۷ حقیقت درباره عزالدین علیه طراح لباس تونسی که تاکنون نمی‌دانستید

قطعاً جهان بدون عزالدین علیه، در زیبایی چیزی کم داشت. طراحی که عشق و علاقه خودش را در طراحی‌هایی که اغلب اوقات در نگاه اول خشن و زمخت به نظر می‌رسند به‌خوبی نشان می‌دهد. عزالدین علیه در مقام یک انسان هم خاص و نمونه است. او در آتلیه خودش نسبت به اطرافیانش مهربانی و شفقت نشان می‌داد و همه پاریس او را به خیرخواهی و دوستی می‌شناختند. طراح اهل تونس، فقط در دنیای مد و لباس شناخته شده نیست. او انرژی خودش را علاوه بر طراحی دنیای مد به فرهنگ دنیای مد بخشید. در این مقاله قصد داریم چند مورد از کارهایی که عزالدین علیه را به یک طراح تکرار نشدنی دنیای مد تبدیل کرده است را به شما معرفی کنیم. همراه «چی بپوشم» باشید.

 

عزالدین علیه همانند پدری برای نائومی کمپل بود

شاید کسی به اندازه نائومی کمپل، به عزالدین علیه نزدیک نبوده است. نائومی در بسیاری از مصاحبه‌های خودش از او به عنوان پدر خودش نام برده است. پدر بودن برای نائومی داستان جالبی دارد. زمانی که نائومی کمپل به تازگی وارد دنیای مد شده بود ۱۶ ساله بود. در سفرش به پاریس، تمام پول و وسایلش غارت می‌شود و عزالدین علیه تنها کسی بود که از او حمایت کرد. با اینکه هیچ‌کدام زبان هم را نمی‌دانستند اما ارتباط عمیقی بین آن دو به وجود آمد. بعدها با اجازه خانواده کمپل، او مدت‌ها در خانه عزالدین ساکن شد و چند سال بعد خانه‌ای برای خودش در فرانسه پیدا کرد و دیگر مستقل زندگی می‌کند.

 

7 حقیقت درباره عزالدین علیه طراح لباس تونسی که تاکنون نمی‌دانستید

 

گرتا گاربو اولین اسطوره عزالدین است

نائومی کمپل اولین کسی نبود که حرفه مد و لباس با عزالدین علیه همکاری داشت. قبل از نائومی کمپل بازیگر مشهور سوئدی، گرتا گاربو که در هالیوود به عنوان بهترین بازیگر فیلم‌های صامت شناخته می‌شود، اولین کسی بود که با عزالدین علیه همکاری داشت. زمانی که در سال ۱۹۵۰، عزالدین علیه بعد از تحصیل به پاریس رفته بود و مشغول طراحی لباس بود، عده‌ای از بازیگران سرشناس پاریس که یکی از آن‌ها، گرتا گاربو بود، از استعداد او در طراحی‌های ساده و جذاب خوششان آمد. عزالدین در طول حیات گاربو برای او لباس‌های ساده‌ای همانند کت و شلوارهای راسته زیادی طراحی کرد.

 

عزالدین علیه

طراحی لباس‌های خاص از عزالدین علیه

در دهه ۸۰ میلادی زمانی که عزالدین با کارهای مخصوص به خودش به دنیای لباس معرفی می‌شد، تنها عبارتی که برای معرفی لباس‌هایش به دیگران می‌توانستید به کار ببرید، «لباس مخصوص مدل» بود. موفقیت او در آن دوران، از شناخت دقیقش نسبت به دوخت لباس‌های اندامی و پارچه‌های مختلف سرچشمه می‌گرفت. در همان سال‌ها، عکسی در یکی از مجله‌های لباس چاپ شده بود که نائومی کمپل به همراه چند تن دیگر، همگی لباس‌هایی یک شکل از طراحی‌های عزالدین علیه را به تن کرده و یکجا در عکس حضور داشتند.

 

موزه لباس های طراحی شده عزالدین علیه

موزه لباس های طراحی شده توسط عزالدین علیه

 

برند عزالدین علیه در دنیای مد فراز و فرودهای زیادی داشت

تجارت عزالدین در دنیای مد با شرکت خودش، هیچ‌وقت در حاشیه امنیت نبود. بعد از مرگ خواهرش، عزالدین علیه از مطبوعات و رسانه‌ها دوری کرد و تنها به طراحی لباس برای عده‌ای انگشت‌شمار از طرفداران و خریداران خودش مشغول شد. پس از مدتی دوباره شرکت خودش را با همکاری پرادا در سال ۲۰۰۰ سرپا کرد. محصولاتی که عزالدین در شرکت خودش تولید می‌کرد منحصر به اکسسوری ها می‌شد و اغلب از پوست حیواناتی نظیر کروکدیل در این کار استفاده می‌کرد. در سال ۲۰۰۷ بعدازاینکه عزالدین فهمید روحیه رقابتی و تبلیغاتی چندانی ندارد، قسمتی از شرکت را به شرکت Richemont فروخت. شرکت او در حال حاضر تولیدکننده اکسسوری های خاص غالباً از چرم مصنوعی است.

