دو گام تا انتخاب سینه بند مناسب

کدام سایز سوتین مناسب است؟ این سوالی است که بسیاری از خانم‌ها هنگام خرید لباس زیر ممکن است با آن مواجه شوند. شاید با شنیدن این مطلب متعجب شوید که بیش از ۸۰ درصد از خانم‌ها از سینه بندهایی با سایز اشتباه استفاده می‌کنند. تنگ بودن بندهای پشت و یا کاپ سینه‌بند (Cup size) دو مورد از اشتباهات رایجی است که بسیاری از خانم در هنگام خرید لباس ریز مرتکب می‌شوند در این مطلب چی بپوشم روش‌های انتخاب سینه بند مناسب و سوتین را برای شما شرح خواهد داد.

مطالب مرتبط:

۱- نو کردن مانتوهای قدیمی با این راهکارها

۲- جدیدترین مدل لباس مجلسی امسال را از دست ندهید!

۳- ۲۵ مدل مانتو زنانه و دخترانه جدید؛ که باید همین امروز بخرید

چطور سینه را اندازه بگیریم؟

برای انتخاب سایز مناسب سینه بند و لباس زیر شما باید اندازه دقیق سایز دور سینه و زیر سینه خود را داشت باشید. اما چگونه می‌توان آن را اندازه‌گیری کرد؟ برای اندازه‌گیری باید به این نکته توجه کنید که اغلب سوتین‌های خارجی واحد اندازه‌گیری اینچ را در طراحی سوتین‌ها استفاده می‌کنند پس اندازه‌گیری شما نیز باید برحسب اینچ باشد.

 

دو گام تا انتخاب سینه بند مناسب

 

زیر سینه را اندازه‌گیری کنید (Band Size)

اولین گام برای انتخاب سینه بند مناسب است، اندازه نوار (نوار پشت یا نوار زیر سینه) عددی است که اندازه زیر سینه را مشخص می‌کند.

 • متر را دور تا دور زیر سینه خود به حالت کاملا افقی قرار داده و اندازه آن را بر حسب اینچ یادداشت نمایید. به یاد داشته باشید در هنگام اندازه گیری دستانتان رو به پایین آویزان باشد.
 • اگر عدد به دست آمده فرد بود آنگاه باید یک سایز بالاتر و یک سایز پایین تر از عدد بدست آمده را تست نمایید. به عنوان مثال اگر عدد بدست آمده ۳۱ اینچ (۷۸٫۷ سانتی متر)، اندازه نوار شما می تواند ۳۰ یا ۳۲ باشد.
 • اگر عدد بدست آمده زوج بود، این عدد اندازه نوار (Band Size) شما خواهد بود، اما می توانید برحسب فرم بدن خود مانند مثال بالا یک سایز بالاتر و یک سایز پایین تر را تست نمایید.

 

جدول سایز دور سوتین

کاپ سینه را اندازه بگیرید (Cup Size)

 فراموش نکنید که اندازه کاپ سینه بند (Cup Size) اندازه نهایی نیست و به اندازه نوار (Band Size) بستگی دارد.

 • به گونه‌ای خم شوید که کمرتان به صورت موازی با سطح زمین قرار گرفته و سینه هایتان آویزان شود.
 • سپس به کمک یک متر اندازه نیم تنه (اندازه دور سینه) خود را یادداشت نمایید. به یاد داشته باشید که متر را خیلی محکم نکشید تا سایز غیر واقعی  نشان دهد.
 • حال با تفاضل (تفریق) دو عدد اندازه دور سینه و اندازه نوار (Band Size) از یکدیگر، Cup Size بدست می‌آید.

برای اندازه‌گیری کاپ سینه بند به روش زیر نیز می‌توانید عمل کنید:

 • برای اندازه‌گیری سایز دور سینه نیز در حالیکه یک سوتین مناسب پوشیده‌اید متر را بر روی برجسته‌ترین قسمت سینه گذاشته و دور تا دور متر را بچرخانید.
 • در این حالت نیز مطمئن شوید متر هیچ پیچ خوردگی نداشته باشد.
 • پس از اندازه‌گیری سایز زیر سینه و دور سینه، نوبت به محاسبه سایز کاپ سینه است که اصلی‌ترین بخش سوتین است. کاپ‌های سوتین معمولا با حروف A تا G کدگزاری شده است. حال برای اندازه‌گیری کاپ سوتین می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:
 • به طور مثال اندازه کاپ سوتین سه اینچ( معادل کاپ C)= اندازه زیر سینه ۳۴ اینچ – اندازه کاپ سینه ۳۷ اینچ

اگر در محاسبه سایزها با واحد اندازه‌گیری اینچ مشکل دارید می‌توانید از جدول زیر برای اندازه کاپ سوتین استفاده کنید:

 

جدول اندازه کاپ سوتین

 

منظور از سوتین sister size چیست؟

منظور از sister size یا همان سایز سوتین خواهر آن است که هر مدل سوتینی که شما انتخاب می‌کنید یک سایز خواهر هم داد که از نظر سایزبندی ممکن است کمی باهم تفاوت داشته باشند اما اندازه آن‌ها یکسان است. از این رو اگر به هنگام انتخاب سوتین دور سینه یا اندازه کاپ یک سایز برای شما کوچک یا بزرگ است به جای آن می‌توانید از سوتین سایز خواهر استفاده کنید. در جدول زیر لیستی از سایزهای مختلف بر مبنای سایز انگلیسی قرار داده‌ایم.

