مصی روشن در
5,666

استایل دهه ۶۰ بازیگران ایرانی؛ از فُکُل مهناز افشار تا اِپُل نیکی کریمی

استایل دهه ۶۰ بازیگران ایرانی؛ از فُکُل مهناز افشار تا اِپُل نیکی کریمی

مهناز افشار به تازگی در صفحه اینستاگرام‌اش عکسی از آلبوم خانوادگی‌اش را منتشر کرده که در این عکس در کنار خواهرش ایستاده و در توضیح‌اش نوشته: «قتی من و خواهرم خودمون یک پا رویا نهنگ عنبر بودیم. فقط چرا حالا فقط دوتا شاخک رو پیشونی گذاشتیم؟!» مهناز از دیگران هم خواسته تا عکس‌های آن دوره خود را رو کنند.

نهنگ عنبر فیلم نیست، خاطره است

 

استایل دهه 60 ایرانی

نهنگ عنبر شاید برای شما جوان تر‌ها یک فیلم باشد اما برای مهناز افشار و هم نسلی های‌اش نه یه فیلم است و نه یک خاطره؛ بلکه سال‌ها از زندگی کسانی است که در دهه ۶۰ زندگی کرده‌اند و در آن دوران نوجوان و جوان بوده اند. از آنجایی که لباس‌های هر دوره نشانه‌هایی از اتفاق‌های زمانه حتما در خودش دارد باید برای بررسی این استایل که امروز خنده دار به می‌رسد و در چهار دهه پیش برای خودش همراه با تشویق و «wow» ی زمانه‌اش بود؛ نگاهی هم به آن سال‌ها حتما انداخت.

سال‌های جنگ و رنگ‌های سرد و تیره

استایل دهه 60 ایرانی

 

اوایل سال‌های دهه ۶۰ ایران هنوزدرگیر جنگ با عراق بود اما مردم آنقدر امید و دل و دماغ داشتند که نرخ باروری رشد کرده بود و بچه‌های زیادی از جمله شاید خود شما و خواهر و برادرهایتان در همان سال‌ها به دنیا آمده باشید. سالهای دهه ۶۰ وقتی رو به آخر رفت و جنگ تمام شد و مردم نفس راحتی کشیدند و توانستند به آسمان نگاهی کنند و به خاطر انتظار بمب و موشک، ببینند هوا ابری است و یا برف و آفتابی، پوشاک که در زمان جنگ تنها در حد رفع نیاز بود؛ توانست راه‌های جدیدی را برود و مدل‌های جدید از آنجا بود که یکی یکی رو شدند.

هرچند جنگ تمام شده بود و چند سالی هم از انقلاب گذشته بود اما رنگ‌ها هنوز تیره و سرد بودند و مانتوها تا جایی که می‌شد بلند. مهناز افشار هم که یک مانتوی سبز یشمی پوشیده و خواهرش که مشکی‌پوش است، شاهد این ادعا هستند.

سفیدپوشان جسور و ستاره

استایل دهه 60 ایرانی

 

اما در میان این رنگ‌های دلگیر، کسانی هم بودند که دل به دریا می‌زدند و رنگ سفید را که آن زمان پوشیدن‌اش جسارت خاصی می‌خواست و صبر خاص‌تری در تحمل نگاه دیگران، برای مانتوی خود انتخاب می‌کردند. مثلا عکسی از نیکی کریمی هست که مانتوی سفید اپل دار پوشیده و می‌درخشد. البته که عکس در زمان فیلم عروس گرفته شده است. یکی از فیلم‌های پرسر و صدای آن دوران که دو ستاره جوان را کنار هم گذاشت و پسر و دخترها را همزمان اسیر فیلم کرد. نیکی کریمی و ابوالفضل پورعرب طرفداران خیلی زیادی پیدا کردند.

استایل دهه 60 ایرانی

پرستو صالحی و سی و سه پل روی شانه‌ها

استایل دهه 60 ایرانی

 

قبل از مهناز افشار، پرستو صالحی هم همین کار را کره بود و عکسی از خودش را منتشر کرده بود و نوشته بود: «لامصب اِپل نیست سی و سه پله. چرا فکر می‌کردیم قشنگه!؟ بعد من یک جفت اِپل سیار هم داشتم با سنجاق قفلی زیر تیشرت هامم وصل می‌کردم.»

 

استایل دهه 60 ایرانی

اما با اینکه پرستو حسابی اپل های‌اش را ملامت می‌کند، اما اپل برای خودش در آن زمان و اصلا در هنر خیاطی برو و بیایی داشته است. اولا که نشانه آدم‌های اهل مد و خوش تیپ بوده و برای خوش حالت نشان دادن سرشانه‌ها استفاده می‌شده و هنوز هم استفاده می‌شود اما در دوره‌هایی بیشتر کاربرد مد بودن پیدا می‌کند که در همان زمان، بهترین به حساب می‌آید و بعدش بدترین می‌شود.

اگر دوست دارید تاریخچه دقیقش را بدانید کافی است در سایت ما کلمه «اپل» را جست و جو کنید تا از زیر و روی تاریخ و مدش باخبر شوید.