 

عزالدین علیه

عزالدین علیه عاشق حیوانات بود

خانه و گالری عزالدین را بدون حیوانات نمی‌توانید تصور کنید. او علاقه عجیبی به نگه‌داری از حیوانات در محل زندگی و کار خودش داشت به‌طوری‌که علاوه بر حیوانات دست‌آموز خودش، گونه‌های مختلفی از پرندگان را در خانه نگه‌داری می‌کرد. در برخی از عکس‌های تبلیغاتی که از عزالدین علیه در گالری‌اش گرفته می‌شد، همیشه حضور حیوانات را در گوشه و کنار عکس‌ها می‌توانید احساس کنید.

 

7 حقیقت درباره عزالدین علیه طراح لباس تونسی که تاکنون نمی‌دانستید

 

عزالدین علیه تابع قوانین مد نبود

قانونی برای زمان به اتمام رسیدن و عرضه لباس‌های عزالدین وجود ندارد. همه کسانی که در دنیای مد حضور دارند و یا اخبار مد را دنبال می‌کنند می‌دانند که معمولاً عزالدین علیه در نمایش‌های مد معروف دنیا حضور نخواهد داشت. زمان‌هایی بوده است که مجموعه‌های لباس او آماده بوده ولی او تشخیص داده است که هنوز زمان مناسبی برای عرضه آن‌ها نیست. یا فقط چند روز بعد از مراسم‌های بزرگ مد دنیا لباس‌هایش را رونمایی کرده است. او معتقد است تنها زمانی که یک مجموعه لباس می‌تواند رونمایی شود، زمانی است که کاملاً آماده باشد. همچنین فروشگاه‌هایی که با او کار می‌کنند، هیچ‌وقت زمان عرضه محصولات خاصی ندارند و زمانی که عزالدین علیه طراحی و دوخت لباس‌هایش تمام می‌شد، شروع به اطلاع‌رسانی در مورد زمان فروش می‌کردند.

 

موزه لباس های طراحی شده عزالدین علیه

 

عزالدین علیه به شدت صادقانه سخن می‌گفت

هیچ عاملی نمی‌توانست عزالدین علیه را از بیان آنچه که در دنیای مد می‌تواند آزاردهنده باشد، منصرف کند. او واقعیت‌های زیادی از چهره زشت دنیای مد را گفته است. این رفتار او همیشه باعث دردسر برای خود عزالدین علیه شده است. برای مدت‌ها مجله‌های معروف مد، همانند مجله ووگ، انتقادهای شدیدی از عملکرد عزالدین علیه در دنیای مد داشتند. مقاله‌های او در زمانی که عضوی از برند دیور بود، باعث شد، پس از مدتی همکاری او و دیور قطع شود.

 

 

عزالدین علیه به شدت صادقانه سخن می‌گفت

علاوه بر مواردی که گفته شد، عزالدین علیه همکاری‌های مشترکی با دنیای موسیقی و فیلم داشته است. ازجمله همکاری‌ها او طراحی لباس برای خواننده معروف پاپ جامائیکایی گریس جونز بوده است. همچنین عزالدین در فیلمی به عنوان بازیگر ایفای نقش کرده است. عزالدین علیه متأسفانه سال پیش در تاریخ ۱۸ نوامبر چشم از جهان فروبست؛ اما از او یادگاری‌های زیادی در دنیای مد به یادگار مانده است.

 

مطالب مرتبط:

۱- باربارا هولانیکی طراح مد و لباس لهستانی

۲- بیوگرافی کریستوفر بیلی ، طراح مد بریتانیایی را در چی بپوشم بخوانید

۳- برترین طراحان لباس مردانه چگونه لباس می‌پوشند؟

امید جعفری
نویسنده: امید جعفری
امید هستم. اعتقاد دارم لباس ها جان دارند و قبل از خود ما با دیگران سخن می گوید.حرف هایی در گوشی در مورد ما و شما. پس باید در انتخاب انها نهایت دقت را داشته باشیم. چه جایی بهتر از چی بپوشم برای دانستن نکات شیک پوشی می تواند وجود داشته باشد؟


دیدگاه شما

احمد ولروجردی در تاریخ 30 می 2018

آدم مشهوری بود
خدا رحمتش کنه

امید جعفری در تاریخ 05 ژوئن 2018

بله یکی از نابغه های دنیای مد و لباسارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :