اصول صحیح کوتاه کردن قد شلوار

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۴

توسط تکتم کوثری

اصول صحیح کوتاه کردن قد شلوار

در نگاه اول کوتاه کردن شلوار کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما درست کردن آن و شبیه به هم شدن دو طرف کار ساده‌ای نیست. اکثر افراد به خصوص کسانی که از شلوار جین استفاده می‌کنند گاهی برای تنوع دوست دارند که شلوار جین خود را کوتاه و پاکتی کنند و در برخی موارد نیز به خاطر قد بلند، مجبور به کوتاه کردن شلوار می‌شوند. برای آن‌که یک شلوار شیک متناسب داشته باشیم می‌توانیم از یک خیاط حرفه‌ای کمک بگیریم، اما در این مقاله ما سعی داریم با چند ترفند ساده اصول صحیح کوتاه کردن شلوار را به شما بیاموزیم تا خودتان در منزل نیز بتوانید این کار را انجام دهید.

منظور از کوتاه کردن شلوار چیست؟

معمولا در قسمت پایینی تمام شلوارهای جین، پارچه‌ای، کتان و حتی دامن یک لبه دوخت شده به نام سجاف وجود دارد. اندازه‌ای که برای سجاف شلوار در نظر گرفته شده است کاملا استاندارد است اما گاهی ممکن است قد شلوار متناسب با قد ما نباشد که در اکثر مواقع قد شلوار بلندتر از قد خود فرد است به همین خاطر با استفاده از تکنیک پاکتی کردن لبه پایینی شلوار، سعی می‌کنند تا علاوه بر فرم قشنگی که به آن می‌دهند، قد شلوار را نیز کوتاه کنند.

ترفندهای ساده برای کوتاه کردن شلوار

کوتاه کردن شلوار با دست

لوازمی که نیاز دارید: سوزن و نخ، قیچی کاغذ، متر، گچ خیاطی، قیچی پارچه، اتو و چند سوزن ته گرد

 • در قدم اول سجاف یا همان دوخت انتهایی شلوار را باز کنید.
 • برای باز کردن دوخت‌ها می‌توانید از قیچی کاغذ استفاده کنید.
 • با دقت نخ‌های دوخت شده را باز کنید و مطمئن شوید که به خود پارچه شلوار آسیبی وارد نشود.
 • بعد از باز کردن دوخت سجاف، شلوار را با یک کفش معمولی بپوشید تا بتوانید دقیق میزان قدی که برای کوتاه کردن شلوار نیاز دارید را اندازه بگیرید.
 • برای اندازه‌گیری دقیق قد شلوار می‌توانید مقابل یک آینه بایستید تا تسلط کامل داشته باشید.
 • بعد از این که میزان قد لازم برای کوتاه کردن شلوار را به کمک سوزن مشخص کردید، کمی با شلوار خود راه بروید تا مطمئن شوید که احساس راحتی دارید و میزان کوتاهی آن به اندازه باشد.
 • پس از علامت زدن دو طرف شلوار با استفاده از یک متر طول و عرض سجافی که برای پاکتی کردن سلوار در نظر گرفته‌اید را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید هر دو طرف به یک اندازه است. در این مرحله می‌توانید از گچ خیاطی برای غلامت زدن نیز استفاده کنید.
 • حال که به صورت دقیق سجاف را اندازه‌گیری کردید، نوبت به اتو است. اتو را دقیقا از روی خط سجاف عبور دهید تا فرم قشنگی بگیرد.
 • حال از ۱ سانت پایین‌تر از خط اتو می‌توانید برش بزنید تا قد شلوار کوتاه شود.
 • حال با استفاده از نخ و سوزن روی خط اتو سجاف، کوک‌های ریز بزنید.

کوتاه کردن شلوار

کوتاه کردن شلوار با چرخ خیاطی

یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین راه‌ها برای کوتاه کردن شلوار، استفاده از چرخ خیاطی است.

 • در قدم اول مطمئن شوید که قرقره چرخ خیاطی نخ رنگ شلوار را داشته باشد.
 • شماره دوخت را روی حالت معمولی یا ریز بگذارید.
 • طبق مراحل قبلی مقداری که از قد شلوار می‌خواهید کوتاه کنید را علامت بزنید و از قسمت داخلی شروع به دوخت سجاف کنید.

کوتاه کردن شلوار

اگر از کوتاه کردن شلوار و دوخت دوباره آن ترس دارید می‌توانید به عنوان نمونه روی یکی شلوارهای قدیمی خود امتحان کنید تا با فن‌های دوخت سجاف شلوار آشنا شوید. برای این کار می‌توانید بدون استفاده از چرخ خیاطی یا دوخت به عنوان نمونه امتحان کنید.

آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس عروس انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوشتیپ بودن خوش تیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است