مدل موی اوشین با طعم ایرانی

استایل دهه 60 ایرانی

 

اگر به عکس‌های مهناز دقت کنید مدل موهای او هم ویژه است. این مدل تحت تاثیر موهای اوشین بود و البته با تلفیقی از چتری. مهناز و خواهرش این مدل را کامل به جا آورده‌اند اما شبنم قلی خانی و دوستش به همان فوکل بسنده کرده اند.

استایل دهه 60 ایرانی

دکمه‌های بزرگ و در قابلمه‌ای

استایل دهه 60 ایرانی

 

مانتوهای گشاد با دکمه‌های بزرگ که به بعضی از آن‌ها در قابلمه‌ای هم می‌گفتند، مد آن سال‌ها بودند. دکمه‌ها به نوعی سادگی و تیرگی مانتوها را تلطیف می‌کردند و بیشتر جزو تزیین لباس قرار می‌گرفتند.

استایل دهه 60 ایرانی

روسری‌های مشکی و کفش های براق

استایل دهه 60 ایرانی

 

در این سال‌ها هنوز شال‌ها حرفی برای گفتن نداشتن و بیشتر بر سر زنان جنوبی بودند. دخترهای جوان و بیشتر زنان هم از روسری‌های سه گوش مشکی و یا با طرح‌های ببری استقبال می‌کردند. دخترها این سمت روسری را روی شانه‌هایشان می‌انداختند و زنان سن و سال‌تر گره می‌زدن.
کفش هم یا جنس‌های براق و ورنی می‌پوشیدند و یا آدیداس‌های سفید و بزرگ!

mobile_sticky_top ad banner


دیدگاه شما

پری در تاریخ 25 مارس 2022

کاش همان سالها برگرده ?

فریدون لنگرودیان در تاریخ 01 نوامبر 2022

منم متولدسال۶۰هستم.اونموقع بهترین زمان عمرم بودو سن زیادی نداشتم ولی روزگار خوب وخوشی داشتیم.گرونی نبود.همه چیز خوب بود.همه به هم احترام میذاشتن و درکل دوره ی خیلی خوبی بود.

منصوره در تاریخ 25 مارس 2022

خوشبحال اون روزها کاش زمان دکمه برگشت داشت

ش م در تاریخ 25 مارس 2022

یادش نخیر ..‌‌چی بود خوب شد که رفت

بی اسم در تاریخ 25 مارس 2022

مقنعه هیچی،اما اگر به بورداهای آن زمان نگاه کنید اپل و موی شلوغ و آشفته در همه دنیا مد بود.همینطور شلوارهای گشاد و موهای پشت بلند براای آقایان.فقط در ایران اینطور نبود.

سارا در تاریخ 25 مارس 2022

لباس‌های الانم مسخره است مانتوهای شندره پندره که مد شده… جوکه

ناشناس در تاریخ 25 مارس 2022

لعنت بر انگلیسها و روسها چجوری یک ملتو بازیچه قرار دادن

ناشناس در تاریخ 26 مارس 2022

یادش بخیر

ناشناس در تاریخ 26 مارس 2022

سارا سوری در تاریخ 26 مارس 2022

والا اینا همه متولد ده پنجاه هستن چرا هی میگید ده شصت بخدا ما ده شصت این تیپی نبودیم اصلا بچه بودیم زمان ما شال مد شد و مانتو بدون اپل

ناشناس در تاریخ 26 مارس 2022

بی ادب

افسانه در تاریخ 26 مارس 2022

????

افسون در تاریخ 26 مارس 2022

والا نیکی کریمی قبلش قشنگ بود الانم قشنگه ابروپاچه بزی مهنازافشار قیافش خخخخ

ناشناس در تاریخ 26 مارس 2022

عالی

ناشناس در تاریخ 26 مارس 2022

چرا شلوار 4 تا 5 چین پسرا را نمگید.
یادش بخیر دقیقا عین شلوار کردی یا خمره ای الان بودن. چه لذتی داشت چین زیاد لامذهب دقیقا دو یا سه نفر دیگه میتونستن وارد پاچه شلوار شوند.

اکبر در تاریخ 26 مارس 2022

واقعا یاد همه اون روزها بخیر واقعا همه روراست بودند انسانیت بود فاصله ها کم بود با اینکه حنگ بود هر روز جوانان این ملت شهید میشدند تشیع جناره هر روز بر قرار بود ولی خدا را شاهده از این روزهای لعنتی الان هزار بار بهتر بود کاش باز میشد به اون رورها بر میگشتیم

ناشناس در تاریخ 26 مارس 2022

واقعاً چه دورانی بوده عتیقه و خنده دار

سام در تاریخ 26 مارس 2022

من مهناز افشار را خیلی دویت دارم بخدا مثل یک خواهر

ماریا در تاریخ 27 مارس 2022

نمیدونم هدف ازین مطلب چی بوده.لطفا زنان دهه ۶۰ رو تمسخر نکنید. توجه داشته باشین که این استایلها برگرفته از مد جهانی بوده. در همون زمان، در اروپا و امریکا هم لباسها اپل دار بود و موها رو پوش میدادن. مدل موها پفالو بود.لباسها اور سایز بودن. به خاطر حجاب، اسنایلها ایرانیزه شدن.

اشنا در تاریخ 27 مارس 2022

صد رحمت به مدلهای دهه شصت
مدلهای الان که خیلی……
چند سال دیگه که مدلهای جدید مد بشه اونوقت میفهمیم که چقد ضایع بودیم

اسما در تاریخ 27 مارس 2022

خخخخ

ناشناس در تاریخ 28 مارس 2022

چه خاطره انگیز بود

آیسان در تاریخ 30 مارس 2022

آه آخی یادش به خیر واقعا اگه کسی اپل نداشت بی کلاس بود

ناشناس در تاریخ 17 اکتبر 2022

یادش که هست ب خیر

??? در تاریخ 17 اکتبر 2022

جالب بود دوستش دارم مدل لباسهای اون دوران رو

مریم در تاریخ 20 اکتبر 2022

با اون تیرپم والا باز خوشکل بودند ،دهه شصتیا چشون خیلیم ماهند???

فولیا در تاریخ 14 نوامبر 2022

من خودم دهه ی شصت به دنیا اومدم.ولی بیشترش دهه ی هفتادُ یادمه.دهه ی شصت و هفتاد تقریبا شبیه هم بودن.
ساده گی و محبت همه جا و بین مردم بیشتر بود.
واقعا یادش بخیر

سپیده در تاریخ 21 نوامبر 2022

والا الان که مدلها مسخره وپاره پوره وافتضاحتره

زهرا در تاریخ 06 دسامبر 2022

عاشق نیکی کریمی هستم هم استایل جدید هم قدیم ولی اینو بدونید که نیکی کریمی دهه 60 نیست اصلا زمان ما دهه 60 ها اپل مد نبود

دیلان در تاریخ 07 دسامبر 2022

یاد اون زمونا به خیر

ناشناس در تاریخ 08 دسامبر 2022

یادش بخیر چه زود گذشت بغض گلوم گرفت

Free در تاریخ 08 دسامبر 2022

((((( چه زود دیر شد )))))،

ناشناس در تاریخ 13 دسامبر 2022

در کل خوب بود .خدا رو شکر لااقل یه چیز دلخوش کننده از اون روزا واسم مونده .یادش بخیر …..الان که خیلی زندگی سخت شده خداییش.

ناشناس در تاریخ 15 دسامبر 2022

بدترین مد در ایران همون ده ۶۰ تا نیمه ۷۰ بود

Frb در تاریخ 20 دسامبر 2022

دقیقا مثل این میمونه که شلوار دمپای دهه‌پنجاه رو مسخره کنن یا موهای فرفری بلندو مد جهانی بوده.

مینا در تاریخ 22 دسامبر 2022

اون روزها واسه ماجذاب تر بود یادش بخیر

ناشناس در تاریخ 25 دسامبر 2022

ما تو مدرسه مجبورمون می کردن که اپل لباسها رو ور داریم ??

رضا در تاریخ 28 دسامبر 2022

تنهاچیزیک میتونم بگم اون زمان ادب واحترام ب بزرگترخیلی زیادبودبرعکس العان…

رضا در تاریخ 28 دسامبر 2022

نیکی کریمی خوشگلیش واقعن خاص بودوهست..

ناشناس در تاریخ 29 دسامبر 2022

در زمان خودش خیلی هم قشنگ بودن

مینا در تاریخ 29 دسامبر 2022

یادش بخیر.بعدش.یه مدتی فرق وسط سر هم مد شد با دوتار موی سوسکی ک روی صورت مینداختیم.دوره کلیپس های بزرگ‌ ک انگار عمارت عالی قاپو روی سرها بود،?

بابک در تاریخ 06 ژانویه 2023

فقط لباس دخترها افتضاح وخنده دار نبود بلکه‌ لباس پسرها هم ضایع وخنده دار بود اون شلوار لی گشاد که سه نفر توش جا میشد یا پشت مو رو زیاد میزاشتن که پر بشه توی فیلم نهنگ عنبر 1مهنازافشاربه عطاران میگه دست به موهات نزنی تا پر بشه بعداز اون ازپشت موهارو مثل یال میزدن روبه بالا یا زبانه کفش رو میدادن بیرون یا شلوار پارچه‌ای روی کفش اسپرت میپوشیدن خلاصه روزگاری بود

سمیه در تاریخ 14 ژانویه 2023

بهترین دوران برای ما دهه شصتیا بود هر کی میگه نسل سوخته اشتباه خیلی هم خوش گذشت به ما اون موقع برف و بارون فراوان دید و بازدید زیاد مردم به داد هم میرسیدن یادش بخیر همیشه یا مهمون داشتیم یا می‌رفتیم مهمونی هر شب شب نشینی با فامیل یا همسایه خلاصه ما خیلی خوش بودیم نگید به ما نسل سوخته.با اینکه جنگ هم بود وضعیت اقتصادی مردم هم خوب نبود ولی شاکر بودیم باهم رو راست بودیم ومثل الان چشم وهم چشمی نبودارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :