۵ دلیل اصلی ریزش مو در زنان

ریزش مو در زنان می تواند طبیعی یا غیر طبیعی باشد. ریزش طبیعی از سنین بعد از بلوغ اتفاق می افتد به طوری که نمی توان انتظار داشت حجم مویی که در ۱۴ سالگی داشته اید تا ۲۰ سالگی تغییری نکند. اما برخی ریزش ها به دلایلی مثل بیماری یا اختلالات گوناگون و یا دلایل مکانیکی رخ می دهد. در این مقاله ۵ دلیل اصلی ریزش مو در زنان را بررسی خواهیم کرد.

ریزش مو در زنان

این که هنگام شانه کردن مو ها ریزش مو ها را مشاهده کنید دلیل بیماری ریزش مو نیست. زمانی می توان گفت فرد دچار ریزش مو است که حجم مو هایش به صورت قابل توجهی کم شود و در نقاطی از سر مثلا در فرق سر فواصل مو ها افزایش یابد. همه ما روزانه بین ۸۰ تا ۱۵۰ تار مو از دست می دهیم که طبیعی است. ریزش بیش از این مقدار حتما دلایلی دارد که باید بررسی شود. مو ها دوره رشدی چند ماهه دارند که از جوانه زدن آغاز و تا رشد نهایی و ریزش ادامه دارد و این چرخه برای همه مو ها تکرار می شود که چرخه همه مو ها همزمان نیست وگرنه باید سالی دو بار کچل می شدیم! گاهی این چرخه ها کمی مختل می شود و همزمان اتفاق می افتند بنابراین برای یک دوره کوتاه ریزش حجم بالایی را مشاهده می کنیم که طبیعی است. اما اگر ریزش به مدت طولانی تری اتفاق افتاد و در نقاطی از سر کف سر پیدا شد باید به دنبال علت و درمان آن بود اما علل اصلی ریزش مو کدامند؟

ریزش مو در زنان

ژنتیک
ریزش موی ارثی در ده درصد زنان اتفاق می افتد که در این حالت ریزش بیشتر در بالای سر است. ریزش مو با این علت خوشبختانه با درمان های دارویی قابل رفع است.

استرس
ریزش مو گاهی به دلایل عصبی رخ می دهد و یا دلایلی مثل رژیم های فشرده و فشار ناشی از بیماری های سخت که معمولا به دلیل کمبود آهن و ویتامین ب ۱۲ و پروتئین است. در ریزش موی عصبی معمولا سه تا چهار ماه بعد شاهد رویش مجدد مو ها هستیم.

دارو
برخی دارو ها مثل داروهای ضد افسردگی، ضد بارداری و ضد انعقاد باعث ریزش مو می شوند که تاثیر آن ها موقتی است و پس از قطع دارو مجددا رشد مو ها را شاهد خواهیم بود.

علل مکانیکی
شانه کردن سخت مو ها، دم اسبی کردن مو ها، استفاده مکرر از صاف کننده و فر کننده و … باعث ریزش مو می شوند.

خود ایمنی
یک دلیل نادر ریزش مو در زنان حمله سیستم ایمنی به فولیکول مو است که با درمان های کورتونی رفع می شود.

مطالب مرتبط:

۱-  ۹ عادت بد که موها را ضعیف می کند

۲- دلایل ریزش ابرو چیست؟

۳- ۱۱ ماده غذایی برای پرپشت کردن موی سر

۴- تونر چیست ؟ آیا استفاده از تونر برای پوست ضروری است؟دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :