لکه‌های سفید روی ناخن چرا ایجاد می‌شوند؟

ناخن‌ها از اجزای مهم دست هستند که در زیبایی آن نقش مهمی دارند. در بسیاری موارد، بروز تغییر در شکل، رنگ، قوام و سایر خصوصیات ناخن می‌‌تواند نشانه بروز یک بیماری‌ جدی در بدن باشد. لکه‌های سفید روی ناخن عارضه شایعی است که علت دلایل پیدایش آن روی ناخن‌های دست بسیار متفاوت است و بیشتر افراد در زندگی خود به آن دچار می‌شوند. اما نادیده گرفتن و بی اعتنایی به آن می‌تواند به سلامتی عمومی افراد آسیب وارد کند. اما این لکه‌های سفید روی ناخن چرا ایجاد می‌شوند؟

لکه‌های سفید روی ناخن چرا ایجاد می‌شوند؟

این عارضه به صورت لکه‌ها و یا خطوط سفید رنگ در صفحه ناخن دیده می‌شود و به لکوشینیا شناخته می‌شود. این عارضه نسبتا شایع است و عموما در اثر آسیب‌های خفیف به سطح ناخن پدید می‌آید. هر چند این لکه‌ها اهمیت بالینی ندارند و با رشد ناخن به بیرون رانده می‌شوند اما بهتر است برای درمان آن اقداماتی انجام شود. هر چند عوامل خاص و گوناگونی در پیدایش این لکه‌های زشت کننده ناخن وجود دارد اما مهمترین آن کمبود مواد غذایی و معدنی خاص بویژه کمبود عنصر روی یا همان زینک و پروتئین در بدن و اختلال در جذب کلسیم در بدن است.

 روی یا زینک از عناصر ضروری زندگی انسان است که برای بقاء و زندگی وی لازم است. در واقع روی یک ماده معدنی اصلی کمیاب است که بعد از آهن، بیشترین میزان را در بدن داراست. روی به طور عمده در ماهیچه‌ها ذخیره می‌شود، اما در یاخته‌های خونی سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم، استخوا‏‏ن‏‌ها، پوست، کلیه‏‌ها، کبد و پانکراس نیز یافت می‌شود. روی همچنین در مبارزه با سرطان، جلوگیری از ریزش مو، تقویت فعالیت سیستم ایمنی بدن، تسریع بخشیدن به بهبود زخم‌ها، درمان بعضی از موارد بی اشتهایی عصبی، تقویت و بهبود باروری مردان و تقویت حس چشایی و بویایی کاربرد فراوان دارد و بنابراین اگر لکه های سفید ناخن به خاطر کمبود این عنصر در بدن باشد بایستی حتما با مشورت پزشک به مصرف مکمل‌های حاوی روی پرداخت.

البته برخی از بیماری‌های کمیاب مانند مالاریا نیز می تواند از عوامل بوجود آمدن لکه‌های سفید باشد.

مطالب مرتبط:

1- ناخن‌های قوی و سالم داشته باشید

2- طراحی ناخن با رعایت این 21 نکته

3- ده مدل مانیکور ناخن برای بانوان

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :