نیلوفر شهدوست در
9,282

زیباترین لباس‌های بلوچی بازیگران زن ایرانی که جهان مد و فشن را متحول کرد

زیباترین لباس‌های بلوچی بازیگران زن ایرانی که جهان مد و فشن را متحول کرد

بلوچستان سرزمینی گرم و خشک در حوالی جنوب شرقی گربه معروفمان، ایران است. مردمان این منطقه هم مانند نقاط پرشمار دیگر کشور با الهام از اقلیم و جغرافیا و با تکیه بر سنت‌ها و دانسته‌هایشان هنرمندانی بالقوه‌اند که آوازه این هنر ناخودآگاهشان به غرب هم رسیده است. زنان بلوچی در سوزن‌دوزی روی پارچه و دوخت طرح‌هایی جذاب خبره‌اند. پای این هنرشان به یونسکو هم رسیده و هنر سوزن‌دوزی بلوچ‌ها مهر تأیید این سازمان مهم را هم به عنوان اثری فرهنگی و هنری دریافت کرده است. لباس‌های رنگارنگ بلوچ در سرزمینی که به واسطه جغرافیا خشک و کمی بی‌رنگ است، مانند بارقه‌هایی از امید و شادی است. فقط معادن طلای پرشمار زمین خشک بلوچستان سرمایه آن نیست؛ مردمانی از جنس نور هم سرمایه درخشنده این سرزمین کهن در دل ایران زیبا هستند. در این مقاله نگاهی داریم به استایل هنرمندانی که لباس بلوچی را برای شرکت در مراسم مختلف انتخاب کرده بوده‌اند.

single_content ad banner

لباس بلوچی بازیگران

۱.مهسا حجازی

لباس بلوچی بازیگران

مهسا حجازی از بازیگران جوان و تازه‌وارد سینمای ایران است و به نظر می‌رسد که در دسته خوش‌سلیقه‌ترین‌ها هم قرار می‌گیرد. او در جشنواره ونیز با لباسی بسیار زیبا شرکت کرده بود. بالاتنه لباس او طرح سوزن‌دوزی بلوچی دارد و به نظر می‌رسد که با الهام از لباسی از فرح دیبا طراحی شده است. مهسا که در فیلم «جنگ جهانی سوم» از هومن سیدی حضور داشته برای شرکت در جشنواره‌ای بین‌المللی در ایتالیا با تیم ساخت اثر روی فرش قرمز ظاهر شد. این جشنواره، از مهم‌ترین رویدادهای سینمایی دنیا است و حجازی یکی از بهترین انتخاب‌ها را برای شرکت در آن به تن کرده بود. اکسسوری‌های زیبایی که مکمل لباسش هستند هم انتخاب‌های مناسبی برای جلوه‌گرکردن شکوه طرح اصیل پیراهنش به‌نظر می‌رسند.

۲.الناز شاکردوست

لباس بلوچی بازیگران

شاکردوست از آن هنرپیشه‌هایی است که در موقعیت‌های مختلف خوب ظاهر می‌شود. او به ترندها توجه و درک خوبی از تناسب استایل و موقعیت‌های مختلف دارد. برای مثال، در اکران فیلم «شبی که ماه کامل شد» با لباسی بلوچی حضور پیدا کرد. لباس او کاملا بلوچی نیست اما با سوزن‌دوزی‌های بلوچستانی تزئین شده و با توجه به تِم فیلم که در موقعیت مکانی جنوب کشور می‌گذشت، انتخاب بسیار خوبی بوده است. ترکیب رنگ قرمز و آبی لباس هم چشم‌نواز و مشابه رنگ‌هایی است که در لباس‌های بلوچی استفاده می‌شود.

۳.صحرا فتحی

لباس بلوچی بازیگران

صحرا فتحی از کارگردانان ایرانی است که امسال در جشنواره کن حضور داشت. استایل او هم بسیار چشم‌نواز بود. دلیل این زیبایی هم چیزی نبود جز استفاده از طرح‌های زیبایی بلوچی روی لباسش. رنگ‌ها هم از طیف رنگی لباس‌های بلوچی انتخاب شده بودند. استایل فتحی تلفیقی از ترندهای روز دنیا و عناصر زیبای سنتی بود. او کت و شلواری مدل‌دار به تن داشت که این روزها در تمام دنیا طرف‌داران زیادی دارد. دوخت سمتی از لباس و اکسسوری‌های طرح بلوچی لباسش هم که زیبنده کل تیپ و ظاهرش بودند. این استایل فتحی نمره بسیار خوبی می‌گیرد چون با وجود تلفیقی‌بودن عناصر موجود در آن، خروجی کار بسیار متناسب و چشم‌نواز است.

۴.نازنین بیاتی

لباس بلوچی بازیگران

بیاتی هم بازیگر جوانی است که همیشه به پوشش خود برای شرکت در موقعیت‌های مختلف اهمیت زیادی می‌دهد. در تصویر بالا هم او را با لباسی می‌بینید که روی بخش بالاتنه آن، نواری زیبا از سوزن‌دوزی بلوچی دیده می‌شود. این انتخاب هوشمندانه برای خارج‌کردن استایل از سادگی بسیار جذاب از کار درآمده است. هنر سوزن‌دوزی ارزش و زیبایی زیادی دارد. استفاده چهره‌های شناخته‌شده از طرح‌های بلوچی می‌تواند راهی برای معرفی این هنر به افراد بیشتری باشد. تبلیغ چنین هنری ارزشمند است.

۵.فاطمه گودرزی

لباس بلوچی بازیگران

سالیان طولانی است که تصویر فاطمه گودرزی را بر پرده نقره‌ای یا صفحه تلویزیون دیده‌ایم. او نقش‌های به‌یادماندنی زیادی دارد. یکی از دلایل ماندگاری‌اش هم آگاه‌بودن به قواعد دنیای شهرت است. برای مثال، او معمولا در مراسم مختلف خوب و شایسته ظاهر می‌شود. در تصویر بالا هم یکی از انتخاب‌های خوب و مطلوب او را شاهد هستیم. در لباس گودرزی هم ردی از هنر بلوچستانی‌ها را می‌بینیم. یقه کت فرزند او هم با لباس مادرش سِت و از طرح‌های بلوچ است. همان‌طور که می‌بینید، امکان استفاده از طرح‌های بلوچی در طیف وسیعی از لباس‌ها و مدل‌ها وجود دارد و این جذاب است، نیست؟

۶.سودابه بیضایی

لباس بلوچی بازیگران

سودابه بیضایی هم با چند نقش سینمایی و تلویزیونی در دنیای تصویر حضور داشته است. در تصویر بالا او در کنار نسیم ادبی در جشنواره کن دیده می‌شود. کن یکی از معتبرترین جشنواره‌های فرانسه و البته جهان است. حضور این دو با لباس‌هایی سنتی و طرح‌های بلوچی بسیار ارزشمند است. دوخت لباس‌ها مطلوب است و روی تنشان به‌خوبی نشسته است. نمایش لباسی سنتی و وطنی در جشنواره‌ای که افرادی از سراسر دنیا، آن را مشتاقانه دنبال می‌کنند، ایده خوبی به نظر می‌رسد. شما چه فکر می‌کنید؟

۷.لاله اسکندری

لباس بلوچی بازیگران

لاله اسکندری هم هنرپیشه مطرحی است که در حضورش در مراسم و موقعیت‌های مختلف علاقه‌اش به طرح‌های سنتی و اصیل را نشان می‌دهد. او که گویا دستی بر آتش هنر هم دارد، در تصویر بالا با لباسی بلوچی دیده می‌شود. این لباس خوش‌رنگ با سوزن‌دوزی‌های زیبا و دوختی مطلوب به‌خوبی روی اندام لاله نشسته است. فقط برای شرکت در مراسم مهم یا جشنواره‌ها نباید به سراغ لباس‌های بلوچی رفت. این طرح‌ها و مدل‌ها ظرفیت زیادی برای بدل‌شدن به لباس روزانه هم دارند؛ همان‌طور که در بلوچستان، زنان از لباس‌های محلی استفاده می‌کنند. این لباس اسکندری بسیار خوش‌رنگ و زیبا است و می‌تواند انتخاب مناسبی برای پوشش روزانه باشد.

در آخر

بلوچستان مردمان دوست‌داشتنی و عزیزی دارد. هنر دست زنان بلوچ هم که دیگر نیازی به تعریف ندارد. سوزن‌دوزی‌های آنها و لباس‌های سنتی رنگارنگشان در دل خطه‌ای خشک اما پرعشق شاهدی بر شور زندگی در مردمی است که اگرچه سخت اما هنرمندانه زندگی می‌کنند. از لباس‌ها و طرح‌های بلوچی خوشتان می‌آید؟ قبول دارید که ظرفیت زیادی برای ورود جدی به دنیای مد ایرانی و حتی جهانی دارند؟ از طرح‌های بلوچی می‌توان برای طراحی و دوخت لباس‌های روزمره و مجلسی استفاده کرد. این طرح‌ها منحصر به لباس زنانه نیستند و نمود جالبی در لباس‌های مردانه هم دارند. فرض کنید که طراح لباس هستید و می‌خواهید با الهام یا استفاده از لباس‌های بلوچی دست به طراحی یک استایل زیبا بزنید. انتخابتان چیست؟ پیشنهادهایتان را با ما درمیان بگذارید.دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :