معرفی ویتامین‌های موثر در سلامت پوست

0

تحقیقات نشان داده است كه رابطه‌ای مستقیم و قوی بین تغذیه و سلامت پوست وجود دارد. كمبود ویتامین‌ها می‌تواند سبب مردن سلول‌های پوست شود و اگر ویتامین‌های مورد نیاز پوست به آن نرسد لكه لكه و تیره می‌شود. در این مقاله به معرفی ویتامین‌های موثر در سلامت پوست و نقش و منابع آنها می‌پردازیم.

معرفی ویتامین‌های موثر در سلامت پوست

ویتامین‌ها را باید به صورت روزانه مصرف كنید. برای این منظور می‌توانید از مولتی ویتامین استفاده كنید. البته بهتر است نیاز بدن خود را با خوردن میوه و سبزیجات تازه كه غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند تامین كنید. و به جای اینكه مقدار زیادی از یك میوه میل نمایید بهتر است به اندازه كافی از میوه‌های مختلف استفاده كنید.

ویتامین A

این ویتامین برای رشد طبیعی، تكثیر و بازسازی سلول های پوست لازم است. همچنین در سلامت گلبول‌های قرمز خونی و سیستم ایمنی بدن نقش حیاتی بازی می‌كند و آنتی اكسیدان هم هست. این ویتامین رنگ پوست را بهبود می‌بخشد عمق گرفتن خطوط صورت را كند می‌كند. انعطاف پذیری پوست را زیاد می‌كند و همینطور در داروهای درمانی جوش به كار می‌رود و می‌تواند پوست را برای احیاء سلول‌های جدید تحریك كند.

بهترین منابع غذایی: زرده تخم مرغ، شیر و سایر محصولات لبنی، جگر و روغن ماهی

ویتامین B

این ویتامین  برای سوخت ساز پروتئین عملكرد سیستم ایمنی، ساخت هورمون لازم است و عملكرد سیستم وریدی را بهبود می‌بخشد. این ویتامین تراوش چربی پوست را تنظیم می‌كند و مانع از چرب شدن بیش از حد پوست می‌شود. تمایل پوست به لكه دار شدن را كاهش می‌دهد، از زبر و خشن شدن پوست جلوگیری می‌كند و می‌تواند در تشكیل كلاژن موثر باشد.

بهترین منابع:گوشت مرغ، ماهی، حبوبات كامل، دانه های خشك شده، موز، گوشت

ویتامین C

این ویتامین برای تولید كلاژن لازم است و بدن نمی‌تواند آن را بسازد بنابراین باید بوسیله غذا تامین شود. همینطور برای خنثی كردن رادیكال های آزاد بدن به آن احتیاج دارد. ویتامین C در الیام زخم ها و كبودی ها كمك می‌كند. پوست را در برابر تشعشعات UV حفاظت می‌كند. و سبب تحریك بدن برای تولید كلاژن شود.

بهترین منابع غذایی: مركبات، كلم، كلم بروكلی، گوجه فرنگی، غلات سبوس دار، هندوانه، فلفل و سیب زمینی

ویتامین D

 این ویتامین برای تكثیر سلول های پوست و جذب كلسیم لازم است و پوست را مرطوب می‌كند.

بهترین منابع: زرده تخم مرغ، ماهی قزل آلا، جگر و شیر

ویتامین E

این ویتامین برای رشد بافت‌های سالم لازم است. و یك آنتی اكسیدانت فوق العاده پایدار است. این ویتامین پوست را مرطوب و شفاف می‌كند، از مضرات رادیكال‌های آزاد می‌كاهد، به درمان سوختگی، التهاب، بریدگی و سوزش كمك می‌كند.

 بهترین منابع غذایی: جوانه گندم، دانه ها، روغن گیاهی، سبزیجات برگدار سبز و حبوبات كامل

ویتامین F

یك اسید چرب حیاتی است كه در حقیقت یك بلوك ساختمانی از سطح پوست را تشكیل می دهد. این ویتامین به پوست در ساختن یك سد محافظ برای بدن كمك می كند، درمانی برای جوش و آكنه است و پوست را مرطوب کرده و در سلامت پوست نقش مستقیم دارد.

ویتامین K كبودی‌ها را كاهش می‌دهد، می‌تواند در كاهش سیاهی زیر چشم موثر باشد. لكه های خونی كه ناشی از سالخوردگی است را درمان می‌كند.

بهترین منبع غذایی برای ویتامین K سبریجات برگدار سبز است.

مطالب مرتبط:

1- 8 تغذیه آسان برای سلامتی پوست

2- راه های درمان پوست خشک

3-  چگونه در سی سالگی زیباتر به نظر برسیم؟

مهفام میرزایی
نویسنده: مهفام میرزایی
کارشناس ارشد طراحی صنعتی، طراح لباس، تصویرساز و نویسنده مد


دیدگاه شماارسال دیدگاه

نام :

پست الکترونیکی :