چرا جهت دکمه‌های پیراهن زنانه و مردانه متفاوت است؟

27 اکتبر 2016 ساعت 09:47

توسط مهفام میرزایی

چرا جهت دکمه‌های پیراهن زنانه و مردانه متفاوت است؟

واضح است که پوشاک زنانه و مردانه تفاوت های آشکاری با هم دارند اما یکی از تفاوت هایی که شاید خیلی ها به آن توجه نکرده اند جهت دکمه های پیراهن های زنانه و مردانه است. دکمه های پیراهن های زنانه در سمت چپ و دکمه های پیراهن مردانه در سمت راست قرار دارد. اما علت این تفاوت چیست؟ این سنت از 1850 میلادی باب شده اما تاکنون دلیل محکمی برای این تفاوت ذکر نشده و به نظر می رسد تنها یک سنت جنسیت گرایانه باعث این تفاوت شده است اما تاریخ نگاران و کارشناسان نظریات مختلفی در این زمینه دارند که در این مقاله آن ها را بررسی می کنیم. چرا جهت دکمه‌های پیراهن زنانه و مردانه متفاوت است؟

چرا جهت دکمه‌های پیراهن زنانه و مردانه متفاوت است؟

اسب سواری

چون در قرن نوزدهم زنان از زین های یک طرفه استفاده می کردند وجود دکمه ها در سمت چپ مانع از نفوذ باد خنک به داخل لباس هایشان می شد. البته این نظریه چندان محکم و قابل تایید نیست.

زنان اشراف

در قرن گذشته بیشتر زنان اشراف خودشان لباس نمی پوشیدند و خدمتکارانشان این کار را برایشان انجام می دادند و برای خدمتکاران راست دست این کار ساده تر بود. زنان متوسط و فقیر نیز به تقلید از اشراف لباس های خود را طراحی می کردند و می دوختند. این نظریه پذیرفته شده ترین نظریه در این زمینه است.

حمل سلاح توسط مردان

چون مردان با دست راست خود سلاح حمل می کردند می توانستند با دست چپ دکمه های پیراهن خود را ببندند ولی زنان به این کار نیازی نداشتند در نتیجه راحتی مردان مهم تر بود.

نابرابری جنسیتی

همان طور که گفته شد این اتفاق بیشتر ریشه در تبعیض ها و تفاوت های جنسیتی در قرن نوزدهم دارد. چون در این دوران مردان جنس برتر و زنان جنس پست تلقی می شدند و هر گونه شباهتی میان لباس های مردانه و زنانه مذموم شمرده می شد بنابراین طراحان با این تدبیر سعی کردند تفاوت جایگاه زن و مرد را در اجتماع القا کنند که به یک سنت همیشگی تبدیل شد.

مطالب مرتبط:

1-  استایل شخصی چیست؟

2- توصیه هایی از استایلیست های فرانسوی

3- چگونه تیپ کلاسیک داشته باشیم؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

آرایش آرایش صورت آرایش چشم استایل استایل آقایان استایل بازیگران استایل زنانه استایل مردانه اصول انتخاب لباس اصول انتخاب لباس مناسب اصول انتخاب کفش مردانه اصول خوش پوشی اصول درست لباس پوشیدن اصول شیک پوشی اصول لباس پوشیدن افراد مشهور انتخاب رنگ لباس انتخاب ساعت مچی انتخاب شلوار جین انتخاب لباس مجلسی انتخاب لباس مردانه انتخاب پیراهن مردانه انتخاب کت و شلوار مردانه اکسسوری برند لاکچری برند مشهور برندهای مشهور برندهای مشهور جهان برندهای مشهور مد بوت زنانه ترفند خوشتیپ شدن تناسب اندام جواهرات خوشتیپ خوش تیپ بودن خوشتیپ بودن خوشتیپ شدن خوشتیپ شدن آقایان خوش پوشی راهنمای خرید رنگ لباس رنگ مو ساعت مچی سلامت مو شلوار جین شلوار جین زنانه شلوار زنانه طراح لباس طراحی لباس عطر عطر و ادکلن عینک آفتابی لباس لباس زمستانی لباس زنانه لباس شب لباس عروس لباس مجلسی,مدل لباس مجلسی,لباس شب,مدل لباس شب لباس مجلسی زنانه لباس مردانه مانتو,مدل مانتو,مانتو مجلسی,مدل مانتو مجلسی مانتو مجلسی مدل لباس شب مدل لباس مجلسی مدل مانتو مدل مانتو مجلسی مدل مو مد و فشن مراقبت از مو مراقبت از پوست نکات خوشتیپ شدن پالتوی زنانه چی بپوشیم کت و شلوار کت و شلوار مردانه کفش زنانه کفش مردانه کفش پاشنه بلند کمد لباس کیف زنانه

©چی بپوشم / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است

This site is protected by wp-copyrightpro.com