 

مشخصات سینه بند نامناسب

گاهی اوقات خانم‌ها بر اثر سهل انگاری سایز نامناسبی را برای سوتین خود انتخاب می‌کنند که سبب می‌شود در طول روز احساس ناخوشایندی داشته باشند. سوتینی که نشانه‌های زیر را داشته باشد سوتین نامناسب است:

 • سینه بندی که بندهای آن از روی شانه می‌افتد.
 • سینه بندی که کاپ آن به دلیل تنگ بودن دئم بیرون زدگی دارد.
 • سینه بندی که فشار زیادی به قفسه سینه وارد کند یا فرم سینه‌ها را خوب نشان ندهد.
 • سینه بندی که فنر آن از کاور اصلی خراج شده و به پوست شما اصابت کند.

مشخصات سینه بند نامناسب

روش‌های انتخاب سینه بند مناسب

همانطور که قبل‌تر هم گفته شد برای انتخاب سوتین مناسب باید تمامی سایزهای مربوط به سینه را داشته باشید تا بهترین انتخاب را داشته باشید. و همچنین تمام نکات مربوط به انتخاب یک سوتین مناسب به جز سایز را نیز باید در نظر بگیرید.

 

نکاتی درباره بند زیر سوتین

بند زیر سوتین باید دقیقا به صورت افقی روی خط کمر قرار بگیرد و هر گونه قوسی نشانه نامناسب بودن سایز سوتین است. اگر بند قوس یا آویزان باشد باید یک شماره کوچکتر را استفاده کنید.

نکته دیگر درباره بند سوتین آن است که این بند نباید خیلی محکم یا خیلی آزاد باشد بلکه باید به اندازه‌ای که دو بند انگشت باید آزاد باشد. در نتیجه اگر بیش از حد محکم باشد که دو انگشت در داخل آن جای نگیرد باید از سایز بزرگتر استفاده کنید.

نکته: با تغییر سایز دور سوتین، سایز کاپ آن نیز تغییر می‌کند. پس طبق قانونی که درباره سایز سوتین خواهر اجرا کردیم اگر یک سایز کوچکتر انتخاب می‌کنید، سایز کاپ را یک سایز بزرگتر بگیرید و برعکس.

دو گام تا انتخاب سینه بند مناسب

انتخاب سایز مناسب کاپ سوتین

 • اگر کاپ سوتین بر روی تن شما هیچ گونه چین خوردگی نداشته باشد و تمامی قسمت‌های داخلی سینه را بپوشاند، مناسب شما است.
 • اگر احساس می‌کنید بالا زدگی یا بیرون زدگی سینه‌ها زیاد است یعنی شما کاپ مناسب را انتخاب نکرده‌اید و قطعا باید یک سایز بزرگتر را امتحان کنید.
 • اگر هم احساس می‌کنید کاپ سوتین از بدن و لباس شما فاصله زیادی دارد و یا خیلی آویزان ایستاده، شما بایستی سایز کاپ سوتین خود را کوچکتر انتخاب کنید.

 

انتخاب بهترین برند سینه بند

همانطور که می‌دانید تنوع لباس‌های زیر در بازار بسیار زیاد است اما نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد انتخاب یک سوتین با کیفیت و در عین حال راحت است. برندهایی مانند لاوین رز، اتام، گارودی و لانژ اند اسلیپ جزو برندهای معروف و بسیار با کیفیت هستند که دوام بسیار بالایی داشته و الیاف با کیفیت استفاده شده در ساختار آن‌ها سبب شده تا از ایجاد هرگونه حساسیتی جلوگیری شود.

مدیر سایت
نویسنده: مدیر سایت
کارشناسان معتقدند که ۹۰ درصدِ نظر مردم راجع به شما در ۹۰ ثانیه اول ملاقات شما شکل می گیرد و شما هیچ وقت فرصت دیگری برای تغییر دادنِ تاثیر اولیه به دست نخواهید آورد.


دیدگاه شما

ساناز در تاریخ 16 آگوست 2018

وای عالی بود این راهنمایی شما
مرسی از چی بپوشم

سمیرا در تاریخ 16 آگوست 2018

ممنون واقعا کاربردی بود و مشکلم حل شد

مارال در تاریخ 18 دسامبر 2020

عالی بود خیلی ممنونارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :