف وسیعی از محصولات منحصر به فرد و با کیفیت را ارائه می‌کنند که جایگزین مناسبی برای لباس‌هایی هستند که به صورت انبوه تولید شده‌اند.

بلک فرایدی ۲۰۲۳
۳.از ماندگاری لباس‌هایی که قرار است به کمدتان اضافه شود غافل نشوید. مد پایدار جزو مباحث بسیار داغ این روزهاست و طرفداران بسیار زیادی هم دارد. شما با خرید لباس‌های خوش‌دوخت، کاربردی، کلاسیک با برش‌های ساده‌تر و رنگ‌های خنثی می‌توانید به این مد پایدار وفادار بمانید؛ چرا که این لباس قرار است زمان بیشتری در کمد شما باقی بماند نه اینکه فقط به مدت یک فصل آن را بپوشید و سپس آن‌ را به سمت انبوهی از لباس‌هایی که دور ریخته شده‌اند، راهی کنید.

بلک فرایدی ۲۰۲۳
۴.قبل از خرید این سوال را از خود بپرسید که آیا این لباس برای فرم اندامی من مناسب است یا نه؟ این موضوع به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد تا خرید آگاهانه‌ای داشته باشید.

سایت‌های محبوب برای خرید در حراجمعه

«خانومی»، تخفیف محصولات آرایشی

بلک فرایدی ۲۰۲۳

«دیجی استایل»، تحفیف انواع پوشاک، محصولات آرایشی و …

بلک فرایدی ۲۰۲۳

«روبان»، تخفیف محصولات آرایشی

بلک فرایدی ۲۰۲۳

«ایران ساعت»، تخفیف انواع ساعت مچی

بلک فرایدی ۲۰۲۳

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :