انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

این روزها اگر شما با مدل‌های مناسب ریش برای خودتان آشنا نیستید تنها یک شانس برای شما وجود دارد! سر زدن به چی بپوشم و مطالعه مقالات مختلف. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر مدل ریشی برای شما مناسب نخواهد بود. اما چگونه مدل ریش مناسب صورت را پیدا کنم؟ پیش از هر اقدامی نگاهی به آینه انداخته و فرم صورت خود را تعیین کنید. انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت در این مقاله مطالعه کنید. 

 

همه آقایان خوشتیپ برای خود یک سبک پوششی خاصی دارند، برخی از آقایان سبک پوشش کلاسیک را دنبال می‌کنند و برخی دیگر سبک اسپرت را برای پوشش خود دارند. اگر مدل ریش شما با سبک پوشش شما هماهنگ شود، جذابیت و وقار شما بیشتر به چشم می‌آید.

 

شکل و فرم صورت را تعیین کنید

از کجا بفهمم که فرم صورت من چگونه است؟ پاسخ ساده است. به کمک یک متر اجزای صورت خود را اندازه گیری کنید.

۱- پیشانی: صورتتان را از بلندی قوس یک ابرو تا بلندی قوس ابروی دیگر اندازه‌گیری کنید (بلندترین قسمت قوس ابرو).

۲- استخوان‌های گونه: فاصله بین دو گونه را به کمک متر اندازه بگیرید.

۳- خط فک: از نوک چانه‌ی خود تا زیر گوشتان را یعنی در نقطه‌ای که زاویه‌ی فکتان به سمت بالاست اندازه‌گیری کنید.

۴- طول صورت: از مرکز خط مویتان تا نوک چانه‌ی خود را اندازه‌گیری کنید.

  • بیضی: طول صورت بزرگ‌تر از پهنای استخوان گونه و پیشانی بزرگ‌تر از خط فک است. زاویه‌ی فک به‌جای آنکه تیز باشد به‌صورت گرد است.
  • مستطیلی: بزرگ‌ترین اندازه مربوط به طول صورت است. پیشانی، استخوان گونه و خط فک اندازه‌ای یکسان دارند.
  • مثلثی: خط فک بزرگ‌تر از استخوان‌های گونه و استخوان‌های گونه بزرگ‌تر از پیشانی می‌باشد.
  • گرد: استخوان‌های گونه و طول صورت اندازه‌ای مشابه دارند و بزرگ‌تر از پیشانی و خط فک هستند که آن‌ها نیز اندازه‌ای مشابه دارند. زاویه‌ی فک صاف و بسیار کمتر مشخص‌شده است.
  • قلبی: اندازه‌ی پیشانی بزرگ‌تر از استخوان‌های گونه و خط فک است. چانه به‌ صورت نوک‌دار است.
  • مربعی: تمام اندازه‌گیری‌ها نسبتاً یکسان هستند. زاویه‌ی فک به‌ جای آنکه گرد باشد نوک‌دار (تیز) است.
  • لوزی: طول صورت بزرگ‌ترین اندازه را دارد. سپس به ترتیب نزولی استخوان‌های گونه، پیشانی و کوچک‌ترین آن‌ها که خط فک است قرار می‌گیرد. چانه به‌صورت نوک‌دار است.

و حالا نوبت پاسخ به سوال اصلی است.

 

انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی بیضی شکل

اگر شما تشخیص می‌دهید به این شکل هستید پس سعی کنید با خواندن این متن خیلی از خود راضی نشوید. با یک چهره‌ی بیضی شکل، شما می‌توانید بسیاری از مدل ریش که آقایان دیگر نمی‌توانند انتخاب کنند را انتخاب کنید. این تطبیق‌ پذیری به خاطر این است که صاحب ویژگی‌های هر دو چهره‌ی مربعی و گرد هستید. تمام چیزی که شما لازم دارید تمرکز روی نگهداری ریشتان است و به خوبی آنکارد کنید.

 انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی مستطیلی

در اینجا نیازی به چهره‌ای کشیده وجود ندارد، خصوصاً زمانی که شما این مورد را در نظر داشته باشید که شکل صورت مستطیلی به شما اجازه می‌دهد که احتیاط را کنار گذاشته و فقط ببینید که فرم کلی صورت شما چه چیزی به دست می‌آورند (مشروط بر اینکه مدل موهایتان نیز مناسب باشد). ریشتان را مقداری پهن کرده و اگر می‌توانید اجازه دهید تا نزدیک چانه‌تان بلند شود. انجام این کار باعث می‌شود صورت شما بیش از چیزی که هست کشیده به نظر نرسد.

انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی مثلثی

یک چهره‌ی مثلثی که نقطه‌ی مقابل یک چهره‌ی قلبی شکل است دارای چانه‌ی برجسته‌تری بوده و هدف این است که توجه را از این قسمت دور نماییم.

ساده‌ترین راه برای این کار استفاده از ته ریش همراه با سبیل پرپشت می‌باشد. با انجام این کار نگاه دیگران به صورتتان به قسمت‌های بالاتر جلب می‌شود.

نگه‌داشتن موهای گونه این اجازه را به شما خواهد داد که خط ریش شما ثبات بیشتری در پایین صورتتان داشته باشد.

 انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی گرد

ریش بلند چهره شما را ژولیده نشان خواهد داد و سرتان شبیه به توپ بولینگ خواهد شد! بنابراین برای مقابله با این موضوع نیاز است روی زوایای صورت خود کار کنید.

یک چهره‌ی گرد مزایایی نسبت به چهره‌ی مثلثی شکل دارد. مدل ریشی که روی گونه‌ها کوتاه‌تر و سمت چانه بلندتر باشد برای این چهره مناسب است.

 انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی قلبی شکل

هیچ مردی نمی‌خواهد به داشتن چانه‌ای لاغر متهم شود. خوشبختانه در افرادی با چهره‌ی قلبی شکل با داشتن ریش، تعادل به‌ صورت‌تان برمی‌گردد.

اگر فرم صورت شما قلبی شکل است بهتر است ته ریش در اطراف صورت داشته و اجازه دهید ریش اطراف چانه و سبیل شما بلندتر از سایر نقاط صورت‌ شود تا چانه شما بزرگ تر و پر تر دیده شود.

 انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی مربعی

شما به دنبال مدل ریشی نخواهید بود که به‌صورت بسیار مبالغه‌آمیزی نسبت به حالت قبلی شما تفاوت داشته و شما را به جانی برآوو تبدیل کند. یک ریش مربعی با خطوط تیز و زوایای مناسب با یک خط فک پهن عالی به نظر می‌رسد. برای تکمیل این شکل صورت نیاز است از گرد یا مثلثی بودن چانه اطمینان حاصل نمایید.

چانه‌ی کشیده با یک مدل ریش ته باریک به استخوان‌های پهن و ضخیم فک ظرافت بخشیده و درعین‌حال یک دید مخروطی ایجاد می‌کند که چشم‌ها را روی مشخصات دیگر صورت متمرکز خواهد کرد.

 انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

چهره‌ی لوزی شکل

صورت لوزی شکل در قسمت استخوان‌های گونه پهن‌ترین قسمت بوده و با یک خط پیشانی و خط فک باریک که تقریباً در پهنا متقارن هستند مشخص می‌شود. بنابراین برای جبران این موضوع باید همیشه ریش روی چانه نگه‌ داشته شوند. در حالت ایده آل، به‌ منظور ایجاد دید متعادل‌تری از ساختار استخوانی صورت خود نیاز است که چانه‌ای برجسته ایجاد کنید. یک سبیل باریک و در عین‌ حال تأکید بیشتر روی قسمت گونه و فک برای دست‌یابی به این هدف پیشنهاد می‌شود.

انتخاب مدل ریش بر اساس شکل صورت

 

معرفی انواع مدل ریش

ته ریش

در زمان قدیم ته ریش گذاشتن اصلا مد نبود و طرفدار چندانی نداشت و معمولا مردی که ته ریش می‌گذاشت از دید دیگران یک فرد با چهره ژولیده بود که به ظاهر مرتب اهمیتی نمی‌دهد. حتی بسیاری از شرکت‌های تولید ریش تراش برای تبلیغ محصولات خود از این دسته افراد استفاده می‌کردند تا چهره قبل و بعد از تراشیدن ریش را به نمایش بگذارند اما امروزه گذاشتن ته ریش نه تنها نشان دهنده نامرتب بودن نیست بلکه جز یکی از انواع مدل ریش بسیار جذاب برای آقایان است. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه Northumbria انجام شده است بیشتر خانم‌ها از مردانی که ته ریش دارند خوششان می‌آید و به طور کلی آقایانی که ته ریش دارند بیشتر احساس جذابیت می‌کنند پس اگر به دنبال یک مدل ریش ساده و بسیار جذاب برای صورت خود هستید از اهمیت ته ریش غافل نشوید.

ته ریش مدل ریش

روش رسیدگی به ته ریش

اگر تصمیم دارید که مدل ته ریش را برای صورت خود انتخاب کنید باید در نظر داشته باشید که هر سه روز در میان به آن رسیدگی کنید و آن را کوتاه کنید تا ظاهر آراسته و زیبایی داشته باشید. علاوه بر این اگر احساس می‌کنید موهای ته ریش شما زبر و تیز است و درد و سوزش را به همراه دارد حتما از یک لایه بردار بسیار عالی استفاده کنید. سعی کنید این لایه بردار را دو بار در هفته به خصوص در قسمت نواحی گردن استفاده کنید تا موهای ته ریش شما نرم و یکدست شود.

مدل ریش

مدل ریش بزی

یکی دیگر از انواع مدل ریش بسیار پرطرفدار، ریش بزی است که می‌تواند چهره آقایان را بسیار تغییر دهد و به جذابیت آن‌ها اضافه کند. هر مدل ریش که نواحی لب و چانه را بپوشاند جز ریش بزی به شمار می‌آید که آقایان معمولا مدل‌های مختلفی از آن را انتخاب می‌کنند.

مدل ریش

ریش بزی مناسب چه آقایانی است؟

به طور کلی ریش بزی جذابیت خاصی به چهره مرد می‌دهد و حالت چهره را تغییر می‌دهد. مدل ریش بزی برای آقایانی که صورت کشیده و زاویه‌دار دارند می‌تواند مناسب باشد زیرا صورتشان را کشیده‌تر و لاغرتر نشان می‌دهد. علاوه بر این ریش بزی با مدل موی کوتاه نیز هماهنگی بسیار خوبی دارد و می‌تواند جذابیت شما را دو چندان نشان دهد.

مدل ریش

روش رسیدگی به مدل ریش بزی

برای داشتن ریش بزی می‌توانید بگذارید تا ریش‌هایتان تا حد معمولی بلند شود سپس از خط آرواره خود برای خط ریش کمک بگیرید و با توجه به مدلی که انتخاب می‌کنید خط ریش خود را امتداد می‌دهید. برای حالت دادن به مدل ریش بزی نیز می‌توانید یک مدل دلخواه انتخاب کنید مثلا برخی از آقایان ترجیح می‌دهند پشت لب خود را کامل بتراشند و فقط در ناحیه چانه ریش بگذارند و یا برخی دیگر دوست دارند علاوه بر ریش در قسمت چانه سبیل مدل‌دار هم داشته باشند که این به سلیقه شخصی خود فرد بر می‌گردد. برای زیبا نشان دادن مدل ریش بزی خود نیز سعی کنید همیشه آن را به یک جهت شانه زده و همیشه ریش خود را با استفاده از کرم مخصوص یا روغن مرطوب نگه دارید.

 

 

ریش و سبیل پر پشت

برخی از آقایان که رویش سبیل و ریش بسیار زیادی دارند ترجیح می‌دهند مدل ریش و سبیل پر پشت را انتخاب کنند. ریش و سبیل پر پشت معمولا خیلی‌ها را به یاد مردان قدیمی می‌اندازد اما امروزه نیز این مدل ریش و سبیل طرفداران خاص خودش را دارد.

ریش و سبیل پر پشت

 

ریش و سبیل پر پشت مناسب چه آقایانی است؟

گذاشتن سبیل پر پشت برای آقایانی که لب بالایی بسیار باریکی دارند و یا حدفاصل بین بینی و لب آن‌ها زیاد است، می‌تواند مناسب باشد و از طرفی ریش و سبیل پر پشت صورت را توپر نشان می‌دهد پس برای صورت‌های گرد مناسب‌تر است.

 

روش رسیدگی به ریش و سبیل پرپشت

اگر می‌خواهید ریش و سبیل پر پشتی داشته باشید قطعا باید برای رسیدگی از آن نیز وقت بگذارید. مرتب کردن دائمی جز یکی از کارهایی است که شما برای داشتن ظاهری آراسته با ریش و سبیل پر پشت باید رعایت کنید. اگر علاقه‌مند هستید که ریش و سبیل پرپشت شما با فرم خاصی حالت بگیرد می‌توانید با استفاده از شانه و ژل یا واکس به آن فرم خاصی ببخشید تا چهره شما جذاب‌تر شود.

 

مدل ریش کوتاه

اگر جزو دسته آقایانی هستید که بیشتر اوقات یک سبک اسپرت و جوانانه پسند را دنبال می‌کنید و به دنبال یک مدل ریش مناسب هستید که بتوانید در هر موقعیتی با چهره‌ای جذاب حاضر شوید ما به شما مدل ریش کوتاه را پیشنهاد می‌دهیم. این مدل ریش می‌تواند در هر موقعیتی از محیط کاری گرفته تا مهمانی چهره شما را جذاب نشان دهد و علاوه بر این سن شما را نیز جوان نشان می‌دهد. از جمله هنرپیشه‌های هالیوودی بسیار معروفی که طرفدار سبک مدل ریش کوتاه هستند می‌توان به رایان رینولدز و جورج کلونی اشاره کرد که جزو خوشتیپ‌ترین‌ها نیز هستند.

مدل ریش

ریش کوتاه مناسب چه آقایانی است؟

معمولا ریش کوتاه مناسب برای بسیاری از چهره‌ها است اما باید هنگام زاویه‌دار کردن آن به فرم صورت توجه کرد. مثلا اگر صورت گردی دارید یاسد با کم کردن زاویه طول ریش در دو طرف صورت سعی کنید تا صورت کشیده‌تر به نظر برسد و برعکس برای صورت‌های کشیده باید دو طرف پر مو باشد تا صورت توپر نشان داده شود. مدل ریش کوتاه برای افرادی که غبغب افتاده‌ای دارند نیز می‌تواند مناسب باشد زیرا افتادگی غبغب آن‌ها با ریش پوشانده می‌شوند.

 

 

روش رسیدگی به ریش کوتاه

ریش کوتاه به یک مدل مینیمالیستی معروف است که رسیدگی به آن کار چندان دشواری نیست. به طور معمول باید دقت داشته باشید که ریش‌هایتان از حد نرمال بلندتر نشود در غیر این صورت باید با ماشین ریش تراش تمام ریش‌های خود را یکدست کنید. یکی از کارهای بسیار خوب برای داشتن ریش کوتاه این است که به جای تمام کردن خط ریش تا روی خط آرواره آن را تا بعد از خط آرواره ادامه دهید اینگونه چهره شما جذاب‌تر دیده می‌شود.

مدل ریش

مدل ریش کامل

بدون شک می‌توان گفت امروزه بسیاری از جوانان طرفدار پر و پا قرص مدل ریش کامل هستند. همانطور که می‌دانید هرچه ریش بلندتر باشد ظاهر صورت شما لاغرتر دیده می‌شود.

 

ریش کامل مناسب چه آقایانی است؟

ریش کامل جز دسته مدل ریش‌هایی است که مناسب هر فردی نیست. به طور کلی این مدل ریش برای آقایانی که فرم صورت بیضی شکل دارند مناسب است اما اگر فرم صورتتان بیضی نیست و علاقه‌مندید ریش بلند بگذارید باید ترفندهای خاصی را اجرا کنید تا مدل ریش بر چهره شما بنشیند. البته برای افرادی که صورت توپر دارند نیز ریش کامل می‌تواند مناسب باشد زیرا چهره آن‌ها را کشیده‌تر نشان می‌دهد.

مدل ریش

روش‌های رسیدگی به ریش کامل

این روزها داشتن ریش کامل و بلند در میان جوانان مد شده است اما باید به خاطر داشته باشید که اگر به طور مداوم به آنها رسیدگی نکنید و آن‌ها را یکدست نکنید ظاهر شما ژولیده و نامرتب خواهد شد و از جذابیت شما نیز کاسته می‌شود. برای رسیدگی مدل ریش کامل سعی کنید همیشه آن‌ها به جهت رو به پایین نگه دارید، از روغن و یا ژل برای براق نگاه داشتن و فرم دادن آن استفاده کنید و حتما اگر برخی از تار موهای ریش شما بلندتر از بقیه می‌شود آن را یکدست کنید و خط ریش خود را تا زیر خط آرواره نگه دارید تا جذابیت چهره شما حفظ شود.

 

 

مطالب مرتبط:

۱- مدل موی متناسب با شکل صورت مردان

۲- رایج ترین اشتباهات آقایان حین تراشیدن ریش

۳- چگونه ریش پر پشت داشته باشیم؟

chadmin
نویسنده: chadmin


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 23 مارس 2017

فرم صورت همسر من مستطیلی است مرسی حالا بهش میگم چه مدل ریش بهش میاد

goli در تاریخ 23 مارس 2017

قبول ندارم به همه آقایون ریش نمیاد!!

حسین در تاریخ 01 نوامبر 2018

من با دیدن این مقاله تونستم بفهمم چه مدلی به دردم میخوره
مرسی ازتون سارا خانم که این مقاله رو نوشتید

Poopoo در تاریخ 30 دسامبر 2020

چرا کامنتاتون اول میاد بعد مطلب اصلی سایت /:
درستش کنید لطفنارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :