کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟

شاید کمتر خانمی را به توان پیدا کرد که از هواداران کفش پاشنه بلند و یا کفش لرژدار نباشد. یکی از علل عدم استفاده دردناک بودن پوشیدن این مدل کفش بوده و علت دیگر عدم شناخت کافی از آن‌ها. کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟ کدام یک را انتخاب کنم؟ با چی بپوشم همراه ما باشید. 

۱- تاثیر کفش پاشنه بلند بر سلامتی 

کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟

شاید اینقدرها هم کفش پاشنه بلند بد به نظر نرسد ولی چند مورد از مضرات آن را در زیر برایتان لیست می‌کنیم:

 • پاشنه باریک و اختلاف ارتفاع شما باعث منقبض شدن ستون فقرات و مهره‌های کمر شما شده و به آن‌ها آسیب وارد می‌کند.
 • دنده‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و از آن جایی که بدن شما به سمت جلو متمایل می‌شود تا فشار را از روی ستون فقرات شما بردارد استخوان بندی بدن شما به صورت ناموزونی تحت تاثیر و فشار قرار می‌گیرد.
 • خم شدن بدن شما به جلو که دلیل آن تفاوت ارتقاع پاشنه بلند است موجب می‌شود که جلوی پای شما برخورد زیادی به زمین داشته باشد. این برخورد شاید موجب درد نشود ولی روی استخوان جلویی انگشت شست پای شما تاثیرات سوئی می گذارد.
 • پوشیدن طولانی مدت کفش پاشنه بلند موجب جلوتر آمدن زانوی شما و در نتیجه ضخیم شدن تاندون‌ها و عضلات ساق پا می‌شود.

۲- مقایسه کفش پاشنه بلند و  کفش لژدار

کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟

 • تفاوت زیبایی 

کفش پاشنه بلند شما را جذاب‌تر نشان می‌دهند و قوس بدن شما را تشدید کرده و واضح‌تر نشان می‌دهند. همچنین موجب ضخیم‌تر نشان داده شدن پای شما (به دلیل تفاوت ارتفاع بین زمین و پاشنه پا) می‌شوند. کفش پاشنه بلند بیشتر با تیپ‌های رسمی و مجلسی سازگاری دارند در صورتی که کفش‌های لژدار با تیپ های غیررسمی.

 • تفاوت سلامتی

پاشنه بلندها برای راه رفتن روی سطح صاف مناسبند و این در حالیست که کفش لژدار برای راه رفتن روی سطوح خیس و لغزنده بهترند. کفش‌های لژدار پایداری شما را بیشتر و احتمال زمین خوردن شما را کمتر می‌کنند. کفش‌های لژدار از طرفی به دلیل داشتن لایه های بیشتر و نرم تر موجب می‌شوند تا پای شما حین برخورد با زمین فشار کمتری را متحمل شود.

اگر کفش‌های پاشنه بلند بتوانند قوزک پای شما را نیز در بر بگیرند برای پاشنه  پای شما به مراتب بهتر خواهند بود. همچنین فشار کمتری را روی ساق پا قرار می‌دهند و نسبت به پاشنه بلند تعادل بیشتری را در شما می‌سازند. اگر شما هم از کمر درد رنج می‌برید حتما کفش‌های لژدار را انتخاب کنید تا فشار کمتری روی کمر و پای شما باشد.

۳- کدام کفش زنانه مناسب سلامت پای شماست؟ 

کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟

حال که این دو کفش را شناخته‌ایم نوبت انتخاب ماست. با اینکه در هر دو کفش کشش زیادی را پای شما متحمل می‌شود ولی برای انتخاب ما به شما کفش های لژدار را توصیه می‌کنیم.

دلیلی که برای حرفمان وجود دارد این است که هرچه ارتفاع بین پاشنه شما و زمین بیشتر می‌شود فشاری که قرار است پای شما به دلیل وزنتان تحمل کند بیشتر می‌شود. ارتفاع منطقی حدودا ۵ الی ۷ سانت است و از آنجایی که کفش‌های لژدار قوزک پای شما را پشتیبانی می کنند فشار کمتری روی پای شما خواهد بود.

۴- چه زمانی کفش پاشنه بلند و چه زمانی کفش لژدار بپوشیم؟

کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟

با همه توضیحات بالا اگر باز هم عاشق کفش‌های پاشنه بلند هستید می توانید آن‌ها را در برخی موقعیت‌ها به جای کفش لژدار انتخاب کنید:

 • اگر برای مجلس خاصی دعوت شده‌اید و یا می‌خواهید تیپ خودتان را خیلی شیک‌تر و امروزی تر نشان دهید می‌توانید از کفش پاشنه بلند استفاده کنید. البته با رعایت نکات زیر
 • اگر می‌خواهید راه بروید پاشنه ضخیم تر انتخاب کنید که راه رفتن در آن آسان‌تر است.
 • برای جلوگیری از پیچ خوردن قوزک پا، کفش های پاشنه بلندی انتخاب کنید که با بند به دور قوزک پای شما متصل می‌شوند.
 • قبل از پوشیدن کفش پاشنه بلند از کفی استفاده کنید تا فشار کمتری متوجه پاهایتان شود.
 • تا وقتی موجب ایجاد درد در بدن شما نمی‌شوند به کارتان ادامه دهید. بدن شما باهوش است و ناسازگاری‌اش با کفش پاشنه بلند را با درد به شما می‌فهماند.

اگر در مورد کفش پاشنه بلند یا کفش لژدار؟ سوالی دارید در بخش نظرات منتظر شماییم.

مطالب مرتبط:

۱- اصول انتخاب کفش مجلسی زنانه

۲- چند کفش زنانه که باید به کمد لباس های خود اضافه کنید

۳- نگاهی به برند کریستین لوبوتین

محمد رضا اهوارکی
نویسنده: محمد رضا اهوارکی
چند وقتی است که در حوزه ی استایل به طور جدی فعالیت می کنم و مطالبی رو که در ارتباط با آخرین مد روز برایم جالب باشد در سایت " چی بپوشم " قرار می دهم. مهندس مخابرات هستم و برنامه نویسی iOS نیز انجام می دهم.


دیدگاه شما

سارا هنجنی در تاریخ 08 می 2017

من عاشق کفش لژدار هستم. مرسی چی بپوشمارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :