کیف و کفش

تاریخچه بهترین کفش کتانی در جهان

تاریخچه بهترین کفش کتانی در جهان
نوشته شده توسط مهشید

آیا می‌دانید قدیمی‌ترین، معروف‌ترین و بهترین کفش بسکتبال در تمام دوره‌ها، چیست؟ نام این کتانی کانورس آل استار است. در این مطلب تاریخچه بهترین کفش کتانی در جهان را بخوانید.

در سال ۱۹۰۸ مارکیز میلز کانورس شرکت لاستیک کانورس را راه اندازی کرد. ابتدا شرکت فقط کفش لاستیکی و اقلام لاستیکی مربوط به کفش را با توجه به نیازهای فصلی تولید می‌کرد ولی سرانجام شرکت تصمیم گرفت از نیروی کار خود برای تولید کفش ورزشی استفاده کند. در آن سال ها ورزش بسکتبال با اینکه ورزش جدیدی بود اما طرفداران بسیاری در آمریکا داشت. با توجه به محبوبیت بسکتبال، شرکت کانورس به این نتیجه رسید که کفشی تولید کند که بازیکنان هنگام بازی به پا کنند. بعد از تحقیق بسیار در مورد شکل کفش، اولین نمونه کفش بسکتبال آل استار در سال ۱۹۱۷ تولید شد و به بازار آمد.

تاریخچه بهترین کفش کتانی در جهان

آل استار اصلی به رنگ قهوه‌ای با یک دوخت سیاه در دو طرف زیر بند کفش و یک لاستیک پهن در تخت کفش بود. در دهه ۱۹۲۰ کانورس آل استار با کتان یا چرم سیاه تولید می‌شد. این کفش در واقع اولین کفش بسکتبال بود که در شمال آمریکا به صورت انبوه به بازار می‌آمد. در ابتدا فروش بسیار کم بود ولی چند سال بعد فروش آنها افزایش یافت.

در زمان جنگ جهانی دوم کانورس یک فرصت استثنائی به دست آورد. بسیاری از محصولات شرکت برای نظامیان آمریکایی که در آن سوی آب‌ها می‌جنگیدند، فرستاده می‌شد. در این زمان، بیشترین توجه تولیدات کانورس روی محصولاتی بود که برای سربازان مورد نیاز بود. بعد از جنگ دوم جهانی که همه چیز – از موسیقی تا ورزش – دستخوش تغییر شده و رنگ عوض کرده بود، بسکتبال و کفش بازیکن‌ها نیز از این تغییرات دور نماندند و کفش‌های آل استار نیز به صورت رنگی در آمدند.

تاریخچه بهترین کفش کتانی در جهان

این کفش برای مسابقات بسکتبال طراحی شده بود ولی یک جذابیتی در این کفش وجود داشت که آن‌ را برای همه افرادی که دارای روحی جوان و سرکش بودند جذاب می‌کرد. حتی دانشجویان و تیم‌های بسکتبال دبیرستانی نیز از این مدل استفاده می‌کردند. آل استار طی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ روزگار خوشی داشت تا اینکه در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ شرکت با شرایط سختی مواجه شد. مدیریت چندین و چند بار تغییر کرد و حتی کانورس در آستانه ورشکستگی قرار گرفت، تا اینکه یکی از مدیران، تمام کارخانه‌های آمریکای شمالی را تعطیل کرد و آنها را به آسیا انتقال داد.

با انتقال شرکت به آسیا، کانورس دوباره نفسی تازه کرد و جایگاهش را بار دیگر به دست آورد تا جایی که در حال حاضر در بسیاری از کشورها از جمله آرژانتین، استرالیا، برزیل، شیلی و آفریقای جنوبی نمایندگی دارد. بعد از گذشت تمام این سال‌ها، مردم از هر قشر و سنی، همچنان به این کتانی‌ها علاقه‌مند هستند چون‌ آل استار کفشی است راحت و با دوام با طراحی ساده.

مطالب مرتبط:

۱- ۷ مدل برتر کفش زنانه ایتالیایی

۲- چطور کفش زنانه راحت  بخریم؟

۳- چطور بوت ساق کوتاه بپوشید

درباره نویسنده

مهشید

کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد

دیدگاهتان را بنویسید